Polskie Imperium

Lesbijskie zabawy na renesansowych dworach [18+]

Autor: | 17 lutego 2016 | 62,617 odsłon

Gabrielle d'Estrées i jej siostra, obraz autorstwa nieznanego artysty z tzw. Szkoły Fontainebleau (źródło: domena publiczna)Dildo pod łóżkiem i wspólne igraszki dziewcząt w wychodku? Tak wyglądał świat władzy w XVI wieku. I nawet najbardziej wyuzdani poeci rumienili się na myśl o tym, co wyprawiają dwórki królowej…

Katarzyna Medycejska pochodziła z rodziny Medyceuszy, której, mimo zdobytego bogactwa i wpływów, wypominano plebejskie pochodzenie. W 1533 roku poślubiła przyszłego króla Francji, Henryka II Walezjusza. Miała wówczas 14 lat. Podobno bardzo kochała swojego męża, lecz on przez cały czas trwania małżeństwa zdradzał ją ze starszą o 20 lat kochanką, Dianą de Poitiers. Młoda żona szybko przekonała się, że intrygi i zdrady to codzienność w paryskim pałacu.

Katarzyna była osobą czujną i podejrzliwą. W 1574 roku, już jako królowa matka, drżąc o życie swoje i dzieci, nakazała gruntowne przeszukanie Luwru. Zaalarmowana gwardia miała przed sobą ambitne zadanie – przetrząsnąć każdy kąt pałacu w poszukiwaniu ukrytej broni.

Czy Katarzyna Medycejska miała jakiekolwiek szanse w rywalizacji z Dianą de Poitiers? Obraz autorstwa nieznanego z nazwiska przedstawiciela tzw. Szkoły z Fontainebleau (źródło: domena publiczna).

Czy Katarzyna Medycejska miała jakiekolwiek szanse w rywalizacji z Dianą de Poitiers? Obraz autorstwa nieznanego z nazwiska przedstawiciela tzw. Szkoły z Fontainebleau (źródło: domena publiczna).

Afera fallusowa

Efekty poszukiwań okazały się zaskakujące. Katarzyna Medycejska, wietrząc niebezpieczeństwo, wpadła na trop afery seksualnej! W komnatach dam dworu znaleziono imponującej wielkości sztuczne fallusy.

Właścicielką sztucznego członka była między innymi Hélène de Surgères należąca do szanowanej francuskiej rodziny. Piękna Hélène nie mogła narzekać na brak adoratorów. Jednym z nich był ówczesny poeta Pierre de Ronsard, który namiętnie pisał dla niej sonety. Francuzka traktowała jednak poetę z prozaiczną obojętnością.

W jej sercu było miejsce tylko dla jednego mężczyzny: ukochanego, który zginął w walce. Dochowanie wierności jego pamięci nie oznaczało jednak, że Hélène zamierzała zrezygnować z rozkoszy cielesnych. Jej postępowanie rozwścieczyło Ronsarda. Poeta postanowił się zemścić.

Lecz skargi nie zduszę na przyrząd jej chuci. Tym cienkim ogonkiem co noc tak się młóci, Miłości szkodliwej szukając, ustronnej. Tak smutki chce topić po stracie dozgonnej – pisał rozżalony Ronsard po tym, gdy dowiedział się, jakie tajemnice skrywają kufry jego ukochanej. Zdaniem poety fakt, że dama korzysta ze sztucznego fallusa, był bardziej uwłaczający niż najbardziej śmiałe występki kurtyzan.

Dworskie igraszki bez udziału mężczyzn

Piękna Hélène de Surgères nie była jedyną damą dworu w Luwrze zamieszaną w aferę ze sztucznymi penisami. Z opisów stworzonych przez Brantôme’a, renesansowego kronikarza, który spędził kilka lat na dworze Katarzyny Medycejskiej, dowiadujemy się, że wiele na pozór skromnych i cnotliwych panien dworskich prowadziło bujne życie seksualne bez udziału mężczyzn.

Czy któraś z dam przedstawionych na obrazie ukrywała pod łóżkiem dildo? Bal u króla Henryka III pędzla nieznanego autora (źródło: domena publiczna).

Czy któraś z dam przedstawionych na obrazie ukrywała pod łóżkiem dildo? Bal u króla Henryka III pędzla nieznanego autora (źródło: domena publiczna).

Jedna była wyposażona w kutasa przywiązanego do ciała miękkimi wstążeczkami, wyglądającego zgoła jak prawdziwy narząd – czytamy w książce „Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji” Diane Ducret. Autorka przytacza fragmenty dzieł Brantôme’a, z których wynika, że wyposażone w sztuczne fallusy dwórki Katarzyny Medycejskiej wykazywały się nie lada pomysłowością.

Uprawiały miłość w różnych nietypowych miejscach np. na meblu, który był wówczas wykorzystywany jako muszla klozetowa. Zatracone w rozkoszy kobiety spółkowały na nim tak zapamiętale, że krzesło złamało się i jedna z nich – jak donosi kronikarz – runęła wprost w basyn z plugastwami, brudząc swoją kunsztowną suknię.

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Diane Ducret "Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji" (Znak Horyzont 2016).

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Diane Ducret „Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji” (Znak Horyzont 2016).

Spłoszona dwórka szybko pobiegła do swojej komnaty by się przebrać, roztaczając woń smrodu. Pikanterii całej sprawie dodawał fakt, że jedna z przyłapanych na gorącym uczynku niewiast była wdową, a druga – mężatką.

Prekursor literatury pornograficznej, jak czasem żartobliwie określa się Brantôme’a, przytoczył też podobną historię z Tuluzy, gdzie w pałacowej komnacie dwie znamienite damy całkiem podkasane, opuściwszy gacie, pokładały się jedna na drugą, całowały się kształtem gołębiów, pocierały, podłechtywały nawzajem, figlując i udając jakoby samców.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2

Powiedz innym co myślisz:

Małgorzata Brzezińska - Dziennikarka, absolwentka Instytutu Dziennikarstwa UW. Zafascynowana dwudziestoleciem międzywojennym, a szczególnie ówczesną sceną kabaretową. Miłośniczka historycznych filmów dokumentalnych oraz spacerów miejskich śladami przedwojennej Warszawy.

Okupacja
Komentarze do artykułu (7)
 1. Ciekawy artykuł. Czy jest możliwość kontaktu z autorką? Akurat jestem w trakcie pisania scenariusza, którego akcja rozgrywa się na dworze Katarzyny Medycejskiej i chętnie skonsultowałbym kilka scen. Mój mail jssnapiecek[at]gmail.com

  • Rozwalają mnie takie komentarze w internecie, rzekomo przedstawiające problem autora, a tak naprawdę chodzi jedynie o lans wśród anonimów, że ”scenariusz piszę”. A jeżeli naprawdę nie potrafisz skontaktować się z autorką, jak tylko napisać komentarz na portalu który ją tylko cytuje, to lepiej znajdź sobie kogoś do przeprowadzania Cię przez ulicę :) Buziaki.

 2. Oto kilka komentarzy do artykułu z naszego profilu na Fb:
  //www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1234053639956626

  Zbigniew L.: A naiwnym wydaje się, że to dopiero przez „te unije i ełrope niemiecko”…

  Agnieszka K.
  : zasadniczo jednak przyszło z zachodu…

  Zbigniew L.
  : Mam wrażenie, że jednak Hindusi (w uproszczeniu) i Chińczycy byli szybsi.

  Dorota S.: A Rzymianie co wyprawiali,od zarania tak bylo

  Horst S.
  : Agnieszka K*** jakby prababki powiedziały co nieco o swoich dawnych wyczynach w latach międzywojennych…

  Paulina K.
  : Jak się bawić to się bawić

 3. Fajny artykul tyle ze probuje wykorzystac sensacje a tej nie ma.

  Kosciol katolicki w Polsce wmawia nam ze kobieta nie ma seksualnosci a tymczasem kazdy dojrzaly mezczyzna wie ze jego partnerki bija go niekiedy na glowe w zmyslowosci.
  Sztuczny fallus zastepowal wtedy (i od zawsze ) dzisiejszy wibrator.Moze malo doskonaly ale jak artysta -rzezbiarz wystarczajaco byl pomyslowy to narzedzie dobrze sie sprawowalo! a on mial nabywcow.
  KK juz w sredniowieczu zabranial uzywania takich akcesoriow jako sprzecznych z ” natura boska”

  Jak ktos szuka pikanterii to jednak sugeruje poczytanie sobie ” Zywoty pan swawolnych ” Brantôme’a, Nie ma to jak oryginal:)
  U nas przelumaczyl to jakze lubiany przez ten portal polski Zyd Tadeusz Boy-Zelenski
  Zapewne antysemici od razu sie wzdragna! I slusznie .Swinstwa tam wszelakie .Artykul ten to pikus w porownianiau z bezecenstwami tam sie znajdujacymi.
  No! ale wiadomo czego sie mozna po Zydzie spodziewac,wiec uprzedzam redaktorow tego portalu ze uprzedzalem :) !

  • Maruda jesteś. Nie chce mi się za bardzo odnosić do twojego malkontenctwa, ale jako Polak i nacjonalista odpisuję: Niech żyje żyd Tadeusz Boy- Żeleński i jego fraszki. Sztuczne fallusy były i są używane i nic Ci do tego.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

agnodike
…Ateńczycy zabraniali paniom praktyk medycznych pod groźbą kary pozbawienia życia? Takiemu prawu sprzeciwiła się piękna Agnodike, która jako młoda położna musiała obnażać się dla zdobycia zaufania ciężarnych.

Murphy_family
…w 1898 roku w pewnym małym australijskim miasteczku zamordowano trójkę rodzeństwa? Wiele wskazuje, że zmarli utrzymywali kazirodcze stosunki, a zabójstwa dokonali ich rodzice… albo miejscowy ksiądz.

slownik
…PRL-owskie służby specjalne zabiły pewną kobietę… przez pomyłkę? Pewna młoda tłumaczka zginęła tylko dlatego, że trzy ulice dalej mieszkała kobieta o tym samym imieniu i nazwisku, krewna broniącego opozycjonistów prawnika.