Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Jak naprawdę wygląda dzisiaj wojna?

Dzięki nowoczesnym technologiom nie trzeba być w samym oku wojennego cyklonu by walczyć. Zamiast tego można siedzieć w dusznym pomieszczeniu i tygodniami niemal nie oglądać słońca, a mimo to być panem życia i śmierci wielu ludzi.

Dzięki opowieści Bretta Velicovicha i Christophera S. Stewarta zobaczymy, jak zmieniło się oblicze współczesnej wojny i jak gigantyczne wsparcie daje żołnierzom rozwój narzędzi wykorzystywanych w walce.

Oprócz tego poznamy i porównamy historie dwóch znakomitych reporterek, zajrzymy do biografii najsłynniejszego rosyjskiego mnicha oraz zastanowimy się, czy żołnierze wyklęci są rzeczywiście kryształowymi bohaterami, jak chcieliby niektórzy.

Velicovich B., Stewart Ch. S., Drone  warrior (Bellona 2018)

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami pewien chłopiec doznał olśnienia – postanowił zostać żołnierzem. Początek jak w bajeczce jednak nijak ma się do rzeczywistości. 11 września 2001 roku grupa muzułmańskich terrorystów zdecydowała się uderzyć w sercu Ameryki, wykorzystując do tego w dodatku samoloty pasażerskie.

Ta tragedia rozpoczęła pasmo wydarzeń, które doprowadziły do ogłoszenia wojny z terroryzmem. Zamachy rozbudziły w wielu młodych Amerykanach chęć do walki za ojczyznę. Rzucali szkołę, rezygnowali z dotychczasowego spokojnego życia i rwali się na wojnę, by pomścić wszystkiego ofiary. Na tej fali do punktu werbunkowego zgłosił się młody człowiek, będący bohaterem książki.

Zamiast kariery w marynarce, czy piechocie, wybrał on jednak zupełnie inną ścieżkę. Zaczął pracę dla wojskowego wywiadu. Musiał wykazać się żelazną dyscypliną, niezmordowaną determinacją, inteligencją, spostrzegawczością i wieloma innymi cechami, by znaleźć się wśród najlepszych z najlepszych. Gdy mu się to wreszcie udało, mógł stanąć do walki z terrorystami, choć patrzył na nich nie oko w oko, a okiem kamery drona.

Grzela R., Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska (Próśzyńśki i S-ka 2017)

Trudno znaleźć wśród osób oczytanych i interesujących się literaturą człowieka, który nie słyszałby nigdy o Orianie Fallaci, czy Teresie Torańskiej.

Te dwie niezwykłe dziennikarki wyznaczały zupełnie nowe trendy, rozmawiały z najważniejszymi i najciekawszymi ludźmi tej planety, czy zmieniały postrzeganie pewnych zjawisk.

W prawdziwym życiu nigdy się nie spotkały. Zetknęły się bezpośrednio dopiero na kartach tej książki.

Smith D., Rasputin (Wydawnictwo Literackie 2018)

Trzeba od razu zaznaczyć jedno – biografia Rasputina autorstwa Douglasa Smitha to potężna książka. Autor wykonał gigantyczną pracę źródłową, by przedstawić historię najsłynniejszego rosyjskiego mnicha jak najdokładniej.

Carski dwór, kłębowisko intryg, spisków, żądzy władzy i chciwości. To tam zawrotną karierę, tuż u progu rewolucji, zrobił Rasputin. Dla jednych szarlatan i lubieżnik, dla innych święty mąż, prorok i cudotwórca. Kim naprawdę był możemy dowiedzieć się z jego nowej biografii.

Zychowicz P., Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych (Rebis)

Takiej pozycji od dawna brakowało na polskim rynku wydawniczym. Jak pisze Zychowicz we wstępie do swojej książki, mamy w Polsce dwie narracje dotyczące podziemia antykomunistycznego – jedną czarną jak smoła, drugą iście kryształową.

A zwolennicy obu skaczą sobie do gardeł niczym dwa walczące plemiona. Sam Zychowicz identyfikowany jest jako człowieka z prawej strony, co czyni jego opowieść i niegodnych czynach żołnierzy wyklętych tym bardziej ciekawą.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.