Przywykliśmy do pojawiania się wciąż kolejnych i kolejnych adaptacji przygód najsłynniejszego detektywa świata, których akcja rozgrywa się co i rusz w innych rejonach globu. Tymczasem prawdziwy Sherlock spacerował ulicami XIX-wiecznego Londynu. Zapraszamy do jego świata.
Nie będziemy tu z nadmierną ciekawością zaglądać w okna słynnego mieszkania Baker Street. Zamiast tego wybierzemy się w niezwykłą podróż w codzienne życie stolicy Imperium Brytyjskiego.
Oprócz tego zagłębimy się w świat włoskiej mafii, posłuchamy ploteczek o skandalach i skandalikach z czasów młodej Polski i sprawdzimy, ile musi wiedzieć szpieg, by przeżyć.
Londyn w czasach Sherlocka Holmesa, Krystyna Kaplan (PWN)
Stolica największego mocarstwa w dziejach, nad którym słońce nigdy nie zachodziło, była prawdziwym tyglem. Choć ciemny brudny i zamglony, pełen fabryk i mrocznych zakamarków, Londyn był jednocześnie jednym z najbardziej kolorowych i szalonych miast świata. Czasy, gdy panowie nosili piękne meloniki, a panie ciasno ściskały swoje ciała gorsetami pod długimi sukniami, są absolutnie fascynujące.
To panowanie królowej Wiktorii, od której imienia została nazwana całą epoka. To wytworne bale debiutantek i znajdowanie zwłok prostytutek poszatkowanych przez tajemniczego Kubę Rozpruwacza. To Tamiza, po której można było pływać parostatkiem i w której bez problemu dało się utopić ciało, pozbywając się dowodów zbrodni. W mieście piękno i szpetota egzystowały tuż obok siebie, tak jak arystokracja i ulicznicy. Środowisko wprost idealne dla utalentowanego detektywa.
Mafia, Petra Reski (Bellona)
Włoska mafia ma to do siebie, że pobudza wyobraźnię. Może to wina „Ojca chrzestnego”, a może kwestia ciągłych doniesień medialnych o gangsterach pociągających za sznurki w Italii.
Gdziekolwiek nie leżałaby prawda, jednego faktu nie da się podważyć – mafia istnieje i ma się doskonale. W jej świat zabiera nas dziennikarka Petra Reski zabiera nas do świata gangsterów. Jej reportaż jest niczym dobry kryminał.
W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski, Iwona Kienzler (Bellona)
Czasy Młodej Polski, to jeden z najciekawszych okresów w historii naszego kraju. Tworzący wówczas artyści żyli intensywnie, niemal do utraty tchu. Małżeństwa we trójkę, niszczenie konkurentów, skandale obyczajowe.
Wszystko to zakrapiane narkotykami i tytułowym absyntem. Ślub poety z chłopką, trans płciowa poetka, Norweżka wokół której trup męskich serc ścielił się gęsto i jeszcze więcej.
Szpieg, który wiedział za mało. Tajemnice kontrwywiadu PRL, Jarosław Burchardt, Piotr Świątkowski (Wydawnictwo Poznańskie)
Wydaje się, że wszyscy zdążyli o nim zapomnieć. Tego szpiega CIA zwerbowało w Wietnamie. Polski żołnierz służył Amerykanom przez pewien czas, jednak został rozpracowany przez polskie SB.
Schwytany agent, Zenon Celegrat, został w 1979 roku skazany na 25 lat. Jak się wydaje, nie był specjalnie groźnym i skutecznym szpiegiem, jednak nasze służby potrzebowały sukcesu, którym mogłyby się pochwalić. Autorzy prowadzą skrupulatne dziennikarskie śledztwo poświęcone pechowemu żołnierzowi.
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.