Ciekawostki Historyczne

Wszyscy się na to złapaliśmy. Jak doszło do tego, że zabijanie Żydów w czasie drugiej wojny światowej kojarzy nam się z Auschwitz. Tymczasem akcja „Reinhardt”, będąca częścią tak zwanego ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej rozegrała się gdzie indziej. Czy nikt o niej nie pamięta?

Z pewnością o tych strasznych wydarzeniach pamięta Stephan Lahnstaedt i przypomina nam je w swojej książce, budząc niepokój i wstyd oraz jedną ważną wątpliwość. Jak udało się nam wyprzeć ze świadomości te tragiczne wydarzenia?

Oprócz opowieści o akcji „Reinhardt” poznamy także obraz pierwszej wojny światowej widziany z perspektywy dziecka, sprawdzimy, jak rozwijała się bielizna od średniowiecza oraz posłuchamy opowieści o człowieku, którego bali się potężni Rzymianie.

Lahnstaedt S., Czas zabijania. Bełżec, Sobibór, Treblinka i akcja Reinhardt (Prószyński i S-ka)

czas zabijania15 marca 1942 roku rozpoczął się jeden z najczarniejszych rozdziałów w historii ludzkości. Wówczas puszczono w ruch tryby akcji „Reinhardt”, w wyniku której zginęły w przeciągu półtora roku niemal dwa miliony ludzi. Niemcy na rozkaz Adolfa Hitlera zaczęli zorganizowaną na ogromną skalę akcję zwożenia Żydów z gett do trzech obozów – w Bełżcu, Sobiborze i Treblince. Na miejscu Ludzi tych mordowano, ich ciała palono, a popiół zakopywano. Tak by nie został żaden ślad. Akję przeżyło zaledwie 150 osób.

Zadanie, jakie narzucił sobie niemiecki historyk Stephan Lahnstaedt nie należy do łatwych. Przywracanie pamięci o ofiarach, które dosłownie zmieciono z powierzchni ziemi to proces długi, żmudny i bolesny. Na samym początku swojej książki historyk zadaje pytanie, które sprawia, że po kręgosłupie przebiega zimny dreszcz. „Czyżby więc Niemcy na skraju Europy popełnili perfekcyjną zbrodnię, która dzisiaj zniknęła zarówno z oczu, jak i serca?”. Wygląda na to, że im się udało. Nie pozostał już żaden ze 150 ocalałych, który pielęgnowałby pamięć o ofiarach. A akcja „Reinhardt, która doprowadziła do niemal całkowitego unicestwienia mniejszości żydowskiej w Polsce jest kwintesencją tego, o co chodziło w Holokauście. O potworność, morderstwo, eksterminację, wymazanie, nienawiść.

Zobacz również:

Boyne J., Zostań, a potem walcz (Replika)

zostań a potem walczPięcioletni Alfie miał zrujnowane urodziny. Jego rodzice zaprosili sąsiadów i kolegów chłopca z klasy, jednak właśnie wybuchła pierwsza wojna światowa.

Malec nie mógł wiedzieć, że oto zacznie się dla niego tragiczny czas, gdy jego ojciec wyruszy by walczyć, a potem zniknie, znalazłszy się w szpitalu, gdzie będzie leczyć nerwicę frontową, czyli zespół stresu pourazowego. Czy mały chłopiec jest w stanie przetrwać takie przeciwności i pozostać dzieckiem?

Drążkowska A., Historia bielizny od XIV do końa XIX wieku (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika)

historia bieliznyBielizna wydaje nam się rzeczą tak oczywistą, że praktycznie o niej nie myślimy, jednak czasem warto pochylić się nad tą niewidywaną na co dzień częścią stroju.

Dokładnie to robi prof. Drążkowska, opowiadając o ewolucji elementu ubioru, który przez wieki był wręcz obsesyjnie ukrywany pod odzieżą wierzchnią. To nie przeszkadzało bieliźnie stać się w wielu przypadkach niemal dziełem sztuki. Ujrzeć i zrozumieć to, co zakryte, pomaga ją nam liczne ilustracje oraz barwne opisy.

Kane B., Hannibal wróg Rzymu (Znak Horyzont)

hannibal wróg rzymuBen Kane przedstawia kolejną odsłonę swojego cyklu osadzonego w czasach drugiej wojny punickiej (218-201 p.n.e.).

Seria niespodziewanych zdarzeń splata ze sobą losy dwóch młodych mężczyzn – Kartagińczyka Hanno i Rzymianina Kwintusa. Gdy ich kraje stają do walki, oni muszą znaleźć się po przeciwnych stronach barykady.

 

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Pozdrowienia z frontu wschodniego. Za kilka miesięcy zginę

Ze wszystkich możliwych opisów walk na wojennych frontach najbardziej sugestywne są zawsze te pozostawione przez żołnierzy. Jerzy Pałosz opowiada o okropnościach pierwszej wojny światowej oddając...

14 lipca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Kobiety, które przeżyły Wołyń

Gdy mordercy przychodzili, by zabić ich rodziny miały po kilka, kilkanaście lat. Małe, przerażone dziewczynki, które jakimś cudem przetrwały piekło. Jak im się to udało?...

10 lipca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Kosmiczni kowboje. Jeden na czterech zginie

Czy reportaż o lotach w kosmos może sprawić, że odłożysz swój obiad, bo nagle straciłeś apetyt? Jak najbardziej. Wystarczy poczytać opisy śmierci pilotów i smrodu...

3 lipca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czy można pokochać potwora?

Ewa Braun żyła w centrum wydarzeń, które ukształtowały to, jak dziś wygląda Europa. Trwała u boku człowieka, który podpalił kontynent i wymordował miliony. Jaka była...

24 czerwca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Nasze eksportowe piękności – utracone talenty

Gdy w 1939 roku wybuchła wojna, zawalił się świat wielu osób, zarówno tych zwyczajnych, jak i znanych z pierwszych stron gazet. Przedwojenne gwiazdy z pobudek...

10 czerwca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Snajperki – najbardziej wystrzałowe dziewczyny drugiej wojny światowej

Zapomnijcie o bohaterach-mężczyznach, którzy dumnie prężą pierś pełną orderów na paradach rocznicowych. Oni już zostali docenieni. Teraz pora na bohaterki, które zbijały więcej wrogów niż...

4 czerwca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.