Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

7 lat więzienia za kradzież 18 kur i kalesonów. Najbardziej absurdalne wyroki PRL-u

7 lat więzienia za kradzież m.in. 18 kur? Gomułka miał jeszcze lepsze pomysły. Twierdził, że najlepszym sposobem na redukcję przestępczości jest wieszanie wszystkich złodziei.

fot.domena publiczna 7 lat więzienia za kradzież m.in. 18 kur? Gomułka miał jeszcze lepsze pomysły. Twierdził, że najlepszym sposobem na redukcję przestępczości jest wieszanie wszystkich złodziei.

Żeby trafić za kratki wystarczyło wynieść kilka sztuk cukierków lub kawałek słoniny z zakładu pracy. Jeśli skusił kogoś towar bardziej luksusowy, jak chociażby mięso, to była już prosta droga do tego, aby pożegnać się z życiem. Absurdalność wyroków w czasach PRL nie tylko bawi, ale i przeraża.

PRL to epoka pełna absurdów i sprzeczności. Trudne warunki materialne spowodowane niskimi płacami oraz niedostępnością wielu towarów na rynku zmuszały Polaków do radzenia sobie na różne sposoby. Od znajomej ekspedientki można było dostać towar „spod lady”, czyli trudnodostępne artykuły lepszej jakości.

Znajomy doktor, po otrzymaniu łapówki, chętnie wypisywał zwolnienia lekarskie. Budżet domowy reperowało się „wynoszeniem” z pracy przeróżnych produktów: od papieru toaletowego po materiały budowlane. Wszystko zgodnie z zasadą „Polak potrafi” (o tym jak powstało to słynne powiedzenie przeczytasz w innym naszym artykule). I chociaż wśród społeczeństwa panowała zgoda na wiele wątpliwych etycznie zachowań, to jednak wymiar sprawiedliwości surowo karał osoby, które dopuściły się kradzieży. A niektóre wyroki były absurdalnie wysokie w stosunku do rozmiaru popełnionego czynu.

Więzienie za kradzież żyletki

O tym, jak wysokie kary groziły za drobne kradzieże czytamy w najnowszej książce Kazimierza Kunickiego i Tomasza Ławeckiego „Afery gospodarcze PRL. Aferzyści, spekulanci, szmalcownicy”. Za przywłaszczenie sobie dwóch koszul, kalesonów i 18 kur można było usłyszeć wyrok 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności – przekonał się w 1958 roku pewien mężczyzna, który połasił się na cudzą własność i został złapany.

Projekt Konstytucji PRL z naniesionymi poprawkami Stalina. Wiele procesów, których wynikiem były absurdalne wręcz wyroki, odbywało się wbrew konstytucyjnym zapisom.

fot.Archiwum Akt Nowych/ domena publiczna Projekt Konstytucji PRL z naniesionymi poprawkami Stalina. Wiele procesów, których wynikiem były absurdalne wręcz wyroki, odbywało się wbrew konstytucyjnym zapisom.

Kolega, z którym dokonał rabunku, otrzymał wyrok dwóch lat więzienia. Bez wątpienia tak surowa kara miała przestraszyć Polaków i zniechęcić ich do dokonywania nawet drobnych kradzieży. Rodacy nadal jednak kradli na potęgę – nawet bieliznę ze szpitala. Delikwent, który ją ukradł trafił na 8 miesięcy za kratki. Taką samą karę wymierzono za zrabowanie żyletek z importu.

Czy wiesz, że ...

...jeszcze kilkadziesiąt lat temu sytuacja kobiet w Iranie wyglądała znacznie lepiej, niż obecnie? Pod rządami Mohammada Rezy Pahlawiego przeprowadzono wiele znaczących reform. Największym sukcesem polityki szacha było wprowadzenie w 1967 roku nowego Prawa o ochronie rodziny.

...niemiecki generał Friedrich Paulus, wzięty w sowiecką niewolę pod Stalingradem, w procesach norymberskich wziął udział jak świadek oskarżenia? Jego przyjazd wzbudził dużo emocji. Kiedy siedzący na ławie oskarżonych Hermann Göring zobaczył go na sali rozpraw, z wściekłością nazwał go „brudną świnią”.

...poeta francuski Paul Eluard był tak dumny ze swojej pięknej żony, że nosił w portfelu jej nagie zdjęcia, które pokazywał swoim rozmówcom?

...liczba tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa była najwyższa w ostatniej dekadzie istnienia PRL i mogła sięgnąć nawet 100 tysięcy?

Komentarze (21)

  • gupolak Odpowiedz

   spoko pod przewodnim kierownictwem jedynej siły narodu wracamy do tamtych czasów obyś ty był następny ……

 1. Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

  Szanowni komentatorzy to nie miejsce na szerzenie nienawiści. Zachowujcie dojrzałość w komentarzach, zwłaszcza w przypadku gdy poprzedni rozmówca wypisuje takie rzeczy, że ręce opadają. Czasem warto zagryźć zęby i nie reagować, bo szkoda i czasu i słów na takie wpisy…

 2. Jarema Odpowiedz

  PRL czy jak kto woli okupacja sowiecka zostawił po sobie bardziej długotrwałą złą spuściznę niż okupacja niemiecka. Po okupacji niemieckiej zostały masowe groby i zniszczenia materialne, po czasach PRL-u pozostało spustoszenie moralne, pogłębiło się przyzwolenie na cwaniactwo, oszukiwanie a przede wszystkim poczucie że ten kraj i ta władza nie jest nasza tylko ,,ich”. Te absurdalnie wysokie kary dla zwykłych obywateli zmuszonych do takiego a nie innego postępowania tylko pogłębiały ten rozłam na ,,nas” i ,,ich”. Niestety ten rozłam w pewnym stopniu funkcjonuje do dzisiaj. To jest oczywiście tylko dygresja ale np. stosunek Anglika czy Niemca do police albo polizei jest całkiem inny niż stosunek przeciętnego Polaka do policji traktowanej jako element represji z ramienia ,,ich” a nie ,,nas”.

  • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie, trudno się nie zgodzić z Pana opinią. Chociaż można by było polemizować ze stwierdzeniem, która okupacja zostawiła po sobie „gorszą” spuściznę – ciężko bowiem tu nie tylko porównywać obie okupacje, ale i jakkolwiek wartościować. Co do reszty Pana opinii – jest bardzo dojrzała. Dziękujemy za włączenie się w dyskusję.

   • Jarema Odpowiedz

    Porównanie skali prześladowań w odniesieniu do konkretnych osób jest faktycznie trudne. Chodzi mi raczej o to że Polacy pod okupacją niemiecką wiedzieli że są pod okupacją brutalnego wroga ale wiedzieli też że jest to sytuacja tymczasowa i generalnie społeczeństwo zachowywało się w sposób godny. Okupacja radziecka i póżniej PRL był już uznawany za sytuacje długotrwałą jeśli nie ,,po wsze czasy” jak głosili komuniści i ludzie, trudno się zresztą dziwić, dostosowywali się do warunków stworzonych przez system i w jakiś sposób sami w tym uczestniczyli. Jasne jest że wolałbym żyć w PRLu nawet stalinowskim niż GG albo Kraju Warty ale jeśli chodzi o długofalowe skutki to komunizm był bardziej destrukcyjny.

  • Acyk Odpowiedz

   Bzdura, Polacy byli tacy sami przed wojną. Demoralizacja narodu zaczęła się wraz z kontrreformacją. 45 lat to ledwie pierdnięcie w wielowiekowej historii tego kraju. A przez wieki towarzyszył nam katolicyzm, a nie komunizm.

 3. Jarema Odpowiedz

  Zacytuję dwa zdania
  ,,Jeśli napadną na nas Niemcy, zabiorą nam tylko wolność, ale jeśli wejdą do nas Rosjanie, zabiorą nam dusze” Edward Rydz Śmigły
  I bez cenzury ,,Fałszujemy rzeczywistość, stawiając niekiedy znak równania między okupacją niemiecką i sowiecką. Niemiecka robi z nas bohaterów, a sowiecka robi z nas gówno. Niemcy do nas strzelają, a Sowieci biorą gołymi rękami. My do Niemców strzelamy, a Sowietom wpełzamy w dupę. To nie jest więc żadna analogia, lecz odwrotność”. Józef Mackiewicz

 4. Jarema Odpowiedz

  I jeszcze raz-piszę tutaj o długofalowych skutkach dla całego narodu. Przykłady demoralizacji Polaków i uczynienia z nas narodu Polaczków- cwaniaczków można mnożyć. A te absurdalne kary, podobnie jak karanie za handel cielęciną czy pędzenie bimbru to tylko kolejny dowód wyobcowania władzy. Czy obywatele III RP również nie widzieli niejednokrotnie absurdalnych lub nazbyt surowych kar dla zwykłych zjadaczy chleba i niezwykłej łaskawości dla przedstawicieli ,,elyt”?- to jest właśnie ta przeklęta spużnizna komunizmu.

  • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie Jaremo, niestety…. nic dodać nic ująć. 50 lat niewoli odcisnęło znacznie mocniejsze piętno niż 5 lat okupacji. I mam przeczucie, że będziemy się z tym borykać jeszcze długi czas. Tylko gdzie nas to zaprowadzi?

   • Jarema Odpowiedz

    Można przyjąć wariant negatywny i pozytywny. Negatywny jest taki że wiele tych patologii tkwi w nas do dziś i na wiele z nich jest przyzwolenie społeczne. Pozytywny zaś jest taki że jednak powoli patriotyzm odradza się w narodzie i to nie tylko w sferze symbolicznej ale również młodzi ludzie dostrzegają te patologie które nas dręczą od wewnątrz. Ważne jest też to że wielu ludzi pracuje za granicą (ja piszę z Niemiec) i zauważa jakie mechanizmy spowodowały że ,,Zachód” jest jest bogaty a my nie. Pamiętam rozmowę z urzędnikiem niemieckim- prywatnie znajomym który mi powiedział że ,,Niemiec nie stać na to żeby policjanci mieli przywileje emerytalne a zresztą że u nich to na rentę wcześniejszą idą tylko ci co sobie jeszcze odkładali dodatkowo w firmach ubezpieczeniowych”. Nie muszę pisać jak u nas wygląda ta kwestia gdzie spotyka się 40letnich rencistów- emerytów. Potem płaczemy że ZUS nie ma pieniędzy. To jest tylko jeden z przykładów naszej głupoty i braku organizacji. Niestety, państwo żeby było silne musi być dobrze zorganizowane (na wzór np. Niemiec) i prowadzić cyniczną, bezwzględną politykę zagraniczną (a la Wielka Brytania)- to jest recepta na to żeby żyć w bogatym, bezpiecznym i demokratycznym kraju. Cala nadzieja że ludzie którzy mają obecnie ok. 18 lat zaczynają to rozumieć. Miejmy tylko nadzieje że nic nie zakłóci tego procesu.

    • Członek redakcji | Anna Dziadzio

     Szanowny Panie, można się z Panem również nie zgodzić, używając dokładnie tych samych argumentów. Nie tylko przypominając sobie historyczne doświadczenia, ale i obserwując polityczne zmiany na świecie. „Silne państwo”, o którym Pan mówi może wypaczyć to, o co walczyliśmy przez lata: demokrację i wolność, a także doprowadzić do powstania nie państwa opiekuńczego, ale rządów wręcz autorytarnych, by nie używać ostrzejszych słów. Odradzanie się patriotyzmu wśród młodzieży to kwestia jak najbardziej godna pochwały, ale w Polsce odradza się on w wersji coraz bardziej skrajnej, która zamiast głosić miłość do kraju, nawołuje do nienawiści do obcych. Czy takiej Polski Pan naprawdę chce?

  • Jarema Odpowiedz

   To zależy co rozumiemy pod pojęciem ,,silne państwo”. Ja rozumiem to jako państwo liczące się na arenie międzynarodowej, będące podmiotem a nie przedmiotem polityki europejskiej. Ażeby to osiągnąć należy po prostu wprowadzić zachodnie wzorce organizacyjne i konsekwentnie ich przestrzegać. Czy Polska będąca ekonomicznym tygrysem (a stać nas na to) Europy i zorganizowana na wzór Niemiec, W. Brytanii czy USA to jakiś autorytaryzm czy inny zamordyzm. Co do patriotyzmu to patologiczny margines jest zawsze. Tyle że w Polsce najczęściej kończy się to na gardłowaniu a w wielu innych krajach na konkretnych czynach. Proszę zwrócić uwagę że np. ciężko doświadczeni okupacją Polacy nie popełnili takich zbrodni na Niemcach jak Czesi którzy zawsze są pokazywani jako przykład spokoju i tolerancji. Więc spokojnie, dokonując porównania ja nawołuję do porządku a nie do rygoryzmu i pedanterii.

   • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

    Szanowny Panie Jaremo, teraz wszystko jasne. Bardzo dziękuję jak zwykle o wyczerpujące uzupełnienie poprzedniego komentarza. Niestety czasem można opacznie coś zrozumieć, zwłaszcza dziś, gdy kwestie związane z pojęciem silnej państwowości kojarzą się nie tylko z ekonomią, ale i z ustrojowymi zmianami.

    • Jarema

     Niestety pewne pojęcia uległy pewnemu przewartościowaniu. I zapewniam że ja jako indywidualista żle bym się czuł w państwie autorytarnym a w dobrze zorganizowanym i dostatnim państwie na wzór krajów anglosaskich czy nawet Czech chyba każdy z nas by chciał żyć. Dlatego wzorem jest dla mnie Wielkopolska pod zaborem niemieckim.

   • Acyk Odpowiedz

    „Proszę zwrócić uwagę że np. ciężko doświadczeni okupacją Polacy nie popełnili takich zbrodni na Niemcach jak Czesi”

    No i znowu B-Z-D-U-R-A! Polacy torturowali i zabijali Niemców w obozach i gwałcili Niemki na Ziemiach Odzyskanych, było tutaj o tym kilka artykułów. Prosi się pana Jaremę o zaprzestanie uprawiania polskiej martyrologicznej propagandy.

    • Jarema

     ,,Pana” grzecznościowo piszę się z dużej litery. Oczywiście ma Pan rację że o wielu zbrodniach na Niemcach się nie mówi, do pogromów również dochodziło- Aleksandrów Kujawski czy Nieszawa. O zbrodniach wojennych mówią zresztą meldunki i wspomnienia, szczególnie te dotyczące 1 i 2 armii LWP. Ale nawet Niemcy którzy przeżyli wysiedlenia wspominali że prześladowania ze strony Polaków były i tak mniejsze niż ze strony Czechów. Są nawet nagrania z tych wydarzeń
     //www.wykop.pl/link/361512/skandal-w-czechach-wyciekl-film-z-masakry-niemcow-wideo/
     I zauważmy że skala represji w obydwóch krajach była niższa, np. Niemcy u nas spacyfikowali 817 wsi a w Czechach 2 (dwie)

    • Jarema

     ,,Pana” się piszę z dużej litery. Ma Pan rację że Polacy również popełniali zbrodnie na Niemcach (Aleksandrów Kujawski czy Nieszawa) o wielu się zresztą nie mówi, chociaż do kin wszedł ostatnio film ,,zgoda”. Tylko proszę zwrócić uwagę że nawet Niemcy zaraz po wojnie wspominali że Czesi byli o dziwo brutalniejsi od Polaków, zresztą są nagrania jak np. rozstrzelali Niemców w Pradze a potem jeszcze przejechali ciężarówką po zabitych. Proszę też obejrzeć ,,młyn Habermana” albo ,,zabijanie po czesku” (czeskiej produkcji!) i zwrócić uwagę np. na fakt że Niemcy spacyfikowali u nas 817 wsi a w Czechach 2 (dwie)

 5. Jarema Odpowiedz

  To znaczy wzorem jak powinniśmy działać i się rozwijać. Skoro oni mogli pod zaborem to dlaczego my nie możemy w wolnym kraju. Suma summarum praca u podstaw dała nam więcej niż powstania i właśnie potem to ci flegmatycy i skąpcy pokonali Niemców a brawurowo odważni Warszawiacy zostali przez Niemców zdziesiątkowani. Więc praca u podstaw jest moim zdaniem receptą na przekreślenie lat wojny i komunizmu a może i kiedyś będzie żródłem naszej dominacji ekonomicznej i kulturowej w Europie.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.