Polskie Imperium

Co im się wydaje o nazistach?

Autor: | 13 października 2015 | 1,658 odsłon

miniaturka zestawienieDziś zajmiemy się nazistami. Wszystkich, którzy zaczną pisać, że naziści to tacy kosmici, odsyłamy do artykułu wyjaśniającego tę kwestię. Przejdźmy jednak do rzeczy. Będzie o procesach norymberskich oraz o dumnych zbrodniarzach, którzy w cieniu szubienicy tracili rezon.

Nie zapomnimy też o nazistach, jacy uciekli do USA wprost pod opiekę CIA i o wielkich zaginionych skarbach.

Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę cyklu, w którym prezentujemy książki nadesłane do naszej redakcji przez wydawców.

Proces norymberski. Trzecia Rzesza przed sądem, Joe J. Heydecker, Johannes Leeb (Wydawnictwo RM)

mini okladka 1 20 listopada 1945 roku rozpoczął się najsłynniejszy proces w dziejach. Ten, który miał rozliczyć państwo Hitlera ze wszystkich jego zbrodni.

Autorzy najnowszej książki o procesie opisują nie tylko rozprawy, ale też polowanie na nazistów, przygotowania do procesu i to, co działo się wokół niego. Nie brakuje tu barwnych, niemal powieściowych opisów tego, jak zachowywali się najgorsi przedstawiciele machiny śmierci.

Wiele osób do tej pory nie potrafi pojąć, w jaki sposób dawne nazistowskie elity rozpłynęły się w niemieckim społeczeństwie. Ta książka pomoże to zrozumieć. W dodatku to wydanie zawiera usuwane z wcześniejszych przez cenzurę fragmenty o pakcie Ribbentrop-Mołotow i Katyniu. Warto po nią sięgnąć.

mini okladka 1Sąsiedzi naziści. Jak Ameryka stała się bezpiecznym schronieniem dla ludzi Hitlera, Eric Lichtblau (Wydawnictwo Literackie)

To jeden z najbardziej wstydliwych rozdziałów w historii Stanów Zjednoczonych. Wielu amerykańskich żołnierzy postradało życie od niemieckich kul na frontach drugiej wojny światowej, a po jej zakończeniu ich własny rząd zdradził ich pamięć. USA postanowiło wykorzystać, a w związku z tym objąć ochroną wielu ludzi, którzy wiernie służyli Hitlerowi.

Wysoko postawieni naziści udając uchodźców razem z rodzinami przenosili się za ocean i rozpoczynali nowe życie. Wszystko pod troskliwą i dyskretną opieką CIA. W szczególności na ciepłe przyjęcie na amerykańskiej ziemi mogli liczyć wybitni naukowcy. Operację rozpoczęto zaraz po zakończeniu działań wojennych, a Amerykanie ze wszystkich sił starali się  ją ukryć. Książka dla tych, którzy chcieliby się wreszcie dowiedzieć, co stało właściwie stało się z nazistami po wojnie.

mini okladka 1Skarby nazistów. Poszukiwanie łupów III Rzeszy, Kenneth D. Alford, Theodore P. Savas (Wydawnictwo RM)

Całkiem niedawno niezwykłą burzę medialną na naszym polskim podwórku wywołała możliwość odnalezienia „złotego pociągu”. Wyobraźmy sobie, że możemy prześledzić dzieje rabunków dokonywanych przez nazistowskie Niemcy w Europie.

Podróżujemy przez kryjówki hitlerowskich zbrodniarzy, obserwujemy pracę fałszerzy i gorączkowe miotanie się wyznawców III Rzeszy w czasie, gdy ich państwo kona. Gdzieś w tym wszystkim pojawiają się ciężarówki pełne złota i dzieł sztuki.

Tymczasem ci, którzy jeszcze całkiem niedawno błyszczeli na nazistowskim świeczniku, w 1945 roku kryli się jak szczury i uciekali z walizkami pieniędzy z tonącego kraju. Autorzy nie poprzestają na opisaniu tych wypadków. Interesuje ich przede wszystkim to, jak alianci próbowali wytropić zaginione skarby.

Trafiły do nas także następujące książki:

Wojna domowa w Hiszpanii 1936-1939, Tadeusz Zubiński (Wydawnictwo Poznańskie) – Wojnę domową w Hiszpanii uważa się powszechnie za prolog II wojny światowej, głównie z powodu wykorzystania na polu walki nowych taktyk i typów broni. Półwysep Iberyjski stał się poligonem doświadczalnym dla wojsk faszystowskich i republikańskich. (fragment notki promocyjnej)

Geniusz Żydów na polski rozum, Krzysztof Kłopotowski (Wydawnictwo Fronda) – Żydzi stanowią dwa promile ludności świata. Zdobyli 23 procent nagród Nobla. Jak to się dzieje? Jak powielić ich sukces? (fragment notki promocyjnej)

Rzymianie do domu! (Trefl Joker Line) – Fabryka Kart Trefl-Kraków prezentuje nową grę w serii Trefl Joker Line pt. Rzymianie do domu! Gra autorstwa Erica B. Vogla to dobry pretekst, by przybliżyć fragment interesującej historii. I choć ta wiedza nie pozwoli zdać raczej matury, to zawsze można błysnąć w towarzystwie. (fragment notki promocyjnej)

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Rekomendacje.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Stali na katafalku
za śmiercią Józefa Stalina tak naprawdę stał… Józef Stalin? Z uwagi na rządy terroru jakimi posługiwał się radziecki dyktator, był on swoją ostatnią ofiarą. Gdy czerwony car doznał udaru, jego otoczenie bało tak zastraszone, że bano się nawet wezwać lekarza.

sw.wojciech
Bolesław Chrobry zamordował świętego Wojciecha? Motywem tej zbrodni była chęć zaskarbienia sobie sympatii jednego z najpotężniejszych ludzi w Europie.

Magnaci
Polscy magnaci byli bogatsi od Kulczyka? Jeden z nich pozostawił po sobie spadek zbliżony do dwóch rocznych budżetów państwa!