Ciekawostki Historyczne

Izrael stale boryka się z problemem nielegalnego wydobycia zabytkowych przedmiotów, ich kradzieży i przemytu za granicę. Czuwać nad przestrzeganiem prawa w tym zakresie próbuje Israel Antiquities Authority i trzeba przyznać, że jest w tym skuteczne.

Ostatnio we współpracy z policją jego pracownikom w istocie udało się przejąć olbrzymią kolekcję pozyskanych w nielegalny sposób artefaktów. Zostały one zakupione na czarnym rynku przez handlarza, który nabył je od działających na Zachodnim Brzegu złodziei, którzy z kolei na dużą skalę zajmują się przemytem takich przedmiotów na terytorium Izraela.

Niektóre ze starożytnych monet skonfiskowanych 15 maja 2022 r. podczas masowego krachu nielegalnego handlu. (Yoli Schwartz/Israel Antiquities Authority)

Co dokładnie odzyskano? Zapisane pismem klinowym tablice, figurkę wykonaną z brązu, biżuterię i potężny zbiór monet. Było ich około 1 800! Trzeba przy tym podkreślić, że na niektórych przedmiotach znajdowały się jeszcze ślady ziemi, co świadczy o tym, że wydobyto je stosunkowo niedawno. Natomiast część monet została już nawet zapakowana do kopert, gotowych do – oczywiście nielegalnego – wysłania ich za granicę. A potencjalne stanowiska archeologiczne z pewnością zostało bezpowrotnie zniszczone.

Część monet jest szczególnie cenna. Pochodzą one bowiem z czasów Szymona Bar-Kochby, który w latach 132-135 stanął na czele rebelii wymierzonej w Cesarstwo Rzymskie. Ponadto we wspomnianym zbiorze znaleziono jeden szczególnie rzadki okaz: jest to szekel z czasów pierwszej wojny Izraela z Rzymem, która miała miejsce w 67 roku. Akurat ta moneta wydaje się, że była w trakcie czyszczenia, w czym policja była uprzejma „przeszkodzić”.. Wśród skonfiskowanych monet znalazły się także te pochodzące z Persji, srebrne monety z okresu hellenistycznego oraz hasmonejskiego.

Statua boga Hermesa skonfiskowana 15 maja 2022 r. w Modi’in podczas masowego krachu nielegalnego handlu. (Yoli Schwartz/Izraelski Urząd Starożytności)

Odzyskane artefakty znajdą teraz bezpieczne schronienie, a policja zajmuje się namierzeniem zaangażowanych w proceder złodziei, którzy z pewnością później przez pewien czas będą oglądać świat w kratki.

Źródła

  1. Borschel-Dan, Massive bust of illegal antiquities trade seizes 1,800 coins and ancient artifacts, https://www.timesofisrael.com/massive-bust-of-illegal-antiquities-trade-seizes-1800-coins-and-ancient-artifacts/, dostęp: 02.06.2022.
  2. Schuster, Huge Cache of Stolen Antiquities Found in Central Israel, https://www.haaretz.com/archaeology/2022-05-20/ty-article/huge-cache-of-stolen-antiquities-found-in-central-israel/00000180-e9f1-dc12-a5b1-fdfb06fa0000, dostęp: 02.06.2022.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.