Ciekawostki Historyczne

Nie jest tak znany na świecie jak Göring, Himmler, czy Goebbels. Tymczasem był jednym z najbardziej zaufanych ludzi Hitlera, który wyznaczał mu kolejne odpowiedzialne zadania. Działał za kulisami, organizował kradzież dzieł sztuki, to on podsunął Hitlerowi koncepcję istnienia „światowego żydowskiego spisku”.

Alfred Rosenberg, choć milczą o nim szkolne podręczniki, był jednym z najważniejszych architektów nazistowskiego „porządku świata”. Co siedziało w jego umyśle?

Oprócz postaci Alfreda Rosenberga, człowieka, który stworzył Hitlera, poznamy historię ludzi, których samolot jako pierwszy wzbił się w powietrze oraz zajrzymy w ciemne zaułki dziewiętnastowiecznych historii kryminalnych, z których niejedna ma tragiczny finał.

Kinney D., Wittman R.K., Dziennik diabła (Znak Horyzont)

Wspominany nieco z boku, na marginesie Alfred Rosenberg miał ręce skąpane we krwi. Nie on strzelał, czy zabijał w komorach gazowych, jednak to jego dziełem była ideologia stojąca za Holokaustem. Zaczął już w 1919 roku i z każdym rokiem szerzej rozpowszechniał jad nienawiści rasowej jako autor broszur, książek i artykułów. Hitler mu bezgranicznie ufał, a jego książka „Mit XX wieku” uznana została obok „Mein Kampf” za podwalinę ideologiczną nazizmu. Rudolf Höss, komendant obozu Auschwitz twierdził, że Rosenberg był jednym z ludzi, których słowa psychicznie przygotowały go do pełnienia jego misji.

Pod koniec wojny osobisty dziennik tego człowieka został odkryty. Zawierający 400 stron odręcznego pisma dokument został wykorzystany podczas procesu Alfreda Rosenberga przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze przez jego oskarżyciela, znanego z agresywnego podejścia i bezkompromisowości Roberta Kempnera. Gdy wyrok zapadł, Rosenberg został stracony, a dziennik… zaginął. Wypłynął w 2001 roku, gdy ktoś postanowił sprzeda go za milion dolarów. Wtedy zaczęło się polowanie na dokument zawierający najintymniejsze i najtajniejsze szczegóły funkcjonowania Trzeciej Rzeszy.

McCullough D., Bracia Wright (Wydawnictwo Czarne)

O tym, że ludzie już od najdawniejszych czasów marzyli o tym, by wzbić się w powietrze niczym ptaki świadczy między innymi słynny mit o Ikarze. Jednak dopiero na początku XX wieku udało się tego dokonać dwóm synom prowincjonalnego pastora.

Jako pierwsi z sukcesem poderwali w powietrze i polecieli maszyną napędzaną silnikiem mechanicznym. Był to moment tak doniosły, że po latach Neil Armstrong stając na księżycu miał ze sobą kawałeczek materii ze skrzydła samolotu braci Wright.

Ryttel P., Ryttel K., Historie kryminalne wiek XIX, część 1. (Wydawnictwo Psychoskok)

Już od pierwszej strony po plecach czytającego przebiega dreszcz. Autorzy zebrali bowiem w swojej książce przykłady przeróżnych zbrodni z dziewiętnastego stulecia, które niejednokrotnie bywają tak okrutne, że wręcz wydają się zmyślone.

Tymczasem historie te zaczerpnięte zostały z akt sądowych, kronik i relacji. Jak choćby opowieść o czternastoletnim chłopcu, który tak bardzo nienawidził płaczu siostry (niemowlęcia, którym musiał się zajmować), że pewnego dnia poderżnął jej gardło.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Czy Gorgonowa rzeczywiście...

Wytrawny dziennikarz cofa się w czasie do początku lat trzydziestych. To wtedy doszło do najsłynniejszej zbrodni przedwojennej Polski. Gdyby wierzyć ówczesnym gazetom, wymiar sprawiedliwości miał...

26 maja 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Tropem seryjnego zabójcy...

Milicja przez długi czas niespecjalnie martwiła się tym, że na wybrzeżu kolejne kobiety padają ofiarą seryjnego mordercy, który atakuje je by zaspokoić swoje chore żądze....

20 maja 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Prawdziwa gra toczy...

Oglądając serwisy informacyjne słyszymy o akcjach wojskowych, czy oglądamy uściski rąk na oficjalnych spotkaniach. Prawdziwa gra o wpływy, pieniądze i ludzkie życie toczy się jednak...

6 maja 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Śmierć, zbrodnie, gwałty...

Na Syberię, na białe niedźwiedzie, na Sybir, na katorgę. Nie ważne, jak nazywano karę zsyłki, każdy wiedział, o co chodzi. Na dalekiej Syberii, za kręgiem...

29 kwietnia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Przez całe tysiąclecia...

Aż trudno sobie wyobrazić, że ropa, o którą toczy się w rzeczywistości niejedna współczesna wojna, jeszcze całkiem niedawno uważana była w gruncie rzeczy za zbędny...

15 kwietnia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Wyrwani z rodzinnych...

Choć akcja „Wisła” trwała w latach 1947-1950 do tej pory ludność Polski odczuwa jej konsekwencje. Gdy ktoś wie, gdzie szukać i w którą stronę spoglądać,...

8 kwietnia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.