Ciekawostki Historyczne

Ze wszystkich możliwych opisów walk na wojennych frontach najbardziej sugestywne są zawsze te pozostawione przez żołnierzy. Jerzy Pałosz opowiada o okropnościach pierwszej wojny światowej oddając głos właśnie jej uczestnikom.

Efekt tego zabiegu jest mocny i sugestywny. Dzięki temu może wstrząsnąć czytelnikiem, który już dawno przeszedł nad pierwszą wojną światową do porządku dziennego.

Oprócz tego poznamy historię Litwy i okoliczności tego, jak ów kraj wkroczył na mapę Europy, zanurzymy się w biografii Tity oraz policzymy trafienia najsłynniejszej snajperki świata.

Pałosz J., Ten wspaniały strajk ludzkości… Z dziejów żołnierzy frontu wschodniego (Libron)

pałoszJeden z żołnierzy walczących w pierwszej wojnie światowej pięć miesięcy przed swoją śmiercią nazwał ów konflikt „przemysłem uboju ludzi”, tłumacząc, że walczą oni z entuzjazmem dla osiągnięcia celu i obrzydzeniem dla środków, do jakich muszą się uciekać. Inny pisał o tym, jak wspaniale musi być ludziom, którzy w noc świętojańską mogą się rozkoszować zabawami, a nie odpierać kolejne natarcie Rosjan, by rano ujrzeć przed okopami setki trupów wroga.

Jeszcze kolejny relacjonował, jak ekspresowo wśród żołnierzy rozprzestrzeniały się choroby. Cholera w przeciągu kilku dni położyła 1/3 stanu osobowego oddziałów. Frontowcy nie uciekają też od bardzo przyziemnych opisów łapania wesz, które nie oszczędzały nikogo, atakując z równą zajadłością i zwyczajnego szeregowca i generała.

Pałosz w swojej książce dokonuje interesującego zabiegu. Nadaje milionom bezimiennych ofiar wojny, o których zwykło się mówić posługując się wyłącznie cyframi twarz i nazwisko. Dzięki sięgnięciu do ich osobistych relacji stają się studentem z Tybingi, czy chorym z lazaretu piszącym do swoich rodziców.

Zobacz również:

Nikodem J., Litwa (Wydawnictwo Poznańskie)

litwaKolejna odsłona serii Wydawnictwa Poznańskiego poświęcone jest Litwie. Pora przypomnieć polskiemu czytelnikowi, że Litwa nie zaczęła się wraz z Jagiełłą i unią z Koroną.

Jako ostatnie z pogańskich państw w Europie ma szalenie interesującą historię, a jej pierwszy historyczny władca miał w zwyczaju gromić chrześcijańskich rycerzy, którzy mieli chrapkę na jego kraj. A dalej było tylko ciekawiej.

Pirjevec J., Tito (Sedno Wydawnictwo Akademickie)

titoJosof Bros Tito, choć stał się bohaterem jednego ze słynnych utworów Kazika, w Polsce nie jest szeroko znany. Ów przywódca komunistycznej partyzantki dokonał czegoś absolutnie nieoczywistego.

Startując z nizin (syn chłopskiej wielodzietnej rodziny) zawędrował na szczyty władzy. Jako przywódca Jugosławii zdołał uniezależnić kraj od wielkiego czerwonego brata. Na jego karierę krytycznym akademickim okiem spogląda słoweński historyk.

Pawliczenko L., Pani Śmierć. Najsłynniejsza snajperka frontu wschodniego (Wydawnictwo RM)

pawliczenkoKiedy Eleanor Roosevelt zapytała Ludmiłę Pawliczenko, czy trudno jej zabijać wroga, radziecka snajperka odpowiedziała, że za każdym razem w celowniku karabinu widzi człowieka, który zabił jej męża na jej oczach.

Spisane dwie dekady po wojnie wspomnienia Pawliczenko pozwalają spojrzeć na nią szerzej. Autorka zaprasza czytelnika m.in. do swojego domu rodzinnego, czy opowiada o pierwszej pracy.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Jaką tajemnicę skrywa Twój dom?

Podróżując po polskich zamkach i pałacach często zapominamy, jak wiele tajemnic skrywają. Tymczasem wystarczy zboczyć ze zwyczajnej trasy zwiedzania, by znaleźć tajne przejście, czy usłyszeć...

27 sierpnia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Chłopiec, który walczył w powstaniu

Oburzamy się słysząc, że w niektórych zakątkach świata porywa się dzieci, by zrobić z nich żołnierzy. Tymczasem na naszym własnym podwórku do walki z okupantem...

20 sierpnia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Zdrajcy!

W obecnej debacie politycznej coraz częściej padają ciężkie argumenty oraz oskarżenia wysokiego kalibru. Zarówno politycy, jak i zwyczajni obywatele nie  krępują się nazwać tego, czy...

29 lipca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

 Najciekawsza książka tygodnia. Pożegnanie z mitem Kresów

W polskiej mitologii narodowej urosły do rangi pełnej cudów Atlantydy, której oderwanie od kraju był niczym wyrwanie serca Rzeczypospolitej. Wiele rodzin ma własną opowieść o...

22 lipca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Kobiety, które przeżyły Wołyń

Gdy mordercy przychodzili, by zabić ich rodziny miały po kilka, kilkanaście lat. Małe, przerażone dziewczynki, które jakimś cudem przetrwały piekło. Jak im się to udało?...

10 lipca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Kosmiczni kowboje. Jeden na czterech zginie

Czy reportaż o lotach w kosmos może sprawić, że odłożysz swój obiad, bo nagle straciłeś apetyt? Jak najbardziej. Wystarczy poczytać opisy śmierci pilotów i smrodu...

3 lipca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.