Ciekawostki Historyczne

Dzięki nowoczesnym technologiom nie trzeba być w samym oku wojennego cyklonu by walczyć. Zamiast tego można siedzieć w dusznym pomieszczeniu i tygodniami niemal nie oglądać słońca, a mimo to być panem życia i śmierci wielu ludzi.

Dzięki opowieści Bretta Velicovicha i Christophera S. Stewarta zobaczymy, jak zmieniło się oblicze współczesnej wojny i jak gigantyczne wsparcie daje żołnierzom rozwój narzędzi wykorzystywanych w walce.

Oprócz tego poznamy i porównamy historie dwóch znakomitych reporterek, zajrzymy do biografii najsłynniejszego rosyjskiego mnicha oraz zastanowimy się, czy żołnierze wyklęci są rzeczywiście kryształowymi bohaterami, jak chcieliby niektórzy.

Velicovich B., Stewart Ch. S., Drone  warrior (Bellona 2018)

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami pewien chłopiec doznał olśnienia – postanowił zostać żołnierzem. Początek jak w bajeczce jednak nijak ma się do rzeczywistości. 11 września 2001 roku grupa muzułmańskich terrorystów zdecydowała się uderzyć w sercu Ameryki, wykorzystując do tego w dodatku samoloty pasażerskie.

Ta tragedia rozpoczęła pasmo wydarzeń, które doprowadziły do ogłoszenia wojny z terroryzmem. Zamachy rozbudziły w wielu młodych Amerykanach chęć do walki za ojczyznę. Rzucali szkołę, rezygnowali z dotychczasowego spokojnego życia i rwali się na wojnę, by pomścić wszystkiego ofiary. Na tej fali do punktu werbunkowego zgłosił się młody człowiek, będący bohaterem książki.

Zamiast kariery w marynarce, czy piechocie, wybrał on jednak zupełnie inną ścieżkę. Zaczął pracę dla wojskowego wywiadu. Musiał wykazać się żelazną dyscypliną, niezmordowaną determinacją, inteligencją, spostrzegawczością i wieloma innymi cechami, by znaleźć się wśród najlepszych z najlepszych. Gdy mu się to wreszcie udało, mógł stanąć do walki z terrorystami, choć patrzył na nich nie oko w oko, a okiem kamery drona.

Zobacz również:

Grzela R., Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska (Próśzyńśki i S-ka 2017)

Trudno znaleźć wśród osób oczytanych i interesujących się literaturą człowieka, który nie słyszałby nigdy o Orianie Fallaci, czy Teresie Torańskiej.

Te dwie niezwykłe dziennikarki wyznaczały zupełnie nowe trendy, rozmawiały z najważniejszymi i najciekawszymi ludźmi tej planety, czy zmieniały postrzeganie pewnych zjawisk.

W prawdziwym życiu nigdy się nie spotkały. Zetknęły się bezpośrednio dopiero na kartach tej książki.

Smith D., Rasputin (Wydawnictwo Literackie 2018)

Trzeba od razu zaznaczyć jedno – biografia Rasputina autorstwa Douglasa Smitha to potężna książka. Autor wykonał gigantyczną pracę źródłową, by przedstawić historię najsłynniejszego rosyjskiego mnicha jak najdokładniej.

Carski dwór, kłębowisko intryg, spisków, żądzy władzy i chciwości. To tam zawrotną karierę, tuż u progu rewolucji, zrobił Rasputin. Dla jednych szarlatan i lubieżnik, dla innych święty mąż, prorok i cudotwórca. Kim naprawdę był możemy dowiedzieć się z jego nowej biografii.

Zychowicz P., Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych (Rebis)

Takiej pozycji od dawna brakowało na polskim rynku wydawniczym. Jak pisze Zychowicz we wstępie do swojej książki, mamy w Polsce dwie narracje dotyczące podziemia antykomunistycznego – jedną czarną jak smoła, drugą iście kryształową.

A zwolennicy obu skaczą sobie do gardeł niczym dwa walczące plemiona. Sam Zychowicz identyfikowany jest jako człowieka z prawej strony, co czyni jego opowieść i niegodnych czynach żołnierzy wyklętych tym bardziej ciekawą.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Odciski jego palców są na wszystkich ciemnych sprawkach Trzeciej Rzeszy

Nie jest tak znany na świecie jak Göring, Himmler, czy Goebbels. Tymczasem był jednym z najbardziej zaufanych ludzi Hitlera, który wyznaczał mu kolejne odpowiedzialne zadania....

22 kwietnia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Przez całe tysiąclecia najważniejszy surowiec był ludziom absolutnie niepotrzebny

Aż trudno sobie wyobrazić, że ropa, o którą toczy się w rzeczywistości niejedna współczesna wojna, jeszcze całkiem niedawno uważana była w gruncie rzeczy za zbędny...

15 kwietnia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Wyrwani z rodzinnych stron przesiedleńcy z akcji „Wisła”

Choć akcja „Wisła” trwała w latach 1947-1950 do tej pory ludność Polski odczuwa jej konsekwencje. Gdy ktoś wie, gdzie szukać i w którą stronę spoglądać,...

8 kwietnia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Bandera. Bohater, czy diabeł wcielony?

Nazwisko Stepana Bandery wywołuje u ludzi skrajne emocje. Jedni go nienawidzą, gardzą jego ideologią i dokonaniami, inni nie wiedzą, kim jest ten człowiek i o...

31 marca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Polacy nie gęsi i swój własny język w grafice mają

Projekty okładek, plakatów, opakowań, czy znaczków były nieodłącznym elementem codzienności ludzi, którzy tworzyli naszą historię w międzywojniu, podczas okupacji i w pierwszych latach powojennych. Osadzone...

17 marca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Gdy człowiek zjadał człowieka

Na zachodzie Europy, czy w Ameryce, mało kto o nim słyszał, a ludzi, którzy chcieli obnaży prawdę wyśmiewano, bo innym nie mieściła się w głowach...

3 marca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.