Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Ludwik XIV (1638-1715)

Ludwik XIV przeszedł do historii jako

fot.Hyacinthe Rigaud/domena publiczna Ludwik XIV przeszedł do historii jako „Król Słońce”.

Ludwik XIV (1638-1715) – król Francji w latach 1643-1715 z dynastii Burbonów. Urodził się 5 września 1638 roku w Saint-Germain. Jego ojcem był król Ludwik XIII, a matką – Anna Austriaczka. Tron odziedziczył jeszcze przed piątymi urodzinami, 16 maja 1643 roku, kiedy zmarł jego ojciec. Przez pierwsze lata rządy w jego imieniu sprawowała matka przy pomocy kardynała Juliusza Mazariniego. To ten ostatni przyczynił się do pokonania Frondy, opozycji antyabsolutystycznej z lat 1648-1653. Ludwik formalnie został uznany za pełnoletniego w 1651 roku. Koronowano go w 1654 roku, lecz pełnię władzy przejął dopiero po śmierci kardynała Mazariniego w 1661 roku. Rok wcześniej ożenił się z Marią Teresą, córką króla Hiszpanii Filipa IV, co otworzyło Burbonom drogę do przejęcia tronu w Madrycie w późniejszych latach.

Przez ponad pół wieku Ludwik, zwany „Królem Słońce” rządził krajem osobiście, opierając się na rozwiniętej i silnie scentralizowanej administracji. Rola szlachty została przez niego znacznie ograniczona. Podobnie zmalało znaczenie regionalnych parlamentów. Już jego poprzednicy stopniowo wzmacniali władzę królewską, ale to on sprawował rzeczywiście rządy absolutne. W tym sensie jego stwierdzenie z 1655 roku – „Państwo to ja” – było w pełni uzasadnione. Otaczając się zdolnymi współpracownikami, takimi jak Jean-Baptiste Colberg czy François Michel Le Tellier de Louvois, zdołał przeprowadzić szereg reform gospodarczych i usprawnić armię. Jego panowanie jest też uważane za okres największego rozkwitu francuskiej kultury. Monarcha wspierał rozwój literatury, nauki i sztuki. Symbolem władzy królewskiej stał się zbudowany na jego polecenie pałac Wersalu, gdzie dwór przeniósł się w 1682 roku.

Pragnąc powiększyć terytorium Francji i umocnić jej pozycję na arenie międzynarodowej, Ludwik XIV angażował się w szereg konfliktów zbrojnych. W latach 60. i 70. XVII wieku uzyskał ziemie na północnym wschodzie kraju kosztem Hiszpanii i Holandii. Prowadził też politykę tak zwanych Reunionów, anektując w oparciu o pretensje prawne Francji między innymi część Luksemburga, Alzacji i Lotaryngii. Jego położenie pogorszyło jednak zawiązanie się w 1686 roku koalicji antyfrancuskiej, nazywanej Ligą Augsburską, którą utworzyły Hiszpania, Austria, Holandia, Szwecja, książęta Rzeszy i Anglia. Wojny z Ligą w latach 1688-1697 oraz późniejsza wojna o sukcesję hiszpańską zahamowały ekspansję Francji i znacznie pogorszyły stan jej finansów. Na dłuższą metę niekorzystna okazała się także polityka religijna Ludwika – w 1685 roku król odwołał edykt nantejski, gwarantujący wolność wyznania. Represje wobec różnowierców doprowadziły do fali emigracji, która odbiła się negatywnie na gospodarce.

Ludwik XIV zmarł 1 września 1715 roku w królewskiej siedzibie w Wersalu. Przeżył swojego jedynego syna, Wielkiego Delfina Ludwika, oraz dwóch wnuków – Ludwika i Karola. Tron po nim objął jego pięcioletni prawnuk.

Dowiedz się więcej o Ludwiku XIV:

Markiza de Montespan z dziećmi

Nowożytność | 13.03.2021 | Autor:

Intrygi, trucizny i czarne msze. Makabryczna historia markizy de Montespan

W 1676 roku madame de Brinvilliers została skazana na ścięcie za zamordowanie ojca i dwóch braci. Podczas tortur wyznała, że nie ona jedna parała się w Paryżu trucicielstwem. Król Ludwika XIV w celu wyjaśnienia sprawy zlecił przeprowadzenie śledztwa….

Ludwika XIV otaczała aura boskości. Pod wieloma względami był jednak tylko... człowiekiem.

Nowożytność | 08.12.2020 | Autor:

Nie wszystko Słońce, co się świeci. Prywatne życie Ludwika XIV

Przeżył 77 lat (bez czterech dni), panował przez 72 lata, trzy miesiące i 18 dni. Rządził najdłużej spośród europejskich władców, a na kartach historii zapisał się jako Ludwik XIV Wielki. I nie bez powodu, choć pod złotą otoczką…

Czy na pewno znasz wszystkich najdłużej panujących władców? Od lewej: królowa Wiktoria, K’inich Janaab’ Pakal, Rama IX

XIX wiek | 13.08.2020 | Autor:

Top 10 najdłużej panujących władców w historii

W minionych stuleciach przeciętna długość życia, nawet wśród uprzywilejowanych kręgów społecznych, oscylowała w okolicach 40-tki. Mimo to niektórym władcom udawało się dożyć bardzo sędziwego wieku i rządzić swoimi państwami przez wiele dekad. Imionami niektórych z nich nawet nazwano…

Wersal do dziś stanowi wizytówkę Francji. Niewielu zdaje sobie sprawę z fetoru, jaki musiał panować w pałacu

Nowożytność | 09.06.2020 | Autor:

Zapach potu, krwi, nasienia i perfum – królewski fetor w Wersalu

Zespół pałacowych rezydencji w Wersalu, wiekowa siedziba francuskich władców, kojarzy się nam dzisiaj w dosyć jednoznaczny sposób. Przepych, piękno i bogactwo – symbol władzy i potęgi. Jednak nie wszystko złoto, co się świeci. Bo historyczna prawda o arystokratycznym…

Ślub, zwłaszcza w rodach królewskich, często był początkiem trudnego, pozbawionego miłości związku zawartego w imię polityki.

Nowożytność | 20.03.2019 | Autor:

Noce poślubne francuskich władców

W sprawach sercowych monarchowie nie mieli łatwo. Polityczne sojusze i dynastyczne aspiracje zawsze były przedkładane nad ich osobiste uczucia i porywy namiętności. Francuscy królowie i królowe wiedzieli o tym aż za dobrze. Zaczynało się już od nocy poślubnej….

Gdyby Francuzom udało się przekupić Jana III Sobieskiego, to najpewniej nigdy nie doszłoby do odsieczy wiedeńskiej.

Nowożytność | 17.09.2018 | Autor:

Do odsieczy wiedeńskiej mogło nigdy nie dojść. Francuzi oferowali Sobieskiemu ogromną łapówkę za porzucenie cesarza

Szarżująca husaria. Uciekający w popłochu Turcy i jedno z największych zwycięstw polskiego oręża. Możliwe, że to wszystko nigdy nie miałoby miejsca, gdyby agentom Ludwika XIV udało się odwieść króla Jana III Sobieskiego od zawarcia sojuszu z Austriakami.

Ludwik XIV na portrecie Charlesa le Bruna.

Nowożytność | 25.01.2018 | Autor:

Tego króla znają wszyscy. Ale dlaczego wychwalające go podręczniki milczą o ohydnych zbrodniach, którymi skrwawił sobie ręce?

Bezwzględne bombardowania miast, bez zważania na los cywilów. Wysyłanie wojsk, by zarzynały jego własnych poddanych. Nieludzkie kary dla tych, którzy ośmieli się inaczej wierzyć w Boga. Ten monarcha nie cofał się przed niczym. To dlatego zdobył sobie przydomek,…

Cinderella

Nowożytność | 15.03.2016 | Autor:

Kopciuszek istniał naprawdę! Jak uboga szlachcianka została żoną wielkiego króla

Rodzice ją porzucili. Matka chrzestna kazała paść indyki. Nigdy się nie skarżyła, nawet gdy musiała opuścić przed czasem bal, by opiekować się cudzymi dziećmi. I choć wcale się o to nie starała, wpadła w oko monarsze. A potem…