Ciekawostki Historyczne

Ocenia się, że jest to największe znalezisko, które zostało zgłoszone w przeciągu ostatnich 100 lat. No dobrze, ale czym ono właściwie jest? To gliniany garnek wypełniony srebrnymi monetami!

Przynajmniej pod względem skarbów, które zostały formalnie zgłoszone. Został on przekazany Delegaturze w Wałbrzychu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu przez chcącą zachować osobę. Odkrycia zaś dokonał… pies tej osoby, noszący imię Kajtuś. Jak informuje Dolnośląski Konserwator Zabytków mając na względzie jego zdolności, archeolodzy już teraz zgłaszają zapytania o jego udział w prowadzonych wykopaliskach.

Monety zostały najprawdopodobniej wybite w Brandenburgii, Saksonii i na Śląsku, a są datowane na I połowę XIII wieku. Monety te to tzw. brakteaty, które wykonywano z cienkich blaszek. Stąd zresztą pochodzi nazwa brakteat – od łacińskiego słowa bractea, czyli właśnie blaszka. Spowodowane to było, nie ma co owijać w bawełnę, niewielką dostępnością srebra. W tamtych czasach dosyć często wymieniano ten środek płatniczy, nawet 2-3 razy w roku. Nie zachowało się też ich zbyt wiele, ponieważ często wycofane z obiegu brakteaty zwyczajnie przetapiano, aby odzyskać kruszec dla „produkcji” kolejnych.

Skarb odkryty w rejonie Wałbrzycha. fot. użyczone / Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Znaczniejsze ich zbiory znajdowały się do tej pory w Krakowie i Warszawie. Natomiast to odkrycie najprawdopodobniej spowoduje przesunięcie „środka ciężkości” w tej kwestii. Będzie jednak musiało minąć trochę czasu, zanim będziemy mogli obejrzeć tę niezwykłą kolekcję. Cały zbiór zostanie poddany dokładnemu opracowaniu i konserwacji. Potrzebne będzie też pozyskanie odpowiednich środków finansowych, np. w formie grantów naukowych, co umożliwi m.in. publikację wyników przeprowadzonych badań. Czekamy z niecierpliwością!

Źródła:

  1. Największe odkrycie od 100 lat w regionie wałbrzyskim? Pies wytropił unikatowy skarb – średniowieczne monety, https://www.walbrzych24.com/pl/artykul/36067/k/1/najwieksze-odkrycie-od-100-lat-w-regionie-walbrzyskim-pies-wytropil-unikatowy-skarb-sredniowieczne-monety, dostęp: 21.04.2022.
  2. Pies Kajtuś na tropie skarbu. Natrafił na średniowieczne monety [ZDJĘCIA], https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/118973/Pies-Kajtus-na-tropie-skarbu-Natrafil-na-sredniowieczne-monety-ZDJeCIA, dostęp: 21.04.2022.
  3. Skarb odkryty w rejonie Wałbrzycha przez… psa! To średniowieczne monety. Takiego odkrycia nie było od co najmniej 100-lat – twierdzą specjaliści, https://dziennik.walbrzych.pl/skarb-odkryty-w-rejonie-walbrzycha-przez-psa-to-sredniowieczne-monety-takiego-odkrycia-nie-bylo-od-co-najmniej-100-lat-twierdza-specjalisci/, dostęp: 21.04.2022.

KOMENTARZE (5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Costa

Co to za artykul ? Interesowało by mnie raczej w jakich okolicznosciach gdzie znaleziono skarb a nie rozprawa co to są za monety i ich historia

RTO

To z tych: Wiem ale nie powiem

cytryna

Bo Kajtusie to fajne pieski.

White 7500 pro

W uk należało by to do ciebie a tu w Polsce to jeszcze pies mandat dostanie

    Anonim

    100% racji. Ani słowa o tym że pies i jego właściciel dostaną 10% znaleźnego. Pies znalazł, głupi właściciel oddał urzędnikom, bez liczenia wszystkie monety. Ciekawe czy urzędnicy nie zachowali części monet dla siebie, a przecież nikt ich nie przeliczył. Teraz urzędnicy i archeolodzy ogłaszą sukces, w końcu znaleźli skarb, nieważne że łapami psa. Ważne że będą premię a może i medal jakiś zostanie przyznany za wybitne osiągnięcia.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.