Ciekawostki Historyczne

Milicja przez długi czas niespecjalnie martwiła się tym, że na wybrzeżu kolejne kobiety padają ofiarą seryjnego mordercy, który atakuje je by zaspokoić swoje chore żądze. Stróże porządku zajęci byli zwalczaniem „solidaruchów”, a tymczasem „Skorpion” wyruszał na swoje polowania.

Krzysztof Wójcik opowiada historię tego zwyrodnialca, nie szczędząc drastycznych szczegółów, wybijając czytelnika z jego bezpiecznego świata.

Oprócz historii „Skorpiona” poznamy opowieść o zakonnicy, która odważyła się spotykać z więźniami z celi śmierci. Przyjrzymy się także przygodom polskich szpiegów.

Wójcik K., Skorpion (Muza)

Niektóre historie mają w sobie taki ładunek mroku, że nawet w słoneczne wiosenne popołudnie potrafią wyssać całe ciepło z pokoju tak, że człowieka przebiega zimny dreszcz. Jedną z nich opowiada Krzysztof Wójcik w swoim reportażu poświęconym przedostatniemu polskiemu skazańcowi, któremu zasądzono i wykonano karę śmierci. Jako wytrawny dziennikarz śledczy, wnikliwie przeanalizował akta sprawy, z których wyłania się obraz zwyrodnialca. Wójcik historię „Skorpiona” opowiada z kilku różnych perspektyw – mordercy, jego ofiar, ich bliskich oraz błądzących we mgle milicjantów.

Przez długi czas organa ścigania ignorowały sprawę seryjnego mordercy. Chodziło tu o kwestie propagandowe – jak bowiem mieli ujawnić, że istnieją przestępcy, z którymi władza komunistyczna sobie nie radzi? Milicjanci dysponowali rysopisami i portretami pamięciowymi pozostawionymi przez kilka ofiar, które przeżyły atak. Sprawę popchnęła do przodu dopiero śmierć młodej mieszkanki Skaryszew. „Skorpion” zabił ją i zgwałcił tuż obok lokalnej siedziby PZPR, a ona sama należała do ZMS. Po zaledwie kilku godzinach od jej śmierci znaleziono ciało. W sprawie seryjnego mordercy zainterweniował nawet Czesław Kiszczak. To wówczas zaczęto na poważnie ścigać „Skorpiona”.

Zobacz również:

Gies F., Gies J., Życie w średniowiecznej wsi (Znak Horyzont)

Dzięki tej książce możemy się przenieść w czasie i przestrzeni. Dawno dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami i Kanałem La Manche, w bajkowej krainie, zwanej średniowieczną Anglią, żyli zwyczajni ludzie, którzy nie różnili się od nas aż tak bardzo.
Gdy poddamy się lekturze, zauważymy wiele analogii. No, może poza skalą przemocy. Dziś już raczej nie wbijamy nikomu siekiery w głowę za to, że ukradł nam kurę…

Prejean H., Przed egzekucją (Mando)

Siostra Helen Prejean pewnego dnia zadała sobie pytanie, czy należy widzieć bliźniego w każdym człowieku, nawet tym najgorszym.

Odpowiedziała sama sobie podejmując trudną korespondencję z więźniami odsiadującymi wyroki w celi śmierci, a później towarzysząc im na ścieżce wiodącej wprost ku egzekucji. Relacja zakonnicy pełniącej wśród skazańców rolę „duchowego doradcy” daje nam unikatową perspektywę. Prejean opowiada nie tylko o swoich doświadczeniach ze spotkań z korespondencji z więźniami, ale też o realiach amerykańskiego więziennictwa oraz o historiach poszczególnych skazańców.

Koper S., Biedrzycki A., Polscy szpiedzy (Bellona)

W dziedzinie szpiegostwa Polska nie ma się czego wstydzić. Książka „Polscy szpiedzy” ukazuje długie tradycje doskonałego wyszkolenia, świetnego doboru przyszłych agentów oraz niezwykłej pomysłowości.

Nie możemy zapomnieć też o iście ułańskiej fantazji, która nie raz ratowała szpiegom życie. Od Krystyny Skarbek, do pułkownika Kuklińskiego – warto znać dokonania tych ludzi w służbie Polsce. Książka daje też czytelnikowi niezwykłą możliwość zapoznania się z tym w jaki sposób agentów przygotowywano do wypełniania najtrudniejszych zadań wywiadowczych.

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jarek

„przyjrzymy się takę przygodom polskich szpiegów.”

A co to takiego: „takę”?

    Nasz publicysta | Anna Dziadzio

    Szanowny Panie Jarku, oczywiście nastąpił tu błąd, powinno być „także”. Dziękujemy za zwrócenie uwagi, jednak na przyszłość prosimy o korzystanie ze specjalnego formularza do zgłaszania literówek, który znajduje się na dole strony. Pozdrawiamy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Jak to jest unicestwić człowieka całkowicie?

Wszyscy się na to złapaliśmy. Jak doszło do tego, że zabijanie Żydów w czasie drugiej wojny światowej kojarzy nam się z Auschwitz. Tymczasem akcja „Reinhardt”,...

18 czerwca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Nasze eksportowe piękności – utracone talenty

Gdy w 1939 roku wybuchła wojna, zawalił się świat wielu osób, zarówno tych zwyczajnych, jak i znanych z pierwszych stron gazet. Przedwojenne gwiazdy z pobudek...

10 czerwca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Snajperki – najbardziej wystrzałowe dziewczyny drugiej wojny światowej

Zapomnijcie o bohaterach-mężczyznach, którzy dumnie prężą pierś pełną orderów na paradach rocznicowych. Oni już zostali docenieni. Teraz pora na bohaterki, które zbijały więcej wrogów niż...

4 czerwca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Czy Gorgonowa rzeczywiście zabiła?

Wytrawny dziennikarz cofa się w czasie do początku lat trzydziestych. To wtedy doszło do najsłynniejszej zbrodni przedwojennej Polski. Gdyby wierzyć ówczesnym gazetom, wymiar sprawiedliwości miał...

26 maja 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Prawdziwa gra toczy się za kulisami

Oglądając serwisy informacyjne słyszymy o akcjach wojskowych, czy oglądamy uściski rąk na oficjalnych spotkaniach. Prawdziwa gra o wpływy, pieniądze i ludzkie życie toczy się jednak...

6 maja 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Śmierć, zbrodnie, gwałty i głód. Jak naprawdę wyglądała zsyłka na Sybir?

Na Syberię, na białe niedźwiedzie, na Sybir, na katorgę. Nie ważne, jak nazywano karę zsyłki, każdy wiedział, o co chodzi. Na dalekiej Syberii, za kręgiem...

29 kwietnia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.