Zjazd gnieźnieński i początek epoki Jagiellonów w Polsce. Spalenie wielkiego mistrza templariuszy, a także powrót Napoleona do Paryża po ucieczce z Elby. Wybuch rewolucji lutowej oraz Anschluss Austrii. Co łączy te wszystkie wydarzenia? Każde z nich miało miejsce w marcu!
Jak zwykle wszystkie pozycje z TOP10 pochodzą z publikowanych przez nas artykułów. Codziennie szukajcie nowych rocznic na stronie „Ciekawostek Historycznych” oraz profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.
Co ciekawego działo się zatem w marcu na przestrzeni wieków?
4 marca 1386 roku
4 marca 1386 roku Władysław Jagiełło został koronowany na króla Polski. Tego dnia rozpoczęło się prawie dwustuletnie panowanie jego dynastii. Czym zajmował się jednak wcześniej? Czyżby biegał po lasach w zwierzęcych skórach i z dzidą w ręku, w międzyczasie wznosząc modły do pogańskich bożków? W żadnym razie. Jagiełło był wytrawnym politykiem i mistrzem intryg.
6 marca 1944 roku
6 marca 1944 roku doszło do pierwszego bombardowania z użyciem napalmu. Wtedy to amerykańska 8 Armia Lotnicza po raz pierwszy zaatakowała Berlin za dnia. Nalot zakończył się ciężkimi stratami Amerykanów, a nowa bomba przyniosła rozczarowanie. Do czasu…
7 marca 1000 roku
7 marca 1000 roku rozpoczął się Zjazd gnieźnieński – spotkanie cesarza niemieckiego Ottona III z Bolesławem Chrobrym przy grobie św. Wojciecha. Następstwem zjazdu było m.in. utworzenie metropolii gnieźnieńskiej, co bardzo wzmocniło pozycję Bolesława. Tylko Polanie, nieobeznani z ówczesną zachodnią „modą religijną” dziwili się niepomiernie, że wielki niemiecki władca do Gniezna przybył…boso!
8 marca 1917 roku
8 marca 1917 roku, licząc według kalendarza gregoriańskiego, w Piotrogrodzie wybuchła rewolucja lutowa. Obaliła ona monarchię w Rosji i doprowadziła do utworzenia dwuwładzy w tym państwie. Mało kto wie, że sukces rewolucjonistów spowodowany był między innymi przez próbę wprowadzenia w Imperium Rosyjskim… prohibicji!
9/10 marca 1945 roku
W nocy z 9 na 10 marca 1945 roku miał miejsce najbardziej morderczy nalot dywanowy II wojny światowej. W trwającym niemal trzy godziny bombardowaniu amerykańskie lotnictwo zrzuciło na Tokio dwa tysiące ton bomb. Według raportów tamtejszej policji zginęło 97 tysięcy ludzi, a 125 tysięcy zostało rannych. Spłonęło ćwierć miliona budynków.
12 marca 1938 roku
12 marca 1938 roku doszło do Anschlussu Austrii do III Rzeszy. Połączone miały zostać rozliczne instytucje narodowe obu krajów – w tym reprezentacje piłkarskie. Czołowy piłkarz austriackiego Wunderteamu, Matthias Sindelar, odmówił grania ze swastyką na piersiach i upokorzył niemiecki zespół w ostatnim rozegranym meczu. Czy dlatego zginął niecały rok później?
18 marca 1314 roku
18 marca 1314 roku wielki mistrz zakonu templariuszy Jakub de Molay został spalony na stosie. Jak głosi legenda, stojący w płomieniach zakonnik przeklął króla Francji Filipa IV i przepowiedział, że umrze przed upływem roku. Śmierć władcy w oznaczonym przez templariusza czasie oraz szybkie zgony jego czterech następców utrwaliły w ludziach przekonanie, że nad francuskimi monarchami wisiała klątwa!
20 marca 1815 roku
20 marca 1815 roku Napoleon Bonaparte przybył do Paryża po ucieczce z Elby. Jego spektakularny powrót do władzy trwał zaledwie 100 dni – do bitwy pod Waterloo. Czy cesarz przegrał dlatego, że nie użył… zwiadu z powietrza?
23 marca 1919 roku
23 marca 1919 roku Benito Mussolini założył w Mediolanie Związki Kombatanckie (wł. Fasci di combattimento) – organizację, którą później przekształcił w Narodową Partię Faszystowską. Wielu dało się nabrać na piękne słówka o potrzebie uczczenia weteranów wojennych i dumie narodowej. W swoim zaślepieniu część Włochów uwierzyła nawet, że ich Duce jest… kuloodporny!
30 marca 1990 roku
30 marca 1990 roku w czechosłowackim parlamencie zaczęła się debata nad nową nazwą państwa. Słowacy opowiadali się za Czecho-Słowacką Republiką Federacyjną. Myślnik miał podkreślać równorzędność republik. Czesi nie chcieli się jednak zgodzić. W efekcie powstało państwo o dwóch oficjalnych nazwach, które wkrótce i tak się rozpadło.
KOMENTARZE (1)
Szkoda, że nie ma w tym zestawie zbrodni w Katyniu…