Polskie Imperium

Podobno Polacy nie potrafią wykorzystywać swoich zwycięstw? Udowodnimy ci, że to kłamstwo

Autor: | 28 lutego 2016 | 19,638 odsłon

"Halickie chorągwie w Bitwie pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku" pędzla Artura Oriolowa (licencja: CC BY-SA 3.0)Grunwald, Kircholm, Kłuszyn… świetne zwycięstwa. Szkoda tylko, że w polskiej świadomości noszą łatkę zmarnowanych. Uważamy, że walczący wówczas Polacy byli wprawdzie bitni i odważni, ale też trochę ciamajdowaci, nie potrafiący postawić kropki nad i. Czy słusznie obrażamy naszych przodków?

Bitwa pod Grunwaldem, czyli bezpieczna granica z Węgrami

Polska w 1409 roku stanęła w obliczu wojny z najbardziej zmilitaryzowanym państwem na świecie – Zakonem Krzyżackim. 15 lipca 1410 roku odniosła wspaniałe zwycięstwo pod Grunwaldem. Gdyby wierzyć podręcznikom czy mediom, szkoda było w ogóle zachodu.

Do dziś szczycimy się zwycięstwem nad Krzyżakami. Ale trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Polsce to zwycięstwo przyniosło niewiele – można przeczytać na stronie internetowej Polskiego Radia. Dzieje.pl, portal Muzeum Historii Polski, idzie jeszcze dalej w ocenie grunwaldzkiej bitwy:

Choć było o niej głośno w całej Europie, to niewykorzystanie zwycięstwa z 1410 r. okazało się w perspektywie następnych wieków dla państwa polskiego tragiczne.

Czy zwycięstwo nad Krzyżakami rzeczywiście nie zostało wykorzystane? Bitwa pod Grunwaldem na obrazie Wojciecha Kossaka (źródło: domena publiczna).

Czy zwycięstwo nad Krzyżakami rzeczywiście nie zostało wykorzystane? Bitwa pod Grunwaldem na obrazie Wojciecha Kossaka (źródło: domena publiczna).

Wyjaśnijmy kilka faktów. Polska odzyskała Ziemię Dobrzyńską, Zakon Krzyżacki musiał zapłacić olbrzymie pieniądze, wojna zakończyła się pokojem. Oprócz tego odnieśliśmy olbrzymi sukces propagandowy.

W traktacie toruńskim z 1411 roku, który kończył wojenne zmagania, rycerze-zakonnicy oficjalnie przyznali, że na kontrolowanych przez nich terenach wciąż żyją poganie. Wielcy bojownicy o chrystianizację, którzy chcieli w zakresie działalności misyjnej pouczać Polskę i Litwę, sami mieli burdel w swoim Archeo.

O ile wcześniej rycerze z całej Europy Zachodniej zjeżdżali by walczyć po stronie Krzyżaków, to po Grunwaldzie skończył się napływ „gości”. Czy uświadomiono sobie, że ta cała walka o chrystianizację Litwy i okolic to wielkie kłamstwo, czy obawiano się stanąć przeciwko Polakom – mniejsza o to.

Zwykle czyni się zarzut Władysławowi Jagielle, że zaraz po bitwie pod Grunwaldem nie ruszył w dalszą drogę i nie wziął z marszu Malborka. Król stracił kilka cennych dni, a Krzyżacy w międzyczasie mogli zorganizować skuteczną obronę.

Po pierwsze, nie wiadomo, czy w ówczesnej Europie była armia zdolna zdobyć taką twierdzę w drodze regularnego oblężenia. Po drugie, kilka dni przed bitwą pod Grunwaldem okazało się, że Polsce grozi walka na dwa fronty. Wojnę wypowiedział Zygmunt Luksemburski, król Węgier.

Na szczęście skończyło się tylko na łupieżczym najeździe, a nieliczne polskie rycerstwo, pozostałe w południowej Małopolsce, w pogoni za napastnikami wpadło na Węgry i pod Bardiowem (obecnie na Słowacji), mimo przewagi wroga, stoczyło zwycięską bitwę.

 Historycy zarzucają Jagielle, że od razu po zwycięstwie grunwaldzkim nie ruszył na Malbork. Ale czy zdobycie tej twierdzy było wówczas w ogóle możliwe? (autor: Ludwig Schneider, licencja: CC BY-SA 3.0)

Historycy zarzucają Jagielle, że od razu po zwycięstwie grunwaldzkim nie ruszył na Malbork. Ale czy zdobycie tej twierdzy było wówczas w ogóle możliwe? (autor: Ludwig Schneider, licencja: CC BY-SA 3.0)

Wkrótce potem udało się zaryglować bramę, przez którą „Bratankowie” mogli ponownie nas zaatakować. W oddzielającym dwa kraje łańcuchu Karpat taką role pełnił pograniczny Spisz. W 1412 roku, po skomplikowanych negocjacjach, król Zygmunt Luksemburski wziął na siebie część krzyżackich zobowiązań finansowych, a w zamian oddał Polsce w zastaw (w praktyce: na wieczne nieoddanie) część Spiszu z zamkiem w Lubowli.

Innymi słowy, za pieniądze zdobyte pod Grunwaldem kupiliśmy sobie strategiczny fragment dzisiejszej Słowacji. Od tego czasu przez ponad trzy stulecia nie groziło nam bezpośrednie niebezpieczeństwo ze strony Węgier, niezależnie od nastawienia tamtejszych władców.

Bitwa pod Kircholmem, czyli odsiecz Rygi

27 września 1605 roku. Armia Rzeczpospolitej liczyła wówczas 3500 żołnierzy, Szwedów było 12 tysięcy. Gdy hetman Jan Karol Chodkiewicz w mowie przed bitwą wspomniał o licznych chorągwiach nieprzyjacielskich, przerwał mu jeden z towarzyszy pancernych, mówiąc: Policzymy one lepiej, gdy Szwedów wybijemy.

Mimo olbrzymiej przewagi liczebnej, Szwedzi przegrali pod Kircholmem. Wynik - 9 tysięcy zabitych. Hetman Chodkiewicz stracił zaledwie 100 żołnierzy. Obraz "Po bitwie pod Kircholmem" Januarego Suchodolskiego (źródło: domena publiczna).

Mimo olbrzymiej przewagi liczebnej, Szwedzi przegrali pod Kircholmem. Wynik – 9 tysięcy zabitych. Hetman Chodkiewicz stracił zaledwie 100 żołnierzy. Obraz „Po bitwie pod Kircholmem” Januarego Suchodolskiego (źródło: domena publiczna).

Zwycięstwo totalne mimo prawie czterokrotnej (a może i pięciokrotnej – przyjmując inne szacunki) liczebnej przewagi wroga. Chodkiewicz po swojej stronie miał 100 zabitych, 200 rannych i wiele straconych koni. Ze szwedzkiej strony zginęło 9 tysięcy żołnierzy. Trupy nieprzyjaciół ścieliły się na odcinku dziesięciu kilometrów od Kircholmu do Rygi.

Właśnie, Rygi.

O Kircholmie praktycznie zawsze mówi się w kategorii niewykorzystanego zwycięstwa. A gdyby nazwać bitwę odsieczą Rygi – bo tym w istocie była – od razu perspektywa ulegnie zmianie. Roku Pańskiego 1605 dzisiejsza łotewska stolica była drugim miastem Rzeczpospolitej. Zwycięstwo nad Szwedami przyniosło zatem wymierny efekt – Ryga została ocalona. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2

Powiedz innym co myślisz:

Michael Morys-Twarowski - Absolwent prawa i amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, na tej samej uczelni obronił doktorat z historii. Współautor 3 monografii i kilkudziesięciu publikacji naukowych, poświęconych głównie historii Śląska Cieszyńskiego. W lutym 2016 ukazała się jego najnowsza książka pod tytułem "Polskie Imperium". Stały współpracownik Polskiego Słownika Biograficznego. Publikuje m.in. w "Focusie Historia".

Okupacja
Komentarze do artykułu (15)
 1. Zgadzam się z autorem artykułu bo mieliśmy wybitnych wodzów heroicznych żołnierzy i wielkie plany. Ale żeby zrealizować potrzeba było mądra szlachtę, która by nie oszczędziła grosza na te plany a niestety z tym było gorzej żeby nie powiedzieć fatalnie. W wojnie z Moskwa zawinił Zygmunt a raczej jego ambicje, natomiast ze Szwedami skąpstwo polskiej szlachty i koło nieudolności się zamyka AŻ SZKODA SŁÓW!

 2. Wprawdzie zamek w Malborku był ogromny i na pewno miał ogromne zapasy, ale nie niewyczerpane. Można było go wcale nie zdobywać, tylko otoczyć kordonem bezpieczeństwa i wziąć głodem, a państwo krzyżackie de facto zdemontować i wcielić do Polski.

  • Malbork,byl do zdobycia,ale trzeba wiedziec,ze krzyzacy to byli pupile Watykanu.I tylko szantaz i presja na Jagielly przez papiestwo,spowodowaly ze odstapil on od zdobywania twierdzy i likwidacji papieskich poplecznikow.

 3. Z wiadomych powodów, autor książki nie ujawnia jeszcze jednego aspektu tych polskich zwycięstw.
  Mianowicie rolę Watykanu oraz kleru polskiego.
  Należało by tu wyciągnąć na dzienne światło różne knowania Watykanu przeciw Polsce oraz obrzucanie naszych władców przeróżnymi klątwami. Kler polski, lojalny wobec Watykanu, trudnił się szpiegostwem oraz podżeganiem szlachty przeciw Polsce. Wręcz przykładowy był udział Watykanu i kleru polskiego w sprawie moskiewskiej.
  To jest właśnie żródło niepowodzeń i niewykorzystania zwycięstw.
  Watykan zawsze pragnął zniszczyć potęgę Rzeczy Pospolitej, zaś zaczadzeni Polacy chodzą mu lizać d…… .

   • Witaj Bombacjuszu. Z bitwą pod Grunwaldem dało się wyciągnąć więcej i lepiej. Po otwarciu wrót Malborka przez Czechów, należało wymienić załogę na polską i osadzić tam mocną placówkę. Co do roli Watykanu w historii Polski można się sprzeczać i polemizować. papieże na ogół nam nie sprzyjali. Popatrz dokąd płaciliśmy „świętopietrze”. Pozdrawiam cię.

 4. W 1621 r. Szwedzi już byli luteranami. Mówienie o solidarności katolików z heretykami w dobie wojny 30 letniej to jakiś żart.
  Autorze miejże litość i nie wciskaj propagandy do tekstów historycznych.

 5. Zapominasz powiedzieć że po bitwie pod Grunwaldem Zakon Krzyżacki nie podniósł się już aż ostatecznie upadł oddając za długi swoje zamki. Więc w sumie nie opłacało się ich zdobywać!!!

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...


…już w 1956 roku w Związku Radzieckim zaplanowano załogową misję na Marsa? Kosmonauci mieli spędzić na czerwonej planecie cały rok, a zabrać miał ich tam statek kosmiczny o masie 1600 ton, prawie czterokrotnie cięższy niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

warta
w XVIII wieku w Szkocji cmentarzy musiały pilnować straże, by zapobiec wykradaniu zwłok? Złodziejami byli studenci medycyny lub szajki tzw. rezurekcjonistów. Na wsiach mogił pilnowali sami mieszkańcy, siedząc przy ognisku, nierzadko popijając whisky i wesoło się bawiąc.

January_Sucholdovski_A_kircholmi_csata_1858-600x446
…bitwa pod Kircholmem wcale nie była zmarnowanym zwycięstwem? Tak naprawdę starcie to pozwoliło przyjść z odsieczą obleganej przez Szwedów Rydze, czyli drugiemu co do wielkości miastu ówczesnej Rzeczpospolitej.