Ciekawostki Historyczne

Wielkimi krokami zbliża się premiera filmu „Oppenheimer”, którego reżyserem jest Christopher Nolan. Zapowiadany jako blockbuster film opowiadający o życiu Juliusza Roberta Oppenheimera, uważanego za ojca bomby atomowej ma trafić na ekrany naszych kin 21 lipca.

Sam Oppenheimer, kierujący w trakcie II wojny światowej Projektem Manhattan będąc świadkiem próbnej eksplozji jądrowej, powiedział o sobie, że stał się „niszczycielem światów”.

Film zaś jest oparty na książce Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej, autorstwa Kaia Birda oraz Martina J. Sherwina.

W roli tytułowej zobaczymy Cilliana Murphy’ego, który tak bardzo starał się w nią „wczuć”, że w pewnym momencie jak sam mówił, poczuł się jak naładowany jakąś dziwną energią, a do tego wręcz przestał jeść. W filmie zobaczymy także Emily Blunt jako żonę genialnego fizyka Katherine, Gary’ego Oldmana jako Harry’ego S. Trumana, a także Matta Damona, Florence Pugh i Roberta Downey’a Jra. W kontekście filmu niezwykle interesujący jest fakt, że Christopher Nolan, słynący z niechęci do generowanych komputerowo efektów specjalnych (computer-generated imagery – CGI) w tym akurat filmie postanowił nie skorzystać z nich w ogóle.

Szczególnym wyzwaniem musiało zatem być nakręcenie sceny, w której ma miejsce test Trinity. Wtedy to na pustyni w Nowym Meksyku w 1945 roku przeprowadzono pierwszą próbę bomby atomowej.

Ciekawostką zaś w odniesieniu do niedawnych związanych z promocją filmu wydarzeń jest to, że w piątek, 14 lipca, Cillian Murphy, Emily Blunt, Florence Pugh i Matt Damon zdecydowali się opuścić londyńską premierę, ponieważ zamierzali przygotowywać transparenty, aby następnie dołączyć do strajku prowadzonego przez Screen Actors Guild – American Federation of Television and Radio Artists (SAG-AFTRA).

Źródła

  1. Korycka, Gwiazdy wyszły z premiery „Oppenheimera”, aktorzy dołączyli do strajku. Takiej sytuacji nie było od lat 60., https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114438,29968789,gwiazdy-wyszly-z-premiery-oppenheimera-aktorzy-dolaczyli.html, dostęp: 15.07.2023.
  2. Marcinkowski, Cillian Murphy o graniu Oppenheimera: W pewnym momencie po prostu przestałem jeść, https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114438,29966467,cillian-murphy-o-graniu-oppenheimera-w-pewnym-momencie-po-prostu.html, dostęp: 15.07.2023.
  3. de Oliveira, Oppenheimer – kiedy polska premiera filmu Christophera Nolana? Zwiastun i obsada biografii geniusza, https://www.pcworld.pl/news/Oppenheimer-kiedy-polska-premiera-filmu-Christophera-Nolana-Zwiastun-i-obsada-biografii-geniusza,443076.html, dostęp: 15.07.2023.
  4. Tomczyk, Oppenheimer bez żadnego CGI. Test nuklearny to dopiero początek, https://www.benchmark.pl/aktualnosci/oppenheimer-zero-cgi.html, dostęp: 15.07.2023.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Zimna wojna

Jedli trawę, psy i koty. Zbudowali dla Stalina bombę atomową. Po wojnie setki tysięcy Niemców zostało w ZSRR robotnikami przymusowymi

Po II wojnie światowej w radzieckich obozach przetrzymywano ok. 4 mln jeńców niemieckich. Odbudowywali zniszczony kraj i wyprodukowali Stalinowi bombę atomową.

27 czerwca 2023 | Autorzy: Violetta Wiernicka

Historia najnowsza

Ten Rosjanin ocalił Ziemię przed zagładą

Widmo wojny nuklearnej wisi nad ludzkością od 1945 roku, kiedy wraz z końcem II wojny światowej ujrzeliśmy destruktywną siłę głowic atomowych. Zdarzały się chwile, w...

19 stycznia 2020 | Autorzy: Michał Procner

Zimna wojna

Mały gracz w wielkiej wojnie – jak Brytyjczycy budowali bombę atomową

Wielka Brytania brała aktywny udział w wyścigu zbrojnym zakończonym stworzeniem bomby atomowej. Do dziś trwa spór – czy udział naukowców z Wysp był kluczowy dla...

10 listopada 2019 | Autorzy: Michał Procner

Druga wojna światowa

„Niszczyciel światów”. Kim był człowiek, który stworzył bombę atomową?

16 lipca 1945 roku pustynię koło Alamogordo w stanie Nowy Meksyk rozświetlił potężny błysk. 300 kilometrów od miejsca eksplozji w budynkach zatrzęsły się szyby. Wybuch...

10 lipca 2019 | Autorzy: Marcin Moneta

Zimna wojna

Jak przeżyć wybuch bomby atomowej? Poradnik przetrwania według Amerykanów

Wskoczyć do rowu i... spokojnie przeczekać – oto jedna z rad udzielanych pół wieku temu obywatelom Stanów Zjednoczonych na wypadek ataku nuklearnego. Jak wyglądały amerykańskie...

1 lipca 2019 | Autorzy: Michał Procner

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.