Ciekawostki Historyczne
Historia najnowsza

Kradzież scytyjskiego złota

Rosjanie ukradli przedmioty ze starożytnego scytyjskiego złota i inne artefakty, mające sporą wartość historyczną i kulturową, które były przechowywane w Muzeum Historii Lokalnej w Melitopolu, poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna.

W związku z naruszeniem prawa i zwyczajów wojennych prokuratura okręgowa w Zaporożu wszczęła postępowanie karne. Według śledztwa, w kwietniu wojsko Federacji Rosyjskiej i przedstawiciele administracji okupacyjnej wykradli z Muzeum Krajoznawczego Melitopolu wartości narodowe Ukrainy.

Cenny skarb

Leila Ibrahimova, dyrektor muzeum, potwierdziła kradzież w wywiadzie dla New York Times. Wśród skradzionych artefaktów znalazło się co najmniej 198 złotych przedmiotów, w tym ozdoby w formie kwiatów i złote talerze. Niektóre złote przedmioty zostały wykonane przez starożytnych Greków i wysłane, jako prezenty lub w ramach handlu, do Scytów. Ponadto rosyjscy żołnierze zabrali 300-letnie srebrne monety, a także „starą” broń i medale.

Pod proceduralnym kierownictwem Prokuratury Obwodowej Zaporoża wszczęto postępowanie karne w sprawie naruszenia praw i zwyczajów wojennych (część 1, art. 438 kk Ukrainy). Postępowanie przygotowawcze prowadzą śledczy z zaporoskiego wydziału SBU.

fot.domena publiczna

Złoty pektorał z IV wieku p.n.e.

Na przełomie kwietnia i maja burmistrz Melitopola, Iwan Fiodorow, powiedział:

„Nieco ponad tydzień temu miał przyjechać jakiś ekspert z Krymu, który chciał ocenić to scytyjskie złoto, aby zatwierdzić jego wartość i autentyczność. Jaki jest teraz los tego scytyjskiego skarbu? Nie mamy pojęcia! Po przybyciu eksperta żaden z pracowników muzeum już go nie widział.”

Według samorządowca złoto przechowywane w miejscowym muzeum historycznym Melitopolu jest oryginalne i „prawie bezcenne”.

Muzeum Krajoznawcze w Melitopolu to elegancki, trzypiętrowy, kamienny budynek w starej części miasta, w którym znajduje się blisko 50 tysięcy eksponatów – od medali z czasów sowieckich po stare topory bojowe. Ale jego najcenniejszą kolekcją był zestaw rzadkich złotych ozdób od Scytów, koczowniczego ludu, który założył bogate, potężne imperium z siedzibą na Półwyspie Krymskim, które przetrwało od około VIII wieku p.n.e. do drugiego wieku naszej ery.

Czytaj też: Kradzież wszech czasów. Mona Lisa znika z Luwru!

Zobacz również:

Nie pierwsza taka kradzież

Nie był to pierwszy atak na kulturę ukraińską od początku wojny. W Mariupolu – mieście, które od tygodni jest nękane przez siły rosyjskie – urzędnicy twierdzą, że rosyjscy agenci włamali się do tamtejszego muzeum sztuki i ukradli arcydzieła obrazów, słynną rzeźbę i kilka bardzo cenionych chrześcijańskich ikon.

Ukraińcy poinformowali, że od początku wojny ponad 250 instytucji kulturalnych zostało uszkodzonych lub zniszczonych.

fot.VoidWanderer/CC BY-SA 4.0

Złoty kołczan z kurhanu Scytów

Nie jest jasne, co rosyjscy żołnierze zrobią ze skradzionymi artefaktami. Możliwe, że zostaną one sprzedane lub wystawione w instytucjach rosyjskich lub na terytoriach okupowanych przez Rosjan, napisał w wiadomości do Live Science Sam Hardy, ekspert w dziedzinie handlu dobrami kultury.

„Ukraińscy archeolodzy, muzealnicy i historycy sztuki robią, co w ich mocy, by śledzić to, co się dzieje” – powiedział Hardy, zauważając, że wymogi wojny (wielu specjalistów od dziedzictwa kulturowego pełni obowiązki wojskowe) i brak funduszy utrudniają śledzenie zagrabionych antyków.

Źródła:

  1. https://www.livescience.com/scythian-gold-stolen-ukraine-museum [dostęp: 18.05.2022 r.]
  2. https://arkeonews.net/ukraine-says-russian-forces-stole-scythian-treasures-from-melitopol-museum/ [dostęp: 18.05.2022 r.]

 

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Średniowiecze

Zastawiony, ukryty, wyrzucony i rozkradziony. Losy skarbu średzkiego

Skarb miał być zastawem na poczet starań o cesarską koronę. Ukryto go zapewne w czasie pogromu Żydów. Gdy go odnaleziono, duża jego część trafiła na...

22 sierpnia 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

„Obrotny” kustosz z Torunia

Ta sprawa nie dawała spokoju śledczym od paru lat, chociaż sam proceder trwał znacznie dłużej. Całkowita wartość skradzionych monet oceniana jest na 1 458 971,04...

2 lipca 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

Irańczycy odzyskali wywiezione z kraju i sprzedane, antyczne cegły. Mają prawie 3 tysiące lat

Po czterech dekadach poszukiwań, przerwanych przez wojnę i międzynarodową batalię prawną, w Irańskim Muzeum Narodowym wystawiono zdobione, glazurowane cegły sprzed prawie 3 tysięcy lat. Ich...

25 kwietnia 2022 | Autorzy: Redakcja

Starożytność

Peruwiańscy naukowcy zaprezentowali potężną czaszkę Bazylozaura

Agencja prasowa Reuters poinformowała niedawno, że w Peru paleontolodzy odkopali czaszkę wielkiego morskiego drapieżnika, pradawnego przodka współczesnych wielorybów, który żył w prehistorycznym oceanie, pokrywającym niegdyś...

21 marca 2022 | Autorzy: Redakcja

Muzeum Bursztynu w Gdańsku z prestiżowym wyróżnieniem. Szachy to nie jedyny, ciekawy eksponat

Szachy, które można obejrzeć w gdańskim Muzeum Bursztynu, zostały uznane za jeden z najważniejszych nabytków muzealnych na świecie w 2021 roku.

31 stycznia 2022 | Autorzy: Redakcja

Historia najnowsza

Te ceny sprawią, że zakręci Ci się w głowie! Najdroższe dzieła sztuki na świecie

Niektóre dzieła sztuki osiągają zawrotne ceny. Często nawet specjalistom trudno ocenić, dlaczego. Które obrazy zalicza się do najdroższych na świecie? 

2 stycznia 2022 | Autorzy: Agata Dobosz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.