Ciekawostki Historyczne

Czy w dzisiejszym spokojnym starszym panu, który mieszka w warszawskim domu kombatanta widać jeszcze tamtą iskrę? To jeden z tych ludzi, którzy jednym swoim życiorysem mogliby obdzielić cały batalion dzisiejszych chojraków, a jeszcze by zostało przygód.

Ostatni moment na wysłuchanie niesamowitej opowieści ostatniego świadka odkrycia mordu w Katyniu wykorzystał Jerzy A. Wlazło. I zrobił to brawurowo.

Oprócz historii Henryka Troszczyńskiego poznamy także historię jednego z najbardziej wpływowych rodów w historii Polski oraz wyruszymy na wędrówkę kobiecymi drogami.

J.A. Wlazło, Chłopak z Katynia (Agora)

O niezwykłych losach Henryka Troszczyńskiego przez 45 lat nie wiedział nikt poza żoną. Niebezpiecznie było mówić o tym, co zobaczył wtedy w Rosji. Ta wiedza była bardzo niebezpieczna. Zdecydował się mówić dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych. Wtedy przyznał „To ja powiedziałem Niemcom o grobach naszych żołnierzy w Katyniu”, a ciężar tych słów był ogromny.

Dowiedział się przypadkiem, gdy pracując jako niemiecki robotnik przymusowy w okolicach Smoleńska za swoje niewielkie wynagrodzenie kupił od lokalnych chłopów bimber. Alkohol był okropny, jednak zrobił dokładnie to, co czynił od wieków – skutecznie rozwiązał języki. Poniekąd dzięki niemu Polacy dowiedzieli się o strasznym losie tysięcy zaginionych oficerów, którzy nagle wyparowali. I mogli być przy ekshumacjach ich grobów.

Przed wojną Heniek Troszczyński miał naście lat i nic nie wskazywało na to, jak później potoczą się jego losy. Na razie był chłopakiem z Warszawy, który bawił się ze swoimi kolegami z podwórka, zbierał różne „skarby” i wymieniał się nimi z innymi „kolekcjonerami”. Kręcił się po słynnym Kercelaku, mają styczność z najsłynniejszym przedwojennym polskim gangsterem „tatą Tasiemką”.

Zobacz również:

W. Banach, Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu (Wydawnictwo Poznańskie)

Zaczęło się od awanturniczych litewskich szlachciców, którzy bardzo szybko doszli do potęgi. Dwóm Radziwiłłom udało im się nawet wyswatać trochę podstępem, trochę z miłości króla Zygmunta Augusta ze swoją krewną Barbarą.

To katapultowało ich na sam szczyt drabiny społecznej, choć ze swej władzy nie zawsze korzystali w szczytnym celu (co opisane zostało na przykład w słynnej Trylogii Sienkiewicza). Raz uchwyconych wpływów nie wypuścili ze swych rąk nigdy, a historia ich rodu to prawdziwie fascynująca opowieść.

T. Kubicki, Kobiece drogi. Polskie bohaterki II wojny światowej (Świat Książki)

Wojna to nie jest i nigdy nie była wyłącznie męska rzecz. Bohaterki książki Tomasza Kubickiego udowadniają, że kobiety też uczestniczą w walce na swój sposób.

Bez względu na to, czy podążają w głąb Rzeszy za swoimi bliskimi wywieziony na roboty przymusowe, na Syberii ratują swoje dzieci przed głodem, gdy NKWD zabrało ojca, grzebią pociechy zmarłe z wycieńczenia podczas wywózki, czy w obozie udowadniają, że nie dadzą się pozbawić resztki człowieczeństwa. Drogi, jakimi toczyły się kobiece losy w czasie wojny są straszne, smutne, a przy tym niezwykle fascynujące.

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Janek

Rzeczywiście brawurowo! Niesamowita historia. I pięknie napisana

    Nasz publicysta | Anna Dziadzio

    Drogi Janku, chociaż nie wspomniał Pan, której książki z zestawienia dotyczy Pana wpis, dziękujemy i cieszymy się, że podziela Pan naszą opinię. Pozdrawiamy :)

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Polacy nie gęsi i swój własny język w grafice mają

Projekty okładek, plakatów, opakowań, czy znaczków były nieodłącznym elementem codzienności ludzi, którzy tworzyli naszą historię w międzywojniu, podczas okupacji i w pierwszych latach powojennych. Osadzone...

17 marca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Gdy człowiek zjadał człowieka

Na zachodzie Europy, czy w Ameryce, mało kto o nim słyszał, a ludzi, którzy chcieli obnaży prawdę wyśmiewano, bo innym nie mieściła się w głowach...

3 marca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

„PZPR – ani to polskie, ani zjednoczone, ani robotnicze”. Tego jeszcze nie wiedzieliście!

Chcecie wiedzieć jakiej zbrodni dokonał żołnierz wychwalany przez IPN? A może interesuje Was dlaczego USA nie zareagowało na plan eksterminacji Żydów? Znajdzie się coś i...

1 marca 2018 | Autorzy: Redakcja

Najciekawsza książka tygodnia. Polska szkoła plakatu

Sztuki wizualne otaczają nas na każdym kroku, od zaprojektowanych sekwencji świateł, oświetlających perełki architektury, przez dizajn mebli i innych przedmiotów codziennego użytku, aż po grafiki....

25 lutego 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Zanim Żydzi zniknęli na dobre z Krakowa

Jaka jest podstawowa różnica pomiędzy przedwojennym obrazem Krakowa, a tym współczesnym? W mieście niemal nie widać Żydów, choć dawniej spotykano ich prawie na każdym kroku....

18 lutego 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Żołnierz Wehrmachtu pisze pracę naukową o powstaniu warszawskim

Z całą pewnością rozlegną się głosy krytyki stwierdzające, że człowiek służący w „rycerskim” Wehrmachcie nie ma prawa opracowywać historii powstania warszawskiego. Wszak to jego towarzysze...

3 lutego 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.