Ciekawostki Historyczne

Czy w dzisiejszym spokojnym starszym panu, który mieszka w warszawskim domu kombatanta widać jeszcze tamtą iskrę? To jeden z tych ludzi, którzy jednym swoim życiorysem mogliby obdzielić cały batalion dzisiejszych chojraków, a jeszcze by zostało przygód.

Ostatni moment na wysłuchanie niesamowitej opowieści ostatniego świadka odkrycia mordu w Katyniu wykorzystał Jerzy A. Wlazło. I zrobił to brawurowo.

Oprócz historii Henryka Troszczyńskiego poznamy także historię jednego z najbardziej wpływowych rodów w historii Polski oraz wyruszymy na wędrówkę kobiecymi drogami.

J.A. Wlazło, Chłopak z Katynia (Agora)

O niezwykłych losach Henryka Troszczyńskiego przez 45 lat nie wiedział nikt poza żoną. Niebezpiecznie było mówić o tym, co zobaczył wtedy w Rosji. Ta wiedza była bardzo niebezpieczna. Zdecydował się mówić dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych. Wtedy przyznał „To ja powiedziałem Niemcom o grobach naszych żołnierzy w Katyniu”, a ciężar tych słów był ogromny.

Dowiedział się przypadkiem, gdy pracując jako niemiecki robotnik przymusowy w okolicach Smoleńska za swoje niewielkie wynagrodzenie kupił od lokalnych chłopów bimber. Alkohol był okropny, jednak zrobił dokładnie to, co czynił od wieków – skutecznie rozwiązał języki. Poniekąd dzięki niemu Polacy dowiedzieli się o strasznym losie tysięcy zaginionych oficerów, którzy nagle wyparowali. I mogli być przy ekshumacjach ich grobów.

Przed wojną Heniek Troszczyński miał naście lat i nic nie wskazywało na to, jak później potoczą się jego losy. Na razie był chłopakiem z Warszawy, który bawił się ze swoimi kolegami z podwórka, zbierał różne „skarby” i wymieniał się nimi z innymi „kolekcjonerami”. Kręcił się po słynnym Kercelaku, mają styczność z najsłynniejszym przedwojennym polskim gangsterem „tatą Tasiemką”.

W. Banach, Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu (Wydawnictwo Poznańskie)

Zaczęło się od awanturniczych litewskich szlachciców, którzy bardzo szybko doszli do potęgi. Dwóm Radziwiłłom udało im się nawet wyswatać trochę podstępem, trochę z miłości króla Zygmunta Augusta ze swoją krewną Barbarą.

To katapultowało ich na sam szczyt drabiny społecznej, choć ze swej władzy nie zawsze korzystali w szczytnym celu (co opisane zostało na przykład w słynnej Trylogii Sienkiewicza). Raz uchwyconych wpływów nie wypuścili ze swych rąk nigdy, a historia ich rodu to prawdziwie fascynująca opowieść.

T. Kubicki, Kobiece drogi. Polskie bohaterki II wojny światowej (Świat Książki)

Wojna to nie jest i nigdy nie była wyłącznie męska rzecz. Bohaterki książki Tomasza Kubickiego udowadniają, że kobiety też uczestniczą w walce na swój sposób.

Bez względu na to, czy podążają w głąb Rzeszy za swoimi bliskimi wywieziony na roboty przymusowe, na Syberii ratują swoje dzieci przed głodem, gdy NKWD zabrało ojca, grzebią pociechy zmarłe z wycieńczenia podczas wywózki, czy w obozie udowadniają, że nie dadzą się pozbawić resztki człowieczeństwa. Drogi, jakimi toczyły się kobiece losy w czasie wojny są straszne, smutne, a przy tym niezwykle fascynujące.

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Janek

Rzeczywiście brawurowo! Niesamowita historia. I pięknie napisana

    Nasz publicysta | Anna Dziadzio

    Drogi Janku, chociaż nie wspomniał Pan, której książki z zestawienia dotyczy Pana wpis, dziękujemy i cieszymy się, że podziela Pan naszą opinię. Pozdrawiamy :)

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Polacy nie gęsi...

Projekty okładek, plakatów, opakowań, czy znaczków były nieodłącznym elementem codzienności ludzi, którzy tworzyli naszą historię w międzywojniu, podczas okupacji i w pierwszych latach powojennych. Osadzone...

17 marca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Gdy człowiek zjadał...

Na zachodzie Europy, czy w Ameryce, mało kto o nim słyszał, a ludzi, którzy chcieli obnaży prawdę wyśmiewano, bo innym nie mieściła się w głowach...

3 marca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

„PZPR – ani to polskie, ani...

Chcecie wiedzieć jakiej zbrodni dokonał żołnierz wychwalany przez IPN? A może interesuje Was dlaczego USA nie zareagowało na plan eksterminacji Żydów? Znajdzie się coś i...

1 marca 2018 | Autorzy: Redakcja

Najciekawsza książka tygodnia. Polska szkoła plakatu

Sztuki wizualne otaczają nas na każdym kroku, od zaprojektowanych sekwencji świateł, oświetlających perełki architektury, przez dizajn mebli i innych przedmiotów codziennego użytku, aż po grafiki....

25 lutego 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Zanim Żydzi zniknęli...

Jaka jest podstawowa różnica pomiędzy przedwojennym obrazem Krakowa, a tym współczesnym? W mieście niemal nie widać Żydów, choć dawniej spotykano ich prawie na każdym kroku....

18 lutego 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Żołnierz Wehrmachtu pisze...

Z całą pewnością rozlegną się głosy krytyki stwierdzające, że człowiek służący w „rycerskim” Wehrmachcie nie ma prawa opracowywać historii powstania warszawskiego. Wszak to jego towarzysze...

3 lutego 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.