Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Polska szkoła plakatu

Plakaciarka przy pracy (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Plakaciarka przy pracy (fot. domena publiczna)

Sztuki wizualne otaczają nas na każdym kroku, od zaprojektowanych sekwencji świateł, oświetlających perełki architektury, przez dizajn mebli i innych przedmiotów codziennego użytku, aż po grafiki. W tej materii Polacy mogą odczuwać dumę, w szczególności z polskiego plakatu, który od zawsze stał na najwyższym poziomie.

Dzięki potężnemu albumowi zrealizowanemu między innymi przez Dorotę Folgę-Januszewską teraz możemy swobodnie zanurzyć się w historii plakatu. A jak udowadniają nam artyści kolejnych pokoleń, jest co podziwiać.

Oprócz napawania oczu niezwykłym zbiorem wspaniałych polskich plakatów zapoznamy się bliżej z biografią jednego z najsłynniejszych amerykańskich prezydentów, wyruszymy na wyprawę śladami Napoleona oraz oddamy głos bezbłędnej Margaret Atwood.

Oto sztuka polskiego plakatu, L. Majewski, D. Folga-Januszewska, M. Kurpik (BOSZ)

Autorzy tego niezwykłego albumu opisują plakat polski jako jedno z najlepiej rozpoznanych pojęć sztuki XX wieku, a przy tym połączenie artyzmu i skuteczności oraz wieloznaczności i czytelności a także metafory i prostoty. Praca przez nich przygotowana stanowi wybór grafik zabierających nas w podróż przez kolejne dekady polskiej kultury. Przemiany, jakie dokonały się w dwudziestowiecznym świecie znajdują doskonałe odzwierciedlenie w sztuce.

Pierwsze polskie próby tworzenia powielanych ilustracji są niemal tak stare jak druk. Z dekady na dekadę artyści dochodzili do wprawy, tworząc czasem wręcz szalone wizji. Prawdziwym boom plakatu zaczął się jednak znaczni później. Jednym z jego elementów było pojawienie się licznych ciekawie opracowanych graficznie afiszy teatralnych. W XIX wieku pojawiają się plakaty reklamowo-komercyjne, co popchnęło przedsiębiorców i twórców do zwrócenia większej uwagi do identyfikacji wizualnej produktu. Najpierw plakaty były czarnobiałe, z czasem stały się kolorowe, jednak wszystkie miały spełniać jedno zadanie – przyciągać wzrok odbiorcy tak, by ten nie mógł oderwać od nich oczu.

W albumie zaprezentowanym przez wydawnictwo Bosz mamy do czynienia z ogromną ilością plakatów, które przykuwają wzrok i aż chce się rozszyfrować, rozłożyć na czynniki pierwsze je wszystkie. Z jednej strony jest to doskonała uczta dla oczu, z drugiej świetny materiał badawczy dla historyka. Nie możemy wszak zapominać, że grafika to także źródło historyczne, a afisze, reklamy i wszelkie plakaty to ważne dokumenty życia społecznego, które pokazują jego oblicze, jakiego próżno szukać w podręcznikach.

FDR. Franklin Delano Roosevelt, J. E. Smith (Napoleon V)

Franklin Delano Roosevelt, 32. Prezydent Stanów Zjednoczonych to postać nietuzinkowa. W latach 1933-1945 czterokrotnie został wybrany na głowę państwa i przeprowadził Amerykę przez II wojnę światową. Roosevelt to jednak nie tylko mąż stanu.

Biografia nie pomija milczeniem najważniejszych wątków życia osobistego prezydenta, ja choćby najważniejszych kobiet jego życia, w tym sprawy romansu z sekretarką, który zniszczył jego małżeństwo. Autor sięgnął także po niechlubne epizody z życia głowy państwa, jak choćby internowanie obywateli amerykańskich japońskiego pochodzenia.

Berezyna O męskiej przyjaźni, podróżach motocyklem i micie Napoleona, S. Tesson (Noir Sur Blanc)

Jednym z najdramatyczniejszych momentów historii XIX wieku był odwrót Napoleona spod Moskwy. W grudniu 2012 roku francuski pisarz i podróżnik postanowił uczcić pamięć żołnierzy cesarza Francuzów, jednak sposób, w jaki to zrobił, wydaje się niemal szalony.

Wraz z przyjaciółmi wyrusza z Moskwy do Paryża na motocyklu Ural. Nie tylko trasa stanowi nawiązanie do słynnego odwrotu z Rosji. Uczestnicy wyprawy wczytują się w relacje napoleońskich żołnierzy, zabierając czytelnika w podróż w czasie, a jednocześnie analizują to, co dzieje się na świecie właśnie teraz.

Grace i Grace, M. Atwood (Prószyński i S-ka)

O Margaret Atwood  ostatnio zrobiło się wyjątkowo głośno za sprawą jej powieści „Opowieść podręcznej”, na podstawie której zrealizowano dystopijny i niepokojący serial. To nie jedyne dzieło pisarki, które wybija czytelnika z jego bezpiecznej bańki.

Sprawa Grace Marks, pokojówki oskarżonej o morderstwo i skazanej w 1843 roku, budziła wiele kontrowersji. Na jej kanwie Atwood osnuła opowieść o seksualności, okrucieństwie i tajemnicy, której nie da się do końca wyjaśnić.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.