Polskie Imperium

Lustracja, bigamia i jazda po pijaku. 10 nieznanych faktów o II Rzeczpospolitej

Autor: | 22 marca 2014 | 10,392 odsłon

Polska dyktaturą? Tak, przerabialiśmy to już przed wojną...Przedwojenna Polska to nie tylko kraj nieskazitelnych manier, honorowych oficerów i świetnych kawiarni. Poniżej lista 10 informacji z II RP, których nie znajdziecie w podręcznikach do historii.

Będziemy narzekać, ale nie dlatego, że mamy coś przeciwko przedwojennej Polsce. Prawdę mówiąc dwudziestolecie międzywojenne to nasza ulubiona epoka.

Jednak to, co było w tamtych czasach dobre i udane, każdy już sto razy słyszał i czytał. Czas na odrobinę oryginalności. Sami oceńcie (i dajcie znać w komentarzach!) czy udało nam się Was zaskoczyć.

Pewnie nie wiedzieliście, że w przedwojennej Polsce…

1.

Prezydentem kraju został niedoszły zamachowiec-samobójca i człowiek ewidentnie niestabilny psychicznie. Nie dość, że chciał w młodości wysadzić się w powietrze, to jeszcze cierpiał na manię wielkości, a utrzymanie rodziny i opiekę nad dziećmi zrzucił zupełnie na żonę. Sam próbował zbić fortunę między innymi… na produkcji kefiru (przeczytaj więcej na ten temat).

2.

Przestępczość była wielokrotnie większa, niż w dzisiejszej Polsce. Kraj borykał się z falą dziecięcej przestępczości, z nagminnymi przypadkami dzieciobójstw, a nawet z rozdającą karty na warszawskich targowiskach… mafią tragarzy. Nie licząc największych miast II Rzeczpospolitą należałoby uznać za „dziki wschód”. Nawet opiewana przez poetów polska wieś była w rzeczywistości siedliskiem zbrodni i patologii (przeczytaj więcej na ten temat).

3.

Prowadzenie samochodu po pijaku nie było w żaden sposób karane, a przez pierwszą dekadę – nawet go nie zdelegalizowano. Nic dziwnego, że według szacunków prasy (bo państwo sprawą w ogóle się nie zajęło) 75% wypadków samochodowych było wynikiem jazdy na bani (przeczytaj więcej na ten temat).

4.

Procesy lustracyjne prowadzono na równie dużą (a chyba nawet większą!) skalę, co w III Rzeczpospolitej. Różnica była tylko taka, że różnych ludzi przed sądem oskarżano o konszachty z zaborcami – nie o uwikłanie w komunistyczny aparat władzy (przeczytaj więcej na ten temat). Z drugiej strony – i warto o tym wspomnieć dla równowagi – polski wywiad należał do najlepszych na kontynencie.

5.

Swoboda obyczajowa i seksualna była znacznie większa, niż nam się to dzisiaj wydaje. Na dobrą sprawę to po 1918 roku w Polsce nastąpiła prawdziwa rewolucja w tych dziedzinach. Niestety pociągała ona za sobą też bardzo negatywne konsekwencje. Kwitła przestępczość seksualna i pedofilia. Władze tymczasem udawały, że problem nie istnieje (przeczytaj więcej na ten temat).

6.

Mieliśmy jedną z najbardziej nieudolnych służb policyjnych w Europie. Polscy detektywi, zamiast ściągać odciski palców, woleli wzywać na pomoc jasnowidzów. Nie byli też szczególnie spostrzegawczy. W głośniej sprawie zabójstwa milionera Gierszewskiego nie zauważyli rany postrzałowej w głowie i… orzekli samobójstwo (przeczytaj więcej na ten temat).

7.

Józef Piłsudski, uznawany za twórcę polskiej demokracji, w 1926 roku został dyktatorem, a sama Polska – państwem autorytarnym. Rządzące stronnictwo (Sanacja) stworzyło obóz koncentracyjny w Berezie Kartuskiej, a przeciwników politycznych bez mrugnięcia okiem wtrąciło do twierdzy wojskowej w Brześciu, byle wygrać wybory. Przynajmniej telefony były tanie jak barszcz, ale wolności to wtedy w Polsce tak naprawdę nie mieliśmy (przeczytaj więcej na ten temat).

8.

Potężnym problemem społecznym była… bigamia. Nie dość, że różni spryciarze zawierali po 10 małżeństw, by dorobić się na posagach, to problem wielokrotnych małżeństw dotykał najzwyklejszych ludzi. Często mężczyźni, którzy wracali z wojny spotykali swoje żony w ramionach innego. Niejaka Dina S. zupełnie nieświadomie zebrała aż trzech mężów! (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

Niepodległość kraju wywalczyli nie tylko mężczyźni, ale też zapomniane przez historię dziewczyny. Legionistki, często potajemnie i w męskim przebraniu, nie tylko opatrywały rannych, ale też same ruszały na front z bronią w ręku. Może czas zacząć mówić: „za ułanki mundurem… pójdą panowie sznurem”? (przeczytaj więcej na ten temat).

10.

Rozwody w niemal całym kraju były nielegalne. Małżeństwo zawierało się więc do grobowej deski, albo… aż do zmiany wyznania na inne. Józef Piłsudski przeszedł na luteranizm, by pozbyć się pierwszej żony. Małżonka Ignacego Mościckiego dzięki wsparciu drugiego męża uzyskała kościelne unieważnienie ślubu z pierwszym. Zwykli ludzie sięgali po bardziej drastyczne środki. Liczba morderstw małżeńskich była wprost zatrważająca! (przeczytaj więcej na ten temat).

Kup ciekawą książkę (dużo taniej niż inni):

Powiedz innym co myślisz:

Kamil JanickiKamil Janicki - Redaktor naczelny "Ciekawostek historycznych". Historyk, publicysta i pisarz. Autor książek wydanych w łącznym nakładzie prawie 150 000 egzemplarzy, w tym bestsellerowych “Pierwszych dam II Rzeczpospolitej”, “Upadłych dam II Rzeczpospolitej”, "Dam złotego wieku" i "Epoki hipokryzji". W listopadzie 2015 roku ukazała się jego najnowsza książka: "Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę" (Więcej informacji o autorze, Inne artykuły tego autora).

Zainteresowany? Zobacz inne listy TOP10.
Okupacja
Komentarze do artykułu (7)
 1. no nie żle się zdziwiłam dużo macie jeszcze takich ciekawostek bo z miłą checią jeszcze coś bym poczytała
  ps. może jakiś artykuł o pisarzach np. F. Dostojewski lub L. Tołstoj ?
  pozdrawiam serdeczne :)

 2. Komentarze z facebookowego fanpage’a Ciekawostki historyczne, o których prawdopodobnie nie słyszeliście //www.facebook.com/pages/Ciekawostki-historyczne-o-kt%C3%B3rych-prawdopodobnie-nie-s%C5%82ysza%C5%82e%C5%9B/157583547765498?fref=ts:

  Julian M.: Ja właśnie nie lubię, jak ktoś na wzmiankę o przedwojniu tylko wzdycha, jak wtedy cudownie nie było. Ale cóż, od niepamiętnych czasów „kiedyś było lepiej”.

  Kacper M.: no co w kraju był prawdę mówiąc burdel ale i tak było pewnie lepiej niż dzisiaj była dyktatura ale taka która zrobiła więcej dobrego niż złego pijani kierowcy byli i będą zawsze i tyle w temacie

  Adam B.: Co do punktu 7 to mieć takiego dyktatura w kraju to nie lada szczęście bo np co z tego że mamy teraz niby demokracje i każdy jest wolny jak kraj jest tak słaby politycznie , gospodarczo i militarnie że jeżeli nic nie nie zmieni to w przeciągu nwm 20 lat skończymy jak niegdyś Sparta ,wszyscy wypierdolą z kraju i liczba mieszkańców Polski spadnie do powiedzmy paru set tysięcy

  Deus Meus Kosmateus: można ? można !

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Egyptian_chess_players
…starożytni Rzymianie praktykowali kazirodcze małżeństwa? Czy winić można wpływ zdegenerowanego Egiptu? A może było na odwrót i to Rzymianie wepchnęli Egipcjan w objęcia swoich braci i sióstr?

Two_Seapoy_Officers_A_Private_Seapoy
…nie było w dziejach świata imperium większego niż Brytyjskie? W szczytowym okresie obejmowało prawie jedną czwartą lądów i jedną piątą ludności na Ziemi.

Zbrodnie-miniatura
…krwawe stłumienie Powstania Warszawskiego miało stać się przestrogą dla Banditen z innych krajów. Plan zrównania z ziemią dużego europejskiego miasta od zawsze zaprzątał obłąkany umysł Adolfa Hitlera.