Dziewczyny - empik

Najciekawsza książka tygodnia. W czym tkwi sekret geniuszu?

Autor: | 12 marca 2016 | 1,311 odsłon

Dziewiętnastowieczny brytyjski podróżnik stwierdził, że Geniusz to mężczyzna, co do którego świat świadomie przyznaje, że jest mu dłużny. A skąd właściwie bierze się geniusz i dlaczego – jak pokazuje historia – istnieją miejsca, które geniuszy przyciągają?

Jeśli w tej nieco seksistowskiej definicji Francisa Galtona zamiast słowa mężczyzna użyjemy słowa człowiek znajdziemy istotę geniuszu, którą tropi w swojej najnowszej książce Eric Weiner. Przemierzając świat i kolejne epoki, w pewnym sensie próbuje znaleźć wzór na równanie, którego wynikiem jest właśnie ta niezwykła iskra.

Oprócz tego poznamy historię trzech niezwykłych sióstr, których losy zaplątała druga wojna światowa, rozrzucając je na trzech kontynentach. Przyjrzymy się bliżej postaci zmarłego niedawno Jana Kulczyka i zastanowimy, jak na nowo opowiedzieć biografię jednego z najsłynniejszych ludzi w dziejach, czego podjął się Oleg Khlevniuk

Genialni. W pogoni za tajemnicą geniuszu, Eric Weiner, PWN 2016

genialniMichała Anioła, Marię Curie-Skłodowską, Arystotelesa i Bacha dzieli wszystko, począwszy od kraju w którym żyli, przez epokę, na polu działalności skończywszy. Co ich łączy? Wszyscy byli geniuszami.

Eric Weiner pokonuje ogromne dystanse, przemierza kolejne kontynenty i poznaje miejsca, które wydały na świat najsłynniejszych geniuszy. Próbuje uchwycić rzecz ulotną, a mianowicie istotę ich fenomenu. To, na czym on polega, odkrywa z pomocą zwykłych i niezwykłych ludzi.

Czasem spotyka się z kimś, z kim razem obserwuje chaos i wyłaniający się z niego ład. Innym razem gdy dopytuje mailowo jeszcze o kilka rzeczy, w odpowiedzi otrzymuje tylko informację, że jego niedawny rozmówca umarł w połowie pisania odpowiedzi. A po co ten cały trud poszukiwań przez wieki? Nie, Weiner nie robi tego dla siebie – jak podkreśla na zostanie w jego wieku geniuszem jest stanowczo za późno. Wszystko, by przekazać to, czym jest geniusz, swojej córeczce.

siostrySiostry. Kresy. Zsyłka. Wielki świat, Agnieszka Lewandowska-Kąkol, Wydawnictwo Fronda 2016

Wyrwane ze swojego ukochanego rodzinnego Wilna trzy siostry Ludmiła, Barbara i Hela zostają wywiezione w głąb Rosji. Przybycie do Kazachstanu rozpoczyna ich wielką eskapadę, która w rezultacie brutalnie je rozdzieli i rozrzuci na trzy strony świata. Opowieść inspirowana prawdziwymi losami.

kulczykJan Kulczyk. Biografia niezwykła, Cezary Bielakowski, Piotr Nisztor, Wydawnictwo Fronda 2015

Jeden z największych biznesmenów w historii Polski, o którego smykałce do interesów i talencie nawet zaciekli konkurenci wypowiadali się z szacunkiem. Cezary Bielakowski i Piotr Nisztor opowiadają życie Jana Kulczyka mając do dyspozycji jego własne wypowiedzi, w których miał okazję wyjaśnić wiele zagadnień rozbudzających wyobraźnię Polaków.

stalinStalin. Nowa biografia, Oleg Khlevniuk, Znak Horyzont 2016

Po dwudziestu latach wkradania się do umysłu jednego z największych zbrodniarzy w dziejach i śledzenia jego życia Oleg Khlevniuk napisał nową biografię Stalina. Nie ma w niej śladu po micie dobrego batiuszki, otoczonego przez złych doradców. Na podstawie dokumentów historyk udowadnia, że czerwony car doskonale wiedział, jakich zbrodni dokonują jego podwładni i sam maczał w nich palce.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Piękno bez konserwantów. O sekretach urody naszych prababek

Piekno zapowiedz

Fotografie przedwojennych elegantek olśniewają. Żyły niemal przed stuleciem, a przecież prezentują się często lepiej niż my same! Mają pięknie wypielęgnowane dłonie i perfekcyjnie ułożone fryzury. Ich cera promienieje. Aż trudno w to uwierzyć.

6 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...

Pogrzeb
w drugiej połowie XIX wieku w Galicji z powodu głodu umierało nawet 50 tysięcy osób rocznie? Przeciętna długość życia wynosiła zaś 27 lat dla mężczyzny i niewiele więcej dla kobiety.

stalin_childhood-340x340
Stalin jako dziecko przeżył wypadek, który zakończył się atrofią mięśni lewej ręki i jej trwałą niesprawnością? To właśnie inwalidztwo uchroniło go przed służbą wojskową i prawdopodobną śmiercią na polach bitew I wojny światowej.

miniaturka
…bohater legend arturiańskich czarodziej Merlin miał swój historyczny pierwowzór? Najprawdopodobniej był nim Myrrdin Wyllt żyjący w VI wieku w Walii, bard króla Gwenddolau. Jego imię zostało zmienione, bo wymową przypominało francuskie słowo… gówno.