Ciekawostki Historyczne

Polka, do której o pomoc zwracali się królowie i papieże oraz jej brat gwałciciel. Szokujące rzeczy, które potrafią zjeść głodni ludzie, i odwet za powstanie warszawskie. A także największy oszust wśród wynalazców. To właśnie te tematy uznaliście za najciekawsze w ubiegłym miesiącu.

Poniżej TOP10 ciekawostek opublikowanych w październiku 2017 roku – jeśli przegapiłeś któryś z poniższych artykułów, najwyższa pora nadrobić zaległości!

Zapraszamy też do dyskusji o tym jakie WY chcielibyście przeczytać artykuły w nadchodzącym miesiącu. Więcej statystyk zobaczycie TUTAJ.

10. Chłopak już Ci nie pomoże. Jak kończyły kobiety gangsterów?

Fragment listu gończego za Evelyn Frechette, jedną z kobiet gangsterów.fot.Federal Bureau of Investigation/ domena publiczna

Fragment listu gończego za Evelyn Frechette, jedną z kobiet gangsterów.

Ceną za wielkie pieniądze, seksowne kobiety, absolutną władzę i codzienną porcję adrenaliny była świadomość, że zginą młodo i to śmiercią gwałtowną. O tym wiedział każdy gangster epoki prohibicji. A jaki koniec czekał ich dziewczyny?

44 477 odsłon

9. Sześć największych odkryć i wynalazków Nikoli Tesli. Czy znałeś je wszystkie?

Nikola Tesla na tle jednego ze swoich słynnych wynalazków.

Nikola Tesla na tle jednego ze swoich słynnych wynalazków.

Żył na przełomie XIX i XX wieku, gdy rodziła się nowoczesność. Uosabiał postęp, a wiele z jego genialnych pomysłów stanowi podstawę nieodzownych dzisiaj technologii. Był – jak wprost o nim mówiono – „władcą piorunów”. Ale przecież nie tylko!

47 526 odsłon

8. 32 przedwojenne określenia na orgazm. Czy zrozumiałbyś każde z nich?

"Słownik płciowy" doktora Kurkiewicza. Strona tytułowa.

„Słownik płciowy” doktora Kurkiewicza. Strona tytułowa.

Słowa prostych chłopów spod Krakowa, dystyngowanych dam i śmiertelnie poważnych medyków. To wszystko znalazło się w pierwszym nad Wisłą słowniku terminologii seksualnej. Czy którekolwiek z nich przetrwało do dzisiaj?

59 128 odsłon

7. Polskie jadło, tradycyjna kuchnia? To wszystko bujda. Co NAPRAWDĘ przed wojną jadali zwykli Polacy?

Aktor Józef Leliwa na przerysowanym portrecie ukazującym go w trakcie spożywania posiłku.

Aktor Józef Leliwa na przerysowanym portrecie ukazującym go w trakcie spożywania posiłku.

Schabowy, tatar i golonka? Zapomnij. Dziczyzna? Chyba tylko dla panicza. A bigos myśliwski? Zwyczajny Polak nie wiedziałby nawet co to takiego. Powiedzieć, że przed wojną wieś bywała głodna, to jak nic nie powiedzieć. Sprawdź co naprawdę jadano przed stuleciem.

60 051 odsłon

6. Do dzisiaj mówi się o nim, że to największy wynalazca w dziejach i prawdziwy geniusz. W rzeczywistości był bezczelnym oszustem i złodziejem

Wynalazca, o którym mowa, w 1911 roku.fot.Henry Smith i Edward Huntington, domena publiczna

Wynalazca, o którym mowa, w 1911 roku.

W podręcznikach szkolnych figuruje jako ten, który rozświetlił ciemności z pomocą żarówki elektrycznej. A w rzeczywistości? Kłamał, kradł, szantażował i zastraszał. Prawdziwych odkrywców niszczył i opluwał. A sam stał się bożyszczem prasy i ikoną całej epoki. Czy ty też wierzysz w opowiadane o nim bajki?

63 044 odsłony

5. Krwawy odwet za powstańczą Warszawę. Akowcy gromią pułk szturmowy SS

Major Alfons Kotowski "Okoń" przemawia do żołnierzy Zgrupowania "Kampinos". Pierwszy od prawej stoi Adolf Pilch "Dolina".fot.Lech Gąszewski/domena publiczna

Major Alfons Kotowski „Okoń” przemawia do żołnierzy Zgrupowania „Kampinos”. Pierwszy od prawej stoi Adolf Pilch „Dolina”.

Jeden Polak na dwunastu esesmanów. I wielki sukces zbrojny, o którym o wiele zbyt rzadko się mówi. „Natłukliśmy ich tam, chyba koło trzysta trumien wywieźli. Zemściliśmy się za Warszawę” – wspominał bez ogródek jeden z uczestników bitwy.

63 074 odsłony

4. Ohydna tajemnica wybitnego monarchy. Czy największy z polskich królów był w rzeczywistości gwałcicielem?

Polski władca i jego przyszła ofiara na obrazie Aladara Körösfői-Kriescha.fot.domena publiczna

Polski władca i jego przyszła ofiara na obrazie Aladara Körösfői-Kriescha.

Historycy szukają dla niego coraz to nowych wymówek. Przecież takie były czasy, taka mentalność. A „opieranie się samcom królewskiej krwi nie było specjalnie w modzie u panienek owej epoki”. Nie każdą zbrodnię można jednak uzasadnić. I nie o każdej wypada nam dzisiaj milczeć.

63 563 odsłony

3. Noc poślubna królowej Jadwigi

Pełnoprawne śluby zawierały już dwunastoletnie dziewczynki, w świetle prawa traktowane jak dorosłe kobiety. W przypadku chłopców poprzeczka była zawieszona tylko nieznacznie wyżej. Ilustracja i podpis z książki "Damy polskiego imperium".fot.materiały prasowe

Pełnoprawne śluby zawierały już dwunastoletnie dziewczynki, w świetle prawa traktowane jak dorosłe kobiety. W przypadku chłopców poprzeczka była zawieszona tylko nieznacznie wyżej. Ilustracja i podpis z książki „Damy polskiego imperium”.

Nikt nie zapytał jej o zdanie, a była zbyt młoda, by zrozumieć co właśnie ją czeka. To nie była radosna, ani nawet uroczysta chwila. Przyszły małżonek był kandydatem z drugiej półki. Na dodatek w decydującym momencie… zapaskudził łóżko kałem.

77 313 odsłon

2. Byli tak głodni, że zjadali własne dzieci. Do czego jeszcze skrajny głód jest w stanie zmusić człowieka?

Wielki Głód na Ukrainie. Na pierwszym planie dziewczynka z brzuszkiem wzdętym z głodu. (fot. domena publiczna).fot.domena publiczna

Wielki Głód na Ukrainie. Na pierwszym planie dziewczynka z brzuszkiem wzdętym z głodu.

Umrzeć z głodu, czy wyzbyć się wszelkich granic? Taki wybór żadnym wyborem nie jest. Człowiek postawiony w sytuacji skrajnej zje wszystko, byle utrzymać się przy życiu. Przedstawiamy najbardziej poruszające przypadki z trudnego schyłku XIX wieku i z głodnych lat międzywojnia.

83 701 odsłon

1. Ta niezwykła Polka trzęsła całą średniowieczną Europą. Dlaczego nigdy o niej nie słyszałeś?

Najpotężniejsza średniowieczna Polka na obrazie pędzla Somy Orlai-Petricha z drugiej połowy XIX wieku.fot.domena publiczna

Najpotężniejsza średniowieczna Polka na obrazie pędzla Somy Orlai-Petricha z drugiej połowy XIX wieku.

Gdy wychodziła za mąż, nie była niczym więcej jak tylko kartą przetargową. Mimo to najpotężniejsi królowie błagali ją o wstawiennictwo i radę. Papieże uciekali się do niej o pomoc. Była najbogatszą kobietą na kontynencie. Ale była też dumną córą polskiego rodu Piastów. Czy wiesz o kim mowa?

119 906 odsłon

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.