Polskie Imperium

Pięść Dawida. Poznaj sekrety Mossadu

Autor: | 27 czerwca 2015 | 3,823 odsłon

Morderczy trening i walka na śmierć i życie. Codzienność w służbach specjalnych (fot. U.S. Army photo by Cpl. Bertha Flores).

Morderczy trening i walka na śmierć i życie. Codzienność w służbach specjalnych (fot. U.S. Army photo by Cpl. Bertha Flores).

Izrael to państwo-twierdza. Nie ma takiego drugiego na świecie, w którym aparat służb specjalnych byłby aż tak rozbudowany i tak wszechwładny. To państwo w państwie, tajne i doskonale zorganizowane. Poznaj losy jego funkcjonariuszy – agentów działających pod przykryciem, członków ekip likwidacyjnych i komandosów odbijających samoloty z rąk porywaczy…

„Tajne służby mają w Izraelu nieco inne znaczenie niż w większości krajów świata, gdzie wojna jest jedynie grą strategów, niechcianą sytuacją, której się zapobiega, ale w którą raczej nikt nie wierzy. W Ziemi Świętej co prawda nie trwa wojna sensu stricto, jednak z pewnością można mówić o czymś w rodzaju permanentnego stanu wojennego, sprawiającego pozory pokoju.”

Kiedy pada hasło „izraelskie tajne służby” wielu kojarzy je wyłącznie z Mossadem. Rzeczywiście, Instytut Wywiadu to – jakkolwiek to zabrzmi – jedna z wizytówek Izraela, w jakimś sensie produkt eksportowy, przy czym mowa o pewnej legendzie, inspiracji, po którą chętnie sięgają twórcy kina czy literatury na całym świecie.

„Pięść Dawida. Tajne służby Izraela” (Znak Literanova 2015) to niezwykła opowieść o tajnikach pracy służb słynnego wywiadu.

„Pięść Dawida. Tajne służby Izraela” (Znak Literanova 2015) to niezwykła opowieść o tajnikach pracy służb słynnego wywiadu.

Tak naprawdę o Mossadzie nie wiemy zbyt wiele, bo cechą tego typu służb jest bezwzględna tajność ich działalności. Często nawet dochodzi do sytuacji, że Instytutowi przypisuje się operacje, których nie przeprowadził, albo których był jedynie współwykonawcą.

Oczywiście nie można też umniejszać zasług tej firmy – jak potocznie mówi się o tej i innych agencjach wywiadu – bo to przecież ona stała za tak spektakularnymi operacjami, jak ujęcie zbrodniarza hitlerowskiego Adolfa Eichamana w Argentynie czy polowanie na terrorystów, którzy zorganizowali i przeprowadzili zamach na izraelskich sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Ale o tych akcjach napisano już dziesiątki książek. Ta jest inna:

  • ♦ Izraelskie służby specjalne od środka: kulisy akcji, znane i mniej znane wydarzenia, działania Mossadu, Szabaku, komandosów z Yamamu i Sayeret Matkal.
  • ♦ Polski autor, który został zaproszony na szkolenie służb specjalnych do Izraela, zna temat, jest wiarygodny.
  • ♦ Opowieść o służbach specjalnych przez pryzmat losów konkretnych ludzi, „human story”.

Artur Górski, znany dziennikarz i autor bestsellerowych książek o polskiej mafii, opisał ten najskuteczniejszy system wywiadowczy świata przez pryzmat losów konkretnych ludzi, których poznał w Izraelu. Rozmawiał m.in. z byłymi agentami, twórcami Krav Magi, komandosami i synem konstruktora pistoletu uzi. Wziął udział w szkoleniach, z którymi może się równać jedynie morderczy trening amerykańskich Navy SEALs.

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Czytasz jeden z artykułów redakcyjnych "Ciekawostek historycznych". Do tej kategorii trafiają między innymi zapowiedzi książek, reklamy i aktualności z życia naszego serwisu (zobacz pozostałe Wiadomości, zapowiedzi i reklamy).
Okupacja
Komentarze do artykułu (4)

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

prostytut
…w warszawskiej restauracji Kameralna żaden szanujący się klient nie zamawiał melby? W tych deserach gustowały prostytutki, dlatego od barmana można było usłyszeć: „Ile melbów, tyle kurwów!”

grigorii_semenovich_musikiiskii_-_portrait_medallion_of_peter_the_great_and_family
…car Piotr I Wielki dał kiedyś swej żonie niezwykły prezent? Ofiarował jej słój z zakonserwowaną w spirytusie głową jej domniemanego kochanka wewnątrz.


…więźniowie Auschwitz zadrwili z zarządcy kantyny, przekonując go, że w ślimakach może znaleźć perły? Łatwowierny esesman spędził całą noc, grzebiąc w 5 kilogramach obślizgłych brzuchonogów.