Ciekawostki Historyczne

W obecnej debacie politycznej coraz częściej padają ciężkie argumenty oraz oskarżenia wysokiego kalibru. Zarówno politycy, jak i zwyczajni obywatele nie  krępują się nazwać tego, czy owego zdrajcą swego kraju. A czy da się spojrzeć na casus tego „zdrajcy” z perspektywy historycznej?

Dokładnie takiego manewru dokonuje w swojej książce Agnieszka Haska. Wędrując przez kolejne epoki polskiej historii pokazuje nam, jak zmieniało się rozumienie pojęcia zdrada i przedstawia najważniejszych zdrajców.

Oprócz wytykania palcem historycznych zdrajców, będziemy też karmić oczy i napawać się albumem z pracami Zofii Stryjeńskiej, sprawdzimy, jak wyglądało życie w Radomiu w czasach okupacji oraz zapoznamy się z historią „Tarzana”, który z królem dżungli nie ma nic wspólnego.

Haska A., Hańba! Opowieść o polskiej zdradzie (W.A.B. 2018)

hańbaSwoją opowieść o polskiej zdradzie Agnieszka Haska zaczyna nietypowo. Przenosi czytelnika w czasie do 19 września 2017 roku, kiedy to obserwowała spektakl miesięcznicy smoleńskiej wraz z całym otaczającym go zamieszaniem po dwóch stronach barierek. Patrzy na to jako antropolog, przyglądający się powstawaniu współczesnego mitu. A co stoi u jego podstawy? Właśnie oskarżenie o zdradę.  Także obecny prezydent, jak przypomina Haska, przywoływał kwestię zdrady, sugerując, że ów występek jest dziedziczny (w kwietniu 2017 roku mówił o dzieciach i wnukach zdrajców). Co ciekawe, autorka zaznacza, że dla polskiego dyskursu nie jest ważne, czy ktoś rzeczywiście zdradził. Ważniejsze jest, kto zdrajcę wskazuje.

Nieśmiertelna narracja o zdradzie rozpoczęła się od konfederacji targowickiej, której mit żywy jest po dzień dzisiejszy (niektórzy politycy lubią nazywać swoich przeciwników targowiczanami). Wychodząc od obrazu wieszania zdrajców, czy jak kto woli wieszania obrazów przedstawiających zdrajców, autorka książki ciekawie analizuje język, jakim opisuje się zdradę. Tym nie mniej środek ciężkości książki przesuwa na okres okupacji, biorąc na warsztat ówczesne wymagania i przeszkody stawiane przed Polakami, pokazując przy tym, jak łatwo było się potknąć.

Zobacz również:

Lenartowicz Ś., Majewski L., Zofia Stryjeńska (BOSZ)

stryjeńśkaEstetykę, której wyznawczynią była Zofia Stryjeńska, można było albo kochać, albo nienawidzić. Z całą pewnością jednak nie da się przejść obok niej obojętnie.

Wydawnictwo BOSZ oddaje do rąk czytelnika przepiękny album, pełen prac artystki z różnych okresów. Znajdziemy tu między innymi dzieła przygotowane na międzynarodową wystawę w Paryżu, ilustracje do książek i projekty dekoracji malarskich budynków. Słowem, cały kalejdoskop bajkowej wyobraźni malarki.

Piątkowski S., Radom w latach wojny i okupacji niemieckiej (1939-1945 (IPN)

radomCzytając i poznając literaturę okresu wojny i okupacji przywykliśmy do tego, że dostajemy do rąk opracowania poświęcone w praktyce najwyżej kilku największym miastom polskim. Tymczasem Piątkowski wykonał kawał dobrej roboty, pokazując całokształt wydarzeń, procesów i zjawisk, jakie zachodziły w jednym mieście – Radomiu.

Z jednej strony mamy do czynienia z unikalnym przebiegiem wypadków, właściwym dla tego konkretnego miejsca, z drugiej strony niczym w kalejdoskopie problemy całej Polski. Wartościowa lektura.

Nowak-Arczewski A., Pseudonim Tarzan (Bellona)

tarzanTo trochę wstyd, że gdy słyszymy słowo „Tarzan”, przychodzi nam do głowy wyłącznie postać z disneyowskiej kreskówki i filmów. Tymczasem w Polsce mieliśmy własnego „Tarzana”, noszącego taki pseudonim partyzanta Tomasza Wójcika.

Mężczyzna znany był przede wszystkim z tego, że uwielbiał brawurowe akcje. Wśród nich była ta, która doprowadziła do śmierci Kurta Rennera, najwyższego rangą Niemca zabitego przez polskie podziemie.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Lecę na Twoją cześć mein Führer!

W Trzeciej Rzeszy zdominowanej przez kult męskości potrafiły znaleźć dla siebie miejsce. Gdy kobietę widziano najchętniej w domu, przy garach, z dziećmi uwieszonymi spódnicy, one...

16 września 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Nie potrafiły ich porzucić, my nie porzucajmy pamięci o nich

Wojna wyzwala w ludziach najgorsze, najniższe instynkty. Tym wyraźniej na ich tle wybijają się osoby ceniące swoje wartości wyżej niż własne życie. Ważne by o...

9 września 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Jaką tajemnicę skrywa Twój dom?

Podróżując po polskich zamkach i pałacach często zapominamy, jak wiele tajemnic skrywają. Tymczasem wystarczy zboczyć ze zwyczajnej trasy zwiedzania, by znaleźć tajne przejście, czy usłyszeć...

27 sierpnia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Chłopiec, który walczył w powstaniu

Oburzamy się słysząc, że w niektórych zakątkach świata porywa się dzieci, by zrobić z nich żołnierzy. Tymczasem na naszym własnym podwórku do walki z okupantem...

20 sierpnia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

 Najciekawsza książka tygodnia. Pożegnanie z mitem Kresów

W polskiej mitologii narodowej urosły do rangi pełnej cudów Atlantydy, której oderwanie od kraju był niczym wyrwanie serca Rzeczypospolitej. Wiele rodzin ma własną opowieść o...

22 lipca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Pozdrowienia z frontu wschodniego. Za kilka miesięcy zginę

Ze wszystkich możliwych opisów walk na wojennych frontach najbardziej sugestywne są zawsze te pozostawione przez żołnierzy. Jerzy Pałosz opowiada o okropnościach pierwszej wojny światowej oddając...

14 lipca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.