Ciekawostki Historyczne

Sztuki wizualne otaczają nas na każdym kroku, od zaprojektowanych sekwencji świateł, oświetlających perełki architektury, przez dizajn mebli i innych przedmiotów codziennego użytku, aż po grafiki. W tej materii Polacy mogą odczuwać dumę, w szczególności z polskiego plakatu, który od zawsze stał na najwyższym poziomie.

Dzięki potężnemu albumowi zrealizowanemu między innymi przez Dorotę Folgę-Januszewską teraz możemy swobodnie zanurzyć się w historii plakatu. A jak udowadniają nam artyści kolejnych pokoleń, jest co podziwiać.

Oprócz napawania oczu niezwykłym zbiorem wspaniałych polskich plakatów zapoznamy się bliżej z biografią jednego z najsłynniejszych amerykańskich prezydentów, wyruszymy na wyprawę śladami Napoleona oraz oddamy głos bezbłędnej Margaret Atwood.

Oto sztuka polskiego plakatu, L. Majewski, D. Folga-Januszewska, M. Kurpik (BOSZ)

Autorzy tego niezwykłego albumu opisują plakat polski jako jedno z najlepiej rozpoznanych pojęć sztuki XX wieku, a przy tym połączenie artyzmu i skuteczności oraz wieloznaczności i czytelności a także metafory i prostoty. Praca przez nich przygotowana stanowi wybór grafik zabierających nas w podróż przez kolejne dekady polskiej kultury. Przemiany, jakie dokonały się w dwudziestowiecznym świecie znajdują doskonałe odzwierciedlenie w sztuce.

Pierwsze polskie próby tworzenia powielanych ilustracji są niemal tak stare jak druk. Z dekady na dekadę artyści dochodzili do wprawy, tworząc czasem wręcz szalone wizji. Prawdziwym boom plakatu zaczął się jednak znaczni później. Jednym z jego elementów było pojawienie się licznych ciekawie opracowanych graficznie afiszy teatralnych. W XIX wieku pojawiają się plakaty reklamowo-komercyjne, co popchnęło przedsiębiorców i twórców do zwrócenia większej uwagi do identyfikacji wizualnej produktu. Najpierw plakaty były czarnobiałe, z czasem stały się kolorowe, jednak wszystkie miały spełniać jedno zadanie – przyciągać wzrok odbiorcy tak, by ten nie mógł oderwać od nich oczu.

W albumie zaprezentowanym przez wydawnictwo Bosz mamy do czynienia z ogromną ilością plakatów, które przykuwają wzrok i aż chce się rozszyfrować, rozłożyć na czynniki pierwsze je wszystkie. Z jednej strony jest to doskonała uczta dla oczu, z drugiej świetny materiał badawczy dla historyka. Nie możemy wszak zapominać, że grafika to także źródło historyczne, a afisze, reklamy i wszelkie plakaty to ważne dokumenty życia społecznego, które pokazują jego oblicze, jakiego próżno szukać w podręcznikach.

Zobacz również:

FDR. Franklin Delano Roosevelt, J. E. Smith (Napoleon V)

Franklin Delano Roosevelt, 32. Prezydent Stanów Zjednoczonych to postać nietuzinkowa. W latach 1933-1945 czterokrotnie został wybrany na głowę państwa i przeprowadził Amerykę przez II wojnę światową. Roosevelt to jednak nie tylko mąż stanu.

Biografia nie pomija milczeniem najważniejszych wątków życia osobistego prezydenta, ja choćby najważniejszych kobiet jego życia, w tym sprawy romansu z sekretarką, który zniszczył jego małżeństwo. Autor sięgnął także po niechlubne epizody z życia głowy państwa, jak choćby internowanie obywateli amerykańskich japońskiego pochodzenia.

Berezyna O męskiej przyjaźni, podróżach motocyklem i micie Napoleona, S. Tesson (Noir Sur Blanc)

Jednym z najdramatyczniejszych momentów historii XIX wieku był odwrót Napoleona spod Moskwy. W grudniu 2012 roku francuski pisarz i podróżnik postanowił uczcić pamięć żołnierzy cesarza Francuzów, jednak sposób, w jaki to zrobił, wydaje się niemal szalony.

Wraz z przyjaciółmi wyrusza z Moskwy do Paryża na motocyklu Ural. Nie tylko trasa stanowi nawiązanie do słynnego odwrotu z Rosji. Uczestnicy wyprawy wczytują się w relacje napoleońskich żołnierzy, zabierając czytelnika w podróż w czasie, a jednocześnie analizują to, co dzieje się na świecie właśnie teraz.

Grace i Grace, M. Atwood (Prószyński i S-ka)

O Margaret Atwood  ostatnio zrobiło się wyjątkowo głośno za sprawą jej powieści „Opowieść podręcznej”, na podstawie której zrealizowano dystopijny i niepokojący serial. To nie jedyne dzieło pisarki, które wybija czytelnika z jego bezpiecznej bańki.

Sprawa Grace Marks, pokojówki oskarżonej o morderstwo i skazanej w 1843 roku, budziła wiele kontrowersji. Na jej kanwie Atwood osnuła opowieść o seksualności, okrucieństwie i tajemnicy, której nie da się do końca wyjaśnić.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Bandera. Bohater, czy diabeł wcielony?

Nazwisko Stepana Bandery wywołuje u ludzi skrajne emocje. Jedni go nienawidzą, gardzą jego ideologią i dokonaniami, inni nie wiedzą, kim jest ten człowiek i o...

31 marca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Jak naprawdę wygląda dzisiaj wojna?

Dzięki nowoczesnym technologiom nie trzeba być w samym oku wojennego cyklonu by walczyć. Zamiast tego można siedzieć w dusznym pomieszczeniu i tygodniami niemal nie oglądać...

25 marca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Polacy nie gęsi i swój własny język w grafice mają

Projekty okładek, plakatów, opakowań, czy znaczków były nieodłącznym elementem codzienności ludzi, którzy tworzyli naszą historię w międzywojniu, podczas okupacji i w pierwszych latach powojennych. Osadzone...

17 marca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Gdy człowiek zjadał człowieka

Na zachodzie Europy, czy w Ameryce, mało kto o nim słyszał, a ludzi, którzy chcieli obnaży prawdę wyśmiewano, bo innym nie mieściła się w głowach...

3 marca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Zanim Żydzi zniknęli na dobre z Krakowa

Jaka jest podstawowa różnica pomiędzy przedwojennym obrazem Krakowa, a tym współczesnym? W mieście niemal nie widać Żydów, choć dawniej spotykano ich prawie na każdym kroku....

18 lutego 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Chłopak, który odkrył zbrodnię w Katyniu?

Czy w dzisiejszym spokojnym starszym panu, który mieszka w warszawskim domu kombatanta widać jeszcze tamtą iskrę? To jeden z tych ludzi, którzy jednym swoim życiorysem...

11 lutego 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.