Ciekawostki Historyczne

Znów na Rynku o mało nie stratowała Cię kolejna wycieczka, obwarzanek staje ością w gardle, a na dźwięk hejnału zaczyna Cię boleć głowa. Spokojnie! Już my Ci przypomnimy co czyni Kraków takim ciekawym miastem.


Jak zawsze wszystkie pozycje w naszym TOP10 są oparte na publikowanych przez „Ciekawostki historyczne” artykułach. Zapraszamy na przegląd 10 ciekawostek, które na nowo rozbudzą Twój sentyment do grodu Kraka.

Zapewne w szkole nie uczyłeś się o tym, że…

10.

W epoce nowożytnej Kraków był wręcz drugim Koryntem. W granicach miasta funkcjonowało mnóstwo burdeli jak i miejsc na wolnym powietrzu, gdzie prostytutki przychodziły dla zdobycia klientów. Nierząd był legalny, a Kraków czerpał z niego korzyści (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

Kraków uzyskał prawa miejskie znacznie wcześniej niż się powszechnie uważa. Lokacja wcale nie nastąpiła na mocy dokumentu wydanego w 1257 roku, a przynajmniej 30 lat wcześniej. (przeczytaj więcej na ten temat).

8.

Wiecznie pakujący się w kłopoty z prawem studenci to w Krakowie codzienność już od sześciu wieków. Gdyby Kazimierz Wielki wiedział, że żacy będą nagminnie pić, oddawać się rozpuście i wszczynać burdy być może dwa razy by się zastanowił. (przeczytaj więcej na ten temat).

7.

Kraków był stolicą Generalnego Gubernatorstwa i cofający się Niemcy nie mieli zamiaru oddać go bez walki. Okupanci zdecydowali o zamienieniu miasta w twierdzę i bronieniu go przez wiele tygodnie, co miało zatrzymać ofensywę Armii Czerwonej. (przeczytaj więcej na ten temat).

6.

Pierwsze wzmianki o wodociągach w Krakowie pochodzą już z czternastego wieku. Wodociągi doprowadzały wówczas wodę pitną do trzech miejskich studni, z których krakowianie mogli swobodnie korzystać. (przeczytaj więcej na ten temat).

5.

W przeciwieństwie do większości szanujących się miast i miasteczek, Kraków nie ma swojego historycznego ratusza. Ostała się tylko wieża ratuszowa.Sami krakowianie przypieczętowali los budynku. (przeczytaj więcej na ten temat).

4.

W czasie drugiej wojny światowej pracownicy krakowskiego prosektorium z narażeniem życia walczyli o zachowanie pamięci o licznych ofiarach okupanta. To dzięki ich ofiarności poznano tożsamość ofiar więzienia policyjnego na ul. Montelupich i katowni gestapo na ul. Pomorskiej. (przeczytaj więcej na ten temat).

3.

Kiedy w Warszawie trwało powstanie, Kraków przygotowywał się na natarcie Armii Czerwonej. Krakowianie z dwojga złego bardziej obawiali się bolszewickiej nawały i na ochotnika zgłaszali się do sypania wałów obronnych. (przeczytaj więcej na ten temat).

2.

Wbrew pozorom Kraków nie uniknął aktów terroru ze strony okupanta. Niemcy dokonywali w mieście masowych mordów. Jakby tego było mało, ofiary zmuszali, by same sobie kopały groby. (przeczytaj więcej na ten temat).

1.

Hitlerowcy, którym w 1944 roku grunt palił się pod stopami, postanowili stworzyć polską armię u boku Wehrmachtu. Nawoływali Polaków do zaciągania się w celu walki z czerwoną nawałą ze wschodu, jednak krakowskie biuro werbunkowe świeciło pustkami. (przeczytaj więcej na ten temat).

 

KOMENTARZE (9)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Javier

Wawel nie jest zamkiem królewskim bo takim był zamek na Bielanach o którym wspominają już źródła greckie.To właśnie tam rezydował Aleksander Wielki z matką, dawni kronikarze nie pili ani nie ćpali, oni napisali prawdę.

Wspaniały zamek królewski na Bielanach, 10 razy większy od wawelskiego został zdobyty i zburzony przez Luksemburczyka na początku XIV wieku.Łokietka chwilowo nie stać było na odbudowę więc zarekwirował pałac biskupi na Wawelu i tam sie koronował.Dopiero od tego momentu Wawel jest siedzibą królów.

To właśnie twierdza na Bielanach była miejscem schronienia ludności Krakowa w czasie najazdów tatarskich.Zacytuję pewnego starego historyka:

” Na przełomie 1287-8 był nie III najazd tatarski, ale IV, gdyż pomija się wielki Najazd Na Węgry w r. 1246, który szedł z Lubelszczyzny przez Kielecczyznę na Kraków, ale Batu Chan skapitulował przed Mazurami i Małopolanami pod Tarczkiem. Bolesław V Wstydliwy poprowadził następnie skapitulowaną armię tatarską pod znakami litewskimi przeciw Niemcom i Czechom, co doprowadziło do bitwy nad Litawą i okupacji przez Rusinów Alp Wschodnich. Nuncjusz papieski zaproponował Danielowi Romanowiczowi Koronację na Króla Rusi insygniami RZYMSKIMI, co odbyło się w Drohiczynie w r. 1253, gdzie Mazurzy więzili Batu Chana.
Zgadzam się, że Hejnał Mariacki pochodzi z Najokrutniejszego najazdu tatarskiego w l. 1259-60. było to w ten sposób, że strażnik Farny na wyższej wieży Mariackiej zauważył coś Podejrzanego więc zatrąbił nie Alarm, ale POBÓDKĘ węgierską, co znaczyło UWAGA i dostał strzałą w gardło. Dzięki temu Tatarzy miasta nie zdobyli z Zaskoczenia a do oblężenia nie przystąpili. W r. 1241 Tatarzy zdobyli mury miejskie granatami dymnymi więc załoga wycofała się na Okół. Batu wstrzymał SZALEŃCZY szturm Okołu, gdy obrońcy przygotowywali się już do wycofania na Wawel.
Ludność Krakowa schroniła się na zamku Królewskim na Bielanach, który był twierdzą Nie Do Zdobycia a taką rolę dla Wrocławia pełniła Sobótka. We Wrocławiu cytadela na Nowym Mieście padła, ale zamek Biskupi na Ostrowie się obronił.
O IV najeździe tatarskim na przełomie 1287-88 wiemy właściwie tylko tyle, że uprowadzili 37 tysięcy Dziewic. Leszek Czarny faktycznie nie walczył z Tatarami choć UBIŁ ponoć kilku ich wodzów, w co nie wierzę. AW pisze, że legenda Lajkonika mówi o zwycięstwie nad Tatarami na Boże Ciało 1288 r. – co jednak nie było zwycięstwem Leszka tylko KRÓLA Henryka III Prawego, który skoncentrował pod Sandomierzem poza Ślązakami Wielkopolan, Mazurów i prawdopodbnie Węgrów. Zabito wówczas 2 Królów tatarskich, wzięto do niewoli 8 a 6 przepędzono.
Śledztwa jednak wykazało, że Tatarów SPROWADZILI Leszek Czarny i jego młodszy brat Władysław Łokietek Przeciw Ślązakom, wobec czego sąd Panów Małopolskich skazał Leszka na OŚLEPIENIE. Bitwa pod Sandomierzem byłaby więc faktycznym ZJEDNOCZENIEM POLSKI, z Haliczem, przez księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa, który rok wcześniej ukoronował się w Gnieźnie na Króla Henryka III Prawego.”

Kazimierz Wielki odbudował zamek na Bielanach w stylu cytadelowym.Co sie z nim później działo nie wiem ale jego pozostałością jest chyba Fort 38. Podobno Austriacy budując fort wybrali do końca wszystko,co jeszcze pozostało po fundamentach dawnej twierdzy, informacji na ten temat należy szukać w archiwum Habsburgów w Wiedniu.

Nieprawdą jest, że Kraków jest miastem średniowiecznym,to miasto starożytne.Średniowieczny Kraków został zbudowany od nowa po nadsypaniu terenu o 2 metry: ” Bolesław II kazał miasto Rozebrać, Nadsypać o 2 metry i zbudować Kraków Średniowieczny, przeznaczając na to kontrybucję bizantyjską. „. Starożytny Kraków posiadał prawdopodobnie żelazne mury nawodne przy których kompasy stawały”,takie same miała mieć Troja.

Naszą historię pisali Niemcy i czas najwyższy,żebyśmy ją sami sobie napisali od nowa obalając wszystkie ich kłamstwa.

  PMR

  A te cytaty to skąd pochodzą? Nie ma podanego źródła.

   Javier

   Wkrótce na popularnym blogu ukaże sie artykuł o zamku na Bielanach,dam znać jak już będzie:)

  historyk

  brawo,brawo,całkowita racja miastami starożytnymi są też Kruszwica i Gniezno i do starożytności siegaja polskie korzenie,polski jezyk tez chociaz nie zachowały sie zródła pisane bo wszustko zniszczyli inkwizytorzy i zaborcy.a swoja drogą jeśli jestesmy przy krakowie to czemu nie mówi sie o założycielu Krakowa,starożytnym KRAKUSIE i jego córce Wandzie ?żyli 3 tys lat temu i mają swoje kopce z tego okresu.zgadzam sie nasza historie napisali od nowa Niemcy 1 tys lat temu,w okresie gdy krwawo podbijali polska ziemie wspólnie z panstwem watykanskim a wszystko co polskie spalono na stosach i wymordowano dziesiatki tysiecy ludzi którzy przekazywali pamięć o naszej historii i nie chcieli sie wyrzec polskości.to samo robili zaborcy 500 lat pózniej.

  historyk

  Pani Aleksandro to wszystko prawda,ale jeśli to jest serwis popularno-naukowy tzn Science-fiction to trzymanie sie ścisle żródeł pisanych i to polskich to mało,a gdzie o kopcu Krakusa i Wandy,o tym że Kraków był załozony przeszło 3 tys lat temu i już wtedy był grodem głównym Słowian ?Dlaczego nie podaje się nieprzekłamanych informacji z kronik obcojęzycznych? Kroniki Boguchwała,kronik frankonskich i angielskich?Przeciez wiadomo,że polskie żródła są przetrzebione począwszy od najazdów watykańsko-germanskich hord krzyzackich którzy z polecenia papieży mordowały i paliły całe grody słowianskie,inkwizycje,potop szwedzki,zabory,pierwsza i drugą wojne światową i komuniżm. 200 lat temu przeszły też 2 razy przez Polske wojska napoleońskie w ilości 600 tys żołnierzy.To ze mamy takie położenie i wszyscy sojusznicy nas zdradzają poczawszy od Krzyżaków a skończywszy na wspólczesnej USA(nie mamy tam wolnego wjazdu,wiza kosztuje 150 dol)nie znaczy ,że musimy byc ciągle byc poddanymi i nie myśleć,szukać prawdy we wszystkich żródłach świadczacych o naszej historii,która siega starożytności.Nasza historie od tysiaca lat pisza inne narody w naszym ojczystym jezyku po to abysmy nie dociekali prawdy.Pozdrawiam i cieszy mnie to że powstał ten Portal.

   Nasz publicysta | Autor publikacji | Aleksandra Zaprutko-Janicka

   Przyznam szczerze, że nie bardzo rozumiem stwierdzenie „to jest serwis popularno-naukowy tzn Science-fiction”.

  Marek

  „To właśnie tam [zamek na Bielanach] rezydował Aleksander Wielki z matką, dawni kronikarze nie pili ani nie ćpali, oni napisali prawdę.” – tym tekstem to koleś przysadziłeś tak, że science-fiction to w ogóle zbyt łagodne określenie.

Florian

dlaczego mam mieć go dosyć:) przechodze obok niego raz na 5 lat…

Abel

Świetnie napisane.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.