Ciekawostki Historyczne
Historia najnowsza

Jerzy Urban nie żyje

Dziennikarz, publicysta i polityk miał 89 lat. Wiadomość tę potwierdziła Małgorzata Daniszewska, żona Urbana.

Jerzy Urban przyszedł na świat 3 sierpnia 1933 r. w Łodzi. Jego ojciec Jan był dziennikarzem, członkiem PPS-u oraz Bundu (Powszechny Żydowski Związek Robotniczy na Litwie, w Polsce i Rosji).

W pierwszych tygodniach II wojny światowej rodzina Jerzego Urbana przeniosła się do Lwowa, gdzie jego ojciec otrzymał państwową posadę inżyniera. Rodzina przyjęła wówczas obywatelstwo radzieckie i zmieniła nazwisko z „Urbach” na „Urban”. Gdy Niemcy zaatakowały ZSRR, rodzina ukrywała się na Kresach. Do Łodzi wrócili krótko przed końcem wojny.

fot.PAP- domena publiczna/Wikipedia/ CC0

Jerzy Urban jako rzecznik prasowy Rady Ministrów, lata 80.

Karierę dziennikarską rozpoczął w 1951 roku. Początkowo publikował w czasopiśmie „Nowa Wieś” . Po czterech latach przeszedł do tygodnika „Po prostu”, gdzie już po roku pracy został kierownikiem działu politycznego, a w 1961 roku podjął współpracę z „Polityką”. Jerzy Urban w latach 1981-1989 pełnił funkcję rzecznika prasowego PRL i był w tym okresie jednym z głównych autorów propagandy państwowej i cenzury.

W 1989 r. został wybrany na członka Rady Ministrów. W tym samym czasie pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji. W styczniu 1990 roku został członkiem SLD, ale nie podejmował żadnych działań politycznych. W 2003 zeznawał przed sejmową komisją śledczą w sprawie afery Rywina, oskarżając publicznie Leszka Millera o tolerowanie korupcji w jego bezpośrednim otoczeniu, co wywołało spore zaskoczenie i oskarżenia o zdradę środowiska SLD. O aferze wiedział przed jej ujawnieniem, poinformował go o niej Adam Michnik. Z partii wystąpił w 2004 r.

Od 1990 r. pełnił funkcję redaktora naczelnego tygodnika „NIE”, a od 2012 prowadził w serwisie YouTube oficjalny kanał Tygodnika NIE, zamieszczając na nim treści satyryczne.

Źródła:

KOMENTARZE (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Urbach

Pokój jego uszy.

    *****TVN i Gazetę Wyborczą

    Mam nadzie że „dusza” Gebelsa stanu wojennego „wypoczywa” w piekle.

Arek

No nareszcie odkryliście się kim jesteście naprawdę. Słowem nie zająknąłem się komuchu bydlaku o tym że Urban był komunistycznym bandyta .ani słowa o jego zbrodniczym udziale w zamordowania księdza Jerzego Popiełuszki…a szkoda gadać.piprzcie się sami wy zafajdane komuchy!!!!

    Jerzy

    Nie zesraj się Arek.

Zobacz również

Zimna wojna

Polska byłaby bogata jak Norwegia, gdyby nie komunizm? Nic bardziej mylnego!

Czy w Polsce tuż po wojnie mógł zapanować kapitalizm? Partie tworzące rząd emigracyjny w Londynie miały wobec naszego kraju inne plany.

19 września 2022 | Autorzy: Piotr Janczarek

Dwudziestolecie międzywojenne

Pożyteczni idioci i wujaszek Joe. Jak wyglądał Związek Radziecki przez różowe okulary Zachodu?

Przez lata Zachód wierzył w propagandę o ZSRR jako kraju szczęśliwości. Z głupoty i... wyrachowania ludzi, których Lenin nazywał „pożytecznymi idiotami”.

7 czerwca 2022 | Autorzy: Marcin Moneta

Gest „solidarności”

„Zamienię M-4 w Warszawie na śpiwór w Nowym Jorku”

21 grudnia 2021 | Autorzy: Paweł Czarnecki

Dwudziestolecie międzywojenne

Żydokomuna jak Lenin – wiecznie żywa

Co łączy carską Ochranę, polskich narodowców, kościół katolicki, hitlerowców i część powojennej opozycji? Wszyscy oni propagowali tezę o szczególnym związku Żydów z komunizmem. Dowody na...

28 kwietnia 2021 | Autorzy: Piotr Janczarek

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.