Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Najbardziej bezwzględne kobiety despotów. Gorsze od krwawych tyranów, którym umilały życie?

Imelda Marcos (fot. Bill Alldredge, lic. CC BY-SA 3.0)

fot.Bill Alldredge, lic. CC BY-SA 3.0 Imelda Marcos (fot. Bill Alldredge, lic. CC BY-SA 3.0)

Gdy miliony cierpiały pod butem ich mężczyzn, te kobiety bawiły się, wydawały fortunę, lub przekonywały świat, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Co więcej, nie tylko wiernie stały u boku dyktatorów, ale i same potrafiły ubrudzić ręce we krwi. Przedstawiamy zestawienie najbardziej bezwzględnych kobiet despotów.

1. Imelda Marcos

Imelda Romualdez pochodziła z biednej filipińskiej rodziny. Była jednym z jedenaściorga dzieci pracującego na prowincji adwokata, który na co dzień nie mógł zapewnić swemu potomstwu żadnych wyszukanych posiłków, czy pięknych strojów. Mięso w jej domu było luksusem. Imelda miała jednak kapitał, który postanowiła wykorzystać: wyjątkową urodę. Śliczna dziewczyna uciekła do stolicy, gdzie wygrała konkurs piękności, wkręciła się na salony i zrealizowała swój podstawowy cel – w 1954 roku znalazła bogatego męża.

Jej drugą połówką okazał się robiący karierę polityczną Ferdinand Marcos. W tym czasie był zaręczony z inną królową piękności, jednak dla Imeldy nie była to żadna przeszkoda. Szybko zawróciła mu w głowie i pogrążyła konkurentkę. Dekadę po ich ślubie wybranek sprytnej panny Romualdez został prezydentem Filipin.

Najpierw zaczął reformować kraj, ale szybko znudził się działaniem na rzecz obywateli i wprowadził nieludzką dyktaturę. Imelda nie tylko była żoną, ale i politycznym partnerem Marcosa, a gdy ten zachorował, de facto sprawowała władzę nad krajem. Znana stała się przede wszystkim ze swojej absolutnej ekstrawagancji i rozrzutności. Zaczęła w pewnym momencie traktować obywateli, skarb państwa i wszystko, co do niego należy, jak majątek osobisty.

W czasie, gdy miliony ludzi na Filipinach głodowały lub żyły w skrajnym ubóstwie, ona pławiła się w luksusach i wydawała fortunę. Podczas jednego z wypadów do USA zastanawiała się czy kupić Empire State Building za 750 milionów dolarów, jednak zrezygnowała, bo byłoby to zbyt ostentacyjne. Zamiast tego kupiła dwa budynki za… 111 milionów dolarów i dwie działki na Manhattanie.

Marcosowie z japońskim premierem i jego żoną. Imelda pierwsza z prawej (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Marcosowie z japońskim premierem i jego żoną. Imelda pierwsza z lewej (fot. domena publiczna)

W 1986 roku Filipińczycy powiedzieli dość szaleństwom Imeldy i machlojkom Ferdinanda. Marcosowie zostali obaleni i musieli uciekać. Dopiero wtedy mieszkańcy kraju dowiedzieli się, jaka była skala ich zbytku. Uciekający dyktator i jego żona zabrali ze sobą trzydzieści dwie sztuki bagażu wypchane klejnotami, gotówką, papierami wartościowymi i innymi dobrami. Niektóre sztuki biżuterii przeniosła przez kontrolę graniczną ich wnuczka.

W kraju pozostała bajeczna kolekcja ubrań od najdroższych projektantów, która obejmowała między innymi tysiące par najdroższych butów oraz mnóstwo bielizny, od fatałaszków z sex shopu po kuloodporne staniki.

Czy wiesz, że ...

...by uciec z PRL-u wybitny kompozytor Andrzej Panufnik zorganizował sobie wyjazd do Zurychu na nagrania polskiej muzyki? By nie budzić podejrzeń, oficjalne zaproszenie zostało wysłane do Biura Współpracy Kulturalnej z Zagranicą. Panufnik udawał zaskoczonego propozycją i zgodził się, pozornie bez entuzjazmu, dopiero po licznych namowach.

...w jednym z domów w Oszmianie czerwonoarmiści w 1939 roku spożyli właścicielce cały zapas kremu Nivea? Smarowali nim chleb, sądząc być może, że był to smalec ze specjalnymi dodatkami smakowymi.

...Elena Ceaușescu chciała Nobla z chemii chociaż nie skończyła czterech klas podstawówki? Żona rumuńskiego dyktatora robiła międzynarodową "karierę" naukową. Wszystko dzięki temu, że podpisywała się pod pracami, których treści nawet nie rozumiała. Część z nich wykradał na Zachodzie rumuński wywiad.

...jeszcze kilkadziesiąt lat temu sytuacja kobiet w Iranie wyglądała znacznie lepiej, niż obecnie? Pod rządami Mohammada Rezy Pahlawiego przeprowadzono wiele znaczących reform. Największym sukcesem polityki szacha było wprowadzenie w 1967 roku nowego Prawa o ochronie rodziny.

Komentarze (9)

 1. Anonim Odpowiedz

  Jeżeli ktoś chce się dowiedzieć więcej o ludobójstwie w Rwandzie,to polecam wstrząsającą relację,jaką zawarła w swojej książce Immaculee Ilbagiza . Autorka książki,pochodzi z plemienia Tutsi ,była naocznym świadkiem mordów, wraz z kilkoma innymi dziewczętami ukrywała się w łazience pewnego pastora ,a później napisała dwie książki”Ocalona,aby mówić” i „Ocalona,aby przebaczyć”Obie książki naprawdę warto przeczytać!Pierwsza z nich zawiera opis koszmaru,jak za czasów hitlerowskich,natomiast druga,mówi o roli,jaką odgrywa w życiu możność przebaczania.

 2. Bn Odpowiedz

  Brakuje tu żony innego afrykańskiego zbira, Mandeli. Sam Mandela, sowiecki agent, po dojściu do władzy zrujnowane ten kraj. Jego żona dowodziła bandami siejacymi terror. Ich specjalnością były wypełnione benzyną i podpalone opony zakładane na szyję związanym ofiarom. Pani Mandela działała za przyzwoleniem tej kreatury swojego męża mimo że go zdradziła wielokrotnie ze swoimi zbirami

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Niestety, drogi Bn, ograniczenia objętościowe artykułu nie pozwalają na wymienienie wszystkich. Bardzo jednak dziękujemy za wspomnienie tej postaci w komentarzu. Pozdrawiamy serdecznie :)

 3. Nickt Odpowiedz

  „Co więcej, to ona wraz ze swoją kliką zaplanowała ostateczne rozwiązanie kwestii Tutsi. Użycie eufemizmu, jaki wymyślili niemieccy naziści, aby wygodnie nazwać bezwzględną eksterminację Żydów, jest tu jak najbardziej na miejscu. Rwandyjscy Tutsi z Agathe na czele taki sam los postanowili zgotować swoim współobywatelom.”

  Widzicie co jest nie tak? Zaplanowała eksterminację Tutsi, na których czele – zaledwie zdanie dalej – stała…

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.