Promo styczeń

Najciekawsza książka tygodnia. W czym tkwi sekret geniuszu?

Autor: | 12 marca 2016 | 1,356 odsłon

Dziewiętnastowieczny brytyjski podróżnik stwierdził, że Geniusz to mężczyzna, co do którego świat świadomie przyznaje, że jest mu dłużny. A skąd właściwie bierze się geniusz i dlaczego – jak pokazuje historia – istnieją miejsca, które geniuszy przyciągają?

Jeśli w tej nieco seksistowskiej definicji Francisa Galtona zamiast słowa mężczyzna użyjemy słowa człowiek znajdziemy istotę geniuszu, którą tropi w swojej najnowszej książce Eric Weiner. Przemierzając świat i kolejne epoki, w pewnym sensie próbuje znaleźć wzór na równanie, którego wynikiem jest właśnie ta niezwykła iskra.

Oprócz tego poznamy historię trzech niezwykłych sióstr, których losy zaplątała druga wojna światowa, rozrzucając je na trzech kontynentach. Przyjrzymy się bliżej postaci zmarłego niedawno Jana Kulczyka i zastanowimy, jak na nowo opowiedzieć biografię jednego z najsłynniejszych ludzi w dziejach, czego podjął się Oleg Khlevniuk

Genialni. W pogoni za tajemnicą geniuszu, Eric Weiner, PWN 2016

genialniMichała Anioła, Marię Curie-Skłodowską, Arystotelesa i Bacha dzieli wszystko, począwszy od kraju w którym żyli, przez epokę, na polu działalności skończywszy. Co ich łączy? Wszyscy byli geniuszami.

Eric Weiner pokonuje ogromne dystanse, przemierza kolejne kontynenty i poznaje miejsca, które wydały na świat najsłynniejszych geniuszy. Próbuje uchwycić rzecz ulotną, a mianowicie istotę ich fenomenu. To, na czym on polega, odkrywa z pomocą zwykłych i niezwykłych ludzi.

Czasem spotyka się z kimś, z kim razem obserwuje chaos i wyłaniający się z niego ład. Innym razem gdy dopytuje mailowo jeszcze o kilka rzeczy, w odpowiedzi otrzymuje tylko informację, że jego niedawny rozmówca umarł w połowie pisania odpowiedzi. A po co ten cały trud poszukiwań przez wieki? Nie, Weiner nie robi tego dla siebie – jak podkreśla na zostanie w jego wieku geniuszem jest stanowczo za późno. Wszystko, by przekazać to, czym jest geniusz, swojej córeczce.

siostrySiostry. Kresy. Zsyłka. Wielki świat, Agnieszka Lewandowska-Kąkol, Wydawnictwo Fronda 2016

Wyrwane ze swojego ukochanego rodzinnego Wilna trzy siostry Ludmiła, Barbara i Hela zostają wywiezione w głąb Rosji. Przybycie do Kazachstanu rozpoczyna ich wielką eskapadę, która w rezultacie brutalnie je rozdzieli i rozrzuci na trzy strony świata. Opowieść inspirowana prawdziwymi losami.

kulczykJan Kulczyk. Biografia niezwykła, Cezary Bielakowski, Piotr Nisztor, Wydawnictwo Fronda 2015

Jeden z największych biznesmenów w historii Polski, o którego smykałce do interesów i talencie nawet zaciekli konkurenci wypowiadali się z szacunkiem. Cezary Bielakowski i Piotr Nisztor opowiadają życie Jana Kulczyka mając do dyspozycji jego własne wypowiedzi, w których miał okazję wyjaśnić wiele zagadnień rozbudzających wyobraźnię Polaków.

stalinStalin. Nowa biografia, Oleg Khlevniuk, Znak Horyzont 2016

Po dwudziestu latach wkradania się do umysłu jednego z największych zbrodniarzy w dziejach i śledzenia jego życia Oleg Khlevniuk napisał nową biografię Stalina. Nie ma w niej śladu po micie dobrego batiuszki, otoczonego przez złych doradców. Na podstawie dokumentów historyk udowadnia, że czerwony car doskonale wiedział, jakich zbrodni dokonują jego podwładni i sam maczał w nich palce.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

stalin
…w ramach kultu jednostki w ZSRR pojawiła się propozycja, aby przyjąć nowy kalendarz? Rok urodzin Stalina (1879) miał być odtąd rokiem pierwszym!

niezniszczalny
…Imperium Brytyjskie miało w swoich szeregach prawdziwie niezniszczalnego żołnierza. Stracił oko, był o krok od amputacji nogi, a kiedy amputowano mu rękę, stwierdził, że nie zrobiło to na nim większego wrażenia niż wyrwanie zęba.

krwawa-luna-miniaturka
… „Krwawa Luna”, największa sadystka stalinowskiej ubecji w Polsce, miała doktorat z filozofii i w towarzystwie uchodziła za kobietę niezwykle towarzyska i pogodną, niebywale inteligentną.