Ciekawostki Historyczne

Gdy mordercy przychodzili, by zabić ich rodziny miały po kilka, kilkanaście lat. Małe, przerażone dziewczynki, które jakimś cudem przetrwały piekło. Jak im się to udało? I czy udało im się wyrzucić wspomnienie piekła spod zamkniętych powiek?

W swojej najnowszej książce „Dziewczyny z Wołynia” Anna Herbich oddaje głos tym, które przez lata milczały o swojej tragedii. Pozwala im snuć pełne emocji opowieści, które wprost wciskają w fotel.

Oprócz niezwykłych historii ocalałych ze straszliwych czystek etnicznych poznamy sylwetkę najsłynniejszego snajpera w dziejach, pochylimy się nad tęczowym Londynem oraz dowiemy się, co właściwie można zmalować w dwadzieścia minut.

Herbich A., Dziewczyny z Wołynia, Znak Horyzont 2018.

Dziewczyny z WołyniaHistorie Polaków, którzy przetrwali czystki etniczne zorganizowane przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu są przerażające. Tego, co zobaczyli ci ludzie nie da się wyrzucić z pamięci. Anna Herbich w swojej najnowszej książce pochyla się właśnie nad tym mrocznym fragmentem polskich dziejów i pozwala mówić o nim swoim bohaterkom.

W swojej narracji nie ogranicza się jednak wyłącznie do momentu tragedii. Zataczając szersze kręgi, stara się pokazać, dlaczego tak wielu osobo przedwojenny Wołyń wydawał się najprawdziwszą Arkadią, w której w zgodzie i szczęściu żyło obok siebie tak wiele grup etnicznych. Czytelnicy dowiadują się także o tym, jak wyglądały obie okupacje oraz przed jakimi wyzwaniami stała na przykład polska konspiracja niepodległościowa na tych terenach.

Najważniejszym głosem w opowieści pozostaje jednak ten, którym przemawiają ofiary. Bohaterki książki wyszły z pogromów okaleczone psychicznie i fizycznie, jednak nie pozwalają by te okrucieństwa je do reszty złamały. Zamiast tego dbają, by pamięć o tragedii Wołynia nie zanikła.

Zobacz również:

Saarelainen T.A.M., Biały snajper Simo Häyhä (Vesper)

biały snajperNa frontach drugiej wojny światowej walczyła jedna osoba, która wywoływała w szeregach wroga ślepe przerażenie.

W przeciągu 100 dni w czasie wojny zimowej na przełomie 1939 i 1940 roku fiński snajper zdołał uzyskać 542 potwierdzone trafienia, choć przeciwników zabił prawdopodobnie znacznie więcej. Dorobił się nawet wśród Rosjan przezwiska „Biała Śmierć”. On sam nie liczył wrogów, tylko przeładowywał karabin, by oddać kolejny strzał.

Ackroyd P., Londyn. Miasto queer (Zysk i S-ka)

londynPeter Ackroyd dał się już przed laty poznać jako doskonały znawca i miłośnik historii Londynu, wydając „Londyn: biografia”. Teraz spogląda na historię miasta, które już dawno stało się głównym przedmiotem jego badań zupełnie inaczej.

Autor zabiera nas bowiem w podróż wehikułem czasu, op drodze pokazując najróżniejsze aspekty seksualności londyńczyków. Zagląda zarówno do klubu tylko dla panów z XVIII wieku, jak i opisuje erotyzm na średniowiecznych turniejach rycerskich.

Bonnier J., Helikopter (Znak)

helikopter22 września 2009 o 5:15 na jednym ze sztokholmskich dachów wylądował helikopter. To, co wydarzyło się później, trwało zaledwie 20 minut. Tyle czasu wystarczyło by ze strzeżonego budynku ukraść 39 milionów koron.

Co ciekawe, pieniędzy nigdy nie udało się odnaleźć. Autor książki zdołał dotrzeć do ludzi, którzy brali udział w przygotowaniu tego niesamowicie brawurowego skoku. Teraz odsłania jego tajniki.

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

wolyn pieklo ale ponad sto zniszczonych cerkwi ok 1938 r uderzmy sie i w swoje piersi narodzie wybrany juz wtedy ukraincy mowili idzie czas na rzniecie lachow moze panowie z krk cos powiedza na ten temat

janek kos

Porownywanie niszczenia cerkwi do bestialstwa Ukraincow podczas rzezi wolynskiej jest, co najmniej, niepowazne.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Chłopiec, który walczył w powstaniu

Oburzamy się słysząc, że w niektórych zakątkach świata porywa się dzieci, by zrobić z nich żołnierzy. Tymczasem na naszym własnym podwórku do walki z okupantem...

20 sierpnia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Druga wojna światowa

Jak wyglądało życie kobiet, które przetrwały Wołyń?

Wygrały z przeznaczeniem i przeżyły rzeź wołyńską. Całe życie musiały zmagać się z trudnymi wspomnieniami. Ich losy poznacie dzięki książce Anny Herbich "Dziewczyny z Wołynia",...

6 sierpnia 2018 | Autorzy: Redakcja

Najciekawsza książka tygodnia. Zdrajcy!

W obecnej debacie politycznej coraz częściej padają ciężkie argumenty oraz oskarżenia wysokiego kalibru. Zarówno politycy, jak i zwyczajni obywatele nie  krępują się nazwać tego, czy...

29 lipca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

 Najciekawsza książka tygodnia. Pożegnanie z mitem Kresów

W polskiej mitologii narodowej urosły do rangi pełnej cudów Atlantydy, której oderwanie od kraju był niczym wyrwanie serca Rzeczypospolitej. Wiele rodzin ma własną opowieść o...

22 lipca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Druga wojna światowa

Jak można było przetrwać rzeź wołyńską? Tym Polakom się to udało

Kiedy pogrążoną we śnie wieś otaczał tłum uzbrojonych i zdeterminowanych oprawców, mieszkańcy mieli niewiele czasu. Zaraz rozlegały się pierwsze strzały i rozdzierające ciemność krzyki. Jeśli...

17 lipca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Pozdrowienia z frontu wschodniego. Za kilka miesięcy zginę

Ze wszystkich możliwych opisów walk na wojennych frontach najbardziej sugestywne są zawsze te pozostawione przez żołnierzy. Jerzy Pałosz opowiada o okropnościach pierwszej wojny światowej oddając...

14 lipca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.