Retro apteka Ignacego Łukasiewicza trafiła do programu LEGO® Ideas. Jeśli otrzyma 10 tys. głosów i pozytywną ocenę zespołu LEGO®, może zostać oficjalnym zestawem.

Ignacy Łukasiewicz, XIX-wieczny polski farmaceuta i wynalazca, przeszedł do historii jako twórca lampy naftowej. W 1853 roku opatentował opracowaną wraz z Janem Zehem metodę uzyskiwania czystej nafty z ropy naftowej, a już rok później za jego sprawą w Gorlicach zabłysła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa.

Grafika: Mariusz Szyszkowski / Brick it Back TV, Model projektu: Zuzanna ”Fanka Klocków” i Michał ”Artoozy Builds”.
Łukasiewicz przyłożył też rękę do narodzin rodzimego przemysłu naftowego, który rozwijał się w drugiej połowie XIX wieku w Galicji – już w 1854 roku w Bóbrce powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy, a dwa lata później, w Ulaszowicach pod Jasłem – pierwsza na świecie rafineria. Do 1909 roku to właśnie Galicja była największym producentem ropy naftowej w Europie – właśnie dzięki Łukasiewiczowi.
Apteka Łukasiewicza w Jaśle
Aby upamiętnić jego dokonania, dwójka pasjonatów LEGO® – Zuzanna „Fanka Klocków” oraz Michał „Artoozy Builds” – zaprojektowali dioramę apteki Ignacego Łukasiewicza zbudowaną z klocków! Rekonstrukcja powstała z okazji wystawy Brick it Back Fest, organizowanej w dniach 28–29 czerwca 2025 roku w Jaśle.
Projekt, wzorowany na aptece wynalazcy znajdującej się przy Rynku w Jaśle, gdzie farmaceuta mieszkał od 1857 roku, jest utrzymany w czarno-białej kolorystyce. Powstał na podstawie przedwojennej fotografii wnętrza apteki. Zawiera historyczne wyposażenie oraz figurkę Ignacego Łukasiewicza – oczywiście z lampą naftową w dłoni!

Grafika: Mariusz Szyszkowski / Brick it Back TV, Model projektu: Zuzanna ”Fanka Klocków” i Michał ”Artoozy Builds”.
Twórcy zgłosili dioramę do programu LEGO® Ideas, w ramach którego fani mogą proponować własne zestawy klocków inspirowane np. wielkimi postaciami historycznymi, ważnymi budowlami czy przełomowymi wydarzeniami. Jeżeli zdobędzie 10 tysięcy głosów, trafi do oficjalnej oceny przez zespół LEGO®, który zadecyduje, czy zestaw trafi do sprzedaży.
Głosy można oddawać na stronie: https://beta.ideas.lego.com/product-ideas/d72a66a9-97cd-4f2c-bd62-ca090d9f43c3
Jeżeli się uda, Ignacy Łukasiewicz zostanie kolejnym po Marii Skłodowskiej-Curie Polakiem upamiętnionym dzięki kultowym klockom. Dwukrotna polska noblistka pojawia się w zestawie Ewolucja przedmiotów ścisłych (21355).

Grafika: Mariusz Szyszkowski / Brick it Back TV, Model projektu: Zuzanna ”Fanka Klocków” i Michał ”Artoozy Builds”.
KOMENTARZE (1)
Całe szczęście zestaw jest na tyle kiepski że zostanie raczej tylko ciekawostką która nie wejdzie do produkcji. Oby wygrało coś lepszego, mówię to jako fan LEGO