Ciekawostki Historyczne
Druga wojna światowa

Bestialskie bombardowanie Wielunia. Już w pierwszym dniu wojny niemieccy zbrodniarze pokazali swoje prawdziwe oblicze

Pierwsze niemieckie bomby spadły na Wieluń o godzinie 4:40. Wystarczyło kilka godzin, by nadgraniczne miasto zamieniło się w stertę gruzów. Niemcy przeprowadzili atak, mimo że miasto było celem niebronionym i że nie było w nim żadnych znaczących celów militarnych.

Piątek 1 września 1939 roku był w Wieluniu dniem targowym. We wczesnych godzinach porannych, na handel ze swoimi płodami rolnymi, do miasteczka zjechało wielu okolicznych chłopów. Kiedy pojawiły się pierwsze samoloty i zawyły syreny alarmowe, nie wzbudziło to jakiejś szczególnej paniki. Mieszkańcy i przyjezdni byli przekonani, że oglądają tylko zapowiadany wcześniej próbny alarm przeciwlotniczy.

Miasto obrócone w gruzy

Pierwsze niemieckie bomby spadły o godzinie 4.40. Wymierzono je w Szpital Wszystkich Świętych: jednopiętrowy, murowany, XIX-wieczny budynek zaprojektowany przez znakomitego polskiego architekta Henryka Marconiego. Obiekt został doszczętnie zniszczony. W jego gruzach śmierć poniosły 32 osoby. Szpital został zbombardowany mimo tego, że na jego dachu namalowano wielkie znaki Czerwonego Krzyża.

Do godziny 14.00, w wyniku kilkukrotnie ponawianych nalotów, Wieluń zamienił się w dymiące pogorzelisko. Zburzone zostało około 75% miejskiej zabudowy. W gruzach legło wiele zabytkowych budynków, zniszczono cenne obiekty sakralne. Śmierć poniosło około 1200 osób.

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Bezbronny cel

Niemiecki Blitzkrieg w Polsce zaczął się od zbrodniczego bombardowania tego właśnie bezbronnego miasta. Kiedy bombowce nurkujące Luftwaffe zaatakowały leżący tuż przy niemieckiej granicy piętnastotysięczny Wieluń, w mieście nie było praktycznie żadnych znaczących celów o charakterze militarnym. Czym w takim razie podyktowana była decyzja o nalocie?

W wyniku wielogodzinnego bombardowania Wielunia zniszczonych zostało 75% budynku, a śmierć poniosło około 1200 osób.fot.domena publiczna

W wyniku wielogodzinnego bombardowania Wielunia zniszczonych zostało 75% zabudowy, a śmierć poniosło około 1200 osób.

Według wielu opinii obiekt ataku został wybrany z pełną premedytacją przez dowodzącego nurkowcami generała Wolframa von Richthofena, który chciał sprawdzić w praktyce niszczycielskie możliwości najnowszego wówczas bombowca Junkers Ju-87B. Był to, swoją drogą, ten sam człowiek, który dwa lata wcześniej zarządził zrównanie z ziemią hiszpańskiej Guerniki.

Dowództwo niemieckiego lotnictwa w cyniczny sposób złamało postanowienia konwencji haskiej zakazujące podejmowania działań wojennych wobec cywilnych, niebronionych obiektów.

Urażona duma zbrodniarza

Być może chodziło również o urażoną ambicję niemieckiego generała. Zaledwie dwa tygodnie przed atakiem na Polskę bombowce nurkujące Richthofena sprawiły się fatalnie. Wtedy to na poligonie w Neuhammer (obecnie Świętoszów) 13 z 14 junkersów wbiło się w ziemię podczas bombardowania pozorowanego celu. Było to sporą kompromitacją dla dowódcy, tym bardziej że ów incydent nastąpił w obecności wysokich rangą oficjeli Luftwaffe.

Prawda o horrorze niemieckiej okupacji w książce Dariusza Kalińskiego pod tytułem "Bilans krzywd". Już dziś zamów egzemplarz z rabatem w naszej księgarni.

Prawda o horrorze niemieckiej okupacji w książce Dariusza Kalińskiego pod tytułem „Bilans krzywd”.

Czy więc do obrzydliwej zbrodni na Polakach doszło tylko po to, by pokazać, że niemieccy lotnicy potrafią spisać się w walce? Albo raczej – że potrafią mordować niebronione ofiary i niszczyć cywilne obiekty, z pogwałceniem prawa międzynarodowego i elementarnych prawideł wojny?

Na to wygląda. A była to tylko pierwsza z całej serii do dzisiaj nierozliczonych zbrodni hitlerowskich. O tej i kolejnych przeczytacie w mojej nowej książce: „Bilans krzywd. Jak naprawdę wyglądała niemiecka okupacja Polski”.

Bibliografia:

Artykuł powstał w oparciu o literaturę i materiały, które zebrałem podczas pracy nad publikacją „Bilans krzywd. Jak naprawdę wyglądała niemiecka okupacja Polski”. Pełna bibliografia znajduje się w książce. Poniżej publikacje, z których zaczerpnąłem zamieszczone w tekście cytaty:

  1. W. Anders, Bez ostatniego rozdziału. Wspomnienia z lat 1939–1946, Lublin 1992.
  2. S. Sławiński, Od Borów Tucholskich do Kampinosu, wyd. 3, Warszawa 1977.
  3. Okupacja i ruch oporu w dzienniku Hansa Franka 1939–1945, wyb. i oprac. pod nauk. kier. S. Płoskiego Lucjan Dobroszycki i in., t. 1: 1939–1942, wyd. 2, Warszawa 1972.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Niemiecka okupacja Holandii

Atak III Rzeszy na neutralną Holandię był błyskawiczny. Hitler potrzebował zaledwie tygodnia, by opanować ten kraj – i rozpocząć brutalne prześladowania.

20 sierpnia 2023 | Autorzy: Roxane van Iperen

Druga wojna światowa

Sztukasy. Ptaki śmierci Hitlera

Bombowce Junkers 87 Stuka, czyli tzw. sztukasy, niosły potworne zniszczenia. Ich przybycie zwiastował dźwięk syren, który skutecznie miażdżył psychikę wroga.

17 października 2022 | Autorzy: Marcin Moneta

10 wynalazków, które zmieniły oblicze wojny

Dla wynalazców i inżynierów wojna od zawsze była doskonałym poligonem doświadczalnym. Dzieje krwawych konfliktów to także dzieje kolejnych wynalazków, które miały na celu usprawnienie działań...

28 marca 2019 | Autorzy: Maciej Zborek

Druga wojna światowa

Ilu Polaków poniosło śmierć w wyniku niemieckiej okupacji?

Ilu Polaków zginęło w II wojnie światowej za sprawą Niemców? Ilu zamordowano polskich cywili i ilu żołnierzy? Ilu Polaków straciło życie na skutek represji i...

2 października 2018 | Autorzy: Dariusz Kaliński

Dwudziestolecie międzywojenne

Ewakuacja skarbów narodowych. Jak ratowano dorobek polskiej kultury przed niemieckim najazdem w 1939 roku?

Zalecenia wydano na kilka miesięcy przed wybuchem wojny, ale nikt nie zadbał, by wcielono je w życie. Prawdziwa praca ruszyła w przededniu spodziewanej inwazji. A...

16 września 2018 | Autorzy: Dariusz Kaliński

Druga wojna światowa

Hanna Reitsch. Ulubiona pilotka Hitlera

W czasach gdy idealna Niemka miała zajmować się domem i rodzeniem dzieci, ona chciała latać. Kiedy wreszcie pozwolono jej zasiąść z a sterami, swoimi wyczynami...

14 września 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

KOMENTARZE (10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jan

Drogi Autorze szkoda, że nie wspomniał Pan skąd wyleciały samoloty bombardujące Wieluń. Wyleciały z Fliegerhorst Neudorf O/S obecnie jest to lotnisko Aeroklubu Opolskiego im. Lotników Powstania Warszawskiego.

    Jarek

    To w Powstaniu Warszawskim brali udział lotnicy?
    Chyba, że niemieccy.

Stan.

Wojna zaczęła się od Wielunia, a nie od Westerplatte!!! Jak błędnie nas uczono w szkołach, nie wspominając ani słowem o bombardowaniu Wielunia!!!

Anonim

W szymankowie sie zaczela. Wczesniej niż w Wieluniu

    ewa

    W Simonsdorf, bo tak się wtedy nazwało Szymankowo to Polacy rozpoczęli wojnę z Niemcami na terenie Wolnego Miasta Gdańsk.

      Tomaszek

      Jaa, Frau Eva. Naturlich. POLACY ZACZĘLI.

ola22

Piszę pracę dyplomową o ofensywie lotniczej i szukam jakiejś dobrej publikacji na temat Wielunia (jako kontekst) – po polsku lub po angielsku. Czy ktoś coś przeczytał i może polecić? będę wdzięczna bo nie mogę nic znaleźć.

MZ

to moze mala ciekawostka – urodzilem sie 20 km od Wielunia i od dziecka lubilem rozmawiac ze starszymi ludzmi nt wojny. Wg ich opowiesci wojna zaczela sie 20 minut wczesniej we wsi Prosna, gdzie Niemcy zajeli straznice zabijajac dwoch straznikow a potem zrywali bramy stodol by zasypac rzeke (Prosne) pod przeprawe :)

Dominica Chester

Pierwszym zaatakowanym miastem był Tarnów, nie Wieluń

Dominica Chester

Wojna zaczęła się w Tarnowie, a nie jak błędnie wszyscy sądzą w Wieluniu

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.