Ciekawostki Historyczne

Ta sprawa nie dawała spokoju śledczym od paru lat, chociaż sam proceder trwał znacznie dłużej. Całkowita wartość skradzionych monet oceniana jest na 1 458 971,04 zł. Postawiony zarzut przywłaszczenia monet dotyczy jednak na tę chwilę „tylko” 194 monet.

W latach 2008-2017 z Muzeum Okręgowego w Toruniu w dużych ilościach ginęły zabytkowe monety z XVI-XIX wieku. Co ciekawe, wszystko mogło wyjść na jaw już znacznie wcześniej. Oto bowiem w 2016 roku zainicjowano spis kontrolny, który zakończył się w 2017 roku. Zauważono braki, ale nie zgłoszono tego organom ścigania. Dyrektor nie zgłosił całej sprawy, bo… już wcześniej miała miejsce sytuacja, w której stwierdzono braki eksponatów, które się jednak znalazły, bo jak się okazało zostały w zupełnie inny sposób skatalogowane. Ostatecznie policję zawiadomiono dopiero w 2018 roku.

fot. Policja Kujawsko-Pomorska

fot. Policja Kujawsko-Pomorska

Śledztwo od 2019 roku było prowadzone przez Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Stwierdzono brak aż 367 monet będących własnością Muzeum Okręgowego w Toruniu (282 sztuki) oraz stanowiące depozyt Toruńskiego Towarzystwa Naukowego (79 sztuk). Jak się okazało odpowiedzialny za kradzież był… kustosz w Muzeum Okręgowym! Partiami wynosił monety, a następnie przekazywał je znajomemu numizmatykowi, a przy okazji paserowi, który prawdopodobnie wywoził monety do Niemiec. Były one również wystawiane na aukcjach, tak tradycyjnych, jak i internetowych. Jak dotąd udało się odzyskać jedynie 59 monet z całego zbioru. Prowadzone są też działania mające na celu sprowadzenie z zagranicy 16 kolejnych.

fot.fot. Policja Kujawsko-Pomorska

fot. Policja Kujawsko-Pomorska

Co zaś stanie się z zamieszanymi w sprawę? Kustoszowi zatrzymano paszport, zabroniono mu opuszczać Polskę i objęto dozorem policyjnym, natomiast nieco ostrzejsze sankcje zastosowano wobec pasera. Zastosowano wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 10 000 zł, jako zabezpieczenie zajęto dodatkowe 6 000 euro. 20 czerwca Prokuratura Okręgowa skierowała do sądu akt oskarżenia, zaś zarówno kustoszowi, jak i paserowi grozi kara od roku do 15 lat pozbawienia wolności.  Cóż, kradzione może nie tuczy, ale za to może zapewnić „widok w kratki”.

Źródła:

  1. Chlebicz, Wyjaśniona sprawa wyniesionych monet, https://kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/kb/informacje/wiadomosci/127502,Wyjasniona-sprawa-wyniesionych-monet.html, dostęp: 01.07.2022.
  2. Oberlan, Toruń. Kradzież cennych monet w muzeum. Gdzie przez 9 lat był nadzór dyrektora? Prokuratura sprawę badała, ale umorzyła, https://nowosci.com.pl/torun-kradziez-cennych-monet-w-muzeum-gdzie-przez-9-lat-byl-nadzor-dyrektora-prokuratura-sprawe-badala-ale-umorzyla/ar/c3-16461109, dostęp: 01.07.2022.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Ukradziono – odzyskano… prawie 1 800 starożytnych monet

Izrael stale boryka się z problemem nielegalnego wydobycia zabytkowych przedmiotów, ich kradzieży i przemytu za granicę. Czuwać nad przestrzeganiem prawa w tym zakresie próbuje Israel...

3 czerwca 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Historia najnowsza

Kradzież scytyjskiego złota

Rosjanie ukradli przedmioty ze starożytnego scytyjskiego złota i inne artefakty, mające sporą wartość historyczną i kulturową, które były przechowywane w Muzeum Historii Lokalnej w Melitopolu,...

18 maja 2022 | Autorzy: Redakcja

Historia najnowsza

Olbrzymi zbiór starożytnych rzymskich monet odnaleziony w Szwajcarii

Odkrycie to zostało dokonane jeszcze we wrześniu 2021 roku, natomiast informację o nim dopiero w kwietniu tego roku podano do wiadomości publicznej.

5 maja 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Historia najnowsza

Pies znalazł w Wałbrzychu skarb stulecia

Ocenia się, że jest to największe znalezisko, które zostało zgłoszone w przeciągu ostatnich 100 lat. No dobrze, ale czym ono właściwie jest? To gliniany garnek...

21 kwietnia 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.