Ciekawostki Historyczne

Gdy w 1939 roku wybuchła wojna, zawalił się świat wielu osób, zarówno tych zwyczajnych, jak i znanych z pierwszych stron gazet. Przedwojenne gwiazdy z pobudek patriotycznych nie chciały występować dla okupanta. Wiele z nich zdecydowało się na emigrację, stając się naszym utalentowanym towarem eksportowym.

O losach naszych emigracyjnych aktorek, które szczęścia szukały w najdalszych stronach, opowiada nowa książka Grzegorza Rogowskiego.

Oprócz poznania historii przedwojennych gwiazd wyruszymy na spotkanie tych prawdziwych ciał niebieskich wraz z pewnym astronautą, będziemy podróżować razem ze wspaniałym polskim odkrywcą Czarnego Lądu oraz poznamy niezwykłą opowieść, która rozpoczyna się w przedwojennej Polsce, a później płynie przez okres wojny, aż do 1989 roku.

Rogowski G., Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji (Muza)

Skazane na zapomnienieProfesja aktora to niepewny zawód. Jednego dnia kochają go tłumy, by następnego krytycy pożarli go na śniadanie. I bez międzynarodowej katastrofy publika bywa kapryśna. Przedwojenne gwiazdy wraz z wybuchem pierwszej wojny światowej musiały się zmierzyć z zupełnie nową rzeczywistością, w której  z hukiem spadły z piedestału. Wobec pogarszającej się sytuacji w kraju, w którym „tylko świnie siedzą w kinie, a co bogatsze to w teatrze”, decydowały się na emigrację. Aktorom, jacy występowali a deskach okupacyjnych niemieckich teatrów, środowisko nigdy tego nie zapomniało.

Nie bez kozery o naszych emigracyjnych aktorkach mało kto dziś pamięta. Opuściwszy kraj zostawiły za sobą kariery, które musiały budować od nowa i polskie przedwojenne małe Hollywood w Warszawie, dorównujące jakością produkcji temu amerykańskiemu. Na emigracji artyści zderzali się z prawdziwą ścianą przeciwności, w której bariera językowa była zaledwie jedną cegiełką. Gdy zakończyła się wojna, dawne aktorki nie miały czego szukać na krajowych scenach. Nowa ideologia skazała wiele z nich na całkowite zapomnienie. W końcu po śmierci pozostały zaledwie wspomnieniem dla swoich bliskich.

Zobacz również:

Kelly S., Nieziemskie wyzwanie. Rok w kosmosie, życie pełne odkryć (Post Factum)

nieziemskie wyzwanieNiejeden z nas spoglądając za młodu w nocne niebo i obserwując satelity marzył, że pewnego dnia znajdzie się pośród ciał niebieskich. Scott Kelly, pilot-oblatywacz, inżynier i kapitan Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych może powiedzieć o sobie, że to dziecięce marzenie spełnił.

To do tego weterana lotów kosmicznych należy amerykański rekord ilości dni spędzonych w kosmosie. Teraz możemy poznać jego historię.

Klósak M., Skonieczko D., Stefan Szolc-Rogoziński. Zapomniany odkrywca Czarnego Lądu (Szalona Godzina)

szolc rogozińskiSyn przemysłowca z Kalisza, wywodzący się z polsko-niemieckiej rodziny, sam uważał się za Polaka, co więcej, za polskiego patriotę i orędownika niepodległości. W 1880 roku jako oficer Marynarki Wojennej wyruszył w swoją pierwszą podróż dookoła świata.

Być może to wówczas złapał bakcyla, który pchał go w nieznane. Razem z przyjaciółmi wyruszyli na podbój Afryki, a ich wyprawy i badania są gotowym materiałem na szaloną powieść przygodową. Indiana Jones może się schować.

Świda-Ziemba H., Uchwycić życie. Wspomnienia, dzienniki i listy 1930-1989  (Karta)

halina ziembaHalina Świda-Ziemba nie była znaną aktorką, rozchwytywaną arystokratką, czy  bohaterką dawnych skandali i skandalików. Ta profesor socjologii widziała wiele i rozumiała wiele, a przede wszystkim umiała obserwować.

Dzięki temu jej wspomnienia, dzienniki i listy są wspaniałym świadectwem epok, w których żyła i tego jak czasy się zmieniały. W dodatku Świda-Ziemba okazuje się wspaniałym narratorem, dzięki któremu poznajemy i czasy okupacji i zaglądamy za kulisy okrągłego stołu.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Leszek Szczepankiewicz

Poprawka do opisu zdjęcia do filmu „Szpieg w masce”: Lena Żelichowska

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Kobiety, które przeżyły Wołyń

Gdy mordercy przychodzili, by zabić ich rodziny miały po kilka, kilkanaście lat. Małe, przerażone dziewczynki, które jakimś cudem przetrwały piekło. Jak im się to udało?...

10 lipca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Kosmiczni kowboje. Jeden na czterech zginie

Czy reportaż o lotach w kosmos może sprawić, że odłożysz swój obiad, bo nagle straciłeś apetyt? Jak najbardziej. Wystarczy poczytać opisy śmierci pilotów i smrodu...

3 lipca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czy można pokochać potwora?

Ewa Braun żyła w centrum wydarzeń, które ukształtowały to, jak dziś wygląda Europa. Trwała u boku człowieka, który podpalił kontynent i wymordował miliony. Jaka była...

24 czerwca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Jak to jest unicestwić człowieka całkowicie?

Wszyscy się na to złapaliśmy. Jak doszło do tego, że zabijanie Żydów w czasie drugiej wojny światowej kojarzy nam się z Auschwitz. Tymczasem akcja „Reinhardt”,...

18 czerwca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Snajperki – najbardziej wystrzałowe dziewczyny drugiej wojny światowej

Zapomnijcie o bohaterach-mężczyznach, którzy dumnie prężą pierś pełną orderów na paradach rocznicowych. Oni już zostali docenieni. Teraz pora na bohaterki, które zbijały więcej wrogów niż...

4 czerwca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czy Gorgonowa rzeczywiście zabiła?

Wytrawny dziennikarz cofa się w czasie do początku lat trzydziestych. To wtedy doszło do najsłynniejszej zbrodni przedwojennej Polski. Gdyby wierzyć ówczesnym gazetom, wymiar sprawiedliwości miał...

26 maja 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.