Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Śmierć Filipa Macedońskiego, ojca Aleksandra Wielkiego. Morderstwo z homoseksualnym gwałtem w tle

Chociaż miał kilka żon, zabił go... kochanek. Na ilustracji Pauzaniasz z Orestis wbijający miecz w Filipa II podczas igrzysk w Ajgaj. Czy wiemy dlaczego doszło do tej zbrodni?

fot.Andre Castaigne/ domena publiczna Chociaż miał kilka żon, zabił go… kochanek. Na ilustracji Pauzaniasz z Orestis wbijający miecz w Filipa II podczas igrzysk w Ajgaj. Czy wiemy dlaczego doszło do tej zbrodni?

Filip II Macedoński miał kilka żon. To nie one jednak zapisały się w historii, ale jego kochanek, Pauzaniasz z Orestis. Dlaczego? Bo dokonał zamachu, w którym zginął ojciec Aleksandra Wielkiego

Pauzaniasz był żołnierzem należącym do osobistej ochrony Filipa. Zwrócił uwagę władcy niezwykłą urodą. Kochliwy król szybko jednak znudził się młodzieńcem i znalazł sobie nowego faworyta. O ironio, o tym samym imieniu (być może Filip miał słabość do Pauzaniaszów). Żołnierz z Orestis nie miał jednak zamiaru tak po prostu się wycofać. Szykanował konkurenta do tego stopnia, że ten zaczął mieć myśli samobójcze.

Nowy faworyt nie poszedł na skargę do króla (a przynajmniej nic o tym nie wiadomo), lecz zwierzył się z problemów swojemu przyjacielowi Attalosowi – ważnemu macedońskiemu dowódcy i wujowi jednej z żon Filipa. Druh nie zareagował. Przypomniał sobie jednak słowa nieszczęśnika, gdy ów poległ niedługo potem w bitwie. Wówczas przyszło Attalosowi do głowy, że młodzieniec sam przedwcześnie szukał godnej śmierci, a winnym całej sytuacji jest Pauzaniasz z Orestis.

Zgwałcony przez mulników

Jeśli sądzicie, że ta historia tylko przypomina scenariusz jednego z filmów Quentina Tarantino, jesteście w błędzie – to dopiero początek akcji w jego stylu! Oto Attalos zamienił się w bezlitosnego mściciela. Pewnego wieczoru roku 344 p.n.e. zaprosił Pauzaniasza z Orestis na ucztę. Tam spił go na umór, po czym publicznie zgwałcił. Następnie Attalos oddał młodzieńca poganiaczom mułów, którzy postąpili z nim równie brutalnie

Filip II pochodził z dynastii Argeadów. Nie tylko zreformował macedońską armię, ale i dzięki sukcesom wojennym znacznie powiększył terytorium państwa. Spuściznę po nim przejął jego syn, Aleksander Wielki.

fot.Gunnar Bach Pedersen/ domena publiczna Filip II pochodził z dynastii Argeadów. Nie tylko zreformował macedońską armię, ale i dzięki sukcesom wojennym znacznie powiększył terytorium państwa. Spuściznę po nim przejął jego syn, Aleksander Wielki.

Zgwałcony i pobity nieszczęśnik poszedł na skargę do Filipa. Pragnął, aby ten ukarał ludzi, którzy zmusili go do stosunku seksualnego i pohańbili. Władca nie zrobił jednak nic, ponieważ Attalos – inicjator gwałtu – był bardzo wpływowym człowiekiem. Król nie chciał go do siebie zrażać, tym bardziej, że miał w głowie dalekosiężne militarne i polityczne plany. A i sam Pauzaniasz z Orestis też nie był święty: przecież wcześniej doprowadził swego konkurenta do samobójstwa. Filip zamiótł więc, jak widać, sprawę pod dywan. Uznał, że bycie jego faworytem wymaga poświęceń i grubej skóry…

Czy wiesz, że ...

...w starożytnym Egipcie faraonowie mieli swoich prywatnych "dozorców odbytu"? Byli oni odpowiedzialni za zapobieganie jego wypadnięciu, co było częstym efektem ówczesnych chorób przewodu pokarmowego.

...Aleksander Wielki kazał zamordować swojego przyrodniego brata Karanosa? Biednego chłopca podobno wrzucono do rozgrzanego pieca.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.