Ciekawostki Historyczne

Na zachodzie Europy, czy w Ameryce, mało kto o nim słyszał, a ludzi, którzy chcieli obnaży prawdę wyśmiewano, bo innym nie mieściła się w głowach skala tragedii. Poza tym Stalin przecież powtarzał, że wszystko jest dobrze. Tymczasem na Ukrainie w dobie Wielkiego Głodu nic nie było w porządku.

W swojej najnowszej książce Anne Applebaum obnaża straszliwą tragedię sztucznie wywołanego na Ukrainie głodu. Jej książkę czyta się z fascynacją i przerażeniem jednocześnie.

Oprócz opowieści o tragedii przedwojennej Ukrainy poznamy także biografie dwóch wielkich ludzi, którzy w dużym stopniu swoimi decyzjami ukształtowali rzeczywistość, w jakiej dzisiaj żyjemy. Przyjrzymy się biografii Churchilla i Willsona. Spojrzymy też na literacką opowieść o polskich uchodźcach w Kanadzie.

A. Applebaum, Czerwony głód (Agora)

„Czerwony głód” to jedna z najbardziej wstrząsających książek, jakie czytałam. Anne Applebaum metodycznie analizuje bieg wydarzeń, jakie doprowadziły do przerażającej katastrofy humanitarnej, która zyskała miano Wielkiego Głodu. Dzięki swej doskonałej znajomości rosyjskiej i radzieckiej historii i mentalności, autorka pokazuje proces zapadania kolejnych brzemiennych w skutki decyzji i to, co popychało rządzących do ich popychania. W książce znajdziemy prawdziwe studium ludobójstwa, jakiego Sowieci dopuścili się na Ukrainie oraz metod, jakimi posłużyli się by zamęczyć i zagłodzić 6 milionów ludzi.

Wreszcie trzeba podkreślić, że Applebaum operuje nie tylko na suchych liczbach i danych, ale też sięga po historie zwyczajnych ludzi. Nie ucieka także od najtrudniejszej tematyki, czyli tego, od czego byli zdolni wygłodniali ludzie. Kolejne przytaczane przez nią opowieści prawdziwie mrożą krew w żyłach i zmuszają do zastanowienia się, co tak naprawdę różni nas od zwierząt i gdzie leży granica człowieczeństwa.

Zobacz również:

A. Scott Berg, Wilson (Napoleon V)

Dwudziesty ósmy prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Woodrow Wilson to postać nietuzinkowa. Rok po tym, jak objął urząd, wybuchła I wojna światowa i to na jego barkach w pierwszej i drugiej kadencji spoczęło przeprowadzenie Ameryki przez ten konflikt.

Jego biografię postanowił napisać zdobywca Nagrody Pulitzera, który poświęcił temu dziesięć lat pracy. Dzięki jego wnikliwym poszukiwaniom dostajemy książkę krwistą i nieoczywistą.

T. Kielinger, Winston Churchill. Późny bohater (Bellona)

Winston Churchill pozostaje niezmiennie od dekad jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci historycznych. Thomas Kielinger pisząc jego biografię zdecydował, że nie uczyni z drugiej wojny światowej epicentrum zdarzeń.

Śledząc losy Churchilla od najmłodszych lat, sporo miejsca poświęcił jego karierze zanim został po raz pierwszy premierem. To duży pozytyw, bowiem pozwala przyjrzeć się temu, co uczyniło go takim, a nie innym człowiekiem.

A. Cousture, Dzieci stamtąd (Wydawnictwo WAM)

Współczesny świat pogrążony jest w kryzysie uchodźczym. Ludzie głośno krzyczący, że nie chcą u siebie „obcych” zapomnieli, że jeszcze niedawno to z Europy, w której szerzył się chaos drugiej wojny światowej ludzie uciekali chcąc ocalić życie.

Kubeł zimnej wody wylewa nam na głowę kanadyjska pisarka pisząca o polskich uchodźcach, którzy przedostali się przez ocean pełni nadziei i musieli odnaleźć się w zupełnie nowej i nieznanej dla siebie rzeczywistości.

KOMENTARZE (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Misio

Amerykańska sikorka o bande r landzie….ciekawe, ciekawe

    :)

    Ta kobieta zrobiła więcej dla Polski niż niejeden prawicowy krzykacz. To ona napisała książki o obozach Gułagu ( min: o „polskiej akcji NKWD”, pakcie Ribbentrop-Mołotow, zbrodni katyńskiej itp) czy o zawłaszczeniu połowy Europy przez ZSRR. Poza tym nie porównuj Ukraińców ze wschodu z ich banderowskimi odpowiednikami…

      Nasz publicysta | Anna Dziadzio

      Drogi komentatorze, dziękujemy za odpowiedź, a raczej komentarz na poprzedni wpis. Dobrze, że mamy Czytelników, którzy zachowują spokój i próbują patrzyć na sprawy obiektywnie. Pozdrawiamy.

abc

Porównywanie Polaków zapatrzonych w Zachód do ultrakonserwatywnych muzułmanów, którzy Zachodu i liberalizmu otwarcie nienawidzą i dają temu wyraz mordując i gwałcąc jest po prostu haniebne.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Wyrwani z rodzinnych stron przesiedleńcy z akcji „Wisła”

Choć akcja „Wisła” trwała w latach 1947-1950 do tej pory ludność Polski odczuwa jej konsekwencje. Gdy ktoś wie, gdzie szukać i w którą stronę spoglądać,...

8 kwietnia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Bandera. Bohater, czy diabeł wcielony?

Nazwisko Stepana Bandery wywołuje u ludzi skrajne emocje. Jedni go nienawidzą, gardzą jego ideologią i dokonaniami, inni nie wiedzą, kim jest ten człowiek i o...

31 marca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Jak naprawdę wygląda dzisiaj wojna?

Dzięki nowoczesnym technologiom nie trzeba być w samym oku wojennego cyklonu by walczyć. Zamiast tego można siedzieć w dusznym pomieszczeniu i tygodniami niemal nie oglądać...

25 marca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Polacy nie gęsi i swój własny język w grafice mają

Projekty okładek, plakatów, opakowań, czy znaczków były nieodłącznym elementem codzienności ludzi, którzy tworzyli naszą historię w międzywojniu, podczas okupacji i w pierwszych latach powojennych. Osadzone...

17 marca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Polska szkoła plakatu

Sztuki wizualne otaczają nas na każdym kroku, od zaprojektowanych sekwencji świateł, oświetlających perełki architektury, przez dizajn mebli i innych przedmiotów codziennego użytku, aż po grafiki....

25 lutego 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Zanim Żydzi zniknęli na dobre z Krakowa

Jaka jest podstawowa różnica pomiędzy przedwojennym obrazem Krakowa, a tym współczesnym? W mieście niemal nie widać Żydów, choć dawniej spotykano ich prawie na każdym kroku....

18 lutego 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.