Polskie Imperium

Najciekawsza książka tygodnia. 50 twarzy sarmackiego Greya

Autor: | 16 kwietnia 2016 | 7,201 odsłon

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak by to wyglądało, gdyby Christian Grey i Anastasia Steele wsiedli do maszyny czasu i wylądowali w szlacheckiej Polsce? Robert Foryś odpowiada na to pytanie w swoim cyklu powieściowym.

Bohaterowie książek Elle James przybierają nowe tożsamości.

Zamiast Greya jest niejaki Sobieski, a skromna Anastasia zmienia się w rozwiązłą Marysieńkę.

W książce mnóstwo jest seksu, seksu, polityki, intryg i seksu. Ale jednak głównie seksu.

Oprócz tego poznamy dzieje świętego Wojciecha opowiedziane przez znanego scenarzystę, współpracującego między innymi z Agnieszką Holland, dowiemy się co nieco o życiu na wsi w wiktoriańskiej Anglii i dlaczego Władysław Sikorski już w latach dwudziestych był zwolennikiem tworzenia wojsk pancernych.

gambit_box_empikowyGambit hetmański (tomy 1-3), Robert Foryś (Wydawnictwo Otwarte)

W pałacowych intrygach czasem trzeba użyć brutalnej siły i dosłownie znokautować przeciwnika. Książka Forysia mogłaby się stać idealnym narzędziem takiej „zbrodni”. W jednym tomie dostajemy w niej trzy książki (oprócz znanej czytelnikom „Bóg, honor, trucizna” mamy dwie zupełnie nowe powieści – „Krew, ogień i łzy” oraz „Złoto i tron”).

Ówczesną Polską kręciły jak chciały niezwykłe kobiety tamtej epoki, które choć same nie dzierżyły żadnych stanowisk, manipulowały swymi potężnymi mężami. A, że te manipulacje najczęściej odbywały się za zamkniętymi drzwiami alkowy, scen seksu w książce nie brakuje. A co tam, mówmy wprost! Ta książka po prostu seksem ocieka i to w różnych konfiguracjach i pozycjach, małżeńskim i pozamałżeńskim. Nawet kardynał kochający się z przyszłą polską królową się znajdzie. Rozpusta proszę Państwa, rozpusta.

Wiara i tron. Święty Wojciech i początki Polski, Dominik W. Rettinger (Wydawnictwo WAM)wojciech

O świętym Wojciechu wiemy ze szkolnych podręczników tyle, że przyjechał, pojechał do pogańskich Prusów i [spoiler alert!] został tam zabity, a jego ciało Bolesław Chrobry wykupił za małą fortunę. Dominik W. Rettinger udowadnia, że ta opowieść może być fascynująca. A co jeśli śmierć świętego wcale nie była zemstą pogan za próbę chrystianizacji, a najpodlejszą intrygą?

dziennikiDziennik 1870-1879, Francis Kilvert (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

Pastor Francis Kilvert mieszkał na spokojnej angielskiej wsi. Jego prowadzone w latach 1870-1879 dzienniki stanowią niezwykła kronikę życia społeczności w czasach wiktoriańskich. Co ciekawe, autor nie skupia się tylko na swojej klasie, a przygląda się także życiu biedoty, którą opisuje z życzliwością.

sikorskiNad Wisłą i Wkrą, Władysław Sikorski (2 Kolory)

Jeden z najsłynniejszych polskich generałów, którego kojarzymy jednak przede wszystkim z drugą wojną światową i jego śmiercią na Gibraltarze, pisze o swoich walkach w wojnie polsko-bolszewickiej. Dowodząc 5 Armią zdobył uznanie nawet w oczach Piłsudskiego, który politycznie był jego zdecydowanym oponentem.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja
Komentarze do artykułu (3)

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Koniecpolski-pod-Haliczem-600x390
…hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski zmarł z powodu przedawkowania środków na potencję? 52-letni magnat, po ślubie z o połowę młodszą Zofią Opalińską, zażywał w wielkich ilościach konfortatywę, czyli odpowiednik dzisiejszej „viagry”. Po kilku tygodniach takiej kuracji wyzionął ducha.

12788183_1025328684191269_802950172_n
…według ostrożnych statystyk podczas i tuż po II wojnie światowej Polki urodziły niemieckim żołnierzom około 20 000 dzieci? Taka liczba pojawia się w raportach „The War and Children Identity Project” i jest zbliżona do skali zjawiska we Francji i w Belgii.

cyceron1 (1)
…w trosce o biel swoich zębów starożytni Rzymianie płukali usta ludzkim moczem? Zauważyli, że zawarte w urynie związki amoniaku mają działanie wybielające. By stłumić przykry zapach, specyficzną płukankę mieszano z innymi substancjami, dodając do niej węgiel i korę.