Ciekawostki Historyczne

Ewa Braun żyła w centrum wydarzeń, które ukształtowały to, jak dziś wygląda Europa. Trwała u boku człowieka, który podpalił kontynent i wymordował miliony. Jaka była ona sama i jakie było jej życie na co dzień dowiadujemy się dzięki opowieści jej służącej i powiernicy.

W książce Anny Lerke „Spowiedź Ewy Braun. W cieniu Hitlera” otrzymujemy unikalną możliwość przyjrzenia się życiu jednej z najsłynniejszych par w historii świata. Oprócz tego przeniesiemy się w czasy rewolucyjne i zastanowimy, czy Lenin był dobry, czy zły. Przyjrzymy się sytuacji na współczesnym Krymie oraz sprawdzimy, czego w Italii mógł szukać polski renesansowy rycerz.

Lerke A., Spowiedź Ewy Braun. W cieniu Hitlera (Bellona)

spowiedź ewy braun

Ewa Braun miała 17 lat, gdy spotkała Adolfa Hitlera. Młodziutka pracownica zakładu fotograficznego stała się wkrótce jego konkubiną. Z Hitlerem żyła przez kilkanaście lat, podejmując w tym czasie dwie próby samobójcze. Oficjalnie Ewa nie istniała. Fuhrer był kreowany na męża wszystkich Niemek i ojca wszystkich Niemieckich dzieci.

Dlatego, gdy jej osobista służąca Anna Lerke po raz pierwszy zjawiła się w Berghofie, czyli rezydencji Hitlera, nie była w stanie skojarzyć filigranowej blondynki z osobą jego najbliżej kobiety. W końcu jednak zrozumiała, jakie zasady panują w rezydencji państw Hitler i bardzo szybko się do nich dostosowała, a wreszcie stała się zaufaną osobą Ewy Braun.

Każdego dnia obserwowała, jak kobieta wodza Trzeciej Rzeszy wyrusza w podróże, wydaje pieniądze, urządza przyjęcia, uprawia sporty i uskarża się na to, że jest zaniedbywana. Braun nie umiała się także pogodzić z tym, że coraz gorsza passa Niemiec w drugiej wojnie światowej zaczyna wpływać na jej życie i luksusy. Lerke opowiada w swojej książce o najróżniejszych aspektach życia Hitlera i Ewy, dając nam tym samym niejako sposobność spojrzenia na nich przez dziurkę od klucza. Czasem warto zabawić się w takiego podglądacza. „Spowiedź Ewy Braun”, choć tak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, nie jest książką wspomnieniową. To… doskonale skonstruowana powieść, która może wywieść w pole nawet wytrawnego czytelnika. Dzięki temu, jak została wykreowana, ma jedną podstawową zaletę – zmusza czytelnika by patrząc na postać Ewy Braun i jej relację z Hitlerem przyjął świeżą optykę.

Zobacz również:

Sebestyen V., Lenien dyktator (Prószyński i S-ka)

leninWłodzimierz Lenin do tej pory pozostaje jednym z najbardziej interesujących fenomenów politycznych wszech czasów. Ten demagog i trybun ludowy dzięki kłamstwom, półprawdom i manipulacjom dążył do zrealizowania swego celu bez względu na koszty.

To on stworzył system, w którym terror stał się usankcjonowanym narzędziem do osiągnięcia wyższej idei i zbawiania świata. Czego jeszcze możemy się o nim dowiedzieć?

Semmler P., Krym. Znikając półwysep (Wydawnictwo Poznańskie)

krymDo niedawna gdy słyszało się słowa „Jadę na Krym”, w myślach natychmiast pojawiała się wizja pięknego morza, zachwycających plaż i tygla kultur, jakie od wieków mieszały się w tym miejscu. Rajskie wakacje.

Teraz opanowany przez Rosjan półwysep stał się zupełnie innym miejscem. Obraz społeczeństwa oraz kultury tego regiony zmienił się radykalnie, a niedawna multikulturowość odchodzi w niepamięć.

Czeszumski Ł., Krew wojowników, t. II Książę

krew wojownikówPoczątek XVI wieku to w historii Włoch jednej z najciekawszych i najbardziej gorących okresów. To w tych czasach Łukasz Czeszumski osadza swoją powieść.

Jarosław Burzyński, polski rycerz-wygnaniec opuszcza kraj i rusza na południe, do Italii. Na miejscu wplątuje się w sieć intryg i zbrodni. Jeden z książąt chce wykorzystać rycerza z dalekiej krainy, by ten stał się wykonawcą jego planu.

 

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

 Najciekawsza książka tygodnia. Pożegnanie z mitem Kresów

W polskiej mitologii narodowej urosły do rangi pełnej cudów Atlantydy, której oderwanie od kraju był niczym wyrwanie serca Rzeczypospolitej. Wiele rodzin ma własną opowieść o...

22 lipca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Pozdrowienia z frontu wschodniego. Za kilka miesięcy zginę

Ze wszystkich możliwych opisów walk na wojennych frontach najbardziej sugestywne są zawsze te pozostawione przez żołnierzy. Jerzy Pałosz opowiada o okropnościach pierwszej wojny światowej oddając...

14 lipca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Kobiety, które przeżyły Wołyń

Gdy mordercy przychodzili, by zabić ich rodziny miały po kilka, kilkanaście lat. Małe, przerażone dziewczynki, które jakimś cudem przetrwały piekło. Jak im się to udało?...

10 lipca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Kosmiczni kowboje. Jeden na czterech zginie

Czy reportaż o lotach w kosmos może sprawić, że odłożysz swój obiad, bo nagle straciłeś apetyt? Jak najbardziej. Wystarczy poczytać opisy śmierci pilotów i smrodu...

3 lipca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Jak to jest unicestwić człowieka całkowicie?

Wszyscy się na to złapaliśmy. Jak doszło do tego, że zabijanie Żydów w czasie drugiej wojny światowej kojarzy nam się z Auschwitz. Tymczasem akcja „Reinhardt”,...

18 czerwca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Nasze eksportowe piękności – utracone talenty

Gdy w 1939 roku wybuchła wojna, zawalił się świat wielu osób, zarówno tych zwyczajnych, jak i znanych z pierwszych stron gazet. Przedwojenne gwiazdy z pobudek...

10 czerwca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.