Aleksander Wielki nie tylko prowadził wielkie podboje, ale też - bujne życie erotyczne. Najprościej nazwać go biseksualistą, choć byłoby to sporym uproszczeniem.

Aleksander Wielki jest jedną z tych postaci, których życie erotyczne obrosło nieprawdopodobnymi wręcz mitami. Stało się tak choćby z powodu jego przyjaciela Hefajstiona, z którym twórcę nowego imperium łączył podobny związek jak mitycznego Achillesa z Patroklosem i którego kazał po śmierci równie efektownie uhonorować.
Ale działo się tak również z powodu faworytów, którzy wokół Macedończyka się kręcili (niewykluczone nawet, że to któryś z nich maczał palce przy tajemniczej śmierci młodego władcy w Babilonie). Takich jak eunuch Bagoas, do którego władca odnosił się publicznie z niejakim uczuciem.

Popiersie Aleksandra Wielkiego (fot. Yair Haklai, lic. CCA SA 3.0 U)
Plutarch z Cheronei opisywał:
Przybywszy do gedrozyjskiego zamku królewskiego, dał Aleksander swym żołnierzom znowu wypoczynek i zarządził tam wielkie uroczystości o charakterze świątecznym. Przyglądał się wtedy, jak opowiadają, w stanie nietrzeźwym, zawodom chórów. Zwycięzcą konkursu został jego ulubieniec Bagoas. Macedończycy, widząc, jak przeszedł w ozdobnym stroju przez teatr i usiadł koło Aleksandra, klaskali i wołali, by ucałował go, tak długo, aż go rzeczywiście uścisnął i ucałował.
Dlatego w dzisiejszych czasach niektórzy chcieliby widzieć w Aleksandrze Wielkim zdeklarowanego homoseksualistę. Ale przecież miał trzy żony (Roksanę, Statejrę i Parysatis), kochanki (Barsine) i doczekał się przynajmniej jednego syna (Aleksandra IV)!
Zdaniem prof. Daniela Ogdena, autora pracy naukowej Alexander’s Sex Life, lepiej możemy zrozumieć Macedończyka i jego zachowanie, porzucając kurczowe trzymanie się rozpowszechnionego przed laty przeświadczenia, że władca był heteroseksualny i wolny od rozwiązłości. Lepiej uznać, że wielki zdobywca był biseksualistą, mającym wiele partnerek oraz „przygody” z mężczyznami.
Wygląda na to, że Aleksander – choć Macedończyk, nie Ateńczyk czy Tebańczyk – bardzo przypominał Greków ze swej epoki, których życie i preferencje erotyczne wymykały się jednoznacznej klasyfikacji. Pewnie rozszerzył trochę granice swej seksualnej wolności, tak samo jak rozszerzył granice znanego wówczas Grekom świata.
***
Tekst powstał podczas pracy Autora nad jego najnowszą książką pt. „Wieki bezwstydu. Seks i erotyka w starożytności”. Kliknij i kup z rabatem na empik.com.
Bibliografia:
- Plutarch z Cheronei, Żywoty sławnych mężów, Ossolineum 1956.
- Daniel Ogden, Alexander’s Sex Life, w: Waldemar Heckel, Lawrence A. Tritle [red.] Alexander the Great: A New History, Wiley-Blackwell 2009.
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.