Ciekawostki Historyczne

Odkrycie to zostało dokonane jeszcze we wrześniu 2021 roku, natomiast informację o nim dopiero w kwietniu tego roku podano do wiadomości publicznej.

Wspomniane w tytule monety znalazł Daniel Lüdin, archeolog-amator, który z wykrywaczem metalu przechadzał się po lesie w okolicach pochodzącego z XIII wieku zamku Wildenstein w gminie Bubendorf, jest to kanton Bazylea. Miało to miejsce 6 września 2021 roku. Po usłyszeniu sygnału wykrywacza zaczął kopać i zauważył kilka znajdujących się w naczyniu monet, które zidentyfikował jako rzymskie. Poszukiwacz zachował się przezornie i nie zabrał się samodzielnie do dalszego ich wydobycia, ale zakopał ponownie monety, zabezpieczył miejsce i powiadomił o znalezisku odpowiednią instytucję: Archäologie Baselland.

Monety powstałe za panowania Konstantyna Wielkiego (306-337 ne) przedstawiają na froncie portrety cesarza i jego krewnych. (Rahel C. Ackermann, Inventar der Fundmunzen Schweiz (IFS)/Zenger)

Ekipa archeologów ostrożnie zabrała się do dzieła. Znalezisko zostało wydobyte wraz z otaczającą je ziemią i po oczyszczeniu poddane badaniu tomografem komputerowym, który pozwolił na stworzenie jego obrazu 3D. Monety znajdowały się w wysokim na około 23 centymetry naczyniu. Interesujący był fakt, że były w pewnym miejscu oddzielone od siebie przy pomocy kawałka bydlęcej skóry. Nie jest jasne dlaczego został on tam umieszczony. Co do samego znaleziska: w naczyniu znajdowało się łącznie około 1 200 rzymskich monet, wykonanych ze stopu miedzi z domieszką srebra. Wszystkie zostały wybite w latach panowania Konstantyna I Wielkiego, który panował w latach 306-337. Najmłodsze z nich pochodzą z końcówki tych lat, z okresu od roku 332 do 335.

Ile mogą być warte? Badacze podali ich orientacyjną wartość w odniesieniu do czasu, z którego pochodzą. Wszystkie te monety można byłoby wymienić na jednego solida, który był rzymską monetą o wadzie około 4,5 grama, wykonaną z czystego złota. Stanowiła ona równowartość mniej więcej dwumiesięcznej pensji żołnierza. Nie jest jasne dlaczego tak duża ilość monet została zakopana. Czy było to zabezpieczenie przed kradzieżą? Czy może jakaś forma ofiary dla bogów? Być może dalsze prace archeologiczne w miejscu ich odnalezienia przyniosłyby rozwiązanie tej zagadki.

 

Źródło:

  1. Geggel, Pot brimming with Roman coins discovered in Switzerland, https://www.livescience.com/pot-of-roman-coins-switzerland, dostęp: 04.05.2022.
  2. Golder, Treasure Of 1,200 Ancient Roman Coins Found By Amateur Archeologist May Have Been Sacrifice To Gods, https://www.zenger.news/2022/04/15/treasure-of-1200-ancient-roman-coins-found-by-amateur-archeologist-may-have-been-sacrifice-to-gods/, dostęp: 04.05.2022.

 

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.