Ciekawostki Historyczne

Od 8 do 17 czerwca w dziewięciu krakowskich restauracjach będzie można spróbować dań inspirowanych kuchnią czasów królowej Bony. Szefowie kuchni wybranych lokali nie poskąpią drogocennego szafranu, korzeni oraz sprowadzanych kiedyś ze słonecznej Italii produktów.

W akcji biorą udział restauracje Albertina Restaurant & Wine, Biała Róża, Bistro 11, Emalia Zabłocie Bistro & Cafe, Filipa 18 Food Wine Art, Gąska, Kogel Mogel, Wesele oraz Restauracja Włoska. W specjalnym menu – każdy lokal przygotował własne – znalazły się m.in. zupa grochowa na rosole z dzikiego ptactwa, pierogi z mięsem z bażanta, udziec cielęcy duszony w porach i zielonym pieprzu, nóżki cielęce a nawet „Wielmożna Gąska w leśnych ostępach”.

Restauratorzy i kucharze nie zapomnieli jednak i o wegetarianach, na których czekają takie przysmaki jak kasza pęczak z pesto z jęczmieniem, chłodnik z ogórków małosolnych z lodami z musztardy miodowej czy krem z kalafiora z białą czekoladą. Znajdzie się i coś dla wielbicieli słodkości. Kogel-mogel, ciasto ucierane z szafranem, mus z kasztanów z wiśniami czy nugat orzechowy z konfiturą z gorzkiej pomarańczy to tylko kilka z przysmaków, jakie przyniesie nam tegoroczna impreza.

Akcja „Z kuchni królowej Bony” zapowiada bowiem renesansowy Jarmark Świętojański, który odbędzie się na Bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem. Dziewiąta już edycja Jarmarku rozpocznie się 15 czerwca i potrwa do 17 czerwca.

W ramach tegorocznej edycji imprezy organizatorzy przygotowali również dwie wyjątkowe kolacje inspirowane renesansowym menu! Już 12 i 15 czerwca w restauracji Kogel Mogel na ul. Siennej 12 oraz w restauracji Włoskiej na ul. Sukienniczej 8 będzie można niemal dosłownie przenieść do Złotego Wieku w historii polskiej kuchni! Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Powrót królów

15 czerwca, czyli pierwszy dzień imprezy, poświęcony będzie schyłkowi panowania Zygmunta Augusta, kiedy to chory król otaczał się rzeszą magów i wróżów. Będzie można poznać tu Jana Piotra Twardowskiego. Wieczorem odbędzie się widowisko zakończone wywołaniem ducha Barbary Radziwiłłówny przez mistrza Twardowskiego.

Sobota, 16 czerwca, poświęcona będzie Annie Jagiellonce. W południe orszak dworzan i gwardzistów wyruszy spod Wawelu do Rynku Głównego, aby przywitać wjeżdżającego od Bramy Floriańskiej Stefana Batorego i poprowadzić go na spotkanie z Anną Jagiellonką. Wieczorem na Bulwarze Czerwieńskim para królewska zaprasza na bal połączony z widowiskiem tanecznym.

W niedzielę 17 czerwca na Jarmarku Świętojańskim zostanie powitany król Zygmunt III Waza. Dzień spędzimy na radosnych występach z okazji urodzin królewicza Władysława.

Zobacz również:

Po uczcie, czas na zabawę!

A to jeszcze nie wszystko! Kraków w Złotym Wieku był miastem bogatym, barwnym i tętniącym historią. Mieszkali tu ludzie różnej wiary i narodowości, a król czuwał nad ich wspólnym życiem w zgodzie. W Krakowie odbywały się koronacje, śluby królów i możnowładców, a także wielkie jarmarki, które przyciągały kupców, rzemieślników i komediantów.

Na tegorocznym Jarmarku Świętojańskim będzie można spotkać nie tylko alchemików, ale i prawdziwych komediantów. Obraz Antoine Watteau "Komedianci włoscy".fot.domena publiczna

Na tegorocznym Jarmarku Świętojańskim będzie można spotkać nie tylko alchemików, ale i prawdziwych komediantów. Obraz Antoine Watteau „Komedianci włoscy”.

Właśnie teatr, komedianci i komedia dell’arte to jeden z głównych tematów dziewiątego Jarmarku Świętojańskiego. Na Bulwarze Czerwieńskim będzie można podziwiać przedstawienia pełne humoru i nagłych zwrotów akcji. Komedia dell’arte charakteryzuje się bowiem dużą dozą improwizacji aktorskiej. Występujący muszą się tylko trzymać pewnych ram scenariusza, aby przedstawienie było spójne, a w związku z tym kolejne spektakle mogą się różnić, choć zasadnicza ich treść jest ta sama. Przewodnikami po tej trudnej sztuce będzie Trupa Komedianty działająca w Krakowie w ramach Krajowej Sceny Komedii dell’ Arte w Teatrze Praska 52.

Drugim bardzo istotnym wątkiem Jarmarku Świętojańskiego będą historie polskich alchemików. W XVI wieku w Krakowie gościło i mieszkało ich kilku. I właśnie niektórych z nich będzie można spotkać pod Wawelem!

Nie tylko jednak oni przybędą na tegoroczną edycję imprezy. Na Bulwar Czerwieński zjadą także rzemieślnicy i kupcy, monarchowie i dworzanie, rycerze i gwardziści, wędrowni muzykanci i tancerze. Odbędą się pokazy, przemarsze, gonitwy i widowiska. Nie zabraknie tradycyjnych, rozchwytywanych patentów, które będzie można zdobyć u Tutnara.

UWAGA: Wstęp na wydarzenie jest tradycyjnie bezpłatny. Na imprezę zapraszają Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Program:

Szczegółowe informacje znajdziecie na oficjalnej strony internetowej wydarzenia: www.jarmarkswietojanski.eu.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Nowożytność

Czy Bona Sforza parała się czarną magią?

„Chciwa, przewrotna, zła matka, zła żona!” – podśpiewywano w Polsce na temat starej królowej Bony. Poddani zarzucali jej, że morduje przeciwników politycznych i z zimną...

28 lipca 2016 | Autorzy: Kamil Janicki

Nowożytność

Rozrywki godne królowej. Co Bona Sforza robiła w wolnych chwilach?

Historia zapamiętała ją jako propagatorkę włoskiej kuchni i właścicielkę kilkudziesięciu wspaniałych sukni. Słynna Bona była jednak prawdziwym człowiekiem renesansu. Lista jej zajęć i zamiłowań ciągnęła...

2 kwietnia 2015 | Autorzy: Kamil Janicki

Nowożytność

Tłusta, brzydka wiedźma? W żadnym razie. Bona Sforza wyglądała zupełnie inaczej!

Nie była bezwzględną trucicielką. Nie ograbiła polskiego państwa i nie wywiozła cudzych skarbów do Włoch. A przede wszystkim – wcale nie była spasionym, szkaradnym babsztylem....

1 grudnia 2014 | Autorzy: Kamil Janicki

Nowożytność

Czy Bona Sforza naprawdę sprowadziła do Polski kapustę i kalafior?

Mało jest równie rozpowszechnionych mitów historycznych. Według co drugiego podręcznika do historii i przynajmniej kilku różnych książek kucharskich to właśnie słynna królowa z włoskiego rodu...

7 listopada 2014 | Autorzy: Kamil Janicki

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.