Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Gwałcone, bite, poniżane. Koszmarny żywot rzymskich prostytutek [18+]

Rzymianie ozdabiali takimi freskami nie tylko burdele. Ten widnieje na jednej ze ścian podmiejskiej łaźni w Pompejach (il. domena publiczna).

Rzymianie ozdabiali takimi freskami nie tylko burdele. Ten widnieje na jednej ze ścian podmiejskiej łaźni w Pompejach (il. domena publiczna).

Rzymianin od dziecka odnajdował w sobie powołanie do dominacji. Gdy nie wyrzynał właśnie w pień kolejnych ludów, realizował się seksualnie, wykorzystując podległe kobiety i mężczyzn. Bicie sandałami, przypalanie świecami i smaganie batem to tylko część okrutnego losu zmuszonych do prostytucji.

W świecie z nieograniczonym dostępem do żywego towaru prostytucja pozostawała głównie domeną niewolników. Porwane przez piratów, sprzedane przez legionistów po zdobyciu miasta czy po prostu urodzone jako cudza własność – oto typowe historie kobiet z burdeli. Każdy zapobiegliwy alfons (leno) mógł też odwiedzić miejsce, w którym porzucano niemowlęta, i legalnie wejść w posiadanie materiału na przyszłą nierządnicę (meretrix, scortum).

Przyuczanie do zawodu nie trwało długo, a do klientów trafiały niekiedy niedojrzałe płciowo dziewczynki. Nie należy jednak zbyt dosłownie brać aluzji Marcjalisa dotyczących prostytuowania niemowląt. Nawet jeśli dochodziło do tego obrzydliwego procederu, musiał on być absolutnym marginesem. Część chłopców poddawano natomiast kastracji, odpowiadając tym samym na rosnące potrzeby rynku. Rzymscy koneserzy twierdzili, że kastraci zdolni są do dłuższego stosunku homoseksualnego.

Nie wiemy, w ilu majątkach bogatych Rzymian funkcjonowały wewnętrzne burdele. W każdym razie zasadniczy Katon Starszy pobierał od swych niewolników opłaty za każdy stosunek z niewolnicami. Rzadziej decydowały się rozpocząć karierę na ulicy kobiety wolne, najczęściej zmuszone sytuacją materialną.

Kobieta i dwóch mężczyzn. Fresk na ścianie łaźni w Pompejach (il. domena publiczna).

Kobieta i dwóch mężczyzn. Fresk na ścianie łaźni w Pompejach (il. domena publiczna).

Nie była to jedyna przyczyna. Bogate rzymskie matrony rejestrowały się jako kurtyzany, aby uniknąć kar związanych z cudzołóstwem. Opowieść o cesarzowej Messalinie odwiedzającej lupanary, aby konkurować z zawodowymi prostytutkami w liczbie obsłużonych mężczyzn, należy chyba jednak uznać za efektowne oszczerstwo. Była to broń często używana wobec dynastii cesarskiej.

Reklama dźwignią nierządu

Przybyszowi nieznającemu erotycznej topografii miasta przychodziły na pomoc wykute w bruku i na ścianach uliczek wyobrażenia męskiego członka wskazujące najbliższy dom schadzek. Pomysłowością odznaczały się też ulicznice noszące sandały z wyrytymi na podeszwie napisami typu idź za mną!

Czy wiesz, że ...

...jeden ze starożytnych cesarzy rzymskich, Heliogabal, uprawiał z kochankami analingus? Był to dość specyficzny rodzaj analnych pieszczot polegający na stymulacji obszaru odbytu ustami. Tym samym gorszył on nie tylko dwór, ale wszystkich poddanych.

... w bitwie w Lesie Teutoburskim Rzym stracił trzy legiony: XVII, XVIII i XIX? Cesarz August był tak wstrząśnięty klęską, że zakazał ich odtwarzania. Po stronie Imperium poległo wówczas około 20 tysięcy ludzi. 

...18 lipca nikomu z obywateli starożytnego Rzymu nie wolno było nikomu z obywateli zawierać małżeństw ani składać ofiar? Wszystko przez Brennusa, wodza celtyckiego plemienia Senonów, który tego dnia w 387 roku przed naszą erą rozbił wojska rzymskie pod Alią. 

...z powodu zatrucia grzybami zmarł sam Budda? Nastąpiło to po tym, jak zjadł potrawkę z grzybami podaną mu przez pewnego kowala. Zanim jednak następnego dnia wyzionął ducha, to przebaczył temu, kto zaserwował mu przez pomyłkę toksyczne danie.

Komentarze (10)

  • K Odpowiedz

   Dokładnie to miałem napisać. Starożytne dziwki u Kaliguli miały mniejszy podatek niż przedsiębiorca XIX w PL.

 1. fnjfhfhs Odpowiedz

  25%, a my dzisiaj oddajemy państwu połowę pensji, jak ktoś nie wierzy, niech wpisze w google – kalkulator pracodawcy.
  I dowie się ile wynosi koszt pracownika za najniższą krajową, zobaczy, że już na starcie niemal połowa pensji leci do państwa, zusów i innych, a do tego trzeba doliczyć opodatkowane produkty w sklepach, bo nie da się kupić benzyny i wódy bez akcyzy, czy czegoś drobnego bez vatu. Krótko mówiąc podatki w Polsce to jakieś 50% (jeśli nie 51% lub ileś)

 2. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z serwisu wykop.pl
  http://www.wykop.pl/link/2696241/gwalcone-bite-ponizane-koszmarny-zywot-rzymskich-prostytutek/

  Mr_Zielonka:
  „jak można zgwalcic prostytutke? Hehehehe.”
  A tak na poważnie, czy gwałt na prostytutce nie jest też formą kradziezy?
  Luka_Wars:
  @Mr_Zielonka: Nie ponieważ kradzież dotyczy rzeczy, nie człowieka.
  Zapomniałeś/aś podpisać się – #januszeprawa
  aaandrzeeey:
  „Zapomniałeś/aś podpisać się – #januszeprawa”
  @Luka_Wars: poczytaj najpierw zanim zaczniesz wytykać coś innym…
  Sam jesteś #januszeprawa
  Prawo starożytnego Rzymu, stojące na znacznie wyższym poziomie, ale też powstałe dziesięć wieków później, przewidywało rozmaite postacie przestępstw przeciwko mieniu. Podstawowym była kradzież (furtum), która w historii prawa rzymskiego przechodziła długą ewolucję. Przestępstwo to znane już było w Ustawie XII Tablic z 451 r. p.n.e (lex duodecim tabularum), gdzie wystąpiło w dwóch postaciach stosownie do tego, czy złodzieja schwytano na kradzieży (furtum manifestum), czy też nie (furtum nec manifestum).[3] W literaturze wskazuje się, iż rzymski podział na kradzież jawną i ukrytą przyczynił się do późniejszego wykształcenia pojęcia grabieży i kradzieży szczególnie zuchwałej.[4] Treść pojęcia kradzieży interpretowana była w prawie rzymskim bardzo szeroko i doznawała wielu przeobrażeń. Etymologicznie furtum wywodzi się od „ferre”, co oznacza „nieść”, „przenosić”. Pierwotnie wymogiem odpowiedzialności ze strony złodzieja było jakiekolwiek przemieszczenie cudzej rzeczy z zamiarem jej przywłaszczenia. Z biegiem czasu pojęcie furtum poszerzano, obejmując w końcu zachowanie sprawcy, mające na celu pozbawienie właściciela możliwości władania rzeczą. Podstawowym wymogiem kradzieży był zamiar jej popełnienia, czego wyraz dała zasada pochodząca od Gaiusa: furtum sine affectu furandi non committitur. Należy również dodać, iż ustawodawstwo justyniańskie utożsamiało chęć zysku z chęcią dokonania kradzieży (animus furandi)[5]. Przedmiotem kradzieży mogły być natomiast rzeczy ruchome (res mobiles), jak również osoby pozostające pod władzą (niewolnik, syn podlegający władzy ojca czy żona podlegająca mężowi).

  chyRZy:
  Nie zakopię bo nie mam powodu ale zaglądać też nie zamierzam. Ciekawostki historyczne to dość specyficzny portal. Nie wiem czy został założony przez historyków-koprofagów, czy też historyków po prostu lubujących się w grzebaniu w gównie ale bez wątpienia jest to taki pudelek historii. Co kto lubi. Ja lubię patrzeć w gwiazdy, są tacy co lubią patrzeć na gówno.
  Edit: Bynajmniej nie jadę po prostytutkach, nic do nich nie mam poza odrobiną sympatii. Chodzi mi o ogólny profil tego portalu. Tani, nastawiony na sensację, niewiarygodny, płytki, tendencyjny i po prostu marny.
  trymvs:
  @chyRZy: jako autor artykulu czuję się niejako wywolany do tablicy.
  1. Ciekawostki historyczne: wystarczy przejrzeć artykuly, aby przekonac się o naprawde duzym rozrzucie tematycznym. To ze do najbardziej popularnych arytykulow, a przez to najcześciej pojawiających się na wykopie należą te dotyczące seksu i przemocy świadczy tylko o tym, ze czytelnicy są owymi tematami mocniej zainteresowani (setki tysiecy odslon i wątpię, aby bylo w Polsce aż tylu czytelników-koprofagów). Stąd też wrażenie rzekomego zorientowania portalu.
  2. Mój artykul. Jestem zmuszony krótko sie odnieść, bo przecież nie czytales… Odnoszę się w nim do prostytucji jako bardzo istotnego zjawiska spolecznego i ekonomicznego w starozytnym Rzymie. Oczywiscie nie prowadze tam poglebionej analizy, bo ta zostala przeprowadzona w ksiazkach (uznanych naukowcow- koprofagow), ale pokazuje jej wyraziste rysy z punktu widzenia przecietnej prostytytutki. Uwierz mi zrezygnowalem z zamieszczenia najbardziej obrazowych opisow owczesnych preferencji seksualnych, ktorych jest zreszta na peczki w rzymskiej prozie i poezji (wydawanej i tlumaczonej przez uznane wydawnictwa). Staralem sie tez zachowac powage i w miare techniczny jezyk, nie epatujac niesmacznym zartem czy krzywdzacymi dla pewnych profesji stereotypami.
  3. Miedzy gównem a gwiazdami: Dzielenie tematow na mniej i bardziej wazne czy eleganckie dawno juz na szczescie odeszlo w historiografii do lamusa. Dzieki temu mozemy sie dowiedziec jak naprawde zyli ludzie, a nie tylko jak pieknie pisali na zamowienie dworscy dziejopisarze, opiewający przewagi swych znakomitych zleceniodawcow. I tak mozna np. pomijac fakt, iż istotna galezia wczesnosredniowiecznej gospodarki panstwa piastowskiego byl handel niewolnikami i najazdy lupiezcze, w trakcie ktorych nie oszczedzano niczego i nikogo, ale byloby to w istocie bardzo naiwne. Nie sposob zrozumiec starozytnosci, ktora w ogole byla malo przyjazna epoką bez zrozumienia owczesnego podejscia do seksualnosci. Seksualnosci, ktora byla oparta na modelu wyzysku jednostek slabszych przez jednostki silniejsze (prawnie, ekonomicznie, fizycznie). Seksualnosc przenikala owczesna polityke. Czy omawiajac postac wielkiego mowcy i polityka pokroju Cycerona musimy, aby nie pojawily sie rysy na jego wizerunku, przemilczac pikantne fragmenty jego mow sadowych i politycznych, w ktorych zapamietale rozwodzi sie np. o tym jak to Marek Antoniusz zaspokajal swoich bogatszych kolegow z rzymskich kregow senatorskich. Czy mamy przemilczac epizody homoseksualne Cezara tylko dlatego, ze nie licuje to z wizerunkiem wielkiego wodza i meza stanu jaki utrwalil w swoich pamietnikach. Piszesz, że poczytalbys o jednej z krwawszych kampanii (i okupacji) Arabow we wczesnym sredniowieczu. Czy realistyczne opisy bitew i cierpienia kobiet i dzieci nie wskazywalyby idac twoim tokiem rozumowania na sadystyczne sklonnosci autora? Czy opisujac chwalebne kampanie rzymskich legionow mozna wspomniec o wyrzynaniu calych miast, glodzeniu i krzyzowaniu cywilow czy gwaltach na kobietach, dzieciach i tych mezczyznach, ktorzy szczesliwie nie polegli wczesniej? Czy mozna pisac o zyciu seksualnym krolow polskich (czy pisanie realnym wplywie metres na polityke krolewska nie byloby szarganiem narodowych swietosci)?
  To tyle z mojej strony, jesli chcesz mozemy porozmawiac o artykule. I dam ci radę- jako osoba, ktora jak widze brzydzi sie pudelkiem i w ogole wszystkim co przyziemne staraj sie powściagliwie oceniać ludzi, ktorych nie znasz, i nie szafowac bez uzasadnienia mocnymi slowami.

  ToTrocheBardziejSkomplikowane:
  „Była to dotkliwa danina sięgająca nawet 25% zarobków.”
  „dotkliwa”, a ja właśnie patrzę na moją wypłatę.
  Twardy__twardziel:
  @ToTrocheBardziejSkomplikowane:
  Pytanie czy z tamtej daniny coś do ciebie wracało, bo z tej dzieci pójdą do szkoły, emeryci dostaną kasiorkę, szpital jakoś nadal funkcjonuje…
  TenebrosuS:
  @Twardy__twardziel: akwedukty, latryny i inne takie same się nie budowały ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Kaczypawlak:
  „Pytanie czy z tamtej daniny coś do ciebie wracało, bo z tej dzieci pójdą do szkoły, emeryci dostaną kasiorkę, szpital jakoś nadal funkcjonuje…”
  @Twardy__twardziel: O łosiu.
  „akwedukty, latryny i inne takie same się nie budowały ( ͡° ͜ʖ ͡°)”
  @TenebrosuS: A darmowe zboże dla Rzymian? #januszehistorii (o o twardzielu);]

  • Aleksandra Odpowiedz

   @Kaczypawlak: No, ale te wszystkie udogodnienia finansowane z podatków, to raczej wracały do obywateli, nie do niewolników…

 3. Redakcja Odpowiedz

  I jeszcze pakiet komentarzy z naszego facebookowego profilu
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1127445523950772

  Piotr S.:
  Nie ukrywajmy, ten fach nigdy nie należał do tych bezpiecznych i dobrowolnych, trochę jak przymusowa służba wojskowa z ciut większą przeżywalnoscią, ale gorsza płacą. dajcie artykuł o chłopcach branych w jasyr przez turków. Nagle się okaże że te prostytutki nie miały tak najgorzej.
  Jakub J.:
  W sumie to chyba zawsze zwykłymi człowiekowi było ogólnie gorzej niż teraz…
  Maja Barbara P.:
  Przecież teraz też jest handel ludźmi,bicie i poniżanie niewolników..
  Jakub J.:
  Tylko kiedyś było to akceptowane i egzekwowane przez prawo, teraz jest to proceder przestępczy spotykających sie ze społecznym potępieniem.

  Grzegorz S.:
  Rzymianie… najlepsze co Rzym kiedykolwiek zrobił, to jego upadek
  Ebun L.:
  no ja jeszcze dodam ogrzewanie podłogowe
  Rafał N.:
  No i prawo rzymskie
  Jakub Kazimierz W.:
  No i kopuły.
  Rafał N.:
  Czynne jeszcze lata po upadku Rzymi drogi.
  Tomek Z.:
  No dobrze, ale oprócz kanalizacji, medycyny, edukacji, wina, porządku publicznego, irygacji, dróg, wodociągów i służby zdrowia, co takiego zrobili dla nas Rzymianie?
  Rafał N.:
  Armie zawodowa!
  Ebun L.:
  Aborygeni też nic dla nas nie zrobili a jednak mi ich szkoda
  Rafał N..:
  Jakby wszyscy zorbili dla nas tyle co Aborygeni to bysmy opisywali tamtamem przelom jakim jest wynalezienie bumerangu.
  Tomek Z.:
  Aborygeni: powracający bumerang i super wzorki na tatuaże.
  Ebun L.:
  o tak hahaha gdyby wszyscy nam tak szkodzili jak Aborygeni to świat byłby piękny
  Rafał N.:
  Tak, dziewiczy i piekny.
  Ireneusz W.:
  Cywilizacja łacińska – fundament cywilizacji białego człowieka, rozumiem, że to mało
  Grzegorz S.:
  Ta, bo Grecja to taka wiocha była, co to się wyróżniała tym, że własną studnie miała
  Ireneusz W.:
  Czy to wyklucza się wzajemnie ? Rzym przejął i rozpowszechnił w ówczesnym świecie nie-wschodnim dorobek hellenistyczny, bez niego w Iberii, Italii, Galii itp panoszyli by się wciąż barbariany

  • katejot666 Odpowiedz

   Dzień dobry. Czy szanowni Panowie zauważyli, że gadają monty pythonem?
   Co takiego dali nam Rzymianie?- rozważania z „Żywotu Briana”.

 4. Tytus Pullo Odpowiedz

  Następny tekst, opatrzony sensacyjnym tytułem, z którego dowiadujemy się mniej niż z seriali w rodzaju Ja Klaudiusz, Rzym czy Spartakus.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.