Ciekawostki Historyczne

Najciekawsza książka tygodnia. Jak mieszkał Hitler?

We współczesnej telewizji modne są programy, w których ekipa z kamerą zagląda do domów gwiazd. Znana osoba oprowadza po kolejnych pomieszczeniach i opowiada o przedmiotach i pomysłach aranżacyjnych. Wyobraźcie sobie, że mamy rok 1940, a po domu oprowadza nas… Adolf Hitler.

Może i program w którym dwójka najsłynniejszych Niemców – Adolf i Ewa oprowadzają nas po swoich rezydencjach jest już nie do zrealizowania, jednak do prywatnych apartamentów jednego z największych zbrodniarzy w dziejach możemy jeszcze zajrzeć. Pozwala nam na to Despina Stratigakos.

Oprócz podglądania prywatnej przestrzeni wodza Trzeciej Rzeszy dowiemy się też co nieco o życiu codziennym w ZSRR, sprawdzimy, kto zabił pewnego żydowskiego chłopca w siedemnastowiecznej Pradze i prześledzimy historię dyplomacji.

Dom Hitlera, Despina Stratigakos (Wielka Litera)

Mogłoby się wydawać, że życie prywatne Hitlera opisano już z każdej perspektywy. Biografowie zajęli się jego rodziną, kochankami, zdrowiem i majątkiem. Despina Stratigakos znalazła jednak wątek, który do tej pory traktowany był po macoszemu. W swej książce „Dom Hitlera” (Wielka Litera) opisała wnętrza, w których mieszkał Führer. Zaczęła od jego najskromniejszego lokum – maleńkiego pokoju, który wynajmował od małżeństwa Reichertów.

Później, gdy dyktator stał się milionerem, pod względem mieszkaniowym powodziło mu się znacznie lepiej. Stratigakos opisuje Starą Kancelarię Rzeszy w Berlinie, mieszkanie przy Prinzregentenplatz 16 i dom w Obersalzbergu (słynny Berghof). Autorka zadbała o to, by przybliżając Hitlera w jego środowisku domowym nie zatrzeć prawdziwego obrazu wodza III Rzeszy. Przez cały czas pisania przyświecały jej słowa matki, która przeżyła wojnę: Nie pozwól, by Hitler wypadł dobrze.

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Grażdanin N.N. Życie codzienne w ZSRR, Andrzej Goworski, Marta Panas-Goworska, (Wydawnictwo Naukowe PWN)

Choć ZSRR formalnie od dawna nie istnieje, kraj ten w rzeczywistości wcale nie zniknął. Zamiast rozpłynąć się w nowych poradzieckich państwach, przetrwał w umysłach swoich dawnych mieszkańców.

Trudno się dziwić, bo opowieść o życiu w tych dawno minionych czasach jest i śmieszna i przerażająca jednocześnie. W tym wszystkim musiał się odnaleźć zwyczajny mieszkaniec największego państwa na świecie.

Straszna nowina o okrutnym mordzie Szymona Abelesa, Marek Toman (WAM)

Pod koniec XVII wieku w czeskiej Pradze zmarł Szymon Abeles. Chłopiec urodził się w rodzinie żydowskiej, jednak zamierzał dokonać konwersji na chrześcijaństwo. Pewnego dnia Szymon zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach we własnym domu, a o pozbawienie go życia zaczęto oskarżać ojca.

We współczesnej Pradze z domu znika nastolatek zafascynowany pewną grą. Jego ojciec zaczyna go poszukiwać i jednocześnie próbuje rozwiązać zagadkę śmierci Szymona Abelesa.

Dyplomacja, Henry Kissinger (Bellona)

Amerykański polityk i dyplomata Henry Kissinger przez kilkadziesiąt lat był jednym z graczy wielkiej polityki. Z bliska obserwował, jak tworzy się historię. Sam za negocjacje w czasie konfliktu w Wietnamie dostał pokojowego Nobla.

Ten człowiek zabiera czytelnika w podróż przez najważniejsze wydarzenia historii dwudziestego wieku i wyjaśnia ich kulisy, które zna jak nikt inny. Swoją opowieść zaczyna od koncertu mocarstw, by przez dwie światowe wojny doprowadzić ją do czasów współczesnych.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Pędem, niczym dzikie tapiry

Zdawałoby się, że o Władysławie Bartoszewskim powiedziano i napisano już wszystko. Okazuje się, że nie do końca. Marek Zając przedstawia mniej znaną, ciepłą i zabawną...

29 kwietnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Iron Man niech się schowa! Najciekawsza książka tygodnia

Mali chłopcy kochają super bohaterów. Czytają komiksy o nich, przebierają się za nich na bale maskowe i śpią w pościeli z ich wizerunkiem. Ci idole...

22 kwietnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Co Sherlock Holmes widywał w Londynie?

Przywykliśmy do pojawiania się wciąż kolejnych i kolejnych adaptacji przygód najsłynniejszego detektywa świata, których akcja rozgrywa się co i rusz w innych rejonach globu. Tymczasem...

15 kwietnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Marzenie ściętej głowy

Nasi przodkowie mieli paskudny zwyczaj zabierania ludziom czaszek. Na przykład Izabela Adamowa Czartoryska, pierwsza w Polsce muzealniczka, miała w swojej kolekcji fragment czaszki Bolesława Chrobrego,...

1 kwietnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Opowieść z wietnamskiego piekła

Wojna w Wietnamie była niczym grzęzawisko, które wessało Amerykę na długie lata. Dziennikarz Jonathan Schell zabiera czytelnika w sam środek tego piekła. Obserwuje z bliska...

18 marca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Gdy zalały nas fale szwedzkiego potopu…

To był jeden z najtrudniejszych okresów w dziejach Polski. Pełen krwi, pożarów i strachu. Nawet król jegomość i jej wysokość królowa w obawie przez pojmaniem...

11 marca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.