Ciekawostki Historyczne

Wydawało wam się dotąd, że Niemcy wywozili Polaków na roboty przymusowe i zaprzęgali do niewolniczej pracy? Przecież to jedno wielkie kłamstwo! Szwedzki esesman przekonuje czytelników swoich wspomnień, że w rzeczywistości naziści dali prymitywnym Słowianom dobrą pracę, nauczyli ich jak używać mydła, dobrze karmili, a nawet organizowali dla nich spektakle i kabarety w ich ojczystych językach. Istna idylla!

Erik Wallin – szwedzki ochotnik służący w Waffen-SS – nawet po zakończeniu wojny i ostatecznej klęsce nazizmu nie pożegnał się ze swoimi ideałami. Po latach, z pomocą innego esesmana, Thorolfa Hillblada postanowił spisać wspomnienia, tak by każdy mógł się dowiedzieć jak wielką odwagą do ostatnich chwil wykazywała się ponoć „najlepsza siła zbrojna od czasów Spartan Leonidasa”.

Naziści maszerują... zapewne na pomoc Polakom!

Naziści maszerują… zapewne na pomoc Polakom!

O odwadze wypowiadać się nie będę (pewnie wielu osiłkom z SS rzeczywiście jej nie brakowało, przynajmniej tak długo jak bili słabszych od siebie), ale relacja Wallina zawiera też nad wyraz interesujące uwagi o Polakach. Kiedy esesmani z ochotniczej dywizji „Nordland” wycofywali się przez Pomorze i Brandenburgię w stronę Berlina, poczęły im doskwierać nocne ataki band uzbrojonych cywili polskich i rosyjskich.

Erik Wallin czuł tak wielkie wzburzenie ich niewdzięcznością, że postanowił poświęcić całą stronę „rzekomym” robotnikom przymusowym. Bez dalszego komentarza zapraszam do lektury historii o wielkim dobrodziejstwie, jakie spotykało słowiańskich prymitywów ze strony niemieckich panów:

Byli to osobnicy wyrwani z mizernej egzystencji w białoruskich i ukraińskich ruderach – plugawych, śmierdzących, zawszonych i zapchlonych chatach z błota. Wywieziono ich do pracy w niemieckim przemyśle zbrojeniowym. Po raz pierwszy w swojej bezbarwnej i beznadziejnej egzystencji dostali dobrze zorganizowane stanowiska pracy i ludzkie warunki życia.

Ich brudny i zapchlony przyodziewek został zastąpiony czystymi kombinezonami z i tak szczupłych zapasów goszczącego ich państwa, a dzięki niepraktykowanym przez nich dotąd gorącym prysznicom z udziałem mydła (…) ich wszy i pchły odeszły w niebyt. Teraz nazywali siebie sklaven arbeiter, robotnikami niewolniczymi, ale byli opłacani, po ludzku zakwaterowani (…) oraz karmieni swojskim, regionalnym jedzeniem z kuchni zbiorowych, wydawanym w czystych stołówkach.

Erik Wallin wraz z kolegą na misji cywilizacyjnej w Polsce...

Erik Wallin wraz z kolegą na misji cywilizacyjnej w Polsce…

Organizowano im wieczorne przedstawienia, spektakle teatralne w ich ojczystych językach, wieczorki z muzyką klasyczną i ludową oraz przedstawienia kabaretowe. Stopniowo uczyli się codziennego używania mydła i wody, a także innych, elementarnych zachowań z zakresu higieny osobistej. Krótko mówiąc, zaczęli żyć jak ludzie (s. 106-107).

Można by się tylko zastanawiać: jakim cudem żaden z tych ucywilizowanych polskich (i nie tylko) robotników nie przedstawił sprawy w podobny sposób? Jakim cudem żaden nie dziękował niemieckim panom za zrobienie z niego człowieka? Może jednak to nie tak było?

Źródło:

Artykuł powstał w oparciu o wspomnienia Erika Wallina spisane przez Thorolfa Hillblada i zatytułowane: Zmierzch bogów. Wspomnienia szwedzkiego ochotnika z 11 dywizji grenadierów pancernych Waffen-SS „Nordland” (Bellona 2011).

Niestety to niewątpliwie ciekawe źródło historyczne ukazało się w Polsce bez jakiejkolwiek przedmowy, przypisów czy komentarza wydawcy, co może przywodzić na myśl (niezamierzoną?) promocję neonazizmu.

KOMENTARZE (353)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sweden

nic wiecej dodać.. Facet ma rację, czego resztki tej […] natury jeszcze w […] Polakach i całej tej rasie […] (słowian) widać ruskie, ukraince, bułgary, rumuny… jeden syf

Komentarze to nie miejsce na sianie nienawiści, dlatego jego treść została edytowana – Redakcja

  Leon

  Tez tak uwazam. Pomimo to najblizej nam jet do Niemcow. O wiele blizej niz do ruskow. To sa dopiero zwierzeta, tak jak i bandyci z upa, nasi 'kochani bracia” ukraincy. Pomioty parszywe.

   gazda

   Nie Rusków tylko ROSJAN …zrozumiano

    PTN HŁO

    rusków i już

    tom

    🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🙏🙏🙏👎👎👎👎👎👎

   Latający Holender FD

   Jaki ty jesteś „głupi Jasio”, a raczej pożyteczny idiota, na niemieckiej smyczy !

    tom

    🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣👈👈👈👈👈👈👈👈👈👈
    👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎

    Puma

    A jaki ty jestes tępy osioł wytresowany przez system.

   sissi

   bliżej nam do KAJZEROWSKICH niemców jak do cyrylicznych rezunów i ustaszy

    tom

    AMEN Amen Amen ❣️
    Nic dodać nic ująć 👍😎

    tom

    Szczególnie, że ci wszyscy którzy na te roboty zostali wywiezieni i zostali tam na stałe..
    Po wojnie otrzymali od Niemców takie przywileje i możliwości, jakich nigdy nie mieli Polacy w Polsce,ani wtedy, ani nawet TERAZ.
    Pozostała po nich przepiękna dzielnica z polskimi ulicami, którą dla siebie sami zaprojektowali i wybudowali…
    Która tak zachwyciła świat, że Japończycy przyjeżdżali z aparatami, żeby robić zdjęcia..
    Minęło 80 lat,a ona wciąż jeszcze potrafi zachwycić.
    Dzisiaj od 1990 opanowali ją Rosjanie i do dzisiaj mieszkają na polskich ulicach…😂😂😂
    Tymczasem ci Polacy mają dzisiaj nie jedną willę z basenem i mieszkają w najdroższych dzielnicach ..

   Hornet

   Jesteś od Fabritiusa ? Jesteś zdeklarowanym polakożercą, jeśli mieszkasz w Polsce, czym prędzej, opuść nasz kraj ! Odpisywanie na twój komentarz obraża moją godność !

    tom

    Ucha Cha cha cha 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
    Jeszcze jakieś życzenia ⁉️ ⁉️ ⁉️
    👎👎👎👎👎👎

   Tess123

   Nie jest to do końca prawdą.Moja matka miała braci oficerów AK,po studiach prawniczych na UJ.Byli magistrami prawa Jeden studiował z Cyrankiewiczem,który był ojcem chrzedstnym mojego kuzyna.Jeden wujek,po wyjściu z kanałów zostal zastrzelony przez u-kraińca z SS.Moja matka miała wtedy 15 lat.Wcześniej mieszkała w Krakowie.Pojechała do brata do Warszawy.Chodziła tu do szkoły po gimnazjum.Zabrano ja z łapanki i wywieziono do Niemiec na roboty.Pracowała w Warszawie jako mloda modelka sklepu odzieżowego,jakiegoś niemieckiego.Była piękna,zadbana ,z pięknymi zębami,uśmiechem.Miała długie włosy,warkocze.W Niemczech sprawdzano jej włosy lupą i zostawiono długie warkocze,bo były czyste.Mydło znała od urodzenia. Wszystkim kobietom ostrzyżono włosy do łysa.Byla bardzo zorganizowana,od dziecka.Powiedzała,że pracowała bardzo ciężko.Wykorzystywali jej inteligencję.Pracowała przy 12 maszynach, gdy inni przy 2,3,4-ch.Wstawała o 3 rano.Jadła przeważnie zupę z brukwi. Ona jedna miała włosy.Po czterech latach mogła tam zostać Miala duże puwodzenie.Jednak wróciła do swojej chorej matki w Polsce. Kontynuowała wykształcenie.Urodziła dużo dzieci i wszystkie wykształciła.Były utalentowane.

    tom

    Różnie bywało polecam mój 👆👆👆👆wcześniejszy komentarz 👊
    Jedno jest pewne, że ci, którzy pozostali w Niemczech na stałe, są dzisiaj milionerami, którym wszyscy w Polsce boleśnie zazdroszczą ⚠️❗⚠️

  Anonim

  Najpierw się naucz, które ludy są słowiańskie.

   maska

   Ciele urodzone w koniuszni nie staje się koniem. Niesławinin urodzony na sławiańskiej ziemi nie staje się Sławianinem.
   Zacząć trzeba od tego, że rosjanie i bandycki motłoch będą w ich służbie bezpotomnie wymordowali około 80 milionów Sławian. Rosjanie tylko w czasie sowieckim bezpotomnie wymordowali około 17 milionów etnicznych Białorusów, Wojna obronna Rzeczypospolitej Obojga Narodów wobec najazdu na jej terytorium wojsk Carstwa Rosyjskiego rozgrywająca się w latach 1654 – 1667, to strata 10 milionów Sławian. Rosjanie i bandycki motłoch będą w ich służbie, a w szczególności ukraińcy w służbie rosjan (kozacy, hajdamacy, czerń) bezpotomnie wymordowali 25 milionów etnicznych Małorusów (Rusinów). W czasie od Konfederacji Barskiej do czasów współczesnych Rosjanie i bandycki motłoch będą w ich służbie bezpotomnie wymordowali około 27 milionów etnicznych Polaków – Sławian. Rosjanie bezpotomnie wymordowali też miliony Rusów w Rosji.
   Sławian bezpotomnie mordowali też Szwedzi (potop szwedzki). Niemcy bezpotomnie pomordowali Budziszan, Chociebużan, Połabian. Bezpotomne wymordowanie oznacza, że wymordowano całe rodziny razem z dziećmi i po nich nie przetrwali zadni potomkowie.
   W Polsce tylko około 3% obywateli jest Sławianami. Kolejny procent to niesławiańska elita imigrantów. Około 96% to bandycki motłoch imigrantów w większości germański. Sławiańskie słowo iskać [iskać, iszczenie, iskarz, ziskać (zyskać), ziszczenie, ziścić) zostało zamienione przez słowo „szukać” które znaczy kraść, widać to w słowie oszukać. Byłoby bardzo dobrze gdyby teraźniejsi Niemcy repatriowali z tego 96% bandyckiego motłoch imigrantów wszystkich potomków swojego ziomkostwa i wypłacili tylko za szkody władzy publicznej (zaboru niemieckiego, pierwszej i drugiej światowej) trylion US$.

    tom

    @maska napisz jeszcze, że to co tutaj nagryzmoliłeś, możesz gwarantować swoim życiem i wszystko na to postaw, zdrowie i karierę swoją i swoich najbliższych👊 tych których najbardziej kochasz❗
    Dlaczego nie, skoro to takie pewne ❓ ❗❗
    Zaskocz nas i napisz, że możesz nawet 👊 na to przysiąc, dodaj na grób matki a będziesz jeszcze bardziej wiarygodny.
    Czekamy,albo ZAMKNIJ MORDĘ 🔔⚠️🔔⚠️🔔⚠️🔔⚠️ OK ❓❓❓🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷🎷

   Antyfasz

   Przecież to coś pt tom to gnojstwo manipulant za kasę …Moja Babcia była wywieziona do tych bydlaków i była bardzo źle traktowana zawsze opowiadała jak te bydlaki zezwierzęcone traktowali kobiety źle jak niemryyyy biły kobiety opluwali a jedzenie to było to co się nie nadawało to kazali jeść…a to ścierwo jedno i drugie pisze że mieli tam luxus…tobie nawet stworze pchła nie uwierzy jedynie takie coś jak ty to łyknie

  Austriak

  Współczucie budzi człowiek, który dobrze wie, że kłamie, i który niejako jest późnym wnukiem hitera itp. nazistowskich lub komunistycznych zwierząt, chodzących w ludzkim przebraniu, Tak więc, wiedz pan, że te wszystkie złe cechy, które przypisujesz pan ofiarom bestii, na zasadzie projekcji są cechami pana, i najwidoczniej nie może się pan z tym pogodzić, więc usiłuje pan w żenujący sposób przerzucić winę za zwierzęcenie pana ziomków-tyranów na ich ofiary. Dlatego, dla dobra pana i panskiego otoczenia wskazane byłoby aby zgłosił się pan do jakiegoś dobrego terapeuty, psychologa…

   Anonim

   wole z niemcem zgubic nis zruskim znalez

    Czytacz

    Uważaj, żebyś nie musiał szukać w komorze gazowej (brak mi słów dla poziomu twojego komentarza). Ludzie dzielą się na dobrych i złych niezależnie od narodowości. Hitler lubił dzieci i psy i co w związku z tym?

   Wojownik

   Słuchaj sweden, niedowno ok. stu Polaków pojechało do Szwecji aby was niedojdy wesprzeć, bo jesteście takie pizdy że wam przybłędy wyprawiają z wami co chcą . To się nie pruj na swoich obrońców bo oprócz w/w cech wychodzi że jesteś żałosnym głupkiem.

    Karolina

    Szwedzi nie lubią Polaków. A szczególnie potomkowie nazistów

   Anonim

   Skoro lubił psy to widać dlaczego jeszcze dychasz, Polaczku

    Alchemik

    A kim ty jesteś, że w Polsce w moim języku nazywasz mnie polaczkiem? kanalio.

    Marek Siudym

    Uszanuj Polaków i język którego używasz do poniżania Narodu Polskiego. Przy mały wysiłku można przy pomocy redakcji odszukać Twój numer I.P. i dojść krok po kroku gdzi mieszkasz i jak się nazywasz. Tak wielu ludzi żyje ułudą że przed monitorem komputera są bezimienni i tym samym nie ponoszą winy za swoje złe postępowanie. Bezkarność w internecie ma swoje wady: to co robisz i to co piszesz zostawia swój ślad: numer I.P. po nim można dojść kto kryje się po drugiej stronie monitora.
    Obrażanie , szkalowanie, i poniżanie Polaków w internecie jest dość powszechne.
    Proszę Drogą redakcję o oznaczanie tych postów, że są niezgodne z kulturą i wychowaniem.

   Latający Holender FD

   Pełna zgoda z Pana opinią !

   tom

   A ty@Austriak ,,spóźniony wnuku hitlera itp. nazistowski lub komunistycznych zwierząt , chodzących w ludzkim przebraniu” za Austriaka ❓❓❓
   ,,Tak więc,wiedz pan, że te wszystkie zle cechy, które przypisujesz pan ofiarom bestii,na zasadzie projekcji, są cechami pana i najwidoczniej nie może się pan z tym pogodzić, więc usiłuje pan w żenujący sposób przerzucić winę za zezwierzęcenie pana ziomków- tyranów na Ich ofiary.Dlatego dla dobra pana i pańskiego otoczenia wskazane byłoby aby zgłosił się pan do jakiegoś dobrego terapeuty psychologa.”
   Zanim jednak to zrobi niech napisze nam o co mu chodzi ❓❓❓

  ingrid

  POPIERAM

   tom

   @Czytacz pisać i czytać potrafi się na umieć każdy analfabeta gorzej z myśleniem.
   Prawda wydeptana w ziemię wyrasta sama z siebie.
   Świat został podzielony na gojów i żydów, którym goje wszystko zawdzięczają..
   Według nich samo dobro, jednak według naszego Boga i nas samych najgorsze g@wno:
   potop Szwedzki, wszystkie rozbiory, powstania i wojny łącznie z tą na ukrainie i Palestynie i to całe ludobójstwo.
   Ludobójstwo, którego gdyby nie było żydów, to nie było by tego również.

   Tymczasem wszyscy żydzi od samego Rockefellera do Angeli Merkel mają polskie korzenie..
   Gdyby nie Polacy, dzisiaj żydów na świecie by inie było.

   Dlatego gdy prawda wydeptana w ziemię wyrasta sama z siebie i wszystko się wyda..
   Cały świat będzie mieć pretensje tylko i wyłącznie do Polaków.
   O te wszystkie wojny i to całe ludobójstwo, które nam zafundowali właśnie do Polaków.
   Tak będzie ‼️
   A ty kim jesteś krótkowzroczny PiSdzielcu❓❓❓

  edi

  Czasami mam wrażenie, że ten gość ma rację. Szczególnie w tedy, gdy widzę codzienną ludzką znieczulicę. Polak Polakowi wilkiem i nie tylko.

   Greg

   Tak, nazistowski tępaku, w SS ciebie uczono prawdziwej empatii.

   Kordian Gulbicki

   Widać, owszem nawet tutaj, popatrz na komentarze. Jest kilka takich które przełnione są nienawiścią i jadem.

  Piotr Zalewski

  pieknego jezyka uzywasz, a jakie bogate slownictwo , coz za ortografia, a zeszycik to sie pod korytkiem trzymalo, przepraszam pod schweinere troge

  Stanislaw Krzyzanowski

  Niewiem nieznam sie!Wiem jedno,ze w 1975 roku W jednosce wojskowej w Bydgoszczy szef kompani objasnial chlopaka z okolic Przemysla dzialanie kranow i ogolnie wyposazenia WC!!Pewnie wlatach 1939-45 nie bylo lepiej w temacie uzywania mydla i prysznica!!!Jenak jakpisalem,nie……..!!!

   hehehe

   I cóż z tego, że ty masz w domu kibel (łazienkę) skoro sprzątana jest od wielkiego święta i czuć ją już na ulicy. Na 100 % należysz do tych, którzy przed wyjściem z łazienki nie myją rąk.

    eee

    kiedys bylo takie powiedzenie ”pokaz mi swoj kibel a powiem ci kim jestes” i obojetne czy kafelki i terakota czy olejna na lamperii z lastryko czy nawet slawojka

   Przyjaciel Prawych

   Brawo Austriak, pojechałeś żałosnej mendzie. I prawidłowo, miejscem takiego gówna jak ten ss-syn razem z tymi co go popierają jest w ścieku.

   tom

   👏👏👏👏👏👏👏
   🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
   👍👍👍👍👍👍👍👍👍
   Nic dodać nic ująć ❣️❣️❣️
   🙏🇵🇱🙏🇩🇪🙏🇭🇺🙏🇧🇾🙏🇭🇷🙏🇷🇺🙏🇵🇸🙏🇸🇰
   Amen Amen Amen ❣️
   💞💙💞💙💞💙💞

  Anonim

  Zabawne że pisze to (podobno) Szwed.
  Politpoprawny socjalistyczny piesek. (…)

  [Nasze forum to nie miejsc na tego rodzaju obrażanie ludzi, dlatego Redakcja poddała komentarz edycji]

  Anonim

  tak szczerze to coś w tym jest

   Zatroskany Psychiatra

   Cóż „sweden” , nie jest dobrze ale każdego staramy się ratować. Dużo świadczy o pacjencie kogo popiera. Jeżeli taki zboczeniec umysłowy jak erik wallim to ktoś z kim się identyfikujesz, stan twojego umysłu jest zły ale nie beznadziejny. Choremu nie mówi się prawdy w takich sytuacjach. Nie odbiera się nadziei. Tu mogę pisać prawdę. Takie przypadki jak ty sweden marnują siły medyczne które mogłyby pomóc ludziom wartościowym. Nie takim jak ty. Marnujesz pracę moich kolegów lekarzy. Ssman wg ciebie ma rację? Wnioski są proste, twoimi idolami są zboczeńcy, pedofile, seryjni mordercy. Przykra sprawa. Masz łeb do wymiany. Możesz jeszcze pomóc ludzkości, idź do weterynarza, niech cię uśpi. Cóż, nie masz odwagi? Współczuję całemu twojemu otoczeniu. Mam nadzieję że nie trafisz na mój oddział. Może na eksperymenty byś się nadał? Ale to nie u mnie, nie robię tego. Pozdrawiam wszystkich moich pacjentów, przepraszam tych którym nie byłem w stanie pomóc. Wracajcie tylko po leki.

  Anonim

  Mieszkam w bardzo cywilizowanym kraju zwanym UK brud syf i wszawica w szkołach to tu w niektórych miastach to norma

   Karolina

   Serio

   Alchemik

   Mogłeś napisać o niedzielnych porankach i leżących na ulicach angielkach i anglikach. Brudzie i złodziejstwie.

  gordon

  Alez ten byly SSman, napisal najprawdziwsza prawde o polakach, ktora potwierdza sie dzisiaj w opiniach o nich np Angli, Norwegi, w Italii, i wszedzie gdzie polacy sie pojawili, uciekajac z polski przed glodem.
  To nie m nic wspolnego z dyskryminacja, polska i polacy tacy sa. Nie on pierwszy o tym napisal. Powinien otrzymac nagrode za publikowanie prawdziwych faktow.

   Anonim

   Najmilej jest ci s–ć we własne gniazdo? Ten Szwed widocznie pisał o takich jak ty.

   oks

   gordon, jakis ty ciemny … niedouczony … leniwy …. złośliwy … po prostu osioł. Myślę sobie że jak bym cię zobaczył to bym zwymiotował. Idź precz, do tautsia, do mamusi , no idź w cholerę ciemniaku.

    Birmingham. uk

    Do Oks. Prawisz sobie komplementy wieprzku jeden, pozytym uzurpujesz sobie podwazac twierdzenie ze woda jest mokra, i tym robisz z siebie polskiego wieprzka plus debila.
    Obojetnie kim byl autor opisanych w ksiazce faktow dotyczacych polakow. Fakten jest ze, nikomu nie uda sie tym faktom zaprzeczyc, bo nie dyskutuje sie z tym co wiedza i widza wszyscy. Jestes oprocz debila dyetantem.

    Lenka

    Do Birmingham. uk. Opinia esesmana to dla Ciebie fakt?! Jakże żałosnym trzeba być żeby coś takiego pomyśleć czy sformułować. Obyś nie musiał uciekać przed takim „ucywilizowaniem”. Obrażaniem dyskutanta nie poprawisz swojej pozycji.

    ehhhh

    birmingam ty chyba ”usualy idiot” takie fakty/faki kreuja menndia ktore do kogo naleza ? Zeby chyba takie gordony i birmigamy co spod ogona wypadly sie podniecaly, a sadze ze to sa te same osoby,tylko wy szuje nie wiecie ze nasz narod jak lawa na wierzchu to wy zadaniowe tow.szmaciaki BTW w 1ws tez zginelo 6mln scyzorykiem chrzczonych w ukrainskim glodzie podobno tez , toz taki ”znafca” powinien piac o tym w nieboglosy, a poczytajze oszolomie pamietnik radzieckiego kamandira jak to bylo p.wojna w Polsce podobno zielony stal 4,5 wiem ze zdun za swoja prace dostawal 5zl, a rodzine 2+2 spokojnie jeden zywiciel utrzymywal, no i jak komusze dziady , zatkalo?

   Polak

   *komentarz usunięty za wulgaryzmy*

    Anonim

    Nareszcie zaczynają usuwać za wulgaryzmy! Brawo! Dalej tak róbcie bo komentarze mogą czytać dzieci,młodzież . Wszędzie nawet za jeden wulgaryzm powinien komentarz nie przejść.

   Wojownik

   Sweden, a powiedziałbyś to Polakowi w oczy? Niedawno duża grupa Polaków pojechała was bronić bo jesteście ** skończone. Nie szkaluj swoich obrońców żałosna istoto.

   Optymista R.

   Polecam książkę pt.:
   ” POLSKIE ZŁUDZENIA NARODOWE ”
   Autor: Ludwik Stomma

    Anonim

    Polecam 5lat kc-tu dla tego szfeda, chyba o niej nie slyszal?

  Anonim

  Przeciez ten SSman pisze o ludzie bialoruskim i ukrajinskim, nie pisze o ludzie polskim czy szlachcie, czyli o Polakach, dlaczego sie wiec oburzacie? Wiecie lepiej?

  fgjdsj

  Niemcy to mieszanina syfu czyste to oni mieli gacie jak je wyprali ale rasa mieszana to Nordy byli czysci

  lalek

  ss – wszyscy na latarni za jaja powinni wisieć .Banda kryminalistów i morderców. Bez żadnych wyjątków i bez litości. Do ostatniego. Zakały rodzaju ludzkiego, gnoje najgorszego sortu, w większości

   kastrat

   A jak który nie miałby jaj?

  Wolna

  Nie życzę ani jednej osobie z grona wypowiadających się w tym temacie 40 lat życia z człowiekiem ,który przeżył owe prace przymusowe w zakladach zbrojeniowych w Niemczech ,późniejsze wcielenie do niemieckiego wojska w wieku lat 16 ,postrzeleniu w płuca na froncie i gdyby nie Ci zaplugawieni zawszeni Rosjanie,którzy go półprzytomnego ściągneli z pola walki mój ojciec nigdy by nie wrócił z wojny i nie przeżyłby 86 lat w wiecznym strachu przed głodem i wojną.Ojciec od 4 lat nie żyje a ja zajmując się nim do końca jego ostatniego tchnienia nie zaznałam z jego strony poczucia bezpieczeństwa ,miłości ,czułości ojcowskiej.Każdy chyba się domyśla dlaczego,to była moja wojna ale domowa.Nikt mu nie pomógł nie było sztabu psychologów by mógł sobie poradzić z traumą powojenną .Nie otrzymał odszkodowania i nawet o nie nie zabiegał,przez te lata nie chciał słyszeć ani o rosjanach ani niemcach,chciał żyć spokojnie w wolnej Polsce ale w niej tez był prześladowany bo nie chciał należeć do partii z wiadomych powodów.Kretynizm i głupota niektórych ludzi wypowiadających się w kwestii o ,której nie mają pojęcia mnie przeraża.Przeraża mnie bo brak rzetelnej informacji i wiedzy o sprawach ważnych i istotnych tego kraju prowadziła zawsze do upadku.Ktoś napisał ,że jesteśmy ofiarami ofiar i to jest jedyna prawda ,która niestety mnie dotknęła i przeszyła na wskroś mojego człowieczeństwa.

   Anonim

   Bardzo rzeczowy rzetelny komentarz. Dziękuje. Jak chcecie wiedzieć jakie doświadczenie z Polakami mieli Niemcy to pogadajcie z Pomorzanami, Schlonzakami albo Prusakami. 1 na 100 był zainteresowany integracja. Hanuszkiewicz opisuje zachowanie i właściwości etniczne Polaków. Redaktorzy tego artykułu wiedza, ze wielu Polaków pracowało dobrowolnie podczas wojny w Niemczech i Austrii. Napiszcie coś niecoś. Jeden z nich został okradziony aż do naga zaraz po powrocie na granicy polskiej, drugi, żołnierz Andersa okradziony i pobity przez Polaków zaraz po opuszczeniu statku. Prawdę i niezadowolenie każdy ma prawo kulturalnie wyrazić. Tak unika się konfliktów i wojen.

    Homer

    po prostu z polakow na kazdym kroku wychodzi ich wrodzone zbydlecenie, ktore zawsze ich cechowalo i ktore do dzisiaj4 jest charakteystczne dla polakow.

    JAQ

    Homer napisał 01.07.2017
    po prostu z polakow na kazdym kroku wychodzi ich wrodzone zbydlecenie,

    co to miało być?

    Ania

    Zmień anonim leki póki nie za późno.

    Karolina

    Chętnie to sprawdzę skoro tak mówisz;-)

    Greg

    Kolejna nawiedzona debilka. Jeśli to co piszesz to po części prawda, to szukaj kretynko winnych wśród komuchów bo twój ojciec przeżył a wielu Polaków to nawet grobów nie ma swoich. Z twojego bełkotu to tylko widać jakieś pretensje urojone do Polaków. Puknij się w główkę michnikowska kanalio.

   no ico

   ma pan racje moj zycirys podbny

   Polak

   Mój ojciec też nie należał do partii, a jakoś nie był prześladowany.

  Hans

  Ciemna masa jesteś 100 lat za murzynami

  Blasius

  Przecież to znudzony troll gimnazjalny. Nie ma co tu edytować tylko usuwać natychmiast.

  no ico

  a moj tato niemiec ozenil sie z polka i fajnym byl ojcem

   Loth

   Słyszałem opinie mieszkańca gołębia dobrzeniech,które w obawie przed wcieleniem do Wehrmachtu uciekł do znajomych Polaków,którzy dali mu schronienie ,ale miał taką opinię o polakach,że nie dbali o uzębienie nie znali dentysty i nie wiedzieli do czego służył papier toaletowy,a ja dodam od siebie ,że Niemcy to naród dentystów nastawiony na usuwanie złotych koronek i złotych zębów pomordowanych żydom Polakom i innym nacjom,na tych koronkach i złotych zębach wyrosły powojenne Niemcy,szukasz obrączek ślubnych twoich dziadków jedz do niemiec one tam są albo są w szwajcarskim lub holenderskim banku,dziesięć lat temu podczas badań prowadzonych przez żydowskich naukowców odkryto, że zdeponowaneprzez tam złoto niemieckie ma domieszkealgamatu,rodzaj plomby zebowej

  skunks13

  Przed wojna bylo duze bezrobocie, jak przyszli Niemcy wszyscy mieli prace, wiec niektorym sie poprawilo z tym, ze Niemcy likwidowali polskie elity, kasowali chorych, mili listy kogo trzeba zlikwidowac, wyslac do obozu, Pozniej od 43 roku byl przymus sluzenia w wosjku dla tych co podpisali liste Niemcow trzeciej kategorii itd. Ci ze Zwiazku radzieckiego jak byli przymusowymi pracownikami to czesto mieli duzo lepiej, stanowiska pracy byly lepiej zorganizowane a jak juz byl jakims fachowcem wiec jego byt nie byl zagrozony, tylko ze pracowal dla wroga i w tym jest sek.

   Loth

   Tak dokładnie a ci ,dla których pracy zabrakło trafiali do piachu, tak też można rozwiązać problem bezrobocia i tak najczęściej Niemcy postepowali

    Anonim

    problem z brakiem pracy i przeludnieniem mozna zalatwic, niech b.robotni jedza b.domnych a pozniej b.robotni pojda na szwedzki stol bo tam u ich juz jakowes naukowce tak wydedukowali bo tyle sie miesa marnuje

  Jan

  Doucz się historii a dowiesz się że kiedy w Polsce budowano pałace z łazienkami i z wc to ci twoi ,,zachodni nowocześni” Francuzi, Szwedzi, Norwegowie srali po krzakach lub w kątach swoich pałaców.

  VOX15

  Amerykański polityk Morgentau miał pomysł co zrobic z Niemcami w całości- proponował zaraz po zkonczeniu wojny zaorac niemieckie miasta , doprowadzic do deindustrializacji, zrobic z Niemiec kraj rolniczy i rozstrzelac cała wiechuszke nsdap,ss i generalicje. Niestety plan nie został zrealizowany . Dlatego takie jełopy jak ty , degeneraci intelektualni mnożą sie od czasow wojny i powielaja coraz to bardziej fantastyczne brednie. Typowym przykladem są neobanderowcy na Ukrainie i neofaszystowskie ruchy w Europie a przed wszystkim takie kuriozum jak szwedzkie i polskie grupy neofaszystowskie. Polskie to zwykłe popłuczyny wychowane na książkach o nazistach ,gloryfikujące III Rzesze . Szwedzi w czasie wojny przyjmowali zydów masowo i jakoś żadnych nazistów tam nie widywano.
  Skąd sie biora takie przygłupy jak ty bez znajomości historii .?

  Jarek

  Masz rację. To że Polacy nie używają mydła można NIESTETY zauważyć mając nawet zamknięte oczy.

  mister

  Hehehe sweden rodowity szwed powiedzial mi kiedys …. zeby nie polacy to dalejby do ”siutahajte” chodzili bo by porcelany nie znali i na midsommar nie byloby truskawek. natomiast Ty jestes tylko oglupiona papuga(tow.lenin nazywal ich jako pozytecznych idiotow ) jak ten szwedzki rodakorset co na jednym filmie ”zwiedzal” brzezinski oboz, potwierdzenie chyba masz w ”5lat KC-tu”, czytales takie cus? Inny znowu opowiadal ze przyjeli duza liczbe z KC-tu w wiekszosci zydow bo polacy wrocili do macierzy po uprzednim podziekowaniu za goscine w postaci srebrnej lyzki , podobno tak ich woza do tego oswiecimia zeby na wlasne oczy dzieci zabaczyly ale co? chyba nie ma juz tych stert okularow , lasek, kul, protez i wlosow z ktorych robiono wlosiennice na front wschodni i na koniec to punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia ten mlody i glupi szwedzki ss-man nie wiedzial ze idzie na takich samych sukinsynow co jego lewackie obermensze, ponadto wiadomo ze tworca IKEa to zwolennik hitleryzmu a szwedzi widza nas jak ten folder na polske w latach 99/2000 gdzie wstawiono zdjecia wozow drabiniastych z 60lat nic nie wiedza ze polski dobry gospodarz w murowanym domu mieszka z metalowym dachem a tam dalej tlukom dzewniano-kartonowe z cementem na dachu a jak jakis bogatszy i orginal to se sitowie plozy, zeby nie nobel i karlsberg (co uciekl za podatki do danii ) to nadalby zarli te swoje zbutwiale vel kiszone sledzie

  słuchajsiętobędziedobrze

  Wtf man. Fajnie tak se spuentować wszystko. Ja też mógłbym sobie powiedzieć, że niemcy mają wszystko w dupie interesuje ich tylko piwo i co z tego, że mają proszek do prania. Ale komu to pomaga? Nikomu!

  Hornet

  Jak widać, jeśli raz stało się zezwierzęconym bydlakiem, to pozostaje się mim do końca swego nazistowskiego, parszywego życia ! Przykładem jest autor tego postu i autor tych „wspomnień”. Bandyta zawsze wybiela swoją przeszłość !

  Hornet

  Na tego rodzaju wpisy należy napluć i wytoczyć proces. Jesteś zdeprawowanym i niegodnym miana człowieczeństwa osobnikiem !

  opole

  Niestety Polacy lubią żyć legendami i mitami. Szwed sprowadził ich mocno na ziemię. Co do dzikiej natury Polaków jak i całego tego bagna słowiańskiego, to wystarczy zwiedzić dzisiejszy Wrocław, żeby zobaczyć jak jest ZDEWASTOWANY przez potomków tych przybłęd ze wschodu. Od ul Świdnickiej do samego uniwersytetu obsmarowane ściany sprayami, obszczane klatki schodowe i zapaskudzone nabrzeża. To jest polskość w całym wydaniu. Brudasy i fleje i taką renomę mają już od wieków, nic się od 1000 lat nie zmieniło.

laska

SWEDEN jesteś trendowaty!! ty nie jesteś słowianinem??

  hahahaj

  jemu jeszcze od pracy dobrze pot po dupie nie pociekl zeby go row od soli zapiekl a i odciskow pewno sie nigdy nie nabawil

Z

@Sweden
Dla osoby nieobeznanej z tematem takie populizmy mogą być trafne. W rzeczywistości Rosjanie, Ukraińcy, Bułgarzy i Rumuni od innych narodowości jedynie różnią się tym, że zostali zacofani przez komunistyczne eksperymenty i centralne planowanie. Jeszcze będzie musiało minąć kilkadziesiąt lat zanim ich rynek się zrównoważy z zachodem.

Natomiast doszukując się tutaj koncepcji nad i podczłowieka… widać, że reforma oświaty zbiera żniwa. Pisać w ciemno takie osądy bez chociażby pobieżnego wglądu w temat, uwzględnienia faktów ze współczesnej historii i ekonomii.

  Anonim

  gdyby nie te ,,komunistyczne” eksperymenty to Rumunii,Bułgarzy,Ukraińcy nadali nie umieli by pisać,czytać,nie wiedzieli by do czego używać butów.I wcale nie zostali zostali zacofani,świadczy o tym choćby poziom urbanizacji w tych krajach przed i po wojnie,wskaźnik alfabetyzmu,ludzi zatrudnionych w przemyśle.Nie jest prawdą,że komunizm cofnął te kraje,to kapitalistyczna propaganda pisana przez zwycięzców.

  Anonim

  Wypowiedzi osob negatywnie oceniajacych swoj narod na podstawie propagandy Szweda, Niemca, Francuza, zyda z Izraela czy Palestyny nie sa miarodajne. Kto placi im za takie negatywne wpisy.
  Zawsze uwazalem i uwazam Polakow za dumnych ze swojej historii, honorowych, odwaznych.
  Propaganda antypolska nie zmieni mojej opinii. Jurgieltnicy plujacy na swoich niech wspomna niepokorna, odwazna Marysie Sokolowska, uczestnikow protestu przeciwko Baumanowi. Powinni zajrzec do polskiej pieknej historii /wyrzucanej przez obecnych wrogow Polski z podrecznikow/, przeczytajcie o Cedynii – 972 rok, poprzez Glogow 1109r, Legnica 1241, Plowce 1331, Grunwald 1410, Warna 1444, Polock 1579, Wielkie Luki 1580, Pskow 1581, Kircholm 1605, Oliwa 1627, Czocim 1673, Wieden 1683, Zielence 1792, Raclawice 1794, Samosierra 1808, Raszyn 1809, Grochow 1831, Warszawa 1920, Bzura 1939, Narwik 1940, Anglia lotnicy 1940, Tobruk 1941, Monte Cassino 1944, Falaise, Chambois 1944, Arnhem 1944, Polska flage na ratuszu w Bremen zawieszona przez zolnierzy gen Maczka. Kazdemu kto chce zle pisac o Polsce proponuje poznanie ponad 1000 letniej pieknej historii i tej osobie odpowiem na inne nawet drazliwe pytania.
  Jerzy z Warszawy

   smutny WO

   Brawo Jerzy z Warszawy!

   Anonim

   Zgadzam się. Pozdrawiam.

   winston

   Do Jerzy z Warszawy.
   Dla podkleslenia twojej polskiej dumy narodowej, polecam ci odwiezdzic chlewy po swiniach i obory po bydle, w okolicach miasta Foggia,i nie tylko tam w Italii , ale i calej Europie, ktore polacy zamiezkuja dobrowolnie.zobaczysz na chlewach polskie flagi i obrazy, i spotkasz setki polskiej tzw ynteligencyi mniemanej, do jakiej zalicz tez siebie.Jezeli wloska Police nie rozpedzila tego bydla.
   Tam w chlewie jest twoja polska duma polski tzw honor i partiotyzm, -smiechu warte……
   Tacy sami miezkaja w polsce,udajac Europejczykow, przyklaskujac koltunerii, ktora cuchnie po calej Europie.
   Moze by sie tak jeden z drugim,polski burak pastewny zastanowil, kto zepchnal polakow do stanu zbydlecenia, i poszukal odpowiedzi w polsce, i jej kalekim , zlodziejskim i korupcyjnym zarzadzaniu.
   Zamiast podrzucac miliony polskich zebrakow i zlodziei Europie, trzeba usunac kupe gnoju z polskiego bagna.

    Anonim

    Ciekawe czy w cztery oczy też byś obrażał Polski honor, czy obsrałbyś się ze strachu… W internecie każdy jeden mocarny…

    Zenon

    Powiedz jakiej jesteś narodowości?

    tiktak

    co to jest ?

    Anonim

    Nie ma to jak szmata angol.

    VOX15

    CO TY Z TYMI CHLEWAMI I ŚWINIAMI, MYDŁEM I BRUDEM – CZYŻBYŚ SAM POCHODZIŁ ZE WSI TAKIEJ JAKA OPISUJESZ A MOŻE Z PATOLOGICZNEJ RODZINY MIESZKAJĄCEJ W ZAPCHLONEJ ,ŚMIERDZĄCEJ RUDERZE W JEDNYM Z MIAST ?
    ALBO BO TO PRAWDA ALBO MASZ SZAMBO WE ŁBIE.

    HUSARSKI

    Do winstona 05. 12. 15. Zgadzam się że trzeba usunąć kupę gnoju, gnoju. Zacząć trzeba od Ciebie. Ponieważ sam to zaproponowałeś myślę że nie wypada ci się opierać, prawda? Dasz dobry przykład dla innych popaprańców i wskoczysz sam do pojemnika na syf?

    ehhhh

    TE obierzyswiat wloska police to karabiniery, umyslowy eunuhu ale to trzeba skonczyc zawodowke zeby takie rzeczy wiedziec dla jednych PL to polin mlekiem i miodem plynaca a dla drugich macocha co wygania dzieci na swe utrzymanie, jak kiedys byli sprzedawani w jasyr jak ksieciu zabraklo w kasie, kowal zawinil a cygana powieslili ale 2RP to juz innsza urzedas za swoja glupote odpowiadal majatkiem i zdrowiem, kiedys polski chlop potega byl i basta, co go do tego doprowadzilo ano poczytaj przemowienie bermana na ta ziemie wszystkim slinka cieknie berele powiedzial ze ”zrobmy im tak zeby zochydzic im zycie tutaj”

   dzadzo

   Powiem ci jestes Polakiem ale troche EMPATI oczekiwala bym nad historia Polski hitorie trzepa rozumiec i czasy

  Anonim

  A od kiedy Rumuńczycy to Słowianie?
  Panowie poczytajcie bo coś w historii Wam się pogubiły informacje.

  Mjøllner

  Za kogo ty się masz SWEDEN??? Widac że jesteś debilem, który zapewne wyjechał z Polski za granicę. Pamiętaj, też jesteś tym ” Polnische Schweine” lub jak to w Skandynawii „Jävla Polacker :)” . Jeśli masz pisać rzeczy z którymi jesteś związany to zamilcz, bo też jesteś brudasem. Nie uważaj się za lepszego, go i tak obsmarują cię gównem. Zapewne twój dziadziuś to był rusek który przeleciał Polkę, i masz ryjek jak słowiańska pipa, taki jak chomik( chodzi o policzki) . Zamilcz debilu bo jesteś śmieciem bez skrupułów, i w ogóle nie jesteś związany z ludnością germańską.

   Potomek Obrońców Polski

   Czy to jest strona dla osób z zaburzeniami umysłowymi wymagającymi hospitalizacji na oddziałach zamkniętych? Chodzi mi o niejakich swedenów, gordonów, birminghamów, homerów, rsha, lile oraz palantów ich popierających, proszę zorganizujcie się na jakiejś stronie o jednorodnym poziomie /jaki by on nie był/. Jeśli macie problemy z zakumaniem jak to zrobić życzliwy pielęgniarz na pewno pomoże. Mój kolega z treningów, dusza człowiek, potrafi tak obezwładnić aby nie uszkodzić chorego. Na pewno takiego macie. Nie zaśmiecalibyście stron normalnych. I lekarz prowadzący miałby wgląd czytając waszą twórczość czy leki pomagają czy trzeba je zmienić. Wspomnienia zbrodniarza – idioty odpowiedzialnego za popełnione zbrodnie dokonywane samemu lub/i wspólnie z innymi osobnikami tego typu, zasługującymi na najwyższą pogardę, to lektura dla specjalistów zajmującymi się przypadkami najcięższych zaburzeń. Nieudolna, żałosna próba zrzucenia odpowiedzialności zbrodniarza na swoje ofiary. Do tego szydzenie, próba poniżenia i przedstawiania swoich ofiar w jak najgorszym świetle. To oni są źli, ja jestem dobry, to wszyscy inni zawinili, nie ja. Taki zwyrol wie że jeśli krzywdzi dobrego, niewinnego człowieka to kim jest on sam? Więc tenże zwyrol /w tym wypadku anty-bohater erick w./ usiłuje wmówić że spokojni ludzie napadani, mordowani, obrabowywani, paleni w piecach, kobiety w ciąży którym wyrywano płody po rozcięciu brzucha bagnetem, lub ulubiona zabawa ss i wermachtu – wepchnięcie kobiecie do intymnego miejsca granatu trzonkowego, a ból był przy tym straszny, czekanie na wybuch i przeżywanie po wybuchu paroksyzmu radości. Otóż ten żałosny osobnik przekonuje że to ofiary są same sobie winne, jego ofiary, nie on. Trzeba jasno określić że jest współwinny tych wszystkich zbrodni i nie musiał ich popełniać osobiście, wystarczy że mordował obrońców danej ziemi i umożliwiał dokonywanie tych zwyrodniałych, ludobójczych czynów. I niech nie szuka głupkowatych wykrętów że ktoś inny gdzieś też coś takiego robił. Każda zbrodnia powinna być ukarana, żadne ludobójstwo nie jest do zaakceptowania przez zdrowego umysłowo człowieka. Pozdrawiam

Donald Tuzk

Mój dziadek też tak mówił.

Nasz publicysta | Rafał Kuzak

@Sweden pomijając cały bezsens Twojej wypowiedzi, to muszę Cię zmartwić. Rumunii nie są Słowianami, również Bułgarzy są nimi tylko w pewnym stopniu, a żeby było śmieszniej to oba kraja opowiedziały się podczas DWS po stanie Adolfa H.

Anonim

Bułgarzy i Rumuni nie są Słowianami

  Anonim

  Bułgarzy w dużym procencie są Słowianami. Ich elity były niesłowiańskie.

   malme

   polak to gatunek wschodnioeuropejskiej swini, i to jest udowodnione na przestrzeni wiekow. Obecnie polacy tylko potwierdzili to co od dawna jest prawda. Dlatego Anglia, stary czlonek Uni Europejskiej,wolala wystapic z UE, i pozbyc sie polskiego motlochu zerujacego niczym pluskwy na jej gospodarce i systemie socjalnym nie pozwolic by dalej polski motloch zrobil w Angli druga polske. Boze chron Anglie i kazdy inny kraj przed polakami.

    kazz

    Bardzo dziadowski i nienawistny komentarz.

    Hans

    w pełni się z tym zgadzam

    nothingam

    dzieki bogu ze Anglia wystapia z UE, bo inaczej doszloby tu do masowego utylizowania polakow, co nawet w tej chwili jest widoczne.niech holota wegetujaca w polsce nie udaje ze nie ma problemu, bo problemem w Angli i nie tylko sa polacy.polskie mafiozi maja w du,,,,, polski motloch i podrzucaja go krajom sasiednim jak to robia pasozyty.i to jest przyklad polskigo honoru a raczej horroru zgotwanego polakom przez mafie poskomunistyczna ktora ma polske w pazurach

    SOCJOLOG

    Do „malme” wlazłeś w krzaki i plujesz na bohaterski Polski Naród z ukrycia. Znam mendy takie jak ty, w oczy rozmawiając jesteś zwykłą lizidupą. Jak cię jacyś bezdomni dorwali widząc pizd3 nie faceta, myśleli żeś baba, spili i w.y.d.y.m.ali. Stało się. Nie zganiaj na Polaków, nie wiesz kto to był. Nie pij z obcymi, zwłaszcza jak jesteś p.i.z.d.ą, nie ubieraj się jak cwel chociaż nim jesteś, niekoniecznie z własnej woli, rozumiem. Albo nie miałeś przyjemności, twu, i teraz pomstujesz. Uważaj bo znowu złapią i tylny otwór poszerzą, zboczeńcy. Ale nie ujadaj zapchlony kundelku na nieugięty twardy i waleczny Naród Polski, bo ktoś ci pokaże jak to jest gdy się nas obraża, aż ci się odechce. I będzie lipa przechodząca eyobraźnię. A już właśnie jesteś namierzany.

    VOX15

    PAJACU NIEDAWNO PREMIER WBRYTANI PROSIŁA POLAKÓW ABY ZOSTALI – BO .MÓJ DOPISEK – ANGLIA BY MUSIAŁ ZATRUDNIC TAKICH JAK TY JEŁOPÓW ALBO ARABUSÓW Z AFRYKI.

    wojciech

    malme ty jesteś gatunek małpy

JacekPlacek

@sweden dobry toll nie jest zły :)

xyz

*** Komentarz usunięty za wulgarną treść***

MOROPOLSKA

A obozy zagłady zapobiegły przeludnieniu ……………
Niemcy naprawdę umieli używać mydła , tak wyprali mu mózg że do dziś jeszcze nie przejrzał na oczy.

Godło

Po Eriku Wallin’ie widać, jak ideologia i propaganda może wyprać umysł człowieka. Tyle lat minęło, a jemu nie przeszło.

  Mospan

  Nie tylko jemu i jest ich wielu. Na jakims portalu w zeszlym tyg wpadl mi film o takim drugim niemcu chyba oficerze lub pod, ktory wychwalal hitlerowski system po1 praca , czystosc rasy, kaganek oswiaty i kulture dla zacofancow , niestety nie pamietam czy bylo pytanie o KL pewno odpowiedz bylaby ze taka jest cena porzadku chyba zapomnial dodac eugenicznego

Smal3tz

Naziści starają się ukryć jakoś swoją przeszłość, robią to właśnie taką oto propagandą… istnieją opinie, że auschwitz było dziełem Polaków…BO STOI NA POLSKIEJ ZIEMI. Zniszczyli nam kraj, oddali w ręce ZSRR a teraz jeszcze starają się oczernić. A przychodzi im to łatwo, bo większość naszych za granicą to wandale i złodzieje. Starajmy się, by znano nas z innej, lepszej strony.

  margot1234

  Bardziej celnego komentarza nie można dodać.
  Jak to wskazał Norman Davies w Bożym Igrzysku, problemem Polski zawsze była geografia: płaska nizina, przez którą w te i we wte mogły się dowolnie przetaczać wojska. A jedne z nich przy okazji zrobiły sobie obozy koncentracyjne, a inne więzienia w których dopuszczone były tortury…
  No nic jakbyśmy byli Rosją albo Szwecją, to mielibyśmy lepiej, ale nie jesteśmy…
  Nic na to nie poradzimy, więc zakasujmy rękawy i do pracy!!! Kochani rodacy :)

Napoleon8898,

Szkoda że trzeba nikomu nie mówić ani nic była by sensacja ! Ale też dyskusje ”prawda czy fałsz” poza tym według Niemców Polska nie była państwem tylko czymś czym plemię do niewolniczej roboty. A Niemcy może chcieli siłą ucywilizować schwytanych by w przyszłości nie dawała się we znaki ich tradycja bo według Niemców III Rzeszy te państwa jak. Polska były barbarzyńcami oto moje wnioski

1.Niemcy chcieli ucywilizować tych ludzi by tamci po kilku pokoleniach uważali się za Niemców byli tacy jak oni i zapomnieli że coś takiego jak ich kraj kiedyś istniało.

2. Ludzie tacy jak Hitler czy gubernator Generalnej Guberni ( chwilowo zapomniałem imienia i nazwiska) byli kimś kto uważał Niemców,Brytyjczyków czy Francuzów za narody powiem ”godne” i może byli zwolennikami czegoś co panowało np. w Anglii czyli robotnicy,pracujące dzieci i w ogóle mogli to zrobić z tych narodów by Niemcy nie musieli się tym przejmować i że to niby Niemcy tak pracują.

Ale poglądy tego ”kolesia” mogą być prawdą cóż… Poza tym Rosja,Bułgaria,Rumunia czy Polska SĄ I BYŁY państwami ale te nie wiem jak to powiedzieć ”warunki” w tej części dopuściły do tego że większość państw uważała nas np. za państwo III klasy, ,niepotrzebne,biedne,niecywilizowane a jednak

Państwa te nie znały się chyba na historii gdyż dawna Rzeczpospolita Obojga Narodów może i szlachta była dość pijacka itp. ale mimo to kiedyś cała Europa mogła być nasza ale przez szlachtę i inne tego typu jednostki zmarnowaliśmy szansę ale to już inna historia
PzDr.

  Magda Kulińska

  Tem „gubernator GG” to HANS FRANK!!! Takie rzeczy wypadałoby znać, choćby dlatego, że był odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi!!

   MM

   Milionów? Chyba przesadzasz ..z resztą wypowiedzi się zgadzam.

    mariusz trynkiewicz

    no ona ma rację,to nie jest przesada,Frank był odpowiedzialny za śmierć milionów polaków,raz drwiąc miał ponoć powiedzieć”gdybym o każdym polaku rozstrzelanym miał wywieszać plakat,to w polsce zabrakłoby lasów na wyprodukowanie papieru na te plakaty”

  Anonim

  // ale mimo to kiedyś cała Europa mogła być nasza ale przez szlachtę i inne tego typu jednostki zmarnowaliśmy szansę ale to już inna historia //

  Dokładnie..

  Niegdyś pod naszym panowaniem była Rosja (Jakieś 2 lata ) lecz przez Króla… Który nie chciał zmienić swojego wyznania na Prawosławie ruscy nas wypędzili .. i koniec z GAZEM ;)

  Anonim

  Szkoda to jest jak tesciowa do studni wpadnie i wode zatruje.
  TU natomiast widac ze ”polska jenzyk trudna jenzyk”
  Jak oni przestana o nas falszowac to my przestaniemy o nich prawde pisac
  poza tym ciekaw jestem czy ten szwed tez scyzorykiem chrzczony
  jezeli napisal toz ktos musial to redagowac i wydac, liczac na penny
  bo p.prof E.Kurek wymienila konkretna cyfre ilu takich bylo w niemieckich formacjach
  zreszta nie tylko ona bo chyba p.Rzeuska?

Redakcja

Kilka interesujących komentarzy do tekstu z serwisu wykop.pl:

Magnitude0: Nie no k*rwa krew się we mnie burzy jak to czytam. „Szlag mnie zaraz trafi, krew nagła zaleje”, mógłbym powiedzieć, cytując klasyka.

Ten typek to albo totalny fanatyk nazizmu, ofiara hilterowskiej propagandy albo skończony dureń. choć w zasadzie to na jedno wychodzi.

„Najlepsza armia od czasów Leonidasa” – Leonidas, musi się przewracać w grobie. Techonolgię mięli całkiem niezłą, natomiast żołnierze Wehrmachtu to byli w większości różnej maści kryminaliści, służący kryminalnemu ustrojowi.

„Po raz pierwszy w swojej bezbarwnej i beznadziejnej egzystencji dostali dobrze zorganizowane stanowiska pracy i ludzkie warunki życia.” – To się k*rwa uśmiałem. Moja babka w wieku 16 lat, z całą rodziną (a to nie był model 2+2, jak dziś) została wywieziona na takie roboty (O ile dobrze pamiętam, to całą wieś spod Krakowa wtedy wywieziono). Oczywiście potem wszystkich na miejscu rozdzielili Warunki były tak „ludzkie”, że do jedzenia na cały dzień była miska zupy, a czasami tylko kromka chleba i jabłko, do popitki woda ze studni. Wraz z innymi przymusowymi robotnikami babcia spała w pomieszczeniu, gdzie było okno bez szyby, przez co w zimie strasznie wiało. Babcia nabawiła się wtedy reumatyzmu.

Kalenz: Czytałem książkę człowieka który „zaczął żyć jak człowiek” w Rzeszy.Pracował w nieludzkich warunkach od poniedziałku do soboty od rana do wieczora.Dostawał jakieś resztki, spał w piwnicach i na strychach razem z 30-40 osobami razem.Wolę wierzyć mu niż temu oszołomowi :)

(…)

Zapomniałem jeszcze dodać, że babcia pracowała na gospodarstwie rolnym. Podczas pierwszych dni przebiła sobie nogę widłami przy przerzucani gnojówki i tylko dzięki interwencji jej Stryja (szczęśliwie złożyło się, że pracował w tej samej wsi) został wezwany lekarz. Babcia kilkukrotnie była przerzucana do innych gospodarstw, gdzie nie obyło się bez nieustannych wyzwisk typu „polnische Schweine”(nie ma błędu bo rzeczowniki w niem. pisze się dużą literą). Dopiero gdzieś na około rok przed zakończeniem wojny trafiła do gospodarstwa rodziny wielodzietnej, gdzie „rządził” Opa (dziadek tych Niemców) i tam dopiero ją w miarę normalnie traktowano (3 posiłki dziennie i ciepłe miejsce do spania, coś w stylu więzienia). Jeśli można mówić o normalności będąc niewolnikiem…

PS: Gdzieś w 97′ babcia dostała „odzszkodowanie” za bycie jak to ujmuje poprawność polityczna; „przymusowym robotnikiem” (niewolnikiem!). A było tego co kot napłakał. Nawet nie przekroczyło rocznej pensji w PLN.

eaxene: Nie bronię oczywiście nazistów, ale…
po ludzku zakwaterowani (…) oraz karmieni swojskim, regionalnym jedzeniem z kuchni zbiorowych, wydawanym w czystych stołówkach.
Mój pradziadek był w obozie pracy (gdzieś tam w głębi rzeszy) i zakwaterowanie, jedzenie i praca naprawdę były na poziomie dobrym. Oczywiście poziom dobry należy odnieść do realiów wojny i naprawdę strasznych obozów pracy i koncentracyjnych. Ich baraki/cele (ja już nie pamiętam, ale nie był to wielki obóz) nie były zamykane- ale napewno pilnowane, kierowniczka obozu trzymała w ryzach co bardziej narwanych strażników- pierwszego dnia zakazała szykanowania i bicia więźniów, jedzenie jedli takie samo jak kierowniczka i strażnicy. Taka ot ciekawostka.

Btw. mój drugi pradziadek w czasie wojny zwiedził europę w paru armiach- w polskiej, niemieckiej i potem jakiejś tam jeszcze, odwiedził też południową ameryke. Jakiś czas temu dostałem zaproszenie na facebooku od jakiejś nastolatki z Boliwii, która nosi takie same nazwisko jak ja. Może, to być oczywiście przypadek, ale noszę naprawdę oryginalne nazwisko. Takie cool story ;)

jdef90: moja praca magisterska dotyczyła pracy przymusowej, temat dość mocno zgłębiłem, choć już dość dawno temu i szczerze powiem, że rozumiem tego ssmana. dla wielu „insiderów” systemu tak właśnie mogło to wyglądać. Faktycznie wielu Polaków w trakcie robót przymusowych spotkało się z kompletnie inną cywilizacją. Pracowali zarówno w skrajnych niekorzystnych warunkach, jak i niemal jako członkowie rodzin (u rolników, a właściwie bardziej żon rolników, którzy byli na wojnie). W początkowym i końcowym okresie wojny faktycznie jeździły polskie teatry, były polskie msze św. w niemieckich kościołach itp. W obiektach przemysłowych warstwa emocjonalna interakcji z lokalersami była jednak znacznie bardziej zredukowana, robotnicy tworzyli odrębną społeczność, byli mocno eksploatowani. Co ciekawe, Rzesza jako państwo wszystko regulowała normami prawnymi, także płace, których podstawa była taka sama dla wszystkich (niemców, polaków, ale już nie rosjan, którzy dopiero byli traktowani jak zwierzęta, żydzi przeznaczeni byli do eksterminacji (BTW używam chroma, gdy niemców, rosjan piszę małą literą pojawia się podkreślenie, polaków, żydów… już nie…), ale podstawa ta była obłożona wieloma potrąceniami, także z tytułu bycia polakiem, stąd finalnie płaca polaka była znacznie niższa. Dla mnie mamy tutaj pewne analogie z obecną emigracją zarobkową… trafiając z polskiej wsi na angielską, czy nawet z polskiego miasta do angielskiego także wielu polaków przeżyło szok kulturowy i cywilizacyjny. Pamiętać także należy, iż na początku wojny (mniej więcej do roku 1942) pozyskiwanie robotników odbywało się na zasadzie rekrutacji np. przez wójtów… warto zobaczyć reklamy wyjazdów w niemieckiej prasie polskojęzycznej jak kurier warszawski…

Jednak esesmanowi zapomniało się o jednym, czyli o całym systemie represji w stosunku do polaków, którzy np. za kontakty seksualne z niemkami podlegali bezwarunkowej karze śmierci. kara śmierci groziła także za kradzież i inne przestępstwa, które z perspektywy robotnika przymusowego były po prostu walką o przetrwanie. Choć tutaj także należy pamiętać, że pod koniec wojny egzystencja zwykłych niemców także była ciężka…

Osobiście widzę dużą analogię pracy przymusowej z czasów drugiej wojny światowej, do obecnej emigracji zarobkowej. Oczywiście należy przyjąć poprawkę na cały system represji, którego obecnie nie ma, także motywy wyjazdu (w polsce emigracja zarobkowa istniała od zawsze, ale niemcy wzmocnili ją stosując element przymusu (wójtowie mieli wyznaczone kontyngenty ludności, którą mieli pozyskać), ale już stopień wykorzystywania robotników myślę, że jest dość podobny. Praca odbywa się za najniższym możliwym wynagrodzeniem, w możliwie jak najniższym poziomem inwestycji socjalnych dla robotników…

  Ja

  Take piszecie zle o niemcach .a na roboty Sami do nich jezdzicie ha ha . I prosicie . Bo take polskee nam zrobili .

   Greg

   Ciebie widać nie wpuścili, bo nawet do szorowania kibli się nie nadajesz a co dopiero pisać komentarze.

Marek

Panie Janicki!

Pański artykulik całkowicie dyskwalifikuje pana jako autora artykułów historycznych. W zacytowanym fragmencie wspomnień Wallina nie ma mowy o Polakach.

Może lepiej by było, aby najpierw ukończył pan studia historyczne na dobrym uniwersytecie, zanim napisze następny „historyczny” artykuł?

Nasz publicysta | Autor publikacji | Kamil Janicki

A może Pan nauczy się czytać ze zrozumieniem, jeśli już zniżamy się do takiego poziomu dyskusji? ;-)

„band uzbrojonych cywili polskich i rosyjskich.”

Proponuję przyjrzeć się czwartemu słowu od lewej. Czwar-te-mu.

funio

W tym, co facet twierdzi, jest sporo racji. W Polsce przed wojną panowała tak straszna ciemnota i zacofanie, takie feudalne stosunki, że bardzo często nawet III Resza wydawała sie rajem (o ile niie trafiło się na sadystycznych nazistów). A dzisiaj to jak jest? To w Polsce się haruje od świtu do nocy za grosze, a nie w Niemczech, zgadza się?

  Dover

  teraz dopiero polakom ich wlasny kraj zgotowal holokaust. wypedzil z kraju miliony polakow, choc gdyby tu zostali pozabijaliby sie nawzajem w polskiej demokracji, a reszta siedzialaby potem w polskich wspanialych wiezieniach.obecnie nawet polacy ktorzy, maja byc po Brexit deportowani z Angli, wchodza tam celowo w konflikt z angielskim prawem,zeby byc tam skazanym na wiezienie, i byle by nie wracac do polski.polki zachodza tam w ciaze z kloszardem, lub z azjatami z angielskim
  obywatelstwem,byle zostac w Angli.polska jest pieklem z ktorego polacy uciekaja, bo nie mozna tu zyc.gdy polacy zakosztuja cywilizacyjnej normalnosci Europy, juz nigdy po powrocie nie beda ludzmi normalnymi i szczesliwymi, bo polska mentalnosc i koltuneria to przeklenstwo.polacy nie sa zdolni stworzyc socjalnego bezpieczenstwa dla siebie w polsce,i obwiniaja o to kraje do do ktorch masowo emigruja za praca. stawiaja tam zadania do ktorch nie maja praw, i prezentuja soba charakterystyczne polskie zbydlecenie.

   Emigrant

   Przyjedź popatrz jak ludzie w Polsce żyją ,jakie domy się buduje jakie są samochody jak wygląda nowoczesne rolnictwo ,jakie są sklepy nie wiem co wy chcecie od tej Polski.

   k

   Polacy w odróżnieniu od tych niby światłych narodów nie byli zwykłymi bandytami jak brytyjczycy ,belgowie czy niemcy

  Greg

  Ty widać piszesz o swojej rodzinie. I do dzisiaj jesteś tą ciemnotą i w dodatku tępakiem i ignorantem. Oczywiście nic tępaku nie wiesz o przeszło stu latach zaborów Polski i o niszczeniu przez zaborców polskości, do tego dochodzą zniszczenia I wojny światowej ale co taki przygłup komunistyczny może wiedzieć.

   em

   Dorzucic trzeba niewiedze o wagonach ziemi wywozonych z zamojszczyzny o dzieciach zamojskich nie wspominajac , ostatnio jeden taki sie domagal od niemiaszkow odszkodowania i uznanie ze go porwali ze wzgl na kolor oczu i wlosow, chcial symboliczne 1k ojro wiecie jaki byl wyrok? powodztwo sund odrzucili i zasadzili od niego 4k ojro na koszty.
   Wracajac do 2wojny w kampani wrzesniowej niemiec nie pamietam czy rodowity czy np.slunzok, kaszebe zwykly czy komunista wcielony na sile , zdezerterowal(nie bedzie walczyl z polakami) i sie ukrywal po polskich wioskach nie pamietam w jakim rejonie, nie dane mu bylo dozyc konca wojny chyba go ktos zakapowal albo sam wpadl i zostal rozstrzelany, w tej wsi jest jego mogila i podobno kwiaty tam byly zawsze swieze

   Lula

   Ludzie co wy Tu wypisujcie Tu Większość jest komuchów o ciemniaków. psychicznych ludzi jak można mieszkać w tym kraju i Pisać takie rzeczy.Niemcy wyrządzili zło !!!palili ludzi w kominach a co poniektóre tu osobniki ich bronią ile w Płacą za te komentarze!!!

Redakcja

Komentarze do artykułu z naszego profilu na Facebooku:

Dorota Pansewicz: Dobra praca, jedzenie, mydło, spektakle – pełna kultura, czego chcieć więcej ;) Artykuł powalający :)

Patrycja Michniewicz: Zgroza i umysłowa ignorancja!

Arkadiusz Tyrała: A Filharmonii GG namiętnie grano kompozycje niemieckiego geniusza fortepianu Friedricha Schoppinga http://wyborcza.pl/1,76842​,7867801,Fortepian_Schoppi​nga.html ;)

Paweł Godlewski: jadąc latem komunikacją miejską można odnieść wrażenie, że z tą nauką używania mydła słabo im poszło

asdf

Facet ma sporo racji, nie jest pierwszym nazistą, który w ten sposób ocenia wojnę na wschodzie i zamieszkujących tam ludzi, tylko w tym wypadku nie ma znaczenia nacja czy naród,ale raczej system w którym ci ludzie żyli….czerwony zgniły komunizm się do tego przyczynił, każdy komunista, powinien odsiedzieć swoje durnowate poglądy , a każdy który przyczynił się choćby w odrobinie do cierpień rodaków czy innych nacji powinien zgnić w celi..zwłaszcza wszelkiej maści, w przypadku Polaków, KPPowcy

a autor niech sobie daruje osobiste wycieczki w stylu „pewnie wielu osiłkom z SS rzeczywiście jej nie brakowało, przynajmniej tak długo jak bili słabszych od siebie”, bo gdyby nie brakło mu oczytania, wiedziałby ,że durnoty wypisuje..a książek na rynku naszym jest od groma i nie tylko wybielaczy tej formacji ,ale wielu głównie amerykańskich ,też żydowskich historyków o tym pisze…bo gdy czyta się , że w ciężkiej zimie jednej wioski przez wiele tygodni broniło ok 50 ss-manów przed prawie całym pułkiem radzieckim i w końcu zaledwie czterech się wycofało , bo reszta poległa to nijak to się nie przekłada na stwierdzenia autora artykułu….

..do szkoły panie dziejku ..do szkoły…albo do wydziału propagandy;P

  Anonim

  święta prawda „asdf”!!!

   HISTORYK

   Nagorszym i najbardziej barbarzyńskim krajem są niestety NIEMCY. Rozwinięta gospodarka to nie wszystko. Do tego to strasznie zakłamana obłudna nacja. O ich hipokryzji mówił znany niemiecki filozof. O ll Woj. Świat. prawie nie słyszeli, a wogóle to udają że też byli ofiarami. Nie okazali w żaden sposób że uznają swoją winę ogromu okropieństw dotąd nieznanych, które wymyślili i dokonywali. Ten zbrodniarz ss-man i ci co go popierają to żałosne szambo.
   To ochyda że ktokolwiek nie tylko nie gardzi taką poczwarą jak ten szwedzki ss-man, zakłamany śmieć, ale jeszcze popiera takiego popaprańca! Ciekawe co powiedzieliby nasze CHŁOPAKI Z AK walczący z tym ss-mańskim gównem na temat tej mendy /nazw takich osobników przytaczać/ która uzurpuje sobie prawo do decydowania które narody mają prawo żyć, a które można wymordować aby okraść je ze wszystkiego. Jakim trzeba być popaprańcem umysłowym, amoralnym zwyrolem aby tak myśleć i/lub takich najbardziej parszywej kategorii zbrodniarzy POPIERAĆ.

  Anonim

  *komentarz usunięty za naruszenie regulaminu*

  HISTORYK

  Do asdf- ss-syny to mięso armatnie, zbieranina różnego rodzaju głupków i niedojebów, popaprańców. Kogo ty gloryfikujesz, za kim tak obstajesz? Za tymi co mordując Naszą Stolicę wykazali się zwyrodnialstwem tak ochydnym że powinny te obsrane formacje być wyjęte z pod prawa, ich członkowie pozbawieni prawa do zaśmiecania Świata, każdy człowiek widząc ss-mańskie gówno powinien je rozdeptywać i usuwać ze świata dostępnymi środkami podręcznymi /łom, trutka na szczury itp./,następnie topić w kloace. Tak też często się działo, Alianci zgodnie rozwalali te śmieci np. w czasie ofensywy w Ardenach za mordowanie bezbronnych cywili oraz bezbronnych jeńców niemieccy spadochroniarze, w/w gówno i „przebierańcy” Otto Skorzennego otrzymywali po schwytaniu zasłużoną czapę. Również banda dokonująca zwyrodniałych czynów w jednym obozie koncentracyjnym /ss jako policja ” wykazywała” się wielką „odwagą” i „męstwem” w walce z cywilami i więźniami. Normalni ludzie nie byliby w stanie na taki syf. Natomiast gdy szala się przechyliła na niekorzyść i zaczęli dostawać w dupsko spierdalali jak stado wystraszonych kundli co też ten zwyrodnialec opisuje w książce będącej przedmiotem powyższego artykułu. Redaktor Kamil Janicki trafnie opisał wypociny wystraszonej szwedziny.

  ad

  Tych 50 sie tak bronilo bo tam hitlerowski szaber oslaniali i pewno w pory srali nie chcieli byc wzieci zywcem bo ruskie by pokazali gitlerom ruski miesiac, BTW i co tam ten prawie pulk mial ? 4 pepesze na X jak jeden zginal to drugi bral karabin? a pamietasz ilu polakow na kremlu sie bronilo i chyba wiesz co sie z nimi stalo? Wydaje mi sie ze kpp w polsce jest nadal, zapomnial o matrioszkach warsiawskich , spawacz byl numero adin nawet platynowego lenina dostal(andropow,gromyka) za mniejsze zlo, order przyznawany tylko rosjanom

Nasz publicysta | Autor publikacji | Kamil Janicki

Mogę odpowiedzieć chyba tylko tyle, że jeśli według Ciebie „facet ma sporo racji” to moim zdaniem nie ja powinienem pilnie pójść do szkoły albo biblioteki.

A komunizm to tu nie ma nic do rzeczy – w cytowanym pamiętniku mowa o ludności państwa polskiego, które było krajem autorytarnym, ale w żadnym razie nie komunistycznym. Poza tym mowa o biednej wiejskiej ludności, która się z reguły w ogóle nie interesowała polityką.

Nie będę nawet dodawać, że od Twojego komentarza wieje neonazizmem na kilometr…

morytz

Mam dzisial trzech takich czyścuiochów w piwnicy . przelewają gówna do gównego kanału – zgodnie z przekonananiami , do usranej smierci – już niedługo !!! mam klopot hans

  Polak Patriota

  Do Redaktora Kamila Janickiego. Wspułczuję konieczności odpowiadania na idiotyczne zarzuty. Napisał Pan rzetelnie i delikatnie na temat książki o przygodach zakłamanego wykolejeńca. Jego kolega który pisał /widać moralność nie była jego jedyną słabą stroną, pisanie też/ wystąpił z ss na wiadomości co ta zwyrodniała banda wyprawia. Wszystkie Pana uwagi są jak najbardziej na miejscu. Pozdrawiam

Nasz publicysta | Autor publikacji | Kamil Janicki

Nie ma to jak czarny humor?

Choć ja tu nie mogę znaleźć tego śmiesznego kawałka….

Ewa

w dobie demokracji twierdzenia o normalnych warunkach pracy, która była przymusowa to zwykłe nieporozumienie. pomijając warunki życia, możliwości, a raczej ich brak, poziom społeczny i intelektualny robotników w rodzimych krajach, nie można zapominać o tym, że emocjonalnie byliśmy rowinięci już od dawna. wobec tego pomimo lepszych warunkow na robotach niz niejeden miał w Polsce w tamtych czasach, nie wolno zapominać o godności ludzkiej, o strachu, o tęsknocie, złości i rezygnacji, które towarzyszyły niewolnikom każdego dnia.

Frans

Artykuł (i zapewne same wspomnienia) całkiem ciekawy, ale nie ma w tym nic zaskakującego. Niczego innego bym się nie spodziewał.
Za to komentarze- fascynujące!

RSHA

Erik Wallin ma 100% racji
popieram
trzeba sie pogodzic ze bylismy taka hołotą jak dzis arabstwo czy murzynstwo w afryce.
zachod wyprzedzal nas o wieki szczegolnie niemcy z ktorymi sobie igralismy.

  mania

  Podejrzewam,że „już” nie jesteś Polakiem! Polacy na Ziemiach Zachodnich przede wszystkim po zasiedleniu walczyli z karaluchami,pluskwami i szczurami…. Teraz każdy Polak,gdy jedzie do pracy do Niemiec,to przede wszystkim robi porządki w domach… No i kto jest brudasem i niechlujem? Nie znacie Niemców,to się nie wymądrzajcie.

   Funio

   To znaczy szczury i robactwo pozostały jako spuścizna po Niemcach, tak? :) A to, że zabudowania stały co najmniej pół roku puste, bo Niemcy opuścili ojcowiznę najpóźniej w styczniu 1945, a osadnicy przybyli najwcześniej w lecie – to pikuś? A w międzyczasie kwaterowali tam ruscy sołdaci-czyścioszki, walały sie trupy zwierząt i ludzi… Ech, bezmyślność ludzka…

    oloolosz

    moja babcia nieszkała z niemcami na pomorzu do 47

    Anonim

    Niemcy nie mają ojcowizny,Niemcy to mieszańcy,kundle.

Bartłomiej

już Twój podpis świadczy o twoim debiliźmie

funio

Kamil Janicki to typowy załgany lewak. Jak ktoś wytyka mu kłamstwo, zarzuca innym nazizm. Do ,,Racjonalisty.pl”, tam będziesz u siebie z innymi kikami… :)

Joker

Panie Janicki- od kiedy propagowaniem neonazizmu jest podawanie FAKTÓW? Mam na mysli komentarz pod wpisem sygnowanym „asdf”. Autorowi artykułu z kolei zarzuciłbym nazifobię która osobie pretendującej do bycia historykiem nie przystoi. Ba- wręcz go dyskwalifikuje. Zarzucanie SS, Kriegsmarine, Luftwaffe czy Wehrmachtowi tchórzostwa to nie tylko obraza ludzi tam służących (bo nie wszyscy z nich byli zatwardziałymi nazistami- często o takiej a nie innej postawie decydował inntynkt samozachowawczy lub poczucie koleżeństwa i solidarnosci z resztą towarzyszy broni) ale i naszych dziadków i pradziadków- bo wychodzi że byli częstokroć jeszcze większymi tchórzami. Wbrew sugestiom oddziały frontowe, zwłaszcza weterani, odznaczały się ogromnym zapałem bojowym. Owszem- zdarzały się wsród nich kanalie, czasem na stanowiskach dowódczych. Jak wszędzie. Natomiast prawdziwa swołocz, złodzieje, kombinatorzy i wszelkiej masci cwaniaki, w praktycznie każdej armii (bo to samo można było obserwować i wsród Rosjan, Amerykanów, Francuzów etc.) to tzw. zaplecze pola walki. W przypadku Niemiec były to różne Sonderkomanda, w przypadku ZSRR bataliony Smierszu (czyli czystki na zajętych ziemiach) lub tzw. prywatna inicjatywa, nierzadko napędzana przez wyższych oficerów (czyli rabunek- na Zachodzie przodujący w tym Amerykanie). Proponuję dokształcić się nieco w podejmowanych kwestiach lub być ostrożniejszym w ferowaniu wyroków na temat na przykład walecznosci tych czy owych. Bo skoro już mówimy o biciu słabszych od siebie to możemy się nieźle naciąć. Przykładów jest wiele. Kampania Francuska 1940 chociażby. Aha- i bynajmniej nie jestem nazistą. Uprzedzając zarzuty. Natomiast zdaję sobie sprawę że II Wojna to nie tylko straty Koalicji. W przeciwieństwie do wielu nie stosuję odpowiedzialnosci zbiorowej. Także Niemcy, Włosi czy Japończycy byli ofiarami tej wojny. Pamiętajmy że nie rozpętał jej 20- latek służący np. w 7 SS Panzer Division. Tego dokonali ludzie znani z imienia i nazwiska. Niemcy również mają swoje pokolenie Kolumbów. Tyle że wielu o tym zapomina albo pamiętać nie chce.

miki

Jestem przerażony poziomem dyskusji. Joker pisze, że ofiarami byli też Niemcy, Włosi, Japończycy. Zapomina jednak, że to nie Polska wywołała wojnę i nie Polska była agresorem. Chyba jesteście młodzi i nie mieliście kontaktu z naocznymi świadkami tamtych wydarzeń. A zapewniam Was, że bestialstwo w obozach nie miało granic ! Roboty przymusowe też w większości dalekie były od idylli. Warto też byłoby przyjżeć się zjawisku : dobrobyt niemiecki – zdobycz wojenna !

Joker

miki- nie osądzaj. Być może jestem starszy od ciebie. Sądząc po ortografii jestem tego niemal pewien (przyjRZeć). Upraszczasz znacznie choćby w ostatnim zdaniu. Dobrobyt niemiecki to w dużej mierze efekt planu Marshalla, poza tym Niemcy w przeciwieństwie do nas potrafią się zorganizować również w czasie pokoju i pracować dla dobra OGÓŁU. Co do reszty: nie, nie zapominam że Polska nie wywołała tej wojny. Ale nie zapominam też że chociażby Japonia została do wojny zmuszona amerykańskim embargiem które na dłuższą metę doprowadziłoby Japonię do ruiny. Poza tym doczytaj może cały mój post. Potrafię i rozróżniam (!) politykierów, geszefciarzy i wszelką swołocz która się w czasach wrednych ujawnia od prostych żołnierzy ktorych nie pytano o zdanie wysyłając na front, od ludnosci cywilnej której nie pytano czy chce uczestniczyć w budowie Wielkiej Rzeszy (choć z konsekwencji zdawano sobie sprawę- wielu Niemców również skończyło w obozach koncentracyjnych czy katowniach gestapo), od ludzi honoru, ludzi którzy kładą nierzadko na szali własne życie by ratować resztki człowieczeństwa w nieludzkich czasach. Tacy ludzie również byli wsród Niemców, Japończyków, Włochów. Ty z kolei próbujesz znów założyć klapki na oczy i stawiać wszystko na czarnobiałej szachownicy. Historykowi to po prostu nie wypada.

  Husarski

  Do joker – jakim PRAWEM, powtarzam! JAKIM PRAWEM zarzucasz tchórzostwo MOIM PRZODKOM!!! Jak twoi dziadkowie to tchórze, twoja sprawa buble genetyczne są wszędzie, jest to też dziedziczne. Po bełkocie co wypisujesz widzę że z główką też nie tęgo. To co nabredziłeś zniechęca całkiem do poniżania i tłumaczenia czegokolwiek. A niemcy napadali tylko słabszych i to z podstępnie, jak menda atakująca śpiących mieszkańców, na byłym wspólniku stalinie /mendy należy pisać z małej/ sobie zęby połamali bo myśleli że jak sobie z FINLANDIĄ nie poradził to jest do łyknięcia. Niemcy, wermach, ss, zbrodnie na wielką skalę od początku wojny, trzeba doczytać „Zbrodnie wermachtu w II w św.” Niewiele ustępowali poczwarom z ss. To propaganda dla miejscowych głupków że mordowali ci a tamci nie. A kto wymordował obrońców ziemi na kt. założono obozy koncentracyjne? Niemcy mieli pokolenie Kolumbów??? Masz to samo we łbie co ten zwyrodnialec, szwedzina od bzdur w tej pożal się Boże niby książce. Redaktor Janicki napisał bardzo dobrze, w wielkim skrócie, ale o wiele za łagodnie. Solidoryzuję się z nim. To że NIKT nie wspomina tu o PODSTAWIE wyrywności wykolejeńców z ss i wermachtu – PERWITINIE, jest zastanawiające, nie wierzę że tylu ludzi wypowiada się na temat nie znając podstaw. U nas odwaga, u tchórzy z wermachtu i ss – PERVITIN!!!. A GDYBY MÓJ PRADZIADEK DORWAŁ TAKIEGO PALANCIKA JAK NIEJAKI JOKER WYLECZYŁBY GO ZTYCH BEŁKOTLIWYCH BZDUR.

Ja Polka

Jaki Ty Sweden jesteś tepy hahahahaha :D Miałam racje tepych ludzi nie brak . Jest takie przysłowie wszechsiat i głupota ludzka nie zna granic …. O ludzie jaki Ty sweden jestes głupi ….

Ja Polka

Jeszcze jedno moja babcia była wywieziona wraz z rodzicami do niemiec na ciężkie roboty . Tyle w temacie .

Dobiesław Mirski

Ignorancja nie boli, ale popisywać się nią nie należy

Anonim

ALL NAZI MOTHERFUCKERS BURN IN HELL!! DIE SLOW!!

Nasz publicysta | Autor publikacji | Kamil Janicki

Zawsze mnie zastanawiają takie komentarze… Wiesz drogi anonimie, niemieccy naziści dziwnym trafem pochodzili z Niemiec i – co może być dla Ciebie szokiem – mówili po niemiecku. Więc może jeśli już się do tych nazistów zwracasz, to NIE pisz po angielsku?

Inna rzecz, że uprzejmie prosimy o więcej kultury w komentarzach ;-).

  hehe

  to chyba ten sam 'usluzny idiota’ co rozganial dzieciece jaselka na targu w jakiejs niemieckiej miescine z okrzykiem ”stop nazi”

wodkin

co za rzez umyslowa… toz to nasza obecna prawica rozglasza, ze lewicowo-zagraniczne media i salony chca nasz narod w kompleksy wpedzic by go oczywiscie w ten sposob podporzadkowac, a tymczasem tutaj to jeszcze gorsze oszolomy z prawa najbardziej po nas i/lub innych slowanach cisna. Widze, ze niestety u niektorych kompleksy/dogmatyczna rusofobia /religijny antysocjalizm wyewoluowaly w fascynacje 3 rzesza i co gorsza jej zbrodnicza formacja: SS i gotowi sa je rozgrzeszac w imie ich walki z sowietami a nawet powtarzac ich propagande.
Otoz drogie oszolomy: to, ze jedne narody byly lub sa biedniejsze od drugich w zaden sposob nie uzasadnia zbrodni traktowania ich jak podludzi, napadania, zniewalania, wyzyskiwania ich przez jakas samozwancza „rase panow”, natomiast fakt ze wielu z Polakow ktorzy dobrowolnie zglosili sie do pracy „u bauera” bylo traktowaych lepiej niz w obozach zaglady i gestapowskich katowniach w niczym nie umniejsza tego, ze w tych dwoch ostatnich zgnielo 5 MILIONOW obywateli Polski, wiele wiecej niz wszelka komuna razem z caratem wykonczyly.
Ponadto, wbrew wywodom pana Jokera nie ma czegos takiego jak „nazifobia” ktore to slowo byl laskaw stworzyc, a wrecz wlaczyc jako wykroczenie do kodeksu historyka. Zalozenia tej ideologii w praktyce przepisano formulujac definicje zbrodni ludobojstwa na potrzeby konwencji z 48 roku wiec raczej jej wybielanie niz potepienie traci subiektywizmem, jak slowa tego ss-manna Wallina i popierajace go komentarze (chocby przytaczaly jakis skrupulatnie wyizolowany i wyolbrzymiony fakt).
A ze z sowietami walczyli? Jakby tej wojny naziole nie zaczeli to by nie miala krasnaja armia kogo wyzwalac. Natomiast Japonczykow, ktorzy z kolei uwazali sie wtedy za rase panow w azji (tez dlatego ze mieli wiecej przemyslu, w tym zbrojeniowego), embargo spotkalo na skutek okrucienstw jakich dopuszczali sie na Mandzurach (od 31) i Chinczykach (od 37), zapewne takze chcac ich ucywilizowa

Jacek

Ja uważam że ssman ma racje. Mój dziadek był na robotach, kładł kable telefoniczne u niemców. Po wojnie zatrudnił się w poczta polska telegraf i telefon. Jako jedyny we wsi miał telefon i tak było do późnych lat 90tych, gdy zlikwidowali ręczna centrale tel.
Poszedł na emeryturę i przy prywatyzacji tp sa dostał akcje wartości 50tys zl.
Gdyby nie niemcy, którzy go nauczyli fachu to gowno by miał.
Ja sam nieraz żałuje że nie urodziłem się niemcem, zwłaszcza jak patrzę na nasza demokrację.

  Anonim

  jacek placek na oleju matka krzyczy ty zjodzieju , to jak mial ten telefon to i byl soltysem bo tylko soltysi mieli telefony na wsi, przeca mozesz wyjechac i zostac u bauora na szparagach, aaa ale wtedy zawsze bedziesz polnisze szweine, a jakbys niemcem sie narodzil to bys byl na bank gebelsowska tlusta swinia ktora wystawia dupy nachodzca, obermenszof jak to jeden pijak powiedzial nalezy co 50lat profilaktycznie bombardowac

  wojciech

  Jacek jak twój dziadek miał po wojnie telefon to go dostał dlatego że wstąpił do PPR bo tylko tacy mieli telefony ,anie że niemcy nauczyli kłaść go kabli .

Funio

@Wodkin
Poucz się historii. Etnicznych Polaków zginęło maksimum 900 tys. – łącznie z ofiarami wszystkich obozów (ruskich i niemieckich), rzezi wołyńskiej i Powstania Warszawskiego. Komuna wymyśliła tę bzdurę, a dzisiejsze lewactwo nader chętnie powtarza. Np. do ,,ofiar” wlicza się mniejszość niemiecką, którą wypędzono po wojnie, także mniejszość ukraińską, która pozostała na ziemiach kresowych; dipisów, którzy po wojnie nie wrócili do Polski itp. itd. Z cyframi można robić, co dusza zapragnie. O tym nasz ,,ucony i śkoluny” Kamilek nie napisze… :)

  anonim

  a z matematyki to masz dwóję

   NARODOWIEC

   Funiu, o jakiej historii twój bełkot? Polaków zginęło 6 MILIONÓW!!! To jest prawdziwa historia, jedyna. Nie twórz własnej [komentarz edytowany z uwagi na wulgaryzmy] jak ty.

   Badacz

   Co ty bredzisz funio, nie pisz bzdur, jeszcze innych próbujesz pouczać. Mordowali nas przez 6 lat, milion rocznie. Szanuj pomordowanych i pamięć o nich.

  southampton

  ma gosc racje, ponadto napisal o prawde o pola

  West London

  O co to szarpanie szat, przeciez gosc napisal prawde o polakach i polsce wtedy, ktora (o ironio losu) jest do dzisiaj aktualna. Przeciez gdyby polacy w wielomilionowej ilosci nie uciekali z polski zu strachu przed wlasnym krajem i jego rzadami,wszyscy ci polacy zgineliby z glodu w tym naboznym bagnie, i to ponad 70 lat po II wojnie swiatowej. Do dzisiaj polacy ratuja sie ucieczka z polski, kraju do ktora gosc nawet uchodzcy nie chca byc kierowani, i wola wracac do swojego kraju gdzie jest wojna, niz w polsce czekac na postepowanie azylowe.

   Anonim

   hej ju zyjesz tam comfortably numbie komuszku hipokryto ta pianke co spijasz z wyzysku zacofanych kolonii nie robi ci zgagi? Przynajmniej azylant nie poderznie gardla mojej matce, nie zgwalci zony i dziecka, btw. odwiedz sobie officjal strony eu i popatrz ile PL ”wziela” uchodzcow/nachodzcow podobno za 19 cus najwiecej w uni, pacanie
   jak teraz zniesli wizy do usa to maowieckiemu sie budzet posypie nie tylko po koronie,
   jak bedziesz mial zamiar wrocic to mozesz sie zdziwic ze kamienica juz nie bedzie nasza bo twoje beda tylko ulice

Ostbaltisch

Janicki, skąd ty się urwałeś?! Twoje 'widzimisię’ to najgorsza mieszanka polskiej głupoty, złośliwości i zawiści, podlanych sosem koszernego lewactwa!
O niewątpliwym męstwie członków niemieckich formacji zbrojnych możnaby pisać tomy – poczytaj sobie chociażby o H.U.Rudlu. Wspominasz o „ostatecznej klęsce Nazizmu” – hehe, dobre… Pisz raczej o TYMCZASOWYM KRYZYSIE! (III Rzesza w świetle traktatów prawa międzynarodowego istnieje nadal i jest okupowana przez RFN).
Tupet i wskazana [charakterystyczna cecha – przyp. red.] [naszych drogich rodaków – przyp. red.] ZAWSZE każe im jak tym [najlepszym przyjaciołom człowieka – przyp. red.] szczekać na lepszych i mądrzejszych od siebie – nawet wykształciuch Żeromski w książce „Wiatr od morza” nawija o Germanach, jakby z pozycji robaka chciał ich ugryźć piórem („Sasy o łapie wielkiej” itd.). Jak w Polsce ktoś ma jaśniejszy umysł czy jest bardziej zaradny niż jego otoczenie, to cały ten parszywy, zawzięty motłoch dookoła chce go ściągnąć na dno; gdy zaś dziaduje/ma niefarta to im bardzo wesoło – JA TAK MAM PRZEZ CAŁE ŻYCIE!!! Bo w tym wcieleniu urodziłem się w tym plemieniu za karę, że podczas wojny nie miałem wobec nich żadnych skrupułów, choć z racji pełnionego urzędu nie musiałem być aż tak okrutny.
Ten [szaletowy – przyp. red.] narodek w historii swej NIGDY nie dbał o rasę, degenerując się z pokolenia na pokolenie (ze Słowian to już Czarnogórcy byli o niebo mądrzejsi – vide Petar Niegosz, koncepcja „istraga poturica”), teraz zaś co bardziej ambitni podpinają się pod niemieckie osiągnięcia – i tych szanuję, acz ich mentalna jakość pozostawia wiele do życzenia. Słowianie to najbardziej upośledzony i skażony odłam Ariów – w samej Polsce po analizie haplogrupy RIAL, 60% ludzi przeszło [niekorzystne – przyp. red.] turecko-rdzennougrofińskie mutacje, częściowo zaspermiły nas również [moje niepolityczne poglądy – przyp. red.] i od XIV w. [inne moje niepolityczne poglądy – przyp. red.] (przed wojną było jeszcze gorzej; Niemcy trochę nas w tym względzie uszlachetnili), a w Rosji czy na Bałkanach… szkoda gadać! W XVIII w. znany podróżnik po Europie, pan Johann Georg Forster, mający SZEROKĄ SKALĘ PORÓWNAWCZĄ, przeraził się panującym w Polsce brudem, prymitywizmem i zwłaszcza niegospodarnością („Polacy to świnie z urodzenia – zarówno ich państwo, jak i służba”) – do dziś przez wieki nic się nie zmieniło, nadto soborowy kościół zrobił z większości mieszkańców tego kraju apatyczne [osoby – przyp. red.], tak że pogrobowcy Stalina i ich potomstwo, mają tu prawdziwy Paradisus Judeorum… A pan Erik Wallin użył co prawda mocnych słów, lecz napisał szczerą PRAWDĘ!
PS. Kolego Z., Rumuni SĄ Słowianami zmieszanymi z Dakami i osadnikami rzymskimi, którzy dali im język.

Ze względu na wulgarną treść komentarz został edytowany przez redakcję

  Nasz publicysta | Autor publikacji | Kamil Janicki

  „gdy zaś dziaduje/ma niefarta to im bardzo wesoło – JA TAK MAM PRZEZ CAŁE ŻYCIE!!!”

  Bardzo nam przykro. Mimo to prosilibyśmy o zachowywanie elementarnej kultury :).

  Anonim

  tee ostbaltiszen ty lepiej zakasuj rekawy bo tam szparagen nie ma kto zbierac, a dowiec sie z pod jakiej kity ten j.oswiecony johann wypadl i czy jego antenaty w luwrze po katach nie srali i pozniej sie perfumowali?

Stander Tojas

Cóż…
Pamiętam jak, dzieckiem będąc, usłyszałem wspominki mojego Ojca z wojska – o ludziach, którzy nigdy nie widzieli schodów i wchodzili na nie jak na drabinę… Śmiałem się z tego nie mogąc pojąć tego.
Lata później ożeniłem się. Na spotkaniach rodzinnych mój Teść opowiadał taką samą historię… I dodawał jeszcze, że byli tacy, którzy po tych schodach szli przy samej ścianie, niemalże przyklejając się do niej… Opowiadał też o ludziach, którzy mdleli po wyjrzeniu z okna na pierwszym piętrze.
A ja kilkanaście lat temu „pracowałem” u Niemca w winnicy – ten to chyba nawet nie wiedział, że coś takiego jak mydło zostało już wymyślone – ale mercedesem jeździł.

Dla zainteresowanych haplogrupami podaję adres:
http://www.eupedia.com/europe/origins_haplogroups_europe.shtml
Pozdrawiam,
Polak-Słowianin z węgierskimi korzonkami.

Pablo

Mój pradziadek wyjechał na roboty do Niemiec. Pozostały w domu listy pisane przez niego z tego czasu. Owszem, warunki były lepsze niż w obozie koncentracyjnym, ale daleko im było do tak zwanego „zachodu”. Jeśli je do czegokolwiek porównywać, to tylko do współczesnego „zwożenia” ludzi do kontenerów poustawianych na platacjach truskawek itp…

Natomiast jestem przerażony tym, co tu przeczytałem w komentarzach. Widzę, że niektórzy wolą pełną michę od wolności.

  abu, abu, -aubu pelna kiszka abu pusty badziuch

  sasiad opowiadal w 39 poszedl jako 19l do a.Lodz za duzo se nie postrzelal bo dowodca nie pamietam czy ich poddal czy rozpuscil ale fryce go dziabneli na transport do rzeszy/stalagu i w kilku uciekli z niego na godzine przed zasunieciem drzwi lory nastepnie pod Pulawami przeprawil sie wisla w plaw nie byla gleboka i miala duzo chald piaskowych bo upalny wrzesien byl , dojechal do domu k. Pakosci i tam go skrecili na roboty nie pamietam co robil ale gdzie wyladowal mianowicie w monahium , mieszkal w lagrze widzial hitlera w mercu na rzut granatem, tak mowiac. W fabryce poznal swoja przyszla zone ona mieszkala na stancji u niemca chyba jako pomoc do obozowej kuchni i chyba przez nia dostal sie do dachau podejrzewal konkurenta o zakapowanie do gestapo albo ktoregos co na zartach sie nie znal i zeby nie wstawiennictwo lagerfurera i chyba gospodarza domu to nie wytrzymalby w obozie. To byl inny oboz jak nam teraz pokazuja ze nawet szczoteczki do zebow i maszynki do golenia w szafkach byly …bo widzial ksiezy ze lzami w oczach a na apelach wieczornych odwiedzal ich ss-man chyba z gestapo i cwiczyl sie na nich zadajac im pytania ”za co tu siedzi” , jak mu odpowiec nie pasowala to walil piescia ubrana w czarna skore , jeden raz podszedl do niego i zapytal – za co tu siedzi? a on mu – ”melduje ze za kontrabande” a ten popatrzyl mu w oczy i wykrzyczal – ”nareszcie spodkalem tu jednego ktory wie za co tu siedzi” i dal mu spokoj. opowiedzial jak 22czerwca podpity wracal z knajpy spiewajac i zatrzymala go policja zapytala -co mu tak wesolo?
  on odpowiedzial -”nareszcie furer poszedl lac bolszewika” zostal pouczony ze juz zbliza sie cisza i zeby spadal do domu, a jak odeszli to se pomyslal ale wam stalin dokopie do zyci
  nie wiem czy byl przymusowym czy z wyboru mowil ze dostal od fundacji P-N pojednanie
  opowiadal jak w nocy brytole bombardowali fosforem to musial lac na sukienke zony zeby ugasic.
  Dziecko im sie urodzilo w domu niemca , mowil tez ze w miare mozliwosci pomagal rodzinie wysylajac paczki z raichu, zapytalem sie czy nie obawial sie ze rodzina bedzie przez te paczki w pewnym stopniu zagrozona? Odpowiedzial ze na wojnie zolnierz czy cywil caly czas ryzykuje i nie znasz dnia i godziny.
  ps. kudlinskiego posluchajcie , ”sledzik po szytowsku”

Filip

Błędem władz krajów Europejskich było to,że po wojnie takim jak ten szwedzki SS-man
i wielu mu podobnym pozwolono korzystać z życia na wolności. Powinni dać im w czapę za ich zbrodnie i dziś nie było by tego rodzaju wspomnień SS-manów.Do dzisiaj mamy odwracanie kota ogonem i oskarża się ofiary ich mordów,że są same sobie winne.

Ostbaltisch

Zapewniam Cię Filipie, że jeszcze większym błędem władz krajów europejskich było to, że po upadku zbrodniczego Sojuza, aparatczykom żydostalinowskiej nomenklatury wraz z potomstwem pozwolono korzystać z życia na wolności. Powinni dać im w czapę za ich zbrodnie i dziś nie było by tego rodzaju brainwashingu i wynaturzeń jak liberalizm, multi-kulti, koszulkowa moda na eksponowanie Lenina i innych czegewarców, czy zwłaszcza prawa agresywnych mniejszości itd. Do dzisiaj mamy odwracanie kota ogonem i oskarża się ofiary komunizmu o antysemityzm i że ich życia w nędzy są same sobie winne.

Grace

Niestety dla wszystkich oburzonych, w tej wypowiedzi szwedzkiego SS mana, jest pewna linia prawdy , na ktorej byc moze on sam zbudowal swoja prawde o wlasne doswiadczenia.Moja matka byla wywieziona w 1941 roku z terenow Ukrainy na przymusowe roboty do niemiec.Przezyla w ten sposob cala wojne,niemiec nigdy ja nie uderzyl!To prawda,ze dzieki przebywaniu w niemieckiej niewoli otarla sie o ,,wielki swiat” gdzie bylo mydlo i powidlo.To prawda,ze tesknila za Ukraina ,ale tylko za przyroda w ktorej sie wychowywala i bliskimi, nie za bieda i beznadzieja jaka w tamtych czasach panowala na Ukrainie.Prawda jest tez to ,ze raz w tygodniu mieli wolne i rozrywke.Moja matka czasy niewoli nie wspominala tak zle jak zycie w biedzie na Ukrainie i okrutnosc ukraincow, nawet jej rodzonego ojca.Dla mnie wielkim zaskoczeniem bylo to,kiedy jeszcze jako dziecko przysluchiwalam sie jej wspomieniom z niewoli ,ze nie niemcow oskarzala o najgorsze,a ruskich, stwierdzajac jednoznacznie ze z kacapami nie bylo rozmowy, z niemciem to chociaz mozna bylos sie dogadac.Jezeli byles czysty , nie kradles nie klamales i nie byles leniem , miales szanse na przezycie pod niecmieckim batem, natomiast przy spotkaniu z ruskim miales zawsze szanse na smierc np. za zegarek,ktorego juz nie miales,a czego rusek nie mogl zrozumiec ,ze jego товарищ juz go uprzedzil w zrabowaniu zegarka i nie tylko.Nie trzymam strony tego ss-mana i tych niemcow ktorzy byli mordercami,ale dobrze jest znac dwie strony medalu.

Anonim

Mój pradziadek służył w ss, zginął pod stalingradem w jakimś nieważnym , zapyziałym kościele lub cerkwi, zginął za nic. Czy to powoduje automatycznie, że powinienem się wstydzić ? Nie… Mieszkam na śląsku, miałem przodków w SS. Ale jestem z tego dumny. Jestem dumny z tego, że walczyli. A nie z tego, że walczyli w nazistowskiej armii. Jestem Polakiem, czuje się Polakiem i zapewne moi przodkowie również czuli się Polakami i nimi byli. A że los rzucił ich w wir wojny, to już inna sprawa.

  Anonim

  w/g prof .Kurek zaden Polak nie nalezal do tych formacji zadaniowy smieciu i mozesz byc dumny ze swego antenata jakim byl psem wiernym i na rozkaz zabijal i grabil niewinnych, za to tylko ze sie urodzili, zwyrolu

DAREK

Wiele prawdy jest w tezach tego Szweda. Przecież jeszcze w latach 70-tych w okolicach Konina większość domów nie miało łazienek, a za toaletę służył wychodek za stodołą. Ostatnie strzechy można było oglądać w latach 80-tych.

  Anonim

  No to cie uswiadomie, dzwonilem do kumpla na sylwka 19/20 ktory pracuje w sv przy szambach w priv. firmie ostatnio zakladali eko-bio 3m3 bo teraz takie tylko jezeli masz chalupe nad woda i ten szwed dotychczas mial slawojke i robil w plastikowa beczke 30-40L.
  Widac ze gawno wiesz i gawno prawisz w PL tylko chyba w 2-3 miejscach chodzilem do slawojki ale to byly 70-80 a strzechy widywalem i w poznych 90, o nie przepraszam i po2000 jeszcze do slawoiki chodzil ale byla czysta,schludna i ocieplona , gospodyni mowila ze to ostatni rok i ze szambo zamowione

   gość

   Darek prawdę piszę a tobie to chyba adrenalina za bardzo skoczyła. Darek pisze o latach 70 a nie dzisiejszych czy dziesiec lat temu. I wiem co piszę bo sam jestem z rejonów konina. Np. mój znajomy dopiero w 2010r założył sobie wc w domu. A co dopiero lata 70. wtedy to prąd dpoiero zakładali. Teraz jest juz lepiej, ale np w latach 2000 bieda niesamowita. np. nowoczesny dom z beemką w garazu u właściciela firmy, a sąsiad pracownik nawet wody bierzącej nie miał. Jak w tamtych latach miałem wc w domu, cebtralne ogrzewanie to byłem jednym z bogatszych na wsi. Bo przy ówczesnych pensjach i bezrobociu mało kogo było na to stać. A zwykłe szamba dalej załadają, i pozniej pompą na pole. bio szamba tylko bogaci na działkach. tyle ze te zwykle szamba to kazdy sam sobie robi a nie firme zamawia.

   gosc

   brednie.. szamba zwykłe nadal zakladają na biednych wsiach, ci co dopiero teraz zakładają wc w domu. (Ba, kiedyś na polsskich wsiach wiedziano co to jest kibel w domu i broniono się przed tym- jak to sra ć w domu? nigdy!) bio szamba zakładają tylko bogaci i to na róznych działkach, tam gdzie nie ma kanalizacji i nie mozna bezkarnie wylac szamba na pole. np Znajomy dopiero w 2010r zakladał wc w domu. I wiem bo jestem ze wsi z okolic konina. Tu jest bieda, nędza, najwieksze bezrobocie. nie ma prawie przemysłu tylko kopalnia solorza i pełno małych firemek prywaciarzy, którzy placą najniższą ale za to pozwalają pić w robocie. komu pasuje to tu zostaje a wiekszość młodych ucieka do poznania, warszawy lub na zachód.

bugwojny

Brednie i mitologia są germańską specjalnością. Począwszy od teorii czystości rasy (germanie w rzeczywistości są mieszańcami celtycko-nordyckimi ze sporą dawką krwi słowiańskiej), zasięgu tzw. Germanii ( w rzeczywistości na wschodzie sięgała do Łaby), kultu osiadłego chłopstwa będącego podstawą narodu i państwa (w rzeczywistości włóczyli się od Morza Czarnego po Półwysep Iberyjski i od Skandynawii po Tunezję), aryjskich korzeni (ariowie mieli głównie haplogrupę R1a, typową też dla słowian, germanie – głównie R1b). Zresztą nawet nie mają swojej nazwy (deutsch i teutonic to nazwy pochodzenia celtyckiego, germanie – łacina). Niemieccy żołnierze kradli po wsiach gęsi, a oficerowie wyposażenie zamożniejszych polskich domów. Zresztą złodziejstwo stało się podczas okupacji „gałęzią” niemieckiej gospodarki. A co do warunków niewolniczej pracy wystarczy poczytać np. o Wolfsburgu.

Funio

@bugwojny
O mój Buże, a skądże Ty czerpiesz swoje ,,mundrośći”?

1. Germanie mieszańcami celto-nordycko-słowiańskimi? Po pierwsze, ,,nordyk” to nie etniczność, a typ antropologiczny. Po drugie, starożytni autorzy opisali Celtów już w V w. pne, Germanów – w II, Słowian zaś dopiero w IV w. ne, i nigdy nie mieli problemów z rozróżnieniem tych grup.. Pierwotni Germanie żyli na odizolowanym Półwyspie Skandynawskim i mało prawdopodobne, by się mieszali z kimkolwiek poza Finami.

2. Całe terytorium Polski było zasiedlone przez Germanów od głębokiej starożytności po ok. VII w. ne. Słowianie wchłonęli niektóre plemiona germańskie część Wandalów. Tereny dzisiejszej Ukrainy zasiedlili później, ale i tam żyli setki lat.

3. Niektóre plemiona się włóczyły, a inne zasiedlały zdobyte ziemie na stałe (Frankowie, Longobardowie, Anglosasi).

4. Z ,,netowych haplogrup” to śmieją się nawet babcie klozetowe. Ludy się nieustannie mieszały (oczywiście, nie znaczy to, że mają się mieszać dzisiaj np.z panami mudzynami, jak lewactwo proponuje).

4. Nazwa ,,deutsch” pochodzi ze starogermańskiego ,,tiusk”. Czy jest to zapożyczenie od Celtów – nie wiadomo: być może pokrewieństwo indoeuropejskie. Powojenna ,,historiografia” łże jak najęta, aby przedstawić Germanów i ich historię w jak najgorszym świetle.

5. Co do wojennego złodziejstwa, to Niemcy byli wyjątkowo uczciwi. Dużo więcej kradli ,,alianci”, zwłaszcza Amerykanie, że o Ruskich nie wspomnę… No, ale oni wszyscy byli ,,wyzwolicielami”, czy jak tam… :)

Bużeczku drogi, poucz się trochę!

  Robert

  Niemcy uczciwi? Rozumiem, że niedawno wykryta kolekcja zrabowanych obrazów warta bodaj miliard euro jest tego potwierdzeniem? Śmiechu warte.

  Husarski

  Funiu, ty popaprańcu, udowadniasz że głupota nie ma granic! Historia to temat ci obcy, przykre, nie wypełniaj pustki w głowie żałosnymi wypocinami. Wypisujesz bzdury zniechęcające do jakiejkolwiek weryfikacji. Niemcy uczciwi?!?!? Jakim trzeba być idiotą aby szerzyć takie bzdury! Jak komukolwiek udało się nauczyć pisać takiego niedojdy umysłowego jak ty! Uczciwi ludzie mordują łapanych jak zwierzęta ludzi w sposób przemysłowy, trując cyklonem b, okradając ze wszystkiego co mieli, nawet ubrań, przed morderstwami goląc ofiarom jeszcze żywym włosy na materace!!! Wyrywali ofiarom złote zęby! Hieny grobowe stoją już wyżej od Niemców, i to dużo wyżej, nikogo żywego nie krzywdzą. Wyrzuć ten żałosny narząd kt nazywasz mózgiem, do niczego się nie nadaje.

  Obsługa szamba

  Funiu, ty głupi odbycie, stary parszywy pies zlał się na sraczkę zanim zdechł od wrzodów. Tak się narodziłeś. Kopę spłukali i po twojej matce, psa wyrzucili na śmietnik i po ojcu twoim. Miej pretensje do swoich starych, normalni ludzie nic ci nie zrobili. Nie strzykaj dookoła wypełniającym cię syfem. Nie wszyscy muszą być skazani na kontakt z tobą, oszczędź nam tego brzydlistwa jakim jesteś. Ktoś się jednak poświęcił i cię adoptował znajdo. Doceń ogrom poświęcenia tych ludzi. To twoje ofiary. Świat jest paskudny i bez ciebie. Zrób coś dobrego, spłyń do ścieku, jak nie masz odwagi to udawaj że cię nie ma.

bugwojny

Funiu, o mieszanym pochodzeniu Germanów pisze prof. Friedrich Prinz w I tomie „Handbuch der deutschen Geschichte”. Napisałem „nordycy”, choć mogłem napisać „normanowie”, bo tak sami siebie nazywali, ale to drugie określenie ma dziś podwójne znaczenie i może wprowadzić w błąd. Co w takim razie stało się z Celtami, jeśli nie byli substratem Germanów? Największy lud europejski rozpłynął się we mgle? Został wymordowany? Cymbrowie i Teutonowie do dziś stanowią zagadkę, czy to Celtowie, czy Germanie? Zachowane imiona ich wodzów brzmią celtycko, podobnie jak nazwa własna Walijczyków (Cymmru). Podobnie Trewerowie, szczycący się wg Tacyta germańskim pochodzeniem, nie różnili się pod względem języka od celtyckich Galatów z Azji Mniejszej, na co zwrócił uwagę św. Hieronim. Nie wiem, skąd czerpiesz informacje, że starożytni nigdy nie mieli problemów z rozróżnieniem wymienionych ludów? Mieli starożytni, mają i współcześni. Mylisz pojęcia (Anglosasi nie byli plemieniem, raczej mieszaniną plemion, o czym świadczy sama nazwa). Longobardowie też są kiepskim przykładem osiadłych germanów (wystarczy prześledzić ich wędrówkę). Co do obszaru Germanii, cesarz August planował powołanie prowincji Wielka Germania, której granicą miała być Łaba. Dziwnie pokrywa się ona z granicą dzielnicy Ludwika Niemca powstałej w wyniku traktatu z Verdun. Ponad 800 lat różnicy, a wschodnia granica podobna! Cóż za zbieg okoliczności:) Dzisiejsza genetyka jest nauką niemalże ścisłą, w przeciwieństwie do volkistowskich bredni, ale jeśli autorytetem są dla ciebie babcie klozetowe, to sam sobie wystawiasz świadectwo. Rzeczywiście ludy się mieszały, właśnie o tym pisałem poprzednio, stąd mamy np. Germanów, ale wspomniane haplogrupy trwają i są dziedziczone w prosty sposób w linii męskiej. Co do złodziejstwa Niemców podczas okupacji, to zachowało się wystarczająco wiele świadectw, dlatego twoje stwierdzenie o wyjątkowej uczciwości Niemców budzi we mnie uśmiech politowania. Bez odbioru!

Franek franca

Cytat:
„Nazwa ,,deutsch” pochodzi ze starogermańskiego ,,tiusk”.”

Ciekawe czy to dlatego tak się nazwał premier Donald Tiusk, zakulisowo reprezentujący ich szemrane interesy, podobnie jak Leszek BUBEL, sądząc po nazwisku, wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na dyżurny antyeskimosizm? ;)

Arthur

Pierdoły gość gada… Nam to albo każą przepraszać albo dziękować…

Anonim

Prawda jest taka, że w tych niemieckich fabrykach wcale nie mieli takich idealnych warunków do egzystencji, byli tanią siłą roboczą dla wyrachowanego narodu Niemieckiego. Autor tych wypowiedzi pochwala nazistów, a przecież wszyscy wiemy jak to naprawdę z nimi było. Dla mnie ta dyskusja jest pozbawiona sensu. Nie można bronić autora tej wypowiedzi.

  Nasz publicysta | Autor publikacji | Kamil Janicki

  Bycie tanią siłą roboczą zakłada, że otrzymuje się niewysokie, ale jednak wynagrodzenie. A praca przymusowa nie na tym polega.

  ZWYKŁY POLAK

  Napadli na nas, wybili większość inteligencji /po komentarzach RSHA, funia i podobnych wypierdkach popierających pseudoboCHatera omawianej książki widać że przygłupów zostawiali, a szkoda/ kradli rabowali torturowali, mordowali w potworny zwyrodniały sposób, a tu jeszcze dziękować każe szwedzina co się z postronka szubienicznego urwała. Na tych co go popierają…żenada, nie ma słów co do poziomu moralności, mniejsza o wiedzę. Nie warto na takich nawet napluć.

pinda

Waffen -SS to gówno nie należy się do każdego gówna ustosunkowywać a tu z tego doktorat chcą robić !!!!!!>>>>>>> film fabryka zła proponuje zobaczyć <<<<<<<<

  Nasz publicysta | Autor publikacji | Kamil Janicki

  Pindo droga (cóż za dobór nicka swoją drogą…), chyba niezbyt rozumiem o czym piszesz. O jaki doktorat chodzi?

  Ps. Odrobinę więcej kultury jeśli można. Da się dyskutować bez wulgaryzmów :).

  Funio

  Gdyby nie SS i III Rzesza, to Związek Radziecki sięgnąłby do Gibraltaru, Polska Republika Radziecka byłaby rządzona przez wiernych (Sowietom) starozakonnych, potem prawdopodobnie nastąpiłby upadek komunizmu, i obecnie Polacy mieliby jakąś autonomię na zachodnim brzegu Jorda… e, chciałem powiedzieć Wisły! :)

   Anonim

   dlatego polacy powinni dziekowac niemcom za to ze wytlukli tyle tej swoloczy ruskiej

Nasz publicysta | Redakcja

Komentarze do artykułu z naszego profilu na Fb. https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne

Maksymilian M.: dziękować, ale kulą w łeb

Bartek K.K.: Myślę, że hak albo łańcuch to całkiem ciekawe rozwiązanie. Co prawda struna fortepianowa też ciekawa, ale nie mam na podorędziu…

Tomasz P.: Co się, ludzie, dziwicie… Zawsze byli, są i będą ludzie, którzy czarne będą nazywać białym, katastrofę-zamachem, zamach-wypadkiem, zdrajców-bohaterami,zbrodnię-sprawiedliwością dziejową,błędy -najlepszym rozwiązaniem, bandytyzm-patriotyzmem, a w dodatku będą bić pianę, jeśli ktoś się z nimi nie zgodzi. Ot, taka demokracja…

Teresa K.: Podobno Szwedzi do dziś uważają Polskę za jeden wielki zanieczyszczony syf Sądzą, że nie mamy ŻADNYCH lasów…

Justyna J.: Przykład zjawiska: „co kraj to inna historia” i zdemolowanego mózgu przez system oraz … nie znam się to się wypowiem

Kamil K.-K.: równie dobrze możecie dyskutować o 'Mein Kampf’, ale jaki to ma sens? poczytajcie lepiej Mathiasa Schenka:
http://analizyrynkowe.cal.pl/plik…/Moj_warszawski_szal.pdf

Jarek W.: Najpierw niech nam oddadza to co ukradli odbuduja co zburzyli bo zamordowanych i tym co życie zniszczyli juz niepomoga a po drugie niech mowia prawde o historii bo nazisci to nie kosmici tylko niemcy i austriacy często tak zwanych dobrych rodzin

Konrad M.: Ta mydla. Z ludzkiego tluszczu! Barbazyncy wychodowani przez Hitlera!

Piotrek ES: Niemcy pokazali swoja wizje historii niedawno w filmie Unsere Mütter, unsere Väter

Marcin H.: Całkowicie trafną i obiektywną. Mam nadzieje, że my Polacy również kiedyś dorośniemy do tego aby opowiadać historie taką jaka była, a nie tylko bajki jak to wszyscy byli w podziemiu i ratowali żydów.

Piotrek ES: dokladnie Marcin, moja babcia opowiadala jak to podczas wojny do wsi gdzie mieszkala przychodzili noca partzanci i zabierali kury, pare nocy potem przyszli inni partyzanci gdzie procz tego ze zabrali reszte kur i swinie jeszcze pobili kilku rolnikow za wspieranie wrogiej partyzantki a potem przyjechali niemcy i rozstrzelali nastepnych ludzi za wspieranie partyzantow a jak przyszli wyswobodziciele ze wschodu to ogolocili cala wies ze wszystkiego a potem przyszedl soltys i kazal podpisac ze dostali konie z pomocy amerykanskiej, tylko ze koni nikt we wsi nie widzial

Ignacy Ż.: Nie wiem czy w artykule powyżej jest to wspomniane, ale film – wywiad z tym Belgiem jest w Muzeum Powstania Warszawskiego, opowiada słowo w słowo te same straszne historie

Łukasz J.: biedny szwedzina – produkt nazistowskiej propagandy…i dziwić się,że oni eugenikę promowali

Marcin H.: Malowniczo nie było, ale różnie z tymi przymusowymi robotami bywało. Zależało to głównie od tego czy trafiało się do człowieka czy do świni. Z sześciorga rodzeństwa mojej babci, czworo było na robotach. Skala wspomnień była radykalnie rozbieżna.
P.S. Jestem gorącym orędownikiem nazywania Nazistów Nazistami, a nie Niemcami bo właśnie przez takie unarodowienia tej zbrodniczej idei zdejmujemy odpowiedzialność z członków inny społeczności, a stanowili znaczącą część Waffen-SS, często tą najbardziej krwawą. Choćby Szwedzi w Warszawie czy Ukraińcy na Kresach.

Tomasz Tomasz Tomasz: A obozy koncentracyjne były uzdrowiskami leczącymi otyłość ?

Darek M.: Debil. Szkoda slow na polemikę

Kalasanty G.: „Byli to osobnicy wyrwani z mizernej egzystencji w białoruskich i ukraińskich ruderach – plugawych, śmierdzących, zawszonych i zapchlonych chatach z błota” – to niby o Polakach? Czy raczej o ukraińsko białoruskim chłopstwie? Bo, zwłaszcza w przypadku tego drugiego, warunki życia niewiele się zmieniły do dziś.

Krzysztof S. K.: trochę racji facet ma. gadałem kiedyś z takim dziadkiem – byłym robotnikiem przymusowym, który pracował na niemieckiej wsi i był jedynym młodym chłopakiem w okolicy, bo wszyscy pojechali na front… no i siedział tak biedny z tymi wszystkimi aryjskimi dziewczętami całą wojną i pracował z nimi ciężko, gdy mężowie/narzeczeni ginęli na frontach europejskich ku chwale rajchu ;]

Kamil Janicki: Można by z tego ostatniego emotikonu wywnioskować, że rzeczony dziadek nie tylko „siedział” z aryjskimi dziewczętami, ale też „zanieczyszczał aryjską rasę” jak to mawiała ichnia propaganda…

Krzysztof S. K.: no to dawał mi do zrozumienia :D

Zły Miś: Typ do uśpienia

Małgorzata C.: Bzdura!

Paweł M.: Narodowi socjaliści jak i wszyscy socjaliści sądzą, że jak się komuś zabierze kraj, rodzinę i wolność to mu lepiej….

Piotr B.: niemcy zawsze wiedzieli co powinni polacy robic

Anonim

Mieszkam za granicą i pracuje jako pielęgniarz w szpitalu w Szwajcarii. Mieszkam w szpitalnym hotelu pielęgniarskim. Przyjeżdza tutaj dużo Niemców. Takich brudasów i bałaganiarzy nie widziałem chyba nigdzie :-)

Anonim

A to dobroczynne mydełka to z kogo zrobione? Ach i ten wesoły kabaret na placu apelowym to boki zrywać. Dobroczyńcy i sponsorzy … kufa

  Nasz publicysta | Aleksandra Zaprutko-Janicka

  to mydełko ponoć wcale takie dobroczynne nie było i zbyt wielu chętnych na nie też się nie znajdowało. polecam odświeżyć sobie Nałkowską…

Karol Domian

Boże widzisz a nie grzmisz. Nasi dziadkowie w grobach się przewracają. Niech to powie mojej stryjence które ss mani wstrzykneli fenol w żyłe. Świńska propaganda, a gorsze od tej propagandy są niektórych tz. Polaków na ten temat.

  HUSARIA

  Stadko kundelków popierające gnidę ludzką, zbrodniarza erika w. , także tchórza. Jak szybko te śmieci go popierające zaczęłyby inaczej piszczeć gdyby rzeczny wypierdek z ss złapał za dudy i zawlókł do wytwórni mydła? Nastąpiłaby natychmiastowa i absolutna zmiana światopoglądu. Teraz kłapią, chcą się lepiej poczuć że oni niby tacy „twardziele”, solidaryzują się z tą ssmańską pizdą jadącą na Pervitinie. Otóż mam dla was przykrą wiadomość, popieranie obsrajtucha ssmana który był gierojem jak naszprycowany proszkiem na odwagę napadał słabszych w niczym nie zmieni waszego obsranego życia. To do funia, swedena, tego palanta który wpisuje nicki angielskich miast. Znam takiego pokurcza, żałosny twór. Tak podobnie do was kłapie jakbyście się dobrze znali i razem swoje wypociny klecili. Nie pozdrawiam was bo nie ma kogo. To ubliżające że klasyfikują was jako ludzi. Nie pozwoliłbym wam nawet abyście mi buty czyścili.

arleta

Żenujące jest to, że ktoś WYDAŁ taką książkę, że ktoś PISZE o niej, że ktoś CZYTA o niej, i że ktoś KOMENTUJE. Przeczytawszy i skomentowawszy w/w – przyczyniam się do żenady. Książka powyższa powinna byc przemilczana i zbojkotowana.

  hmmm

  Sadze ze juz zostala przetlumaczona jak ”nasza” zadaniowa nobolistka i chyba teraz powinna odpisac ss-manowi bo jej babka z ukrainy jest i jakis sekretarz wzial ukr. dla pr-u jak tusk koscielny. Tak samo jak w rozm.kontrolowanych , palkownik zUBek z Londynu mial dania mniejszosci na wigilie to jest 24grudnia jakby komuchy nie wiedzieli, niestety mial byc szczupak po zydowsku ale byla goloneczka w piwie a podzielili sie jajeczkiem bo to nie robi roznicy

ksenia

Dziadek jako 19 letni chłopak został wywieziony z Brodnicy do Elbląga na tzw. roboty przymusowe w zakładach zbrojeniowych obsługujących stocznię. W 1943 roku Polacy byli tam karmieni zazwyczaj obierkami ziemiaków. Za zerwanie z jabłka z jabłoni został ukarany przez niemieckich strażników zmiażdźeniem ręki młotkiem. Zmarł w 1988 roku w Ostródzie ze zdeformowanę prawą dłonią.

  Anonim

  Na to wyglada ze gitlery nie kumate i pozbawili sie robotnika dla 3rzeszy ,szkoda ze nikt nie pociagnal po wojnie o odszkodowanie, jezeli to byla strategiczna fabryka to ci straznicy jako sabotazysci na ostfront , przykro ze musial sie meczyc z dlonia i nikt mu nie pomogl

Piotr Góra

Żeby zdechł. O tym dobrobycie Ojciec mój nawet opowiadać nam nie chciał.

MagdaN

Dit fucking gamle svenske svin.Det er alt sammen løgn!!!!

  Anonim

  Hahaha. W koncu jakis porzadny komentarz. Lepiej tego okreslic nie moglas. Djävla stinkande gubben som är nära döden.

  obiektywnie

  true or fake? Pewne to byla wojna i decyduje prawo silniejszego…1977 Ystad ”1 min innan hann fly sverige greps den ”polske slaktaren” stanislawG.

Roman

Heh jak bym dorwał w swoje ręce takiego ss-mana. To ja bym go nauczył popaprańca. Śmierdzący szwedzki szwab zapchlony. A mydło to by wpierdalał aż by mu z uszu się pieniło.

  Anonim

  glupi jestes za pchlony polaku i daleko ci do niemieckiej kultury i wyzszosci

   Anonim

   Ehhh szkoda że zdrajców którzy pochwalają nazistów nie można już rozstrzelać…
   Chwała zwycięskiej Armii Czerwonej i pogarda dla pronazistowskich tchórzy!

    Do Dover

    Czy pochodzisz z przyszlosci? Który rok macie? U nas jest 2019 !. W Swietochlowicach nie bylo obozu w roku 19454, to bèdzie za p o n a d 17 tysiecy lat. Reszta tez bzdury. Jestes ze swiata równoleglego czy jestes poprostu normalnym wariatem? Macie internet na oddziale?

   Ron

   pchlony to jestes ty niemiecki szwabie smierdzielu! twoi przodkowie mordowali i poniosą tego niebawem konsekwencje!

Takie szwedzkie ścierwo gdyby poćwiartować i świniom chlew nim wypełnić, to by się świnie struły.

W Czasie Potopu Szwedzkiego zniszczono całkowicie: 188 miast, 186 wsi, 81 zamków, 136 kościołów, 30 młynów, 10 browarów, 89 pałaców. Liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 40%

  Anonim

  Szwedów zaprosił do Polski starosta Jaworski. Na pewno znasz jego godność prymitywie.

   Anonim

   a krzyzakow mazowiecki i co z tego za moral ? zesmy otwarci i dzielimy sie chlebem isola
   pamietam za to jakimi (moze nie wszyscy) sa szwedzi po historii z siostrami ktora jedna zostala adoptowana do szwecji i po kilkunastu latach odnalazly sie oczywiscie na fb ta ze szwecji chciala zaprosic swoja siostre ale opiekunowie sie nie zgodzili bo maja juz budzet zrownowazony , urlop do kambodzy wykupiony i na ten rok na zadne inne fanaberie ich nie stac, wiec polska siostra z rodzina zaprosila ja do siebie

gostom

widać, źe Słowianie mają wielkie problemy i deficyty w stosunku do swojejgo języka….hahahha

  Anonim

  Hahaha,tam cie (celowo z malej litery ) jeszcze nie nauczyli pisać , usually idiot? Ujowych macie tam polonistow, ktorym teraz wystawiles laurke , mnie za takie byki drewniana linijka leciala na dlon, ale co ty mozesz wiedziec ty (tez celowo) wiesz ze piniondze ze sciany sie wyjmuje i chyba ani razu dupsko sie potem nie zalalo

Nasz publicysta | Redakcja

Wybrane komentarze do artykułu z profilu „Ciekawostki historyczne, o których prawdopodobnie nie słyszałeś”
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=414897508700766&id=157583547765498

Teresa U.:
Mój Dziadek był na robotach w Niemczech i opowiadał , że u jednego gospodarza traktowano go gorzej od psa , a u drugiego siadał z całą niemiecką rodziną do wspólnego posiłku , więc wszystko zależy od człowieka . Jednak to co mówi ten szwedzki ss-man to kompletne bzdury .

Michał D.:
Trza mu podrzucić raport rotmistrza do przekartkowania.

  Anonim

  a ja lubie tego ss mana i wierze mu ze tak bylo bo moja matka tez jadla chleb z reki niemca

   ano

   kiedys pewien starzec powiedzial ”lepiej mi jesc suchy chleb od ruska niz kielbase od szwaba

    Anonim

    Pewna starsza pani niemka powiedziala ze bandyctwo i zlodziejstwo nie ma narodowosci, czyli tak samo jak nasze powiedzenie ”ze kto sie ujem urodzil kanarkiem nie bedzie”

Nasz publicysta | Redakcja

I jeszcze kilka komentarzy z naszego facebookowego profilu
https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1146068842088440

Agnieszka W. Z.:
Mój pradziadek był innego zdania po powrocie z Mauthausen

Jacek S.:
Wiadomo, przecież że dzicy Polacy biegali wtedy po drzewach w przepaskach z trawy, mieszkali w szałasach i jaskiniach i jeszcze im ogony nie zdążyły poodpadać . Dopiero dobry Niemiec ich ucywilizował, a nawet udomowił.

Anna B.:
Kolejni, którzy domagają się od nas podziękowań, bo nam tak dobrze zrobili. I wychodzi na to, że otaczali nas sami dobroczyńcy.

Michał Z.:
Akurat to w pewnej mierze prawda. Polska wieś II RP była siedliskiem brudu, biedy i patologii, ostatecznie wykorzenionej przez PRL (komuna jednak przyczyniła się do istotnej industrializacji i elektryfikacji kraju, tego nie można im odmówić). Moja babcia była w Rzeszy wraz z rodziną jako robotnicy w gospodarstwie i nie wspomina tego źle. W zasadzie do samego końca otrzymywali jedzenie i z tego co wiem to raczej o nich dbano. Z kolei mój nieżyjący już dziadek jako dziecko złamał rękę i leczył mu ją lekarz SS. Mówił później, że żaden z polskich współczesnych pracowników służby zdrowia nie traktował go tak dobrze jak tamten SS-man. I nie, jego matka nie została Volksdeutschem, jakby kto pytał. Dla większej ironii: SS-man złożył mu rękę bezboleśnie, natomiast współczesne konowały spartoliły mu operację złamanej stopy, prowadząc do powikłań, w wyniku których umarł.

Dariusz S.:
Gość mówi o ruskich przecież oni jak zajęli Wilno to pierwszy raz WC zobaczyli i próbowali się myć potem mówili że Polacy to brudasy bo woda tak szybko leci – moja ciocia świadkiem
Agnieszka S.:
Z relacji mojej babci-więźniarki Ravensbruck-„Rosjanie idąc przez Niemcy pierwszy raz widzieli urządzenia sanitarne,a także ekegancką garderobę-stąd koszule nocne Niemek wysyłali swym żonom do Rosji jako suknie wieczorowe.Babcia pamiętała też widok groteskowy-Rosjanin w pelerynie i butach na obcasie wyglądał jak sam diabeł…”Dość powiedzieć,że wracające wieźniarki bardziej bały się Rosjan niż Niemców…
Krzysztof T.:
Co nie którzy mosiężne krany wyrywali bo mysleli ze to złoto,tak tez było:)

  Anonim

  Mój teść mówił, ze Wehrmachtowi było zabronione wchodzić do Polskich mieszkań żeby się nie zarazić bakteriami.

   Anonim

   A mój że Wehrmacht to były szmaty.

   Rzetelny

   wermachtowi było zabronione wchodzić do polskich mieszkań? A kto ich tam zapraszał. A pukali jak chcieli wejść? Podobno to taaaaki kulturalny naród. Nie pukali? No to zwykłe chamiska.
   W domu rodzinnym mojej Mamy w czasie wojny było zakwaterowanych sześciu żołnierzy niemieckich więc nie pisz bzdur. Podobno-jak nie wiesz czegoś na pewno to po kiego się z tym wychylasz ośmieszając się.

Olek

No ma racje, podziękujemy na kolanach…szwedzkich, bo już na kolanach są.
Islam ich powalił, wiec kolanka już ścierają..

  Hodowca psów

  Do anonima cyt:” a ja lubię tego ss-mana bo moja matka jadła chleb z ręki niemca” . Pyt: 1.Jakiej była rasy, 2. Jak długi miała łańcuch przy budzie. Rozumiem że mordowani, wieszani, paleni żywcem ludzie to wg. ciebie wszystko ok, byleby tobie było dobrze. Nawet się tego nie wstydzisz. Gratuluję przyzwoitości.

oregano

nie chcę nikogo szokować ale słyszałem od kolegi że jego dziadek, który został jako nastolatek wywieziony z głębokiej podkarpackiej wsi, całkiem dobrze wspominał czasy robót przymusowych. Wtedy tego kolegę wyśmiałem tłumacząc mu że ludzie z czasem wybielają przeszłość ale być może jakaś część Polaków doświadczyła ludzkiego traktowania co w zestawieniu z tym że nigdy wcześniej nie widzieli kanalizacji elektryczności etc mogło dać taki efekt

  Czytacz

  Moja babcia mówiła mi, że jej siostra wywieziona na roboty przymusowe została zabita przez Niemców za zbyt małą wydajność. Szesnastoletnia dziewczyna i co miłośniku robót przymusowych?

   Romer

   od dziesieioleci po drugiej wojnie swiatowej polacy masowo uciekaja z polski,niczym szczury przed wylozona tam trucizna.przeciez nikt polakow obecnie nie wywozi z polski przymusowo na roboty do Niemiec,Angli, Norwegi, Szwecji i wszyskich innych krajow,gdzie polacy stali sie plaga szabrujaca systemy socjalne, i trwa to nadal.czego to jest dowodem?
   gdyby te miliony polakow zostali w polsce, pozdychaliby tam dawno i to w XIIwieku, z glodu,jeszcze gorzej niz w niemieckich obozach w czasie IIwojny, i polskich obozach koncentracyjnych powstalych po 19454 roku np w Swietochlowicach, i wielu innych miejscach w polsce.kto smie tym faktom zaprzeczyc ? jest z pewnoscia niedzielnym polskim profesorem z akademi ojca rydzyka.

    Czytacz

    Ale co to ma do bestialstwa i mordowania całych narodów przez Niemców??? Jesl ktoś chce to niech uczciwie pracuje gdzie mu lepiej!! Ogarnij się, piszesz o Polsce może bardziej na miejscu byłoby o politykach

kazz

Co to w ogóle za artykuł jest? Co kierowało autorem aby powielać takie brednie?

Lille

Poziom komentarzy typowo polski, i nie zmieniony od czasu gdy rzeczywiscie polakow z lepianek w dziiejszej Bialorusi i Ukrainie zabrano na rzeczywiscie przymusowe roboty do Niemiec.Gdyby wtedy w czasie wojny w tych lepiankach polacy zostali, padliby tam z glodu, lub zyli tak do dzisiaj.
Natomiast dzisiaj, przeszlo 70 lat po wojne, zaden obcy agresor nie wypedza milionow polakow z polski, a wlasnie to ma miejsce, i temu zaden pseudoprofesor czy historyk nie zaprzeczy. To przeciez polska w czasie pokoju doprowazila polakow do skrajnego egzystencjonalnego upodlenia , skazujac ich na przymusowy exodus z ich wlasnego kraju., w celu utrzymania sie przy zyciu, co ma miejsce w XXI wieku i dzieje sie na oczach wszytkich. Czyzby slepcyw polsce podajacych sie za moralnych znawcow histori tego nie widzieli.? polska i polacy, ktorzy nigdy z polski nie wyjechali i nie zyli w strefie cywilizacji, nigdy nie beda w pelni zdolni ocenic,jak wielkie uwstecznienie cywilizacyjne cechuje polske i polakow.Po czesci ten ewenement polski mozna natychmiast zauwazyc idac na zachodzie w miejsca gdzie powiedzmy polacy „mieszkaja”.To nie podlega dykusji. A kto zmusil ich do wyjazdu z polski? Jaki polski mudrec sfabrykuje pokretna odpowiedz?

  Spostrzegawczy

  Do niejakiego lille czy coś tam. Jak cie jakiś Polak kopnął w dupę bo szkaradnie wyglądasz miej pretensje do tych co cię ukocili a nie do dumnego narodu na którego szczekasz.

  Anonim

  Tam u Ciebie sadze, ze nie da rady komentowac ”freespech” jak tu pod ”LIlle” musisz sie zarejestrowac jak bydlo do uboju , bo inaczej sie nie da hehehe

Mietek

Pragnę jedynie zauważyć, iż szwedzki SS-man nie pisze o Polakach, a o Białorusinach i Ukraińcach. Drobny szczegół, ale jednak.

  Spostrzegawczy

  Spostrzegawczy do anonim dn.07.05.2020 Piszesz bydło do uboju? Jak tak straciłeś matkę to napisz czy się żalisz czy chwalisz. Nie wychylaj się bo skup żywca się tobą zainteresuje nieszczęsny palancie.

Anonim

gdyby Hitler wygral wojne to urocz Swed skonczylby swoj zywot w komorze gazowej.

  czytelnik

  Jest taka ksiazka ”Fallada” co by bylo gdyby?

Polak

Większość komentarzy jest porostu obrzydliwa, nie wiem dlaczego redakcja nie usuwa tych wpisów.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  @Polak Zarzucono by nam cenzurę. Każdy piszący komentarz, sam wystawia sobie świadectwo… Dziękujemy jednak za zwrócenie uwagi, że niektóre wpisy nie powinny się pojawiać.

  Anonim

  Psie pana lepiej frustracje wyrzucic na forum niz z siekierami-nozami latac po wiosce, odiedlu czy domu

POLAK

Dziwne mi jest,że Polacy wypisują się tu.To jest miejsce dla podludzi społeczeństwa niemieckiego.Pisanie o biedzie w Kochanej Polsce jest bzdurą.Pomimo 2017r, niemcy,nie mają nadal prawa głosu w świecie.Cały świat im pluję w oczy,a oni tylko się ocierają od ślin nie mogąc nic zrobić.Taki sobie los sami zgotowali.Naszedł wreszcie czas zapłaty za zbrodnie w postaci Uchodźców,którzy WASZ wyżynają jak kaczki a wy podjecie w mediach ,że to incydent.To właśnie są dzieci tych których ojców i matek mordowaliście w obozach zagłady.Różnica pomiędzy Polakiem a niemcem jest taka ,niemiec się boi własnego cienia we własnym państwie,a Polak chodzi po polskiej ziemi dumny nie mając za plecami wroga.PS pisałem niemcy z małej litery ,bo oni dla mnie nie przedstawiają żadnej wartości.

  Antonio

  polak chodzi po swojej ziemi na czterech, i patrzy gdzie i kogo okrasc, bo do niczego pozatym nie jest zdolny. nie mozna mu napluc w twarz, bo jej nie ma.ma za to dwa odbyty jak na sw,,,, przystalo.

   Nasz publicysta | Anna Dziadzio

   @Antonio: Szanowny Panie, a zatem ten iście oryginalny sposób opisu rozumiem odnosi się również do Pana? Chyba że nie utożsamia się Pan ze swoim narodem i postanowił podzielić się swoim na niego spojrzeniem. Na przyszłość jeśli ponownie zechce się Pan z Nami nim podzielić w taki wulgarny sposób – proszę tego nie robić. Pozdrawiamy.

   Polak

   Nikogo nie okradłem tak jak wy okradliście nas w czasie drugiej wojny światowej,I kto jest zło,,,,,,,,em , Ręce mam czyste.więc na czterech nie chodzę,Mam za to drzewo genealogiczne,Tak więc i mam twarz w przeciwieństwie do ciebie. Więc kto jest KUNDLEM

    Anonim

    Kundlem jest niemiec.

   Współczujący

   Antonio podał swój rysopis bardzo dokładnie aby jak go ktoś spotka rzucił niedojdzie jakiś ochłap albo nawet kupił miskę.

Anonim

ma 100% racji 14.88

  Anonim

  Sadze ze koloryzuje, jak inne alzheimery , nie wiadomo czy ogladal ten film o zydzie ktory byl w H-J i se napletek chcial naciagnac a ”pukal” fraulein w pociagu jak wracal z frontu

chomik99

Zapchlony ssmanski skurwysynu ludzie znaja te wasze prysznice z cyklonu B

mydło naturalne

Wy się śmiejecie, ale mydło naturalne jest potrzebne. Ciekawa historia. Plus dla autora.

POLAK

Nawet z ciebie byłoby śmierdzące mydło ty ssmanski skurwysynu.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  @POLAK: Proszę ważyć słowa, ponieważ będziemy zmuszeni usuwać komentarze, czego robić nie chcemy.

J.k

zdaje mi się, że występowaniem na drogę sądowniczą za propagowanie publicznie kłamstw na temat obozów zagłady i 2w.św., i w ogóle Polski i historii z nią związanej – zajmuje się ostatnio ministerstwo spraw zagranicznych [MSZ], a może sam IPN? w każdym razie Państwo Polskie ostatnio walczy z różnymi oszczerstwami sanymi przez zagraniczne media i polityków itd.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Idealnie byłoby gdyby nie trzeba było walczyć. To przerażające, że tyle lat po wojnie, a dalej pewne sprawy są tuszowane, albo próbuje się je zakłamać.

KRK KZ

Taaak !! dużo Szwedów ma się za nad-rasę. Przed laty będąc służbowo w Sztokholmie miałem do czynienia z takim szowinistą i anty-słowiańskim typem, z wyglądu Georing plus, z przekonań dziecię HJ. Ale jakoś nie radzą sobie z kolorowymi obywatelami o niearyjskich rysach; no i zapominają Polsce zwrócić zagrabione skarby…

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Szanowny Panie – tu pisze Pan o szowiniście i anty-słowiańskim typie, którego Pan spotkał a sam nie toleruje innych. Inni nie mają prawa, ale Pan tak?

3232

Dobra, a ktos mi powie co z Polakami maja wspolnego bialoruskie i ukrainskie rudery? Czy mozna prosic o cytat tyczacy sie samych Polakow?

Heisenberg

Ow nazista natrafil na nic innego jak biede i zacofanie, ktore nie wynikaja z faktu slowianskosci, lecz z faktu posiadania zlej kultury, malo sprzyjajacego polozenia na mapie i podazajacych za tym historycznych zawilosci. Jesli Niemcy i Rosjanie beda stopniowo wygasac jako narody, to bedzie to idealna szansa dla krajow slowianskich ( Rosja juz takim nie jest ) zeby zaczac nadawac kierunek cywilizacji europejskiej. Musza jednak oprzec one filozofie swoich panstwowosci na zdrowo rozumianych osiagnieciach oswiecenia, liberalnego humanizmu, nietknietego socjalizmem. Ich konstytucje musza uwalniac naturalny egoizm czlowieka tak jak robi to konstytucja Stanow Zjednoczonych Ameryki. Tylko w ten sposob cywilizacja europejska moze raz jeszcze rywalizowac z islamska i chinska.

Anonim

Z opowiadań rodzinnych wiem że to była prawda. Mój pradziadek ciepło wspomina okres pracy w Rzeszy.

  Anonim

  Przy opalaniu pieca krematoryjnego? Zastanów się zanim coś napiszesz. Wstyd/

On 47

Wojna była zła i jest zła sama w sobie. Są ludzie dobrzy są żli i są bestie i to w wszystkich narodach.Jedni stawali się bestiami dla pieniędzy inni dla żywności a jeszcze inni dla przyjemności. Jednak na szczęście dla wszystkich tych zwyrodnialców było o wiele mniej i zawsze będzie mniej, dlatego teraz żyjemy w Pokoju. W naszym Polskim narodzie, też znajdowały się szumowiny które Polaków wydawały w ręce SS , nie mówiąc o innych eksterminowanych narodowościach, tak wstyd mi za tę nieliczną grupę Polaków, która czerpała zyski z śmierci cyganów żydów, ale i także rodaków. Z opowieści znam rodzinę która po wojnie osiedliła się w Oświęcimiu a która podczas wojny mieszkała we wsi rodzinnej mojej matki na Podhalu. Tak to byli Polacy podpisali folkslistę, do mojej matki mówili ty Polska świnio, wydali wielu ludzi na śmierc , wydali miejscowego żyda Francka na okrutną i nieludzką zagładę.Ja na szczęście urodziłem się 25 lat po wojnie i tak cały czas sobie myślę pojechac do tej rodziny do Oświęcimia popatrzec tej ostatniej już żyjącej osobie która jeszcze pamięta te czasy i zapytac nie wstyd ci że jak miałaś 7 lat krzyczałaś do mojej matki Polska świnio?, Czy nie wstyd ci za rodziców którzy na ludzkiej śmierci pławili się w dostatku?.Czy powiedziałaś swoim dzieciom wnukom prawnukom że gardziłaś Polską Polakami a żydów miałaś za zwierzęta?

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Drogi czytelniku, dziękujemy za odwagę podzielenia się z nami rodzinną historią i doświadczeniem. Co do ostatniej Pana wątpliwości, czy chęci pojechania – myślę, że same wydarzenia i trauma z nimi związana oraz obciążenie sumienia to wystarczająca „kara” dla tych, którzy tak postępowali. Ponadto trudno oceniać zachowanie ludzi w tamtych czasach, jeśli się w nich nie żyło – zbyt wiele emocji i strachu mogło wywołać reakcje wręcz nieludzkie i okrutne. Jednak nigdy nie wiemy jak sami byśmy się wtedy zachowali. Pozdrawiamy serdecznie.

Agnieszka Joanna Sapinska

Zabawne, bo to właśnie dzięki tym polskim „prymitywom” Szwedzcy ucywilizowani ludzie dowiedzieli się o istnieniu widelca.

  cusz

  akcja ”widelec” to chyba od walezego sie zaczela ale trzeba tez wspomniec o barkach ze zrabowanej warszawy w czasie potopu kiedy ”podeschla” Wisla kilka lat temu

gwidon

To pisze Szwed który wstąpił do SS że wprowadzać cywilizację przez Cyklon-B i krematoria a zapimina że gdyby jego ziomkowie nie najechali Polski w siedemnastym wieku to Szwecja byłaby sto lat za cywilizacją zachodu i Polski.Naprawdę facet powinien trochę pocztytać o historii Szwecji przed najazdem na Polskę co było u nich w kraju.

  Anonim

  Byc moze on nawet nie wiedzial co sie dzieje , nie bylo wtedy niezaleznej prasy , pisali tylko o polskich krowach, inwetnarzu ”ladujacych” w brunszwiku czy gdzies kolo monachium , nic o zrabowanych zamojskich dzieciach i ziemi wywozonej wagonami, giering nie chwalil sie szabrem w Polsce. w XVII pobili Danie i Prusy i jak juz ktos wspomnial zaproszeni zostali ( walka o tron Wazow) kasimirus spieprzyl do goralenfolk i zeby polscy magnaci nie podniesli powstania to bys seplenil po szwedzku dzis ale w dupsko dostali nad poltawa od ruska a konfederaci wyparli okupanta i ”pogonili kota”, spieprzaly tak samo jak fryce z kolobrzega , a przed najazdem byly liczne karczmy na baltikum do Stockholmu

Grzes

Szwedzki zakłamany śmieć, członek zorganizowanych band zwyrodnialców zwanych dywizja mi. Psychopaci i wykolejeńcy zagłuszający własny strach w krzyku potwornie maltretowanych, tortur owanychzwanych ofiar. Czy prawdziwy wojownik państwo się nad pokonanym? Nie! Robi to śmierdzą cy tchórz.

Patriota

” Bochaterscy ” rycerze ss, Bochaterscy wiejàcy jak zajàce tysiàce kilometrów. Jeszcze coś belkocze o Leonidasie. Dostawali medale za prédkośc?

tiktak

Polacy to urodzeni żołnierze – taka, dość powszechna opinia panowała o polskich mężczyznach, zwłaszcza szlachcicach, już co najmniej od XVI wieku. Skąd to się brało? Nie tylko z wybitnych czynów wojennych, którymi w XVI – XVII wieku mogli poszczycić się mieszkańcy Rzeczypospolitej, ale również z tego, jak wyglądali i jak się zachowywali.

Jak cię widzą, tak cię piszą

Polski żołnierz imponował swą aparycją, a swym sposobem bycia wzbudzał szacunek. Jeden rzut oka wystarczał, by przekonać się, iż jego profesją jest walka. Ślady tego można odnaleźć w relacjach cudzoziemców. Na przykład Charles (czyli Karol) Ogier, sekretarz francuskiego posła, tak opisał piechurów wojewody ruskiego Stanisława Lubomirskiego, których ujrzał 28 lipca 1635 roku pod Toruniem:

Zwróćmy uwagę na trzy rzeczy, które imponowały Francuzowi:

krzepa żołnierzy,
podgolone głowy na których widać było ślady dawnych ran,
sposób poruszania się (chód).
Te same elementy pojawiają się w innych relacjach. Ale zanim do nich przejdę, podam dla porównania, jakie wrażenie sprawiło na Francuzie wojsko szwedzkie, które kilkanaście dni później widział pod Malborkiem:

„Ja tymczasem oglądałem obóz i szałasy Szwedów, gdzie zobaczyłem prawdziwy obraz ludzkiej nędzy i obłąkania. Widziałem twarze ludzi, a ponieważ nie miarkowałem, by mówili lub rozmawiali, powątpiewałem, czy to w ogóle są ludzie, tacy byli zdziczali, brudni, rozczochrani, i tak cali obdarci i bosi, po większej części głupie, chłopskie wyrostki. I to byli ci Szwedzi, których z pola i od pługa państwo siłą do wojaczki zmusza.”[2]

Jak widać porównanie piechoty polskiej i szwedzkiej wypadało zdecydowanie korzystnie dla Polaków. Dodać trzeba, że Szwedzi przy Szkotach, których nieco później miał okazję oglądać Ogier i tak prezentowali się znośnie.

Różnice stawały się jeszcze bardziej dramatyczne, gdy w grę wchodziła kawaleria. Na przykład o sławnej kawalerii fińskiej, której przydatność bojową dostrzegał i Ogier, zanotował:

„Rozglądałem się, gdzie tam mogą być panowie, albowiem tych, którzy byli na koniach, brałem za koniuchów, tak nędznie i ubogo byli odziani.”[3]

O polskiej, która wyraźnie mu imponowała, pisał kilkakrotnie. Między innymi:

„Chorągiew husarska bowiem wyjechała nam z obozu naprzeciw; nie widziałem nigdy nic wdzięczniejszego od tego widoku.”[4]

Albo też, pod datą 23 sierpnia:

„Dnia tego przybyła do Sztumskiej Wsi niezliczona moc Polaków, przede wszystkim husarii, na szlachetnych koniach i wspaniale strojnych, aby świetność swą przed Szwedami roztoczyć.”[5]

Porucznik Mieczysław Paszkiewicz herbu Paprzyca, w 1645 roku. Fragment akwaforty Stefano Della Belli.

Owa „świetność” nie wynikała tylko z użytkowania dzielnych rumaków, czy bogatego ekwipunku. Wynikała także z fasonu, jaki trzymali polscy kawalerzyści. Dostrzegał go również inny Francuz, Françoise Paulin Dalerac. Był on dworzaninem Jana III Sobieskiego i jego żony Marii Kazimiery. W Polsce przebywał (z przerwami) kilkanaście lat. W roku 1689 spisał historię odsieczy wiedeńskiej, w której zawarł obszerną charakterystykę husarii. W niej to pojawia się taki ustęp:

„Hussarze są tu pierwsi z kawalleryi zbroyney tego krolestwa, podobnym sposobem, iak są w Francyi Stroze Osoby krolewskiey. Jakoż bez konwadykcyi [bez dwóch zdań], ci są, iedni z nayprzednieyszych kawalerow całey Europy; a to dla tego, iz są dobrey miny, y wspaniałego animuszu, oraz, iż dobre konie maią, bogato się stroią, y wyśmienitą noszą Armaturę [zbroję, uzbrojenie].”[6]

A więc nie tylko dobre konie, wyśmienita broń, ale także „dobra mina” i „wspaniały animusz” cechowały rycerza polskiego.

Husarz doskonały

Obserwacje cudzoziemców pokrywały się z polskimi. Wespazjan Kochowski, były husarz, a później poeta i historyk, w dziele opublikowanym w 1674 roku umieścił utwór „Husarz od Stryia Synowcowi zaciągającemu się posłany”, będący charakterystyką perfekcyjnego husarza:

„Husarzać piszę, nie jak ma bydź w boiu

Kawaler: ale y cery y stroiu

Takiego. Naprzod powagi zażywać

Sam iakby perfekt, inszych pociaszywać

Ostro, ogromno, ma sobie poczynać,

Okiem orzech gryść, Wąsem muchy ścinać,

Wąs ową fozą [modą] nową Bałłabańską[7]

Jeśli chce brodę niechay ma katańską[8]

Animusz Pański, niech zarywa bokiem

Poważnym sobie postępuiąc krokiem

Patrząc na ludzi iedno mruży oko

Krząka, y spluwa, na wiatr gdziesz wysoko,

Wełbie paragraff [znak] prawie wrąb śmiertelny,

Przez gębę podłuż nożyk po szabelney

Jest Parenthesis[9], z drugiey dana strony

Ow od Ordyńca, ten od cudzey Żony.

Kontusz czy Toga, pod nią cudne Rysie

Na czele stawa, baranie umkniey się

Albo też Sobol co z Moskwy tą furą

Przywiezion, dyszy mu pod Brandenburą[10].

Teley[11] z Turecka z gęstą strefą złotą

Pas w Karmazynie Sekiemską[12] robotą,

Portki z purpury kęs mnieysze niż one

Co tam maią bydź w Sasiech zawieszone.

Andzar [kindżał] za pasem, Denuszka [damascenka] złocona

Przy boku, wszystka Turkusy sadzona;

Amelia[13] mu wisi aż na brzuchu

Na złotym wziarnka grochowe łańcuchu.

Na głowie szturmak[14] Soboli z zaponą,

Ten pod Nożykiem wdział na bakier stroną[15].

Lub też zażyie czasem czapley kity

A w ręku Nadziak trzyma złotolity.

Bot z Turska wielki; coby sam spadł z nogi

Przy nim Albańskie przydłuszym[16] ostrogi

Albo też kiedy nie ma iahać w drogę

Baczmagi[17] w dziewa sudanne [zgrabne] na nogę.

Koń Sekiel[18] wszytek w brod ufarbowany[19]

Na ktorym Czołdar[20] złotem haftowany

Siodło Rumelskie[21] w Jaszczur; złote rządy

Złotem Koń odzian, złotem brząka wszędy.

Humor stroy i koń zalecenie daie

Usarzom. Którym tego troyga staie

Nie tylko się z nich Bellonie [bogini wojny] w tey mierze

Każdy, leć samey zaleci Wenerze [bogini piękna i miłości]”[22]

Wyżej opisany husarz był ówczesnym ideałem osobowym. I znów zwracają uwagę nie tylko bogactwo stroju, broni, wyposażenia i świetny rumak, ale również, a może przede wszystkim zachowanie i aparycja samego rycerza. Powaga, animusz, głowa i twarz ze śladami walki, wzrok „gryzący orzechy”, dostojny krok, obowiązkowy wąs, nonszalancja… Jednym słowem doskonałość w postawie, wyglądzie, każdym ruchu i geście; obiekt adoracji mężczyzn (zwłaszcza innych żołnierzy) i kobiet.

Rotmistrz Szczodrowski. Akwaforta autorstwa Stefano Della Bella powstała między rokiem 1648 a 1651.

Choć Kochowski w swoim drugim utworze („Replika na to od Synowca Stryiowi”) stara się walczyć z tym wizerunkiem, przekonując, że to nie owe zewnętrzne oznaki wspaniałości, które bywają pozorami, ale zachowanie w boju definiują dobrego husarza (rycerza), to nie zmienia faktu, iż właśnie taki wzorzec, jaki opisał w utworze „Husarz od Stryia Synowcowi zaciągającemu się posłany”, obowiązywał w jego czasach.

Blizny

Tak cytowany już Ogier, jak i Kochowski, zwrócili uwagę na blizny, jakie eksponowali polscy żołnierze. Srąm, szram, paragraf, kresa – tak je wówczas u nas zwano. Cieszyły się one niemałą adoracją społeczeństwa. Zwłaszcza żołnierzy:

„Żołnierz dobry cieszy się szramą, którą na woynie dostał i tym rycerstwo swoie wysławia i zaleca”[23]

Podobnie uważał przebywający w Polsce w latach 1670 – 1672 Fryzyjczyk, Ulryk Werdum:

„Przy hojnej napitce przychodzi u nich często do bójki, przy czym szabla musi walnie błyskać. Szablą tą tną i rąbią się wzajemnie po pięściach, twarzy i gdzie tylko mogą, a uchodzi u nich za rzecz zaszczytną być naznaczonym tu i tam, zwłaszcza zaś na twarzy, pięknymi bliznami i szramami […]”[24]

Co ciekawe, o ile blizna była powodem do dumy, uchodziła za dowód odwagi w boju, to łatwiej można było na nią zapracować w karczmie, lub na jarmarku, niż na polu bitwy. Sądzić tak można nie tylko po cytowanej powyżej opinii Werduma, ale i po tym, co pisał doświadczony husarz, jakim był Wespazjan Kochowski:

„Z woyny z przeciętą gębą bardzom widział mało,

Raczey się im to w giełdzie lub w Karczmie dostało.

Bardziey patrzy Ordyniec, bułatem [szablą] swym karku

A zaś w gębę nayprędzey urwie na Iarmarku.”[25]

dr Radosław Sikora

Tematy pokrewne:

„Spektakularne zwycięstwa oręża polskiego – subiektywny przewodnik”

„Chwała i apologia husarii”

„I toć to jest, co ich tak strasznymi i okrutnymi czyni”, czyli husaria i skóry

„Sarmackie fryzury pierwszych dekad XVII wieku”

„Polscy mocarze nie wyginęli wraz z husarią”

Przypisy:

1Karol Ogier, Dziennik podróży do Polski 1635 – 1636. t. 1. Tłumaczył Edwin Jędrkiewicz. Wstępem i objaśnieniami opatrzył Władysław Czapliński. Gdańsk 1950. s. 145 – 147.

2Tamże, s. 175.

3Tamże, s. 175.

4Tamże, s. 171.

5Tamże, s. 205.

6Françoise Paulin Dalerac, Historya woyny wiedeńskiej z Turkami Jana III, króla polskiego. 1689, Biblioteka Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich we Wrocławiu, rps. 1993/I, k. 15.

7Bałabański – od Bałabana. Ród Bałabanów w siedemnastowiecznej Polsce słynął z odwagi i junackiej fantazji.

8Broda katańska – długa broda, noszona przez weteranów.

9Parenthesis – nawias, wtrącenie w tekście. Tutaj chodzi o kształt blizny. Obie blizny, to jest jedna zadana ręka Ordyńca, czyli Tatara, a druga ręką cudzej żony, tworzyć miały na twarzy dwie szramy na kształt nawiasów ( ).

10Brandenbura – wierzchnie okrycie męskie zdobione pasmanteryjnymi pętlicami.

11Telej – okrycie męskie różniące się krojem od delii, noszone w XVI i XVII wieku.

12Sekiemski – być może sekielski, czyli z pogranicza Siedmiogrodu.

13Amelika (alternatywnie: amelia, amalka, amelik, amelka) – określenie torebki, woreczka lub pojemnika na kosmetyki wykonanego z tkaniny lub miękkiej skóry.

14Szturmak (także burgoneta) – hełm otwarty wywodzący się z łebki, ukształtowany w epoce renesansu. Schodził głęboko na kark, zazwyczaj był zaopatrzony w osłony policzków, daszek i grzebień. Niektóre szturmaki miały również zasłony twarzy. Nie wydaje mi się jednak, aby szturmak soboli, o którym pisał Kochowski, odnosił się właśnie do rodzaju hełmu. Raczej do futrzanego nakrycia głowy przypominającego kształtem taki hełm.

15Inwersja: ten wdział na bakier stroną pod nożykiem, to jest na tę stronę, gdzie cienka blizna po szabli.

16Przydłuszym – dłuższe niż zwykle. Albańskie ostrogi, używane na przykład przez deli junaków, rzeczywiście były dość długie.

17Baczmagi – buty o płaskiej podeszwie, bez obcasów i o lekko zadartych nosach. Przód cholewy był wyższy niż tył i zakrywał kolano.

18Koń Sekiel – koń z pogranicza Siedmiogrodu.

19Farbowanie w bród – malowanie dolnej części konia, zwykle na czerwony kolor.

20Czołdar – ubiór koński z tkaniny jedwabnej, niekiedy litej, zakrywający boki i pierś konia, zakładany pod siodło.

21Rumelia – europejska część Imperium Osmańskiego.

22Wespazjan Kochowski, Wespasiana z Kochowa Kochowskiego Nieproznviące Proznowanie Oyczystym Rymem Na Lyrica y Epigrammata Polskie rozdzielone y wydane W Krakowie W Drukarni, y Sumptem Woyciecha Goreckiego, Sław: Akad: Krak: Typographa. R. P. 1674 dnia 6. Octobra. Kraków 1674. s. 50 – 51.

23Samuel Bogumił Linde, Słownik języka polskiego. T. III. Warszawa 1812. s. 564.

24Ulryk Werdum, Dziennik podróży 1670 – 1672. Opr. Dariusz Milewski. Warszawa 2012. s. 70.

25„Replika na to od Synowca Stryiowi” w: Kochowski, Wespasiana, s. 52.

  pytacz

  A zapodaj no tu nam z czego sie wzielo francuskie przyslowie ”pijany jak polak”?

   HUSARSKI

   Do „pytacz” 05.05.2020. Z takimi kundlami jak ty nikt normalny nie poniża się do rozmowy. Komunikacja właściwa z tobą to kop w dupę. Rów masz nieźle obity, ale tam jeszcze gorsze rzeczy się dzieją. Tfu, jesteś obrzydliwy. Trzymaj się z daleka od normalnych.

    Anonim

    Proste pytanie i zatkalo kakao husarskiemu co by wszystkim co nie po jego mysli sadzil w doope (bo jego prawda jest najmojsza) ale sam jak widac leb pancerny ma od okowity, a wie kawaler pancerny ze ci polacy ktorzy walczyli w meksyku… tak ano byli tacy dlaczego uszli z zyciem kiedy ich kompani byli ”rezani na spiku”, no odpowiesz czerepie rubaszny?

  Anonim

  Ile wsi się składało na takiego konika z wystrojonym acanem z kawaleryjską fantazjom? Nie zawsze krowa która długo muuuuczy dużo mleka daje.

Grzes

Do tiktak – super komentarz w odp. na bełkot szwedzkiego błazna

Kamil 35

Ani myślę jego bredni czytać. Niemcy postawili nas, Polaków na skraju zagłady. Bili naszych na długo przed powstaniem naszej państwowości. Za co mamy im być wdzięczni ? Toleruję ich, bo życie takie a nie inne.

mj

Szwedzi, trudno zrozumieć dlaczego i po co mieli w Polsce wielu fanów. Ja do nich nie należę. I o zgrozo zgadzam się z Rosjanami, wręcz imponuje mi podejście Iwana grożnego, co posłów króla mającego w herbie snopek; czytaj Wazów, nigdy nie przyjmował osobiście. Królowie szwedzcy to zwykli awanturnicy, wykorzystujący europejską poprawność; wojna trzydziestoletnia, czy nieuczciwość polskich królów skoligowaconych z Wazami. Co sobie myślał Karol przed bitwą pod Połtawą? Został ranny i musiał uciekać w stepy do Turcji. Ze Szwecji nie wyszła żadna wartościowa dla krajów Europy czy Azji idea. Ponieważ jestem Polakiem, dziękuję braciom Słowianom, czyli Rosjanom, że tym awanturnikom, grabieżcom pokazali ich miejsce. Pozdrawiam Braci Moskali

  Nie zebym tam chwalil ale

  Mysle ze jakbys mial sposobnosc i wybor to polonezem bys nie jezdzil tylko volviakiem , szweda chyba szanujacy mechanior ma na warsztacie o noblu tez nic nie slyszal co prawda tu to na 2 babka wrorzyla jak to nobelman powiedzial ”za a nawet przeciw”

   HUSARSKI

   Ci którzy będąc Polakami slinią się tutaj aby tylko coś na Nasz Naród wymyślić najgorszego i tchórzliwie obszczekać jak w/w anonimy,to szambiane wysyski z duuupy. Skąd takie syfy? Najgorsza hołota wlokąca się za wojskiem gwałciła na potęgę. Niestety kobiety, gdy został zrobiony znajduch, rodziły takiego wypierdka. Pluje teraz dookoła. Ma to w genach. Po „Tatusiu”. Buble genetyczne.

Wader

Co za brednie i kłamstwa! Powinien być za to ścigany! Gdzie jest IPN??? Czy morderstwo na pocztowcu Ludwiku Danielaku tez ten baran nazwie idyllą? Niemcy pozbawili dzieci ojca, a matkę męża! Co za skończony kretyn z tego esesmana! Dlaczego jeszcze nie siedzi? Dlaczego nie poniósł kary tylko jeszcze szczeka i skamle?

Anonim

Szwedzinę utopić w kloace.

  Grzegorz

  Szwedzka menda, a dlaczego „ten dobroczyńca” uciekał jak szczur?

   Zniesmaczony

   Szwedzki zbrodniarz, zboczeniec i tchórz. Zakała narodu, wstyd dla każdej nacji za takich osobników.

   Husarski

   Poziom wielu komentarzy żenujący. Brak wiedzy podstawowej, dziury w mózgu, zero etyki. Czy ktoś słyszał o narkotyku na którym jechała armia ćpuna i szaleńca? TO jest całe źródło ich tej niby odwagi. Dyskusja bez takich podstaw jest bezprzedmiotowa. Ktoś się chwali że miał dziadka w ss. Niech poszuka syna wampira z Bytomia/zboczeniec, wielokrotny zabójca/ i założą Koło Dumnych Potomków, nawiążą współpracę z Kołem Potomków Zdrajców I Folksdojczów Z II Wojny Św. Ktoś pisze że babka jego jadła chleb z ręki niemca, i co, merdała przy tym ogonem? Tutaj zbrodniarz , zwyrodnialec i tchórz kłamie nieudolnie, koślawo chce swe odrażajęce czyny przedstawić tak aby się „wybielić” Należał do zbrodniczej organizacji, jest zbrodniarzem i nic tego nie zmieni. A tu dyskusja na temat HIGIENY? Nie dajcie z siebie robić idiotów! Tu chodzi o masowe, przerażające zbrodnie popełniane na całych rodzinach, miastach, narodach, popełniane w sposób odrażający, świadczące że poczwary je dokonujące z ludźmi nie mają nic wspólnego. Niech ten szwedzki śmieć opowie jak mordowali jeńców, kobiety i dzieci. Część”siostrzanej” dywizji „Viking” brała udział w mordowaniu Warszawy, gwałtach masowych morderstwach kobiet, dzieci, rannych, wziętych do niewoli prawdziwych bohaterów w czasie Powstania Warszawskiego. On tym ludziom nie godzien butów czyścić. Zbyt wielu takich zbrodniarzy uniknęło odpowiedzialności. Ale popieranie syfu jakie uosabia ta szwedzka poczwara przez współczesnych i to być może pseudopolaków to nieciekawa a poważna aberracja umysłowa. Zatłukłbym tego szwedzinę zwykłym kijem. Cała jedna dywizja ss składała się ze strażników obozów koncentracyjnych, to oni wpychali ludzi do komór gazowych i wrzucali cyklon…

   Pozdrawiam

    Grześ

    Esesmani po ll wojnie św. Byli ochraniani przez usa. Tylko pytanie: DLACZEGO? przeciesz ss-manów to w całej europie ścigano. NKWD najbardziej ścigało ukraińców z SS GALIZZEI. Najwięcej obywateli usa jest pochodzenia Niemieckiego

    do Grzesia

    Centrum zyda wizentala w Austrii tropilo wszystkich ktorzy zrobili im krzywde i tych
    co zjechali na vaticana CDpass ale dlaczego nie upomnieli sie o tego szweda?
    Byc moze swiadkowie zbrodni juz nie zyli

Tomek

PO samej dyskusji widać jakim jesteśmy narodem……..

  HUSARSKI

  Do Tomek / 11.08.2019 / Jakieś konkrety Tomku? Widać..?Po dyskusji…? CO WIDAĆ? Twoje dysputy widać na poziomie kłótni o klocki. Taki komentarz wiesz gdzie masz wsadzić sobie? Zresztą to stamtąd to wyjąłeś bo śmierdzi. Oszczędź nam swoich „intelektualnych fajerwerków gamoniu!

   ORP Piorun

   Popieram Husarskiego mądrze gada.

   hmmm

   Ten husarz to nastepny taki dzierzanowski ktory bije w pysk i strzela a pozniej pyta sie o co biega i ktoremu pewno jeszcze zycie w dupsko dobrze nie dalo do wiwatu jak paulusowi pod stalingradem sam jego ”nick” mowi ze cus ma z lepetyna erudyta w zabek czesany nawet nie ”pusci farby” jak ta jego husaryyja mordowala moskwe.Wojna zawsze byla jest i bedzie zlem, ale teraz juz jej nie bedzie bo nastapi taka walka o pokoj ze kamien na kamieniu nie zostanie

    HUSARSKI

    Dwa pedały, jakbyście mnie spotkali zabarwili byście majtki na brązowo. Jeden ruski trol, drugi brudna ciota. hmm i haha. Dwa w jednym. I popatrz o czym rozmowa. Husarski to moje nazwisko .

  Hahaha

  Husarski pi,pi,pi, juz ci odpowiedzial,po co zes tu wchodzil niewierny tomaszu aaa pewno chciales dowodu, on taki sam jak ta wersja kawalu o dwoch ”polakach” co dyskutowali i na koncu mieli 3 wersje zdarzen

   HUSARSKI

   Przytyki do nicka? Po coś tu wchodził? Czy to jakaś strona dla obsrańców? Jeśli tak to żegnam was smutne palanty. Nie zapraszałem do rozmowy. Od dzisiaj takim jak wy nie współczuję. Idioci.

ORP Piorun

Tak posumowując tą podan 8-letnią konwersacje pod tym tematem, to rozumiem że każdy ma prawo do życia, ale dla dobra całej ludzkości nie możemy pozwolić do popełniania tych samych błędów poniewż nie mamy tej komfortowej sytuacji w tym momęcie i nie powinniśmy pozwalać na takie zachowania ludzi szeżące nienawiść do danej słołeczności czy grupy ludzi. Uważam także że jeśli ci „patryjoci ” chodzący w koszulkach Polska Walcząca na prawde się uważają za paryjotów to nie powinni pozwalać na uczestnictwo neonazistów w marszach 11 listopada, obecość noenazistów powina być z ich strony chańbiona i uwłaczająca dla nich. Powinni z nimi walczyć!!!

  Husariasramnaislam

  Do „ORP Piorun” – dzięki za zrozumienie. Miło że jest ktoś normalny jak ty. Wpisy gloryfikujące ss-mańskie łajno powodują odruch wymiotny. JAK je przejrzysz zauważysz że pisze je głównie jeden zboczeniec. Myśląc że jest sprytny wpisywał niki będące nazwami angielskich miast, żałosny palant. Miałem podobne jak ty zdanie na temat skinhaedów, ale poznałem tych chłopaków i zmieniłem zdanie. To nie jest żadna kontynuacja tych pedałów ss-manów, tłumików i tchórzy którzy bez „PERWITINU” byliby zwykłymi ciotami, i taką jest prawda. Wielu zdobywał „szlify” w obozach koncentracyjnych wykazując się „bochaterstwem” w „walce” z kobietami i dziećmi, znęcając się nad nimi w zwyrodniały, odhumanizowany sposób. TO ONI zagazowywali całe rodziny cyklonem B. SS powstały jako jednostki policji, ich głównym zadaniem była walka z bezbronnymi cywilami. SS to kicha i wstyd, dywizja SS Delawangera to wynaturzony pojeby o prawie zerowej wartości bojowej. Dobrze że Delawangera polscy strażnicy zatłukli jak psa. To była iskierka sprawiedliwości. Co do Polaków że swastykami to poznaj ich, warto, zmienisz diametralnie zdanie, gwarantuję Ci. I jestem przeciwny napuszczaniu jednych Polaków na drugich.Jestem patriotą i cieszę się że jest tylu którzy kontynuują wartości patriotyczne hołdując bohaterów również nosząc znaki mówiące o naszej wspaniałej i burzliwej historii. Oby nie musieli przechodzić tego co nasi przodkowie, nie byliby od nich gorsi zapewniam Cię, mamy te same geny, geny po bohaterach. Chłopaki że swastykami też, warto ich poznać, warto mieć takich przyjaciół.wartościowych przyjaciół. Pozdrawiam Cię ORP Piorun.

Polak ze szwecji

Ten szwedzki palant, który opluwal niewolników przemyslowych, chyba nie widzial jak w latach 30tych zylo sie na szwedzkiej wsi? Albo jaka opinie mieli emigranci szwedzcy, którzy w ilosci ponad miliona, emigrowali do USA… „zlodzieje i kretacze”. Dzisiaj mozna jedynie powiedziec, ze to jeden z najbardziej zaklamanych narodów jEwropy!

Greg

Ten szwedzki pojeb bredzi tak samo jak komuchy o tym jacy to oni dobro nieśli. I gdzie są teraz te lewaccy społecznicy i aktywiści z ośrodka monitorowania zachowań rasistowskich?

  mister

  oni sa tam gdzie maja byc wiesz co to ruch ”meto” jak prawakowi cus tam mennndia wynajdo to prawda objawiona jak bauman/grosss, ale jak lewak z konkretnymi dowodami to lumpy siedza cicho jak w kosciel po smierci organisty

M.J.

Mydło w oczy szczypie,nieczystym.Czysty, samą wodą umyje się i jest czysty.

  Powiedz To

  Koronoszajbusowi

   Zamiatacz syfu

   Komuchy są zawsze tam gdzie ich miejsce. W moralnej czarnej dupie. Ktoś jeszcze nie wie czym ta czerwona sraczka trąca? Walnięty czy upośledzony? Kiedyś chociaż przygłupy nie umiały czytać ani pisać.

Elisabeth Åsbrink:

”Na północy kraju sympatyków było znacznie mniej niż na południu. Do zrozumienia tej sprawy potrzebna jest znajomość kontekstu. Szwedzi tradycyjnie zapatrzeni byli w niemiecką poezję, muzykę, filozofię, znajomość języka niemieckiego była dla nich taką drogą do europejskiej kultury. Z drugiej strony w Szwecji niezwykle silny był strach przed Rosją, przed bolszewikami. W oczach wielu Szwedów Hitler był jedynym człowiekiem, który mógł przeciwstawić się Stalinowi. To tylko niektóre przyczyny sporej popularności ruchu nazistowskiego w Szwecji.”

  HUSARIA - sramnaislam

  Do Elizabeth Åsbrink: ty kpisz czy bredzisz??? Bandy Skandynawów, m innymi ze Szwecji, mordowały bestialsko ludność Warszawy. Nie pieprz o poezjii, chodzi o wymiociny podajęce się za ludzi. Oddziały z Dywizji Viking. Tak samo zwyrodniali, dewianty nie ustępujące znoczeńcom, Niemcom z ss. Robisz z nich miłośników sztuki? Jakiej? Sztuki jak polać rannego benzyną żeby jak najdłużej palił się i wił z bólu w męczarniach? Sztuki polegającej na wbiciu kobiecie po gwałtach, butelki i zbiciu jej kopniakiem? SS-mańska zabawa. Coś jeszcze chcesz dodać Mundrołku? Śmiało, nie krępuj się. Co Ty masz w głowie?

   Na wojnie

   W karty sie nie gra i nikt ci kaganca na morde nie wlozyl mozesz luja pozwac ze klamie albo napisac ksiazke tylko przetlumacz bo my wiemy jak bylo ale inne juz nie bardzo, jak ci obermensze co mysleli ze szyty jada zasiedlac bialorus ”lebensraum” ale z dojczeban juz wiedzieli gdzie znajduje sie ich p-kt docelowy i jeszcze im brali za bilet. Jeszcze nie zapomnij pozwac papiza bo na bagnetach mieli ”gottmituns” i jeszcze jedno wojska zaciezne byly wszedzie najgorze bo wiedzieli ze w obcym kraju ich odpowiedzialnosc spada i dzialaja w imieniu najezdzcy Na koniec jedni mordowali drudzy przyjmowali na rekonwalescencje zwlaszcza tych po KL, a jak juz tak srasznaislam to zrob test wy..lej sie na koran albo spal wizerunek pedoguru, albo krzyknij przed antifom tylko najpierw wystrugaj sobie skrzynke

    HUSARIA - sramnaislam

    Do „na wojnie” Arabusy srali ogniem jak mnie widzieli i nie mogli połapać gdzie spierdalać. Jak popuszczasz ze ze strachu co chwilę, nie ubliżaj, nie przyrównuj się. Śmiesz mi coś doradzać, cienki bolku? Bublu genetyczny, syf jaki wypuszczasz nie ma składu ani logiki. Nie oszczam cię boś tego nie godny. Arabusy srali ogniem na mój widok a ty coś mi śmiesz doradzać? Nie wiesz do kogo to się nie pruj nieszczęsny. O to kim jesteś miej pretensje do tych co zmajstrowali takie coś. I won. Za dużo na zero czasu poświęciłem.

    HUSARIA - sramnaislam

    Do „Na wojnie” może się spotkamy? Obsrasz się wtedy na rzadko i będziesz przepraszał i skamlał niedojebku z poszerzonym wylotem.

Michał

Ewidentnie ten Szwed nie powinien palić maryhy. Jakby Szwedom przyszło stawić czoła i postawić się Niemcom, tak jak robili to Polacy, to prędzej zes*aliby się ze strachu.

mitunsFoery

ich hatte Recht :) mituns

  stacy

  PARSZYWY ten ptak ktory wlasne gniazdo kala

BBS

Czasy o których mówimy były z punktu widzenia ekonomii najtrudniejszymi w dziejach Polski ( okres międzywojenny i II wojna światowa). Na terenie naszego kraju przetaczały się bitwy I wojny światowej, a Piłsudzki miał do odbudowania ok 1/3 kraju, na co szły ogromne środki finansowe. Zaraz potem wybuchła wielka Epidemia Hiszpanki i Tyfusu, która zabiła ponad milion osób. COP i GOP zbudowano dopiero w połowie lat 30- tych bliżej II wojny światowej, pewnie dopiero wtedy Polska uzyskała zdolność do zaciągania dużych pożyczek na ten cel. A przecież sytuacja w Polsce w latach dwudziestych zaczynała się powoli polepszać np. chłopi dostawali preferencyjne pożyczki od rządu na zakup ziemi. Niestety w 1929 roku nastąpił czarny czwartek ogromy krach na wall street i wielki globalny kryzys gospodarczy. Zagraniczni kontrahenci Polski stali się niewypłacalni, zaś fabryki poupadały, bardzo wzrosło bezrobocie, a ludzie nie mieli środków finansowych na zaspokojenie podstawowych potrzeb jak jedzenie czy środki higieniczne. Stopy procentowe poszybowały w górę wpędzając chłopów w nędze. Ale trzeba tu pokreślić że rozwarstwienie majątkowe na wsi zawdzięczamy naszym zaborcom ich ekonomicznym rządom. Bogaci Chłopi stanowili tylko do 10 % mieszkańców wsi. Reszta bidowała bo nie stać ich było na zakup ziemi, która nadawałaby się pod uprawę za pańszczyznę czyli czynsz.Ludzi było niewiele ziemii zaś dużo tylko aby mieć nawóz naturalny. W czasach I RP i gospodarki folwarczno- pańszczyźnianej chłop zakładając rodzinę drewno na chałupę i opał na start oprócz tego młodzi ludzie dostawali wyprawkę w prezencie ślubnym, czyli kołdry, garnki itd…. W czasach zaborczego czystego kapitalizmu po rozbiorach Polski już tak dobrze nie mieli, bo musieli sobie to wszystko sami kupić a ziemie młodzi mogli jedynie dostać od rodziców lub dziadków oczywiście strasznie rozdrobnione bo rodziny były wielodzietne i każdemu trzeba było coś dać. Który z młodych ludzi ma teraz taki start że może zakładać rodzinę mając dom i pewne stałe źródło utrzymania dla niej, no sami pomyślcie.

Nosferatu

Polskie obozy koncentracyjne,w Jedwabnym żydów mordowali Polacy których broniło ss. Niemieckie filmy pokazują Niemców jako ofiary wojny, A teraz to . Za 5 lat okaże się że to PL rozpętała WWII, w Katyniu Polacy sami się zastrzelili, a na Wołyniu to Polacy mordowali kochających pokój upowców …

Ponury Szatniarz

Widzę, że tu jak w dniu świra „ moja racja jest mojsza od twojszej”. Nie twierdzę że jestem Alfą i Omegą, ale widzę tutaj wyraźny podział, (lub po prostu trolling, swoją drogą dość niesmaczny, bo co gdybyś rzeczywiście bronił z zapałem swojego, nie powiem od razu narodu, a wolności?). Poza tym- już za nawiasem, i tak piszę jedną ręką 😱, w drugiej trzymam telefon 😉. Mimo tego, iż rzeczywiście byś czuł tożsamość i przynależność, taki wpis, nawet żartem powoduje, że niesmak pozostaje, przynajmniej na pierwszy rzut oka, wyzbyłem się oceny ludzi, czy też pouczania, bo sam święty nie jestem. Niektóre komentarze, pisane całkiem dobrą polszczyzną, mają dla mnie, a raczej nie mają, nutki sarkazmu, cynizmu czy ironii. Jest to dość przykre, ale może to ja nie koduję „co autor miał na myśli”. Wracają do tematu.

Wg. mnie czy ruscy czy niemcy czy Sentinel Północny, najeźdźca jest najeźdźcą. Prawda jest taka, iż Niemiaszki zrobiły, czy też wywołały ll wojnę bez jej wypowiedzenia. Upozorowali dość z resztą nieudolnie, (ale nie o to chodzi) napad Polskich sił wojskowych (ludzi z Wojska Polskiego), niezbyt ( swoją drogą) wyszukana akcja specjalna komankurwadosów, mówiących płynnie w dwóch językach, jednak śpiewających „Die fahne hoch” i posiadających nad futryną hakenkreuz, (nie jestem również fanatykiem religijnym, choć kieruję się stereotypami, jak z resztą każdy – bo taka prawda. Nie czynię tego do jednostek, często się można oszukać na podstawie wypowiedzi jednego idioty, czy dyplomatoła, nazywajmy rzeczy po imieniu. Niewiedza nie jest kalectwem, ale ukierunkowana niechęć do całej populacji, każe nazywać idiotyzm, debilizm, kretynizm czy imbecylizm właśnie po imieniu, różne są charaktery ludzkie, jeden powie coś stereotypowego negatywnego w złości, ale po chwili ochłonie, bo tak naprawdę nie żywi nienawiści, lecz to się często pomija i wycinanki montuje jak się chce. Gorsi są co uśmiechnięci klepią Cię po plecach, dają w przypadku pracy reprymendy w postaci porady. Ogólnie jest Alles gut, Brilliant, Alles goed, Magnifique, Molto bene czy haraszo (choć ten ostatni może być najbardziej szczery). Mam poglądy prawicowe, co nie znaczy że lewica powinna być powywieszana, bo mają kilka niezłych pomysłów. Tak jestem prawicowym, się okazało OSZOŁOMEM, gdyż przez DEBILI, najczęściej wykrzykujących hasła, które są niedopuszczalne, raz prawnie, dwa występuje megakurva paradoks, że tak zwana Młodzież Wszechpolska, NOP, czy ONR – nie wybielam, ale mieć super pomysł, a wcielić go w życie, przy tym porwać każdy elektorat, to sztuka. Natomiast ci kretyni krzyczą słowa, za które powinni, (później by może tak było, dla bardziej opornych, znaczy oddanych) iść co najmniej do więzienia, na własny koszt. Poglądy neonazi, przy jednoczesnym kurwowaniu na komunizm czy socjalizm, mijają się z celem, trudno to na pierwszy rzut wykukać. Rozpisałem się, no dobra chodzi o to, że po uświadomieniu sobie, że nazizm to poprostu nacjonalizm, jeszcze bardziej rozwijając NARODOWY SOCJALIZM, mnie jest ganc egal, czy mój podatek pójdzie na katoprawicę. Biorącą przykłady z ll Rzeczpospolitej, a za uszami trochę ma. Nie jestem również o zgrozo antysemitą, w MOIM odczuciu Żyd nawet nie tyle gardził, co uważał za przygłupiego, polskiego chłopa, tyrał najczęściej na pańszczyźnie, dostawał w dzierżawę najczęściej mały często „bogaty” w minerały areał wielkości znaczka pocztowego, gdzie tylko trawa czy owies jedno i to samo. No może jeszcze żyto jakoś rosło, bo pszenica to raczej not possible, szczególnie że dziecek dużo, wszystko trza wykarmić, a i się chciało (nie dlatego, że to fajne i aż ich nosiło -obowiązek małżeński, przed również, ale cicho, takie rzeczy przed ślubem), po Bożemu to oczywiście każde było błogosławieństwem, ale do lekarza, czy nawet zielarza (na pewno by nie zaszkodziło) to NIE! Pan doł to i zabroł. Tako Jego Wola. Trumnę się strugało, na wszelki wypadek. Ale na ofiarę czy do karczmy musiało być. Przykro mi to mówić, ale u najbiedniejszego Żyda, mogło być, że czasem, głodowali – Jednak smykałka do handlu sprawiła, że taki nigdy nie był z gołą dupą na wietrze, nawet pożyczkę, gdy był zmuszony wziąć u innego Żyda, zawsze jakoś spłacił czy odrobił, to mu ktoś pomógł. MOGLI PRZEZ PEWIEN CZAS NIE JEŚĆ JAK NALEŻY. ALE UTRZYMYWALI JEDNOŚĆ. Nie wiem czy Szabat, koszerność, czy inne rytuały mają sens, lecz każdy mały Icek, ilu by nie było, zawsze był przynajmniej czysty i każdy bez wyjątku uczył się, jeśli nie w szkole to nawet w burdelu, jednak MUSIAŁ umieć czytać w co najmniej 3, tak trzech językach, Polski jako wiadomo obywatel, jidysz, i hebrajski do modlitwy, wszystkie biegle, najczęściej jeszcze (w dużej większości) był niemiecki lub, a nawet i rosyjski) podczas kiedy polski chłop szansa 80% przynajmniej potrafił może liczyć, wszystko co napisane uznawał za prawdę- no bo łopisane, a gdy coś chciał sprzedać, musiał się liczyć, czy ten nożem chrzczony, da mu, jeśli trochę go szanuje max 70% ceny, połowę, czy zarobi kilkukrotnie, często specjalnie zaniżając cenę, z różnych powodów, braku sympatii, bo jak do Żyda?, A i tak był przed faktem dokonanym, często to właśnie kobiety otrzymywały, coś na wzór prawdziwej pomocy. Na pewno lepiej ją wykorzystały, niż mąż, który rzucił rubla czy złotego, a osiem gęb do wykarmienia, ale kurwa mać „pod sklepem” musiał pokazać, że ma!! Stać go. Gospodorz jak chol…a tam, jak skurwysyn. No i na kościół, choć wtedy była to bardziej jeszcze posługa niż zawód. Ksiądz umiał czytać, pisać był wykształcony, choć nie było to jego zamiarem, wykorzystywał to, wtedy jednak najczęściej, przyświecał temu dobry cel. Nie było tej obojętności, a może zrobię coś dobrego. Nie. Oni czuli, że muszą, ale ten przymus coś im daje.
Byli niemal święci, powiedzieć coś na Dobrodzieja, coś mało pozytywnego, dobrze jak zęby powypadały na czas, Teraz też są rejony, gdzie pomimo dowodów bronią bandyty w koloratce i tu zdania nie zmienię, nie odrzucam tego, jeszcze nie myślę, że to naprawdę źli ludzie, jednak brzydzimy się ich, to ile jest afer pedofilskich ostatnio, to wierzchołek góry lodowej, przy obecnej władzy, jeszcze częściej zamiatanych pod dywan. Natomiast, nie razi mnie, czy osoba duchowna ma kogoś jak w normalnym związku, co innego domyślać się mieć nawet pewność, a co innego usłyszeć to wprost. Trochę to na początku egzotyczne – przyznaję, ale co mi do tego, nie robią nic złego, nikogo nie krzywdzą a muszą się ukrywać. Gdyby na zdrowy rozum Bóg uważał to za zło i ciężki grzech. To Rabini i Duchowni prawosławni, czy grekokatoliccy, padali by jak muchy. Jednakowoż nie widzę nigdzie mknących po nieboskłonie ognistych rydwanów, Ani Anioł Pański z mieczem jeszcze straszniejszym niż ruskie cygary z przydziału za Sojuza, jakoś się nie pojawia, większość ludzi nosi w sobie granice, których przekraczać nie będzie, nie powiem, że nie wolno, jeśli coś jest tabu, a inni czują się z tym dobrze ja nie muszę tego robić, nawet jeśli jest to czasem zagrożone więzieniem, nie musi być złem. Oczywiście doputy dopóki nie wykorzystuje się czyjejś niewiedzy, czy nawet nie inteligencji, nie mówiąc o krzywdzie wyrządzanej drugiej osobie z wyrachowaniem, co mi do tego. Mam poglądy prawicowe – podkreślam, nie chodzę po ulicy i nie krzyczę „Polska krajem bez pedałów” czy „Pedały do gazu” bo nikt z prawicy tak głośno nie powie. Tu moja prywata. Nie lubię też manifestowania się na paradach równości.
To są prywatne sprawy, każdej osoby, nie powiem, że to rozumiem bo niestety nie rozumiem. Czy akceptuję? Toleruję, akceptuję natomiast jednostki, nie ogół, złapać dziewczynę za rękę czy przytulić i zostać homofobem i prowokatorem, bo akurat dwóch czy dwie, ale częściej niestety dwóch było na „randce” i poczuli się dyskryminowani i napiętnowani, bo ja kurewka, czytam w myślach i robię to specjalnie, choć widzę ich pierwszy raz w życiu (w zasadzie to dopiero po zwróceniu „uwagi” nawiązaliśmy jakiś kontakt). I jest coś w tym, że tacy sami są sobie winni, wiedzą w jakim kraju żyją, postęp technologiczny czy techniczny, nie zmieni we łbach idiotów, prędzej na gorsze. A te wszystkie homosie, wymalowani ubrani jak zboczeńcy to woda na młyn dla hołoty, która, nie wie co krzyczy i ważniejsze dlaczego to krzyczy, skoro „oficjalnie”, ale jednak socjalizm, komunizm, narodowy czy nie. Przepraszam jeśli kogoś obrażę, to trochę tak jakbym powiedział nigga do czarnego czy mulata będąc białym, choćby naprawdę był twoim kumplem poczułby się dziwnie, przynajmniej na początku, ale w czym gorszy jest pedał swój od takiego z zagranicy. To są właśnie ultrasi, nawet za sanacji, której tak chcą, a która za uszami ma sporo, były, wolność wyznania, za rzeczy nieobyczajne trafiało się nawet na kilka dni do aresztu, no bo takie prawo, ale we własnym domu byłeś panem, nawet kiedy z nakazem przychodziły kontrole, każdy najpierw pukał do drzwi, a nawet gdy się rozpędził i otworzył jedne za dużo, mogłeś uczyć psa starogreckiego, jeśli to była sypialnia, każdy przeprosił i przynajmniej przymknął drzwi, wyjaśniając powód wizyty, a teraz, każdy ma prawo się pomylić, ale sorry kilka lat namierzają klienta, wiedzą co robił zanim się urodził, rozpracowują od lat, poważnie to na końcu albo pomylą klatkę, albo piętro i przed szóstą lecą drzwi i wpada cała brygada psów, którzy najpierw robią, potem myślą i nie dziwią ich emeryci czy matka z dziećmi, a mieszkanie znają przecież doskonale, niektórzy byli tam pod przykrywką wcześniej. Jak to się mówi dobrze żarło i zdechło, miało być jak nigdy, wyszło jak zawsze, na końcu wszyscy będą pamiętać bandę bezmózgów, działających na komendę, a każdy oficer, mających problemy z liczbami pierwszymi, najpierw wszystkich kładą, po chwili któryś najgenialniejszy się wyłamie. O, to chyba nie tutaj, potem do reszty dociera info, ale co robić, narobili hałasu z zaskoczenia, ale piętro wyżej lub niżej i nie ma bata, że gość jeśli to nie tępy dres, od dawna przypuszcza, że coś takiego może się zdarzyć a wjebanie się z futryną o godzinie kiedy jeszcze szept robi echo na pewno go nie obudziło albo czeka na nich z łapami za głową. Co do tego co ten „viking” mówił, mógł tak myśleć, propaganda potrafi. Widocznie nie miał innych wzorców, światopogląd na poziomie biedronki. Z jakiegoś powodu wydawało mu się, że robi dobrze a Niemcy to nie okupanci, być może coś z głową nie tak, wprowadzać kulturę i postęp w sposób taki, że mało kto tego doczeka. Widocznie nie był również patriotą, skoro włożył obcy mundur. Co innego postawić marionetkowy rząd a co innego zrobić coś od czego nie zależy twoje życie, zrobił to bo chciał, nawet gdyby napadła na mnie armia pacyfistów z pistoletami na wodę, mógłbym się poddać dla zabawy. Nawet gdyby obiecywali wygrany kupony na loterii, nie odśpiewał bym oficjalnie hymnu innego państwa, nie włożyłbym również obcych barw narodowych, kasa kusi ale jednak, przede wszystkim nie poparłbym aktywnie napaści na niepodległe państwo innego państwa. Co do dywizji. Została ona sformowana, dość wcześnie, służyli tam głównie Skandynawowie, Szwedzi, Duńczycy, Norwegowie, byli też Niemcy, oraz wcieleni od razu po wkroczeniu Rzeszy, przed sformowaniem kolejnych dywizji kolaboracyjnego państwa ochotnicy z Północnej Francji, Belgii czy Holandii, trzon jednak stanowili Szwedzi i Norwegowie, później pod koniec wojny było sporo Niemców, ale wiadomo, rzucali gdzie trzeba było i kogokolwiek. Z relacji wynika, że była to jedna z najlepszych dywizji WaffenSS, pod kontem walki, byli nieustępliwi, walczyli dokąd mogli, niektórzy woleli być dobici niż opatrzeni, cechowało ich, no właśnie co morale tam było większe, niż w Niemieckich jednostkach typowo niemieckich np. dywizji Hohenstaufen, która od początku nie miała łatwo, bo od razu za Bug, nie żebym im współczuł czy coś. Jednak byli bardzo dobrze wyszkoleni, od pewnego momentu zdobycie przez aliantów opaski rękawa z nazwą dywizji zerwaną, znalezioną czy z trupa, nie ważne – było traktowane jak trofeum. Ciekawe, że była to jedyna jednostka nie niemiecka, w części ale dość małej na początku, której od samego początku pozwolono, a w zasadzie uprzywilejowano do noszenia run ss, poza naszywkami, (które z resztą żandarmi też mieli), na patce kołnierzowej, co przysługiwało, wyłącznie żołnierzom urodzonym z niemieckim lub austriackim obywatelstwem do tego ze sprawdzonym rodowodem, jak pies. Mieli sposoby skuteczne w dość dużej mierze, aby określić nie z wyglądu bo to najczęściej zawodziło, czy jest domieszka innej krwi zwłaszcza, semickiej i w jakim stopniu jest mieszańcem, niemieccy Żydzi mieli krótko mówiąc, mimo obywatelstwa i miejsca urodzenia przesrane jak mucha w październiku, w najlepszym wypadku, taki lekko pomieszany mógł trafić do innej formacji, w najgorszym (czasem cechy się uwydatniają w późniejszym pokoleniu), prosto do Dachau z czerwonym trójkątem na pasiaku. Prawda natomiast jest jedna, z okupowanych państw w latach 39-45, jesteśmy jedynym narodem, w którym nie powstał kolaboracyjny rząd na kształt Vichy, inne nawet nie najechane, nie potępiły a nawet wspomagały, niekoniecznie militarnie, zbrodniczą ekspansję fryców. I na koniec, bardziej niż polskie obozy, pieni mnie, co? Naziści, naziści to, naziści tamto, nie mówię żeby wypominać u nas też byli ohydni szmalcownicy, coś między zdechłym karaluchem a podeschniętym glutem na krawężniku, lecz ci naziści to nie plemię, które w enigmatyczny i tajemniczy sposób zniknęło w 1945r.

Polak znający historie

Wy kurwy niemieckie, wstydu nie posiadacie
Dramat że jakiś chuj szwedzki, który swoj kraj sprzedał ma czelności coś takiego napisać, poza tym Szwecja długo nie powalczyła- jakieś 16 godzin 😂- Erik wallin pomaszerował razem z chorym bydłem omiamionyn Hitlerowskim obłędem

Ecik

A wiecie ze moga miec w duzym stopni racje . Mowa jest o ludziach ze wschodu z bialorusi. To bylo 70 temu. Zobaczcie jak dzis ruskie bydlo sie zachowuje jak rabuje gwalci i chodzi zawszone. To sobie wyobrzcie jaka to musiala byc dzicz 70 lat temu. Caly czas mam na mysli dawne tereny polski na wschod od buga i tamtejszych mieszkancow. Moze maja na mysli polakow ale mowia o wschodniej dziczy ruskiej bialoruskiej i ukrainskiej ze wschodu. Kto nie wierzy to niech dzis pojedzie do Buczy.

tommylee

Prawda jest taka ze niemcy to najwieksze brudasy europy co 2 zyje jak swinia w chlewie o ich leniwych zapijaczonych kobietach juz nie wspomne.

Karo

Powiem tak, sekcja komentarzy pod tym artykułem jest kwintesencją polskości, skaczemy sobie do gardeł, ale i tak mimo wszystko wódkę razem pić będziemy, a jeśli będzie trzeba to i krzywdzie się postawimy. W czasach pokoju, po prostu musimy nadal prowadzić swoją batalie, bo to mamy we krwi, ;D Zdrowie bracia, bo rodziny się nie wybiera ;D

Qwerty

I dobrze tępić gadów czym się da

Historyk

Przecież dla wszystkich jest oczywiste, że szwedzi wybili 40% Polaków, niemcy 20% Polaków, a obydwa narody okradły nas ze wszystkiego, a mimo wszystko dalej żyjemy, budujemy swój kraj i będziemy żyć na przekór tym niedojdom, którzy obecnie zostawili łona swoich germańskich kobiet afrykańczykom i seryjnie zarażają się HIV kopulując z afrykankami.

Bredah

No to wszystko to jest szczera prawda! Bo to tak działa. My uczymy jedzenia widelcem, a nam dają mydło. Szwedowi ktoś powinien zasponsorować mózg bez pustych przestrzeni :D

Ksjwk

Artykul stary, ale co tam, dajcie go mi, chętnie mu osobiście „podziękuję”!

lola

o tym się głośno nie mówi ale bynajmniej ja jako dziewczyna w wieku ok 14-17 lat wiele razy słuchałam historii z pierwszych ust, mojej babci i jej szerokiego grona koleżanek i kolegów którzy odwiedzali ją czasem. Wspominali lata pracy przymusowej w Niemczech. O dziwo, były to ciekawe i miłe opowieści. Nie zawierały przemocy fizycznej, Niemcy dbali o nich jeśli mamy na myśli pracowników przymusowych. Natomiast nasłuchałam sie okropych i bardzo przerażających wspomnień z Ukrainy, jak wymordowali ludzi ze wsi, tam gdzie mieszkała mała wtedy babcia. Uciekły z siostrami na bagna na których spędziła kilka dni bez jedzenia w zimnej wodzie. Gdy wróciły potem do wioski, wszyscy Polacy nie żyli ale ten koszmar który ujrzały pozostawił w ich głowach traumę do końca życia. Ukraińcy mordowali Polaków z obrzydliwym okrucieństwem. Trzeba o tym mówić głośno!!

tom

🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Nic dodać nic ująć 👍👍👍👍👍

na pewno

to prawda. polak to p*** kundel i złodziej. i jescze głupek . i tyle. genów nie zmienisz.

  czarny

  Opisałeś siebie jak rozumiem bo ja np złodziejem nie jestem

S.S.

Przecież te kometarze a może i cała strona podpadają pod propagowanie nazizmu.

Llokoo

ciekawostkihistoryczne.pl Połowa komentarzy tutaj nadaje się do prokuratury, to jawne propagowanie nazimu i ludobójstwa.

Dumna

Jak można wypisywać takie brednie, że Polacy nie znali mydła. Do dzisiaj wszędzie na świecie nawet w najbogatszych krajach są różnice społeczne od milionerów do bardzo biednych ludzi. Moi przodkowie byli polską szlachtą. Kiedy bolszewicy deptali polską ziemię i kulturę w drodze do Berlina, grabili, mordowali, gwałcili kobiety, palili i ładowali do bydlęcych wagonów miliony Polaków wysłanych na nieludzką ziemię – Sybir.
Taki właśnie los spotkał moich dziadków.
Znalezione różowe mydło próbowali jeść, pianino – skakali po nim bo wydawało dźwięki. Dziadka stłoczyli do wagonu a jego dworek spalili po uprzednim splądrowaniu. Takie były losy Polaków. Po wojnie oddano mój kraj pod władanie bolszewickie, Niemcy nie wypłacili Polsce odszkodowania wojennego. Proszę więc nie opowiadać o bogactwie niemieckim i ich wyższej rasie morderców. Czas spojrzeć na prawdę kto kim był i kim jest.

Dumna

Jak można wypisywać takie brednie, że Polacy nie znali mydła. Do dzisiaj wszędzie na świecie nawet w najbogatszych krajach są różnice społeczne od milionerów do bardzo biednych ludzi. Moi przodkowie byli polską szlachtą. Kiedy bolszewicy deptali polską ziemię i kulturę w drodze do Berlina, grabili, mordowali, gwałcili kobiety, palili i ładowali do bydlęcych wagonów miliony Polaków wysłanych na nieludzką ziemię – Sybir.
Taki właśnie los spotkał moich dziadków.
Znalezione różowe mydło próbowali jeść, pianino – skakali po nim bo wydawało dźwięki. Dziadka stłoczyli do wagonu a jego dworek spalili po uprzednim splądrowaniu. Takie były losy Polaków. Po wojnie oddano mój kraj pod władanie bolszewickie, Niemcy nie wypłacili Polsce odszkodowania wojennego. Proszę więc nie opowiadać o bogactwie niemieckim i ich wyższej rasie morderców.

Pablo

Tak jest w łeb polaczków zimna woda pała i wąskie drzwi

Magdalena

Niestety razaca NIEWIEDZA historyczna robi swoje.Slowianie żyli spokojnie gościnne w otwartych chatach dbali o starców, sąsiadów dzieci ,nie używali kluczy i zamków.Wierzyli w swoje bóstwa Swarozyca,Tryglawa i inne lokalne.To GERMANIE zepchneli ich z nad Laby aż za Odrę. To GERMANIE przyciągnęli jak ZARAZE religie która kazala nawracać, mordować i palić na stosach. Slowianie ze swej naturÿ WSZYSCY są goscinni i dbają o starszyznę.U Niemca się NIGDY nie najesz a dziadków do Altenhaimow wysyłają.Prosze obejrzeć film Mitsommar co robiono że starszyzna w Szwecji a to też GERMANIE.W Japonii dziadki dostawały ostatnia wieczerzę i szły ZAMARZNAC w góry. Upraszam o naukę historii vide kroniki niemc Thitmara ,który podróżował z Ottonem przed bitwa pod Cedynia.IGNORANCI branie piszą a DYLETANCI to komentują.

POzim poziomowi nierowny

Moj tata wrocil z gruzlica ,z niedokarmenia ,wazyl 40kg.Mama z powodu uderzenia przez niemca ktory zlamal jej obojczyk,ktory zle sie zrosną i uczynil z niej inwalidke z niedowladem reki prawej.Do dzisiaj nie dostali zadnych odszkodowan ani zaplacy za prace ! To byli niemcy tak okrotni !

Zobacz również

Druga wojna światowa

Ziemie odzyskane… gwałtem. Czy to co Polacy robili w 1945 roku można usprawiedliwić? [18+]

Gwałt jest wpisany w naturę każdej armii, jak broń czy alkohol. Mistrzami w tej haniebnej materii są Rosjanie, którzy pozostawili po II wojnie światowej około...

15 czerwca 2015 | Autorzy: Wojciech Lada

Druga wojna światowa

Młot Thora. Superbroń Heinricha Himmlera

Pod koniec II wojny światowej Reichsführer-SS Heinrich Himmler zlecił badania, celem których była budowa supernowoczesnej broni inspirowanej Mjollnirem – młotem nordyckiego boga Thora. W obliczu...

9 września 2014 | Autorzy: Robert Jurszo

Dwudziestolecie międzywojenne

Idzie goły Göring ulicą… Jakie kawały opowiadali sobie mieszkańcy III Rzeszy?

W Trzeciej Rzeszy krążył żart: „W jadącym pociągu dwaj milczący ludzie wykonują ledwo zauważalne gesty pod kocami, którymi są nakryci - to głuchoniemi opowiadają sobie...

7 sierpnia 2014 | Autorzy: Robert Jurszo

Druga wojna światowa

„Bogu dzięki za hitlerowców”. Czy sojusz polsko-nazistowski był możliwy?

b> W sierpniu 1941 roku w Warszawie umieszczono olbrzymie płachty, przedstawiające żołnierzy Wehrmachtu, zmierzających walczyć z Sowietami. – Na froncie wschodnim, u boku żołnierza niemieckiego...

2 kwietnia 2014 | Autorzy: Michael Morys-Twarowski

Dwudziestolecie międzywojenne

Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu zbudowano… w 1917 roku?

W artykułach i książkach poświęconych obozowi Auschwitz-Birkenau można wyczytać, że Niemcy utworzyli go w połowie 1940 roku. Jest to prawda, ale tylko połowiczna. Rzadko wspomina...

28 września 2012 | Autorzy: Kamil Janicki

Druga wojna światowa

Ukraińcy są w rzeczywistości Niemcami? Sekret ukraińskiej dywizji Waffen-SS

W ramach Waffen-SS utworzono kilkadziesiąt mniejszych i większych oddziałów sojuszniczych, złożonych z przedstawicieli niemal wszystkich narodów Europy. Najwięcej kontrowersji zawsze budziło powołanie ukraińskiej dywizji „Galizien”....

20 września 2012 | Autorzy: Kamil Janicki

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.