Ciekawostki Historyczne

3 listopada 1906 roku w trakcie posiedzenia Towarzystwa Neuropsychiatrii Południowo-Zachodnich Niemiec w Tybindze niemiecki psychiatra i neuropatolog Alois Alzheimer przedstawił przypadek nieznanej do tej pory choroby kory mózgowej, nazywanej od 1967 roku chorobą Alzheimera.

25 listopada 1901 roku w sanatorium we Frankfurcie Alzheimer spotkał się z pacjentką, która miała go rozsławić – Auguste Deter. Jej mąż przywiózł ją do zakładu po tym, jak dostrzegł, że w ciągu roku bardzo się zmieniła. Stała się zazdrosna, nie mogła już wykonywać prostych prac domowych, ukrywała przedmioty, czuła się prześladowana i natrętnie niepokoiła sąsiedztwo. W ciągu następnych kilku tygodni lekarz przeprowadził szereg obserwacji i rozmów z pacjentką i dość szybko stwierdził, że ledwie 51-letnia kobieta ma rzadko spotykane zaburzenia psychiczne. Alzheimer odkrył, że pacjentka nie miała wyczucia czasu ani miejsca, ledwo pamiętała szczegóły swojego życia i często udzielała odpowiedzi niezwiązanych z pytaniem. Jej nastrój szybko się zmieniał – ze strachu, nieufności, odrzucenia i płaczu do radości.
Alois Alzheimer

Alois Alzheimer

Medyk zabronił jej samotnych przechadzek po klinice, ponieważ miała tendencję do chwytania za twarze innych pacjentów i w odwecie była przez nich bita. Auguste Deter zmarła 9 kwietnia 1906 roku. Po jej śmierci Alois Alzheimer przeprowadził mikroskopowe badania jej mózgu i stwierdził liczne uszkodzenia komórek nerwowych i blaszki amyloidowe. Po tym odkryciu lekarz zdecydował się przedstawić wyniki swoich badań w czasie posiedzenia w Tybindze.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Nowożytność

Polski lekarz, do którego w kolejkach ustawiała się cała szesnastowieczna Europa. Niezwykła historia Józefa Strusia

Zabiegali o niego europejscy władcy. Był jednym z najgenialniejszych polskich umysłów. Józef Struś nie tylko leczył. Prowadził rewolucyjne badania nad tętnem.

12 marca 2023 | Autorzy: Tomek Sowa

Starożytność

Keto, dragi i sok z żuka, czyli o dawnych metodach leczenia cukrzycy

Przez stulecia diagnoza cukrzycy oznaczała wyrok śmierci. Pacjentów odurzano alkoholem i narkotykami, głodzono oraz faszerowano rakotwórczymi substancjami.

5 lipca 2022 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Starożytność

Brzmi jak metoda tortur, a jest używana w medycynie od tysięcy lat! Jak to się stało, że zaczęliśmy leczyć cieniutkimi igłami?

Jedni boją się igieł. Inni – wbijają je w ciało, by się uleczyć. Wynalazca akupunktury prawdopodobnie pozostanie anonimowy. Co wiemy o jej historii?

11 czerwca 2022 | Autorzy: Gabriela Bortacka

Nowożytność

Szeptucha na urlopie? Idź do… pobożnego Żyda. Równie dobrze zna się na magii

Choroby? Uroki? Pech? Mieszkańcy Europy Wschodniej mieli wiele możliwości. Pomocy mogli szukać zarówno u słowiańskich, jak i żydowskich sąsiadów.

25 lutego 2022 | Autorzy: Gabriela Bortacka

Starożytność

Nieśmiertelne pragnienie nieśmiertelności – historyczne „sposoby” na życie wieczne

Obietnica wiecznego życia gdzieś w zaświatach to było za mało. Ludzie – począwszy od starożytności – pragnęli żyć wiecznie tu i teraz.

12 stycznia 2022 | Autorzy: Piotr Janczarek

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.