Ciekawostki Historyczne

Ludwik XIV (1638-1715)

Ludwik XIV przeszedł do historii jako fot.Hyacinthe Rigaud/domena publiczna

Ludwik XIV przeszedł do historii jako „Król Słońce”.

Ludwik XIV

Król Francji w latach 1643-1715 z dynastii Burbonów. Urodził się 5 września 1638 roku w Saint-Germain. Jego ojcem był król Ludwik XIII, a matką – Anna Austriaczka. Tron odziedziczył jeszcze przed piątymi urodzinami, 16 maja 1643 roku, kiedy zmarł jego ojciec. Przez pierwsze lata rządy w jego imieniu sprawowała matka przy pomocy kardynała Juliusza Mazariniego. To ten ostatni przyczynił się do pokonania Frondy, opozycji antyabsolutystycznej z lat 1648-1653. Ludwik formalnie został uznany za pełnoletniego w 1651 roku. Koronowano go w 1654 roku, lecz pełnię władzy przejął dopiero po śmierci kardynała Mazariniego w 1661 roku. Rok wcześniej ożenił się z Marią Teresą, córką króla Hiszpanii Filipa IV, co otworzyło Burbonom drogę do przejęcia tronu w Madrycie w późniejszych latach.

Przez ponad pół wieku Ludwik, zwany „Królem Słońce” rządził krajem osobiście, opierając się na rozwiniętej i silnie scentralizowanej administracji. Rola szlachty została przez niego znacznie ograniczona. Podobnie zmalało znaczenie regionalnych parlamentów. Już jego poprzednicy stopniowo wzmacniali władzę królewską, ale to on sprawował rzeczywiście rządy absolutne. W tym sensie jego stwierdzenie z 1655 roku – „Państwo to ja” – było w pełni uzasadnione. Otaczając się zdolnymi współpracownikami, takimi jak Jean-Baptiste Colberg czy François Michel Le Tellier de Louvois, zdołał przeprowadzić szereg reform gospodarczych i usprawnić armię. Jego panowanie jest też uważane za okres największego rozkwitu francuskiej kultury. Monarcha wspierał rozwój literatury, nauki i sztuki. Symbolem władzy królewskiej stał się zbudowany na jego polecenie pałac Wersalu, gdzie dwór przeniósł się w 1682 roku.

Pragnąc powiększyć terytorium Francji i umocnić jej pozycję na arenie międzynarodowej, Ludwik XIV angażował się w szereg konfliktów zbrojnych. W latach 60. i 70. XVII wieku uzyskał ziemie na północnym wschodzie kraju kosztem Hiszpanii i Holandii. Prowadził też politykę tak zwanych Reunionów, anektując w oparciu o pretensje prawne Francji między innymi część Luksemburga, Alzacji i Lotaryngii. Jego położenie pogorszyło jednak zawiązanie się w 1686 roku koalicji antyfrancuskiej, nazywanej Ligą Augsburską, którą utworzyły Hiszpania, Austria, Holandia, Szwecja, książęta Rzeszy i Anglia. Wojny z Ligą w latach 1688-1697 oraz późniejsza wojna o sukcesję hiszpańską zahamowały ekspansję Francji i znacznie pogorszyły stan jej finansów. Na dłuższą metę niekorzystna okazała się także polityka religijna Ludwika – w 1685 roku król odwołał edykt nantejski, gwarantujący wolność wyznania. Represje wobec różnowierców doprowadziły do fali emigracji, która odbiła się negatywnie na gospodarce.

Ludwik XIV zmarł 1 września 1715 roku w królewskiej siedzibie w Wersalu. Przeżył swojego jedynego syna, Wielkiego Delfina Ludwika, oraz dwóch wnuków – Ludwika i Karola. Tron po nim objął jego pięcioletni prawnuk.

Dowiedz się więcej o Ludwiku XIV:

Nowożytność

Intrygi, trucizny i czarne msze. Makabryczna historia markizy de Montespan

W 1676 roku madame de Brinvilliers została skazana na ścięcie za zamordowanie ojca i dwóch braci. Podczas tortur wyznała,…

13 marca 2021 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Nowożytność

Nie wszystko Słońce, co się świeci. Prywatne życie Ludwika XIV

Przeżył 77 lat (bez czterech dni), panował przez 72 lata, trzy miesiące i 18 dni. Rządził najdłużej spośród europejskich…

8 grudnia 2020 | Autorzy: Maria Procner

XIX wiek

Top 10 najdłużej panujących władców w historii

W minionych stuleciach przeciętna długość życia, nawet wśród uprzywilejowanych kręgów społecznych, oscylowała w okolicach 40-tki. Mimo to niektórym władcom…

13 sierpnia 2020 | Autorzy: Violetta Wiernicka

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.