Ciekawostki Historyczne

Kolonialna przeszłość i zbrodnie popełnione w Kongu za panowania Leopolda II długo jeszcze będą ciągnąć się za Belgią. Państwo to podejmuje jednak pewne kroki mające na celu pojednanie pomiędzy oba państwami.

Istotnym takim gestem jest zwrot zęba należącego do Patrice Lumumby jego rodzinie. Patrice Lumumba stał się dla Konga symbolem niepodległości. Jednakże został obalony w wyniku przewrotu, w którego dalszej konsekwencji do władzy doszedł dyktator Mobutu Sese Seko. Lumumba został uwięziony i zamordowany, a jego ciało rozpuszczono w kwasie, aby jego potencjalny grób nie stał się miejscem kultu.

fot.Onbekend / Anefo/CC0

Pierwszy premier Demokratycznej Republiki Konga – Patrice Lumumba.

Przez lata spekulowano czy za jego śmiercią po części nie stały belgijskie czy nawet amerykańskie służby specjalne. Przyczyną miały być jego relacje ze Związkiem Radzieckim. Sam ząb miał zostać odzyskany dzięki temu, że w jego posiadaniu okazała się być córka belgijskiego funkcjonariusza policji, który miał nadzorować działania mające na celu zniszczenie zwłok Lumumby. Co ciekawe, nie ma absolutnej pewności co do tego, że ząb ten w istocie należał do przywódcy Konga, ponieważ nie zostały przeprowadzone żadne badania DNA. Tak czy inaczej został on zwrócony.

Symbolem zbrodni w Kongo stały się obcięte dłonie tubylców…

Belgia planuje również zwrócić Kongu zrabowane z tego państwa artefakty. Pewne kroki zostały już zresztą w tym kierunku podjęte. Przykładowo w czerwcu zwrócona została słynna maska Kakuungu. Ogółem planowany jest zwrot około 84 000 przedmiotów. Przy okazji jednej z uroczystości obecny król Belgii Filip wyraził „najgłębszy żal” za popełnione przez jego państwo w Kongu zbrodnie. A było ich wiele. Według różnych oszacowań belgijska okupacja kosztowała Kongo nawet 10 milionów ludzkich istnień, a mieszkańców zabijano w okrutny sposób. Czy kiedykolwiek pojawi się w tym kontekście słowo „przepraszam”?

Źródła:

  1. Belgium returns Congo independence hero’s tooth to family, https://timesnewsnetwork.com/news/usa/washington/belgium-returns-congo-independence-heros-tooth-to-family/, dostęp: 04.07.2022.
  2. Belgium takes small step toward returning artifacts to Congo, https://www.politico.eu/article/belgium-takes-first-small-step-in-returning-art-to-congo/, dostęp: 04.07.2022.
  3. Hayden, Belgian king begins return of more than 80,000 artefacts to DRC, https://www.irishtimes.com/world/africa/2022/06/08/belgian-king-begins-return-of-more-than-80000-artefacts-to-drc/, dostęp: 04.07.2022.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

XIX wiek

Odcięte dłonie symbolem bestialstwa w belgijskim Kongo. Tragedia, o której milczał świat

Do tubylców strzelano dla zabawy, obcinano im ręce, gotowano żywcem. Przez lata nikt nie wierzył, że słynna opowieść "Jądro Ciemności" oparta została na faktach. A...

8 lipca 2020 | Autorzy: Filip Bogaczyk

Zimna wojna

Zabijał, by wygrać wybory prezydenckie a trzęsła nim… kobieta. Krwawy afrykański dyktator dla władzy zrobił wszystko

Po śmierci pierwszej żony, Sally, siedemdziesięciodwuletni Robert Mugabe poślubił młodszą o czterdzieści jeden lat swoją byłą sekretarkę Grace. Zabrakło osoby, która potrafiła go łagodnie powstrzymać,...

5 kwietnia 2020 | Autorzy: Paul Kenyon

Krwawy dyktator, który uważał Hitlera za zbawcę Afryki

Rdzenna ludność Afryki po wielu latach kolonializmu miała prawo marzyć o lepszych dniach. Jednak okrucieństwa białego człowieka, których doznała Afryka, były niczym w porównaniu ze...

21 września 2019 | Autorzy: Agnieszka Jankowiak-Maik

Dwudziestolecie międzywojenne

Najbardziej bezwzględne kobiety despotów. Gorsze od krwawych tyranów, którym umilały życie?

Gdy miliony cierpiały pod butem ich mężczyzn, te kobiety bawiły się, wydawały fortunę, lub przekonywały świat, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Co więcej,...

30 czerwca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.