Ciekawostki Historyczne

Ora et labora - dewiza świętego Benedykta z Nursji - będzie przyświecała naszemu zestawieniu. Bierzemy się do pracy, modląc się o koniec upałów. Trochę postraszymy Was Świętym Oficjum i ewentualnym przypiekaniem w czasie przesłuchania. Zabierzemy w świat średniowiecznych symboli, a na koniec przeniesiemy się na moment do Jerozolimy, by zobaczyć z bliska trędowatego króla.

Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.

Ze świata średniowiecznej symboliki. Gest i forma przysięgi w chrześcijańskiej Europie, Michalina Duda, Sławomir Jóźwiak (Universitas)

Ze świata średniowiecznej symboliki. Gest i forma przysięgi w chrześcijańskiej Europie (X–XV w.) Michalina Duda, Sławomir Jóźwiak (Universitas)

Ze świata średniowiecznej symboliki. Gest i forma przysięgi w chrześcijańskiej Europie (X–XV w.) Michalina Duda, Sławomir Jóźwiak (Universitas)

W średniowiecznej Europie gesty były szalenie ważne. Wśród nich szczególną rolę odgrywało składanie przysięgi.

Autorzy książki zabierają czytelnika w świat rozbudowanego ceremoniału, w którym każde skinienie i każdy przedmiot ma swoje znaczenie.

Jak składali przysięgi członkowie Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny w państwie krzyżackim? Na co przysięgali król Anglii Edward III i król Francji Jan II Dobry, gdy zawierali pokój? Czy przysięga mogła uwolnić od  ekskomuniki? Na te wszystkie pytania odpowiadają autorzy książki.

Zobacz również:

Heretycy i inkwizycja w średniowieczu, Jörg Oberste (Wydawnictwo WAM)

Heretycy i inkwizycja w średniowieczu, Jörg Oberste (Wydawnictwo WAM)

Heretycy i inkwizycja w średniowieczu, Jörg Oberste (Wydawnictwo WAM)

Obecny kształt wielkich religii chrześcijańskich wykuwał się w ogniu i to dosłownie. Jak stwierdza autor książki, obdarzając mianem heretyków, zniesławiano i prześladowano tych wszystkich, którzy obstawali przy swym odmiennym punkcie widzenia, sprzeciwiając się ustalonej prawdzie wiary.

Strażnicy tej prawdy zwalczali ich bezlitośnie, ogniem i mieczem starając się wyplenić wszelkie odstępstwa. Tych z czasem było coraz więcej, co ciekawie pokazuje w swojej książce Jörg Oberste.

Dowiemy się, skąd się wzięli i jak działali inkwizytorzy. Poznamy kulisy procesów i  przesłuchań oraz zajrzymy w tajne akta, by dowiedzieć się, jak skończyli oskarżeni. Jeśli interesują Was heretycy i inkwizycja, tej pozycji nie możecie przegapić.

Baldwin IV. Król Trędowaty, Bernard Hamilton (Wydawnictwo Poznańskie)

Baldwin IV. Król Trędowaty, Bernard Hamilton (Wydawnictwo Poznańskie)

Baldwin IV. Król Trędowaty, Bernard Hamilton (Wydawnictwo Poznańskie)

Jego ciało stopniowo się rozpadało, a jego twarz skrywała maska mająca oszczędzić postronnym widoku jego zeszpeconej przez trąd twarzy.

Mimo poważnej wyniszczającej choroby, król Jerozolimy Baldwin IV zapisał się w historii jako ten, który bronił państwa założonego przez krzyżowców przed zakusami Saladyna. Bernard Hamilton przedstawia jego wieloletnie zmagania z silami rozdzierającymi Królestwo Jerozolimy od środka.

Najtrudniejszym zadaniem, jakie przed nim stało, było utrzymywanie przynajmniej pozornej równowagi pomiędzy zwalczającymi się stronnictwami, próbującymi wyrwać władzę z rąk coraz słabszego władcy. Baldwin IV nie porzucał też walki z muzułmanami, wzbudzając tym podziw własnych rycerzy i szacunek słynnego Saladyna.

Trafiły do nas także następujące książki o średniowiecznej tematyce:

Lancasterowie i Yorkowie. Wojna Dwóch Róż, Alison Weir (Wydawnictwo Astra) – „Wojnę, jaką toczyły o angielski tron rody Lancasterów i Yorków, cechowały zdrada, kłamstwo i jedne z najkrwawszych, najbardziej dramatycznych bitew średniowiecznej Anglii.” (fragment notki okładkowej).

Fryderyk II Hohenstauf. Cesarz rzymski, Jerzy Hauziński (Wydawnictwo Poznańskie) – „Fryderyk II Hohenstauf (1194-1250) był cesarzem rzymskim, królem Sycylii i Jerozolimy. Jego zwolennicy upatrywali w nim reformatora świata, apostoła nowej ewangelii i władcę wieku złotego.” (fragment notki okładkowej).

Ruś, Artur Kijas (Wydawnictwo Poznańskie) – „Założona przez Wikingów w drugiej połowie IX wieku Ruś szybko wypłynęła na arenę wielkiej polityki. Wojownicy ruscy wyprawiali się do Konstantynopola i na dalekie azjatyckie stepy, niszcząc państwo potężnych niegdyś Chazarów.” (fragment notki okładkowej).

Bitwa na Kosowym Polu 1389, Ilona Czamańska, Jan Leśny (Wydawnictwo Poznańskie) – „W 1389 roku na Kosowym Polu została stoczona jedna z najbardziej przełomowych w historii Europy bitew. Turcy wtargnęli do Europy 37 lat przed nią, po dwóch latach zaczęli organizować najazdy na Półwysep Bałkański, a po śmierci cara Stefana Dušana rozpoczęli podbój ziem serbskich.” (fragment notki okładkowej).

Co im się wydaje. O co chodzi?

Co tydzień przedstawiamy wam książki nadesłane do naszej redakcji. Wydawcom i autorom gwarantujemy, że każda bez wyjątku pozycja jaką otrzymamy trafi do jednej z edycji naszego zestawienia. Nasz adres znajdziecie w rubryce „Kontakt”. Możecie też zajrzeć do poprzedniego odcinka „Co im się wydaje?”.

 

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Co im się wydaje na długie zimowe wieczory

Czasem pod choinką znajdujemy wszystko, tylko nie to, co chcielibyśmy dostać. Jeśli i Wam się to zdarzyło w tym roku, mamy doskonały pomysł, jak możecie...

29 grudnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o Armii Krajowej?

Jesteśmy w szczytowym okresie sezony prezentowego i nie jeden z nas głowi się, co sprezentować swoim bliskim. Zamiast czytać sążniste listy propozycji podarunków świętego Mikołaja,...

8 grudnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje na długie jesienne wieczory?

Na dobre rozgościła się w Polsce pora roku, która wzmaga czytelniczy zapał. Nie ma lepszego sposobu na długi jesienny wieczór niż ciepły koc, kubek herbaty...

24 listopada 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o nazistach?

Dziś zajmiemy się nazistami. Wszystkich, którzy zaczną pisać, że naziści to tacy kosmici, odsyłamy do artykułu wyjaśniającego tę kwestię. Przejdźmy jednak do rzeczy. Będzie o...

13 października 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o II wojnie światowej?

Druga wojna światowa to najszerzej i najdokładniej opisany okres w historii. Trudno się zatem dziwić, że do naszej redakcji przychodzi całkiem sporo książek na ten...

26 sierpnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Co im się wydaje o władcach?

W dzisiejszym zestawieniu weźmiemy na tapetę biografie władców. W podręcznikach to nudne, płaskie postacie, które tylko podpisują traktaty i biorą udział w bitwach. W rzeczywistości...

12 sierpnia 2015 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.