Historia romansu Barbary Radziwiłłówny i Zygmunta Augusta od wieków rozbudza wyobraźnię. Czy była to prawdziwa miłość okupiona poświęceniem, czy pełna wyrachowania intryga obliczona na usidlenie potężnego monarchy? I czy można opowiedzieć o tym w zupełnie nowy sposób?
Na te wszystkie pytania stara się odpowiedzieć Magdalena Niedźwiedzka w swojej najnowszej powieści. Autorka „Bony” sięga po romans wszech czasów i na jego kanwie snuje opowieść o Barbarze. Może nie tak wyrazista i charakterna jak Bona, ale za to wygadana i nieprzejmująca się konwenansami.
Jej nieprzeciętna uroda miała ogromny wpływ na losy kraju; o mały włos wybuchłaby przez nią wojna domowa. Jak to często bywa z pięknymi kobietami, była oskarżana o złe prowadzenie się, a nawet czary.
Książka o niej to również historia wielu interesujących postaci i koronowanych głów, łącznie z Boną, która szczerze nienawidziła Barbary i zabiegała o unieważnienie jej małżeństwa z Zygmuntem II Augustem. Radziwiłłówna jest fenomenem polskiej kultury. Mimo że żyła krótko, należy do grona najsławniejszych kobiet w historii Polski. Jej dzieje badało wielu uczonych, losy opiewali słynni poeci, a na płótnach uwieczniali ją wybitni artyści. Jawi się jako osoba buńczuczna, pewna siebie i swojego uroku, budzi ogromną sympatię.
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.