Ciekawostki Historyczne

W minionych stuleciach przeciętna długość życia, nawet wśród uprzywilejowanych kręgów społecznych, oscylowała w okolicach 40-tki. Mimo to niektórym władcom udawało się dożyć bardzo sędziwego wieku i rządzić swoimi państwami przez wiele dekad. Imionami niektórych z nich nawet nazwano epoki historyczne!

Choć przeciętny mieszkaniec ich państwa żył stosunkowo krótko, oni panowali długie lata. Oto dziesiątka najdłużej panujących monarchów. O niektórych z nich pewnie nigdy nie słyszeliście!

Czy na pewno znasz wszystkich najdłużej panujących władców? Od lewej: królowa Wiktoria, K’inich Janaab’ Pakal, Rama IX

Czy na pewno znasz wszystkich najdłużej panujących władców? Od lewej: królowa Wiktoria, K’inich Janaab’ Pakal, Rama IX

10. Wiktoria, Królowa Wielkiej Brytanii i cesarzowa Indii (1837-1901), 63 lata, 216 dni

Panowanie Wiktorii to nie tylko ekspansja Imperium Brytyjskiego, ale także powrót do wartości rodzinnych. Wstępując na tron w wieku 18 lat, młodziutka królowa była zbulwersowana rozpustnym stylem życia wujków, braci swojego ojca, i zamierzała postępować inaczej.

Królowa Wiktoria w młodości fot.domena publiczna

Królowa Wiktoria w młodości. Fot. domena publiczna

Wspólnie z mężem Albertem byli przykładem wyjątkowo zgodnych małżonków wychowujących swoje dzieci w atmosferze miłości i skromności. Najbardziej na świecie Albert i Wiktoria cenili spokojne życie rodzinne z dala od przyjęć i światowych rozrywek.

Zobacz również:

9 . Król Ferdynand I, Królestwo Obojga Sycylii ( 1759-1825), 65 lat, 90 dni

Było to państewko istniejące w latach 1816 -1860 i składające się z Sycylii i południowej części Półwyspu Apenińskiego. Przedtem było to Królestwo Neapolu przekształcone po Kongresie Wiedeńskim.

Ferdynand I władał i jednym, i drugim państwem. Władca nie zapisał się niczym szczególnym w historii swojego kraju i Europy. Bodajże najciekawszym okresem jego panowania były wojny napoleońskie.

8. Bazyli II, Bizancjum, ( 960-1025), 65 lat, 227 dni

Bazyli i Konstanty współrządzili państwem. Ten drugi niezbyt interesował się sprawami państwowymi, wystarczały mu przywileje nadane z tytułu zajmowanego stanowiska.

Bazyli II Bułgarobójca

Bazyli II Bułgarobójca. Fot. domena publiczna

Faktycznym władcą państwa był Bazyli II, dzięki któremu do Bizancjum wcielono m.in. Serbię i Bułgarię. Wówczas Bizancjum osiągnęło apogeum – rozciągało się ono od współczesnej Armenii po Serbię.

7. Cesarz Konstanty VIII, Bizancjum ( 962-1028), 66 lat, 226 dni

Cesarz trafił do rankingu, gdyż formalnie współrządził z Bazylim. Osobiste rządy rozpoczął jednak dopiero po śmierci brata. Podobno lubował się w karze oślepienia, łatwo również wierzył w jakiekolwiek pogłoski o buncie.

6. Cesarz Franciszek Józef I, Austro – Węgry, ( 1848-1916), 67 lat, 355 dni

Za panowania tego monarchy jego imperium coraz bardziej kłoniło się ku upadkowi. W 1866 roku Austria przegrała wojnę z Prusami o dominację wśród państw niemieckich. To państwo także doznało porażki w wojnie o niepodległość Włoch i musiało zrzec się Toskanii, Lombardii i Wenecji.

Franciszek Józef zawarł sojusz z Imperium Niemieckim, co z kolei doprowadziło do wybuchu I wojny światowej, która zmusiła jego następcę – cesarza Karola – do abdykacji.

5. Pakal Wielki (K’inich Janaab’ Pakal )władca Palenque, miasta-państwa Majów ( 615-683), 68 lat, 33 dni

Zasiadł na tronie już w wieku 12 lat. W Palenque władca zainicjował wzniesienie obiektów, które w chwili obecnej są uważane za największe skarby kultury Majów.

K’inich Janaab’ Pakal

K’inich Janaab’ Pakal. Fot. domena publiczna

4. Książę Johann II, Liechtenstein ( 1858-1929), 70 lat, 91 dni

Właśnie podczas panowania tego monarchy Liechtenstein, jedno z najmniejszych państw świata, uzyskał niepodległość po tym, jak w 1866 Johann II postanowił o opuszczeniu Konfederacji Niemieckiej.

Johann II

Johann II. Fot. domena publiczna

W 1868 roku książę podjął decyzję o likwidacji armii ( kraj nie posiada własnego wojska do dnia dzisiejszego). W 1921 roku wprowadził Konstytucję, czyniąc Liechtenstein monarchią konstytucyjną.

3.Król Rama IX, Tajlandia ( 1927-2016), 70 lat, 126 dni

Charakterystyczną cechą króla był zawieszony na jego szyi aparat fotograficzny. Chodziło o to, że monarcha uwielbiał dokumentować życie swojego kraju i codzienność jego mieszkańców.

Często widywano go siedzącego na ziemi i rozmawiającego z obywatelami. Rama IX będzie pamiętany m.in. dzięki temu, że zaangażował się w rozwiązywanie problemów rolników. Stolica państwa Bangkok zawdzięcza mu swoje współczesne oblicze.

2.Królowa Elżbieta II, Wielka Brytania (1952 – 2022), 70 lat, 214 dni

Oficjalne otwarcie Czwartego Zgromadzenia Poselskiego, 7 czerwca 2011 r. Elżbieta II. fot. Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Wstępując na tron w lutym 1952 roku, 26-letnia Elżbieta była władczynią ogromnego Imperium Brytyjskiego( koronacja odbyła się 2 czerwca 1953 roku). Ale w następnych dekadach kilkadziesiąt państw, np. Ghana w 1957 roku, Nigeria w 1961 roku, Barbados w 1966 roku, Grenada w 1974 roku, ogłosiły swoją niepodległość, formalnie pozostając członkami Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Niektóre kraje, np. Pakistan, nie tylko stały się niezależne, ale wprowadziły ustrój republikański. Można powiedzieć, że panowanie Elżbiety II to okres , gdy – dzięki mediom – monarchia brytyjska została odarta z tajemnicy i majestatyczności. Zmarła 8 września 2022 roku. 

Czytaj także: Wierność koronie. 5 niesamowitych angielskich królowych

1. Król Ludwik XIV, Francja (1638-1715), 72 lata i 115 dni.

W swoich własnych oczach Ludwik XIV był przedstawicielem Pana Boga na ziemi, obdarzonym boskim prawem do sprawowania władzy absolutnej . Aby podkreślić swoje wyjątkowe położenie, król wybrał słońce jako symbol i pielęgnował wizerunek wszechwiedzącego i nieomylnego „Króla Słońce”, wokół orbity którego krążyła cała Francja.

Ludwik XIV nazwał sam siebie Królem Słońce i do dnia dzisiejszego pozostaje najdłużej panującym władcą w historiifot.domena publiczna

Ludwik XIV nazwał sam siebie Królem Słońce i do dnia dzisiejszego pozostaje najdłużej panującym władcą w historii. Fot domena publiczna

Ludwik XIV jest pamiętany z odważnego i niesławnego stwierdzenia „L’État, c’est moi” („Państwo to ja”).

Monarcha prowadził wyjątkowo agresywną politykę zagraniczną i dla pozyskania kolejnych terenów nie wahał się angażować w konflikty zbrojne w Europie. Przyczynił się do rozwoju kultury i sztuki, m.in. przekształcił skromną rezydencję myśliwska w Wersalu na pełny przepychu pałac.

Bibliografia:

  1. Kings, Rulers and Statesmen. L. Wise, M. Hillary (eds), London 2008

KOMENTARZE (5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Waldemar

WITAM ZABRAKŁO PEPIEGO II EGIPSKIEGO FARONA, KTÓRY PANOWAŁ WG NIEKTÓRYCH PRZEKAZÓW PONAD 90 LAT

    Zuza

    Ale on chyba zasiadł na tron w wieku 90 lat i władał (o ile się nie mylę) nie więcej niż 10 lat.

JK

Sobhuza II w Suazi panował od 1899 do 1982 roku [samodzielnie od 1921]

na marginesie

Nie rozumiem, dlaczego średnią długość życia w poprzednich wiekach ludzie uważają za faktyczną długość życia. Jest nieznaczna różnica (na plus) we współczesności. Na te średnie ok. 40 lat wielki wpływ miały: ogromna śmiertelność dzieci (przy porodach, choroby wieku dziecięcego przy braku szczepień ochronnych), duża śmiertelność młodych kobiet przy porodach, młodzi mężczyźni ginący na dużą skalę w różnego rodzaju wojnach, różne epidemie, itd. Na „chłopski rozum”: jeżeli dziecko zmarło tuż po urodzeniu albo w wieku 3 lat, a jego dziadek dożył siedemdziesiątki, to średnio żyli ok. 35 lat. Dlatego w najdawniejszych pismach ukazywano ludzi w sędziwym wieku, to nie było nic niezwykłego. Przy podawaniu średniej długości życia trzeba uwzględniać ten aspekt, szczególnie jeśli chodzi o śmiertelność dzieci

Skorpionik

Ludwik XIV panował de facto bodajże 54 lata, przez pozostałą część była regencja, więc nie powinno się raczej do panowania liczyć.

Zobacz również

Starożytność

Inkowie odurzali dzieci

Niektóre starożytne rytuały Inków były bardzo okrutne. Dzieci często służyły w nich jako ofiary. Według najnowszych badań mali, wybierani do obrządków Inkowie byli odurzani. Dowodzą...

11 czerwca 2022 | Autorzy: Redakcja

Historia najnowsza

Książę Filip. Kim był mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II?

20 listopada 1947 roku 21-letnia księżniczka Elżbieta, następczyni angielskiego tronu, poślubiła 26-letniego księcia Filipa. Młody człowiek nie wydawał się dobrym kandydatem na męża dla przyszłej...

17 kwietnia 2021 | Autorzy: Violetta Wiernicka

XIX wiek

Była nazywana babcią Europy, choć tak naprawdę nie znosiła dzieci. Nawet własnych…

Mimo że królowa Wiktoria miała aż dziewięcioro synów i córek, tak naprawdę nie przepadała za dziećmi. Bała się posiadania potomstwa, a na każdą kolejną ciążę...

25 października 2020 | Autorzy: Violetta Wiernicka

XIX wiek

Napoleon Bonaparte – droga ku chwale wiedzie przez… mosty

Bonaparte przekroczył w swej karierze wiele granic. W pędzie ku sławie i chwale przekroczył bariery wyznaczone przez dotychczasowe liniowe doktryny strategiczne i taktyczne, tworząc armię...

6 września 2020 | Autorzy: Piotr Dróżdż

Starożytność

Neron – żonobójca utrzymujący kazirodcze stosunki z matką, sadysta i szaleniec

Do historii przeszedł jako opanowany żądzą mordu seksualny zwyrodnialec, który czerpał przyjemność z maltretowania chrześcijan i dla zabawy podpalił Rzym. Ogarnięty obłędem patrzył na pożar,...

30 lipca 2020 | Autorzy: Maria Procner

Średniowiecze

Hagia Sophia – chrześcijański kościół czy muzułmański meczet?

Legenda mówi, że plany na rozbudowę świątyni, uważanej za jedną z najpiękniejszych budowli sakralnych pierwszego tysiąclecia naszej ery, cesarz Justynian otrzymał od zastępu aniołów. Ale...

19 lipca 2020 | Autorzy: Marcin Waincetel

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.