Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Jak to jest unicestwić człowieka całkowicie?

Transport Żydów z siedleckiego getta do obozu w Treblince (fot. domena publiczna).

fot.domena publiczna Transport Żydów z siedleckiego getta do obozu w Treblince (fot. domena publiczna).

Wszyscy się na to złapaliśmy. Jak doszło do tego, że zabijanie Żydów w czasie drugiej wojny światowej kojarzy nam się z Auschwitz. Tymczasem akcja „Reinhardt”, będąca częścią tak zwanego ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej rozegrała się gdzie indziej. Czy nikt o niej nie pamięta?

Z pewnością o tych strasznych wydarzeniach pamięta Stephan Lahnstaedt i przypomina nam je w swojej książce, budząc niepokój i wstyd oraz jedną ważną wątpliwość. Jak udało się nam wyprzeć ze świadomości te tragiczne wydarzenia?

Oprócz opowieści o akcji „Reinhardt” poznamy także obraz pierwszej wojny światowej widziany z perspektywy dziecka, sprawdzimy, jak rozwijała się bielizna od średniowiecza oraz posłuchamy opowieści o człowieku, którego bali się potężni Rzymianie.

Lahnstaedt S., Czas zabijania. Bełżec, Sobibór, Treblinka i akcja Reinhardt (Prószyński i S-ka)

czas zabijania15 marca 1942 roku rozpoczął się jeden z najczarniejszych rozdziałów w historii ludzkości. Wówczas puszczono w ruch tryby akcji „Reinhardt”, w wyniku której zginęły w przeciągu półtora roku niemal dwa miliony ludzi. Niemcy na rozkaz Adolfa Hitlera zaczęli zorganizowaną na ogromną skalę akcję zwożenia Żydów z gett do trzech obozów – w Bełżcu, Sobiborze i Treblince. Na miejscu Ludzi tych mordowano, ich ciała palono, a popiół zakopywano. Tak by nie został żaden ślad. Akję przeżyło zaledwie 150 osób.

Zadanie, jakie narzucił sobie niemiecki historyk Stephan Lahnstaedt nie należy do łatwych. Przywracanie pamięci o ofiarach, które dosłownie zmieciono z powierzchni ziemi to proces długi, żmudny i bolesny. Na samym początku swojej książki historyk zadaje pytanie, które sprawia, że po kręgosłupie przebiega zimny dreszcz. „Czyżby więc Niemcy na skraju Europy popełnili perfekcyjną zbrodnię, która dzisiaj zniknęła zarówno z oczu, jak i serca?”. Wygląda na to, że im się udało. Nie pozostał już żaden ze 150 ocalałych, który pielęgnowałby pamięć o ofiarach. A akcja „Reinhardt, która doprowadziła do niemal całkowitego unicestwienia mniejszości żydowskiej w Polsce jest kwintesencją tego, o co chodziło w Holokauście. O potworność, morderstwo, eksterminację, wymazanie, nienawiść.

Boyne J., Zostań, a potem walcz (Replika)

zostań a potem walczPięcioletni Alfie miał zrujnowane urodziny. Jego rodzice zaprosili sąsiadów i kolegów chłopca z klasy, jednak właśnie wybuchła pierwsza wojna światowa.

Malec nie mógł wiedzieć, że oto zacznie się dla niego tragiczny czas, gdy jego ojciec wyruszy by walczyć, a potem zniknie, znalazłszy się w szpitalu, gdzie będzie leczyć nerwicę frontową, czyli zespół stresu pourazowego. Czy mały chłopiec jest w stanie przetrwać takie przeciwności i pozostać dzieckiem?

Drążkowska A., Historia bielizny od XIV do końa XIX wieku (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika)

historia bieliznyBielizna wydaje nam się rzeczą tak oczywistą, że praktycznie o niej nie myślimy, jednak czasem warto pochylić się nad tą niewidywaną na co dzień częścią stroju.

Dokładnie to robi prof. Drążkowska, opowiadając o ewolucji elementu ubioru, który przez wieki był wręcz obsesyjnie ukrywany pod odzieżą wierzchnią. To nie przeszkadzało bieliźnie stać się w wielu przypadkach niemal dziełem sztuki. Ujrzeć i zrozumieć to, co zakryte, pomaga ją nam liczne ilustracje oraz barwne opisy.

Kane B., Hannibal wróg Rzymu (Znak Horyzont)

hannibal wróg rzymuBen Kane przedstawia kolejną odsłonę swojego cyklu osadzonego w czasach drugiej wojny punickiej (218-201 p.n.e.).

Seria niespodziewanych zdarzeń splata ze sobą losy dwóch młodych mężczyzn – Kartagińczyka Hanno i Rzymianina Kwintusa. Gdy ich kraje stają do walki, oni muszą znaleźć się po przeciwnych stronach barykady.

 

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.