Ciekawostki Historyczne

Oglądając serwisy informacyjne słyszymy o akcjach wojskowych, czy oglądamy uściski rąk na oficjalnych spotkaniach. Prawdziwa gra o wpływy, pieniądze i ludzkie życie toczy się jednak gdzie indziej. Teraz możemy zajrzeć za jej kulisy.

Spotkamy tam przede wszystkim dyplomatów różnych krajów, którzy negocjują, ustalają i handlują, robiąc wszystko by to ich kraj ugrał najwięcej. Naszym przewodnikiem będzie stary wyga polskiej dyplomacji.

Oprócz tego sprawdzimy, czym był pax romana, przywołamy w pamięci obraz dwóch wież WTC oraz przeniesiemy się do czasów średniowiecza, by przyjrzeć się zadomawiającym się nad Bałtykiem krzyżowcom.

Walewski Ł., Piekarski J.W., Polski most szpiegów (SQN)

Bez względu na to, kto jest akurat u władzy, jedna rzecz pozostaje niezmienna – polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych pracuje pełną parą. O kulisach jego działania opowiada dyplomata Jan Wojciech Piekarski. Służbę zaczynał jeszcze w czasach komunistycznych, doświadczenie zdobywał między innymi w wywiadzie PRL, jednak po zmianie systemu nie zrezygnował z pracy.

Kontynuował ją na tyle dobrze, że gdy Amerykanie poprosili polski rząd o reprezentowanie swoich interesów w Iraku, to jego wskazano jako najlepszego człowieka do tego zadania. Podejście do Piekarskiego było czysto pragmatyczne – nie liczyła się wcześniejsza kariera, a efektywność, a tej mu nie brakowało.

W swej długiej karierze niejednokrotnie udowodnił, że elastyczność i stalowe nerwy są o wiele przydatniejsze niż jakakolwiek przemoc. Dlatego potrafił wynegocjować na przykład uwolnienie więźnia politycznego w zamian za pomoc humanitarna, czy monitorować ewakuację Żydów z ZSRR. Co jeszcze znalazło się przez lata w jego resume dowiemy się z książki.

Zobacz również:

Goldsworthy A., Pax Romana (Rebis)

Gdy Rzymianom udało się podbić połowę znanego wówczas świata, na zajętych przez nich terenach doszło do sytuacji wcześniej praktycznie nieznanej. Od Eufratu, po Atlantyk panował pax romana. Był to okres w dziejach, w którym zarówno mieszkańcy imperium, jak i jego sąsiedzi cieszyli się względnym spokojem. O tym jak ów pokój wyglądał i jakie były jego konsekwencje dla ludów podbitych opowiada historyk z Oxfrodu.

Wright L., Wyniosłe wieże (Wydawnictwo Czarne)

Lawrence Wright podszedł do jednego z najważniejszych ataków terrorystycznych XX wieku metodycznie. Postanowił zbadać, jak chaotyczna organizacja z czasów walk armii radzieckiej z talibami stała się jedną z najgroźniejszych organizacji terrorystycznych. Metodycznie, krok po kruku prowadzi czytelnika przez meandry historycznego kontekstu Al-Kaidy, islamskiego fundamentalizmu i ciągu wypadków, jakie doprowadziły do ataku 11 września.

Stężała T., Wojna bogów (Bellona)

W podręcznikach szkolnych kwestia chrystianizacji Prus zajmuje ledwie kilka linijek. Wspomina się o świętym Wojciechu, który zginął z ich rąk oraz o tym, że Konrad Mazowiecki sprowadził krzyżaków po to by się z nimi rozprawili i w zasadzie tyle.

Tymczasem opowieść o tych czasach jest wielowymiarowa, brutalna i pasjonująca. Na swój własny sposób snuje ją w swej najnowszej powieść Tomasz Stężała.

 

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rola

Ja mysle ze miejsce takich panow tam gdzie sie wysyla KOLABORANTOW ,wyslugujacych sie sowieckiemu okupantowi. Jak takiemu typowi nie wstyd chwalic sie praca dla prl rzadu. Gardze takimi podwojnie

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Nasze eksportowe piękności – utracone talenty

Gdy w 1939 roku wybuchła wojna, zawalił się świat wielu osób, zarówno tych zwyczajnych, jak i znanych z pierwszych stron gazet. Przedwojenne gwiazdy z pobudek...

10 czerwca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Snajperki – najbardziej wystrzałowe dziewczyny drugiej wojny światowej

Zapomnijcie o bohaterach-mężczyznach, którzy dumnie prężą pierś pełną orderów na paradach rocznicowych. Oni już zostali docenieni. Teraz pora na bohaterki, które zbijały więcej wrogów niż...

4 czerwca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czy Gorgonowa rzeczywiście zabiła?

Wytrawny dziennikarz cofa się w czasie do początku lat trzydziestych. To wtedy doszło do najsłynniejszej zbrodni przedwojennej Polski. Gdyby wierzyć ówczesnym gazetom, wymiar sprawiedliwości miał...

26 maja 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Tropem seryjnego zabójcy z czasów stanu wojennego

Milicja przez długi czas niespecjalnie martwiła się tym, że na wybrzeżu kolejne kobiety padają ofiarą seryjnego mordercy, który atakuje je by zaspokoić swoje chore żądze....

20 maja 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Śmierć, zbrodnie, gwałty i głód. Jak naprawdę wyglądała zsyłka na Sybir?

Na Syberię, na białe niedźwiedzie, na Sybir, na katorgę. Nie ważne, jak nazywano karę zsyłki, każdy wiedział, o co chodzi. Na dalekiej Syberii, za kręgiem...

29 kwietnia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Odciski jego palców są na wszystkich ciemnych sprawkach Trzeciej Rzeszy

Nie jest tak znany na świecie jak Göring, Himmler, czy Goebbels. Tymczasem był jednym z najbardziej zaufanych ludzi Hitlera, który wyznaczał mu kolejne odpowiedzialne zadania....

22 kwietnia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.