Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Krwawy odwet za powstańczą Warszawę. Akowcy gromią pułk szturmowy SS

Wymarsz kompanii lotniczej por. Tadeusza Gaworskiego „Lawy” Grupy Kampinos AK na wypad. Zdjęcie i podpis z książki "AK75. Brawurowe akcje Armii Krajowej".

fot.materiały prasowe Wymarsz kompanii lotniczej por. Tadeusza Gaworskiego „Lawy” Grupy Kampinos AK na wypad. Zdjęcie i podpis z książki „AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej”.

Jeden Polak na dwunastu esesmanów. I wielki sukces zbrojny, o którym o wiele zbyt rzadko się mówi. „Natłukliśmy ich tam, chyba koło trzysta trumien wywieźli. Zemściliśmy się za Warszawę” – wspominał bez ogródek jeden z uczestników bitwy.

Oddziały partyzanckie wielokrotnie musiały stawiać czoła przeważającym siłom wroga, wychodząc obronną ręką z licznych obław oraz zasadzek. Zdarzali się jednak dowódcy, którzy sami inicjowali walkę ze znacznie liczniejszym nieprzyjacielem, odnosząc mimo wszystko spektakularne sukcesy.

W nocy  z 2 na 3 września 1944 r. 80 żołnierzy z Grupy AK „Kampinos” pod dowództwem cichociemnego por. Adolfa Pilcha „Doliny” rozbiło w Truskawiu zgrupowanie esesmanów z pułku szturmowego brygady SS RONA (a więc oddziału kolaboracyjnej Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej) liczące około 1000 osób.

Pod koniec sierpnia 1944 r. dowództwo niemieckie, w celu odcięcia powstańców warszawskich od pomocy z zewnątrz na szlaku wiodącym z Puszczy Kampinoskiej do miasta, ulokowało pododdziały pułku szturmowego brygady SS RONA. Szczególnie uciążliwe dla partyzantów w Kampinosie okazały się oddziały artylerii usytuowane w Truskawiu oraz Siarakowie, które ostrzeliwały pozycje akowskie w pobliskiej Pociesze.

Na początku września „Dolina” przedstawił dowódcy grupy mjr. Alfonsowi Kotowskiemu „Okoniowi” śmiały plan wykonania w nocy z 2 na 3 września ataku na pozycje wroga w obu miejscowościach. Początkowo „Okoń” był przeciwny pomysłowi, ale upór Pilcha w końcu zwyciężył. Cichociemny miał dowodzić akcją w Truskawiu, a dowódca grupy w Sierakowie.

Major Alfons Kotowski "Okoń" przemawia do żołnierzy Zgrupowania "Kampinos". Pierwszy od prawej stoi Adolf Pilch "Dolina".

fot.Lech Gąszewski/domena publiczna Major Alfons Kotowski „Okoń” przemawia do żołnierzy Zgrupowania „Kampinos”. Pierwszy od prawej stoi Adolf Pilch „Dolina”.

Zgodnie z wykonanym rozpoznaniem wywiadowczym w wiosce miało się znajdować około 500 ronowców oraz kilka dział. Była to dość duża siła. Mimo to Pilch z 600 żołnierzy, którzy na ochotnika zgłosili się do akcji, wybrał jedynie 80 najlepiej uzbrojonych partyzantów. Wymarsz z obozu nastąpił 2 września o zmroku. Jak wskazywał dowódca:

Do czołowych placówek podwiozły nas podwody, byśmy mogli zaoszczędzić jak najwięcej sił na właściwą robotę. Dojazd piaszczystymi dróżkami leśnymi trwał około dwóch godzin. Konie z wielkim wysiłkiem ciągnęły załadowane wozy. Bractwo siedzące na furmankach drzemało, pragnąc jeszcze trochę odpocząć przed pracowicie zapowiadającą się gorącą nocą. Jechałem z kilkoma chłopcami konno. Miarowy i monotonny ruch działał usypiająco. Trzeba było wytężyć całą siłę woli, aby nie zapaść w sen, tym bardziej że nie doszedłem jeszcze do siebie po przebytej czerwonce

Czy wiesz, że ...

...kiedy Armia Andersa przebywała w Palestynie, dezercje żołnierzy pochodzenia żydowskiego odbywały się… za wiedzą i aprobatą polskiego dowództwa? Zdarzały się nawet takie przypadki, że przyszły „dezerter” przed ucieczką przechodził dodatkowe przeszkolenie dywersyjno-sabotażowe.

...Stalin był tak zbulwersowany "zbyt namiętnym" pocałunkiem w jednej z rosyjskich komedii, że nakazał wycięcie nieprzyzwoitej sceny z filmu? Jego urzędnicy w obawie przed powtórką incydentu zakazali jakichkolwiek pocałunków we wszystkich radzieckich produkcjach kinowych.

…w sowieckich łagrach więźniowie kryminalni mieli zwyczaj grania w karty o wybrane przez siebie kobiety? Zwycięzca mógł zrobić ze swoją wygraną dosłownie wszystko, niezależnie od jej własnej woli.

...niektóre oddziały Armii Czerwonej poruszały się po Polsce na saniach? Poza czołgami i saniami nie było innych pojazdów. Olbrzymie sanie Sowieci zrabowali z polskich dworów i gospodarstw, które napotykali po drodze podczas „wyzwalania” naszego kraju.

Komentarze (27)

 1. triball Odpowiedz

  To tacy bohaterowie, ale na trochę mniejszą skalę, prawda?

  Wskutek tej akcji AK zginęło tylko kilkudziesięciu Polaków, i zrównana z ziemią została jedna polska wieś. Gdzie tam do Warszawy, gdzie zniszczono pół miasta a zginęły dziesiątki tysięcy cywilów.

  Swoją drogą, ciekawe co czuli i myśleli ci wieśniacy, do których domów bohaterowie z AK wrzucali granaty (bo przecież oni tam byli, choć nie pada o nich ani słowo). Pewnie ulgę, i dumę…

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   @triball: Rozumiem Pana ironię. Ciężko odpowiedzieć na Pana komentarz. Stwierdzenie, że wojna ma swoje ofiary i najczęściej są to Ci niewinni i bezpośrednio w działania niezaangażowani wcale nie usprawiedliwia, ani nie zmniejsza tragedii. Dziękujemy za komentarz.

   • Anonim Odpowiedz

    najlepszym komentarzem jest scena z serialu Polskie Drogi w której to Jan Skotnicki (doktor Andrzej Kozakiewicz) tłumaczy Karolowi Strasburger (podchorąży Władysław Niwiński), definicję pojęć i kosztów obrony narodu przed agresorem zewnętrznym. Polecam obejrzeć :)

  • Anonim Odpowiedz

   @triball
   A kto ci powiedzial, ze w domach razem z RONA przebywali wiesniacy, skoro wies byla opustoszala.
   Zeby zrownac z ziemia Truskaw (byles tam kiedys?) trzeba uzyc sporo spychaczy. Mozesz powiedziec ile ich tam bylo ?

 2. Annak1975 Odpowiedz

  Tytuł strasznie kikbajtowy. Pułk szturmowy SS brzmi groźnie, tymczasem RONA nie przedstawiała wielkiej wartości bojowej….oni głównie zajmowali się mordowaniem ludności cywilnej.

 3. Wisław Odpowiedz

  Ile ci biedni Doliniacy musieli przejść upokorzeń ze strony majora Okonia to jeden Pan Bóg wie! Tyle odnieśli najrozmaitszych zwycięstw a on wszystko zmarnował fatalnie dowodzac nagraniami na Dworzec Gdański i w bitwie pod Jaktorowem. Okoń to bardzo kontrowersyjna postać. Inna sprawa czy byle komu wolno go oceniać.

 4. triball Odpowiedz

  Nie. Nie wnuka czweronoarmisty, tylko realisty.

  3 września 1944 żołnierzykowie z AK najechali na polską wioskę, w której stacjonowały oddziały RONA. Wskutek tego zabito (jak podają różne źródła) od kilkudziesięciu do dwustu kilkudziesięciu Rosjan. I wszystkich mieszkańców wioski (w tym starców, koiety, dzieci), którą przy okazji zrównano z ziemią. Dodatkowo mjr Okoń tak w***wił Niemców, że postanowili całkowicie zlikwidować ugrupowanie Kampinos. Stało się to trzy tygodnie później, 29 września 1944, gdzie w bitwie pod Jaktorowem poległo 200 akowców z tego ugrupowania, 150 zostało rannych, 150 dostało się do niewoli, Okoń zginął a „Kampinos” przestał istnieć.

  To tyle w temacie bohaterskich nocnych najazdów na własne wioski, w których akurat postanowił zatrzymać się wróg.

  • Anonim Odpowiedz

   Warto znać CAŁĄ PRAWDĘ. A wygląda ona nie tak bohatersko, jak w komiksach. Ofiary cywilne zapewne były szczęśliwe mogąc zginąć w rak swoich rodaków…

   • Anonim Odpowiedz

    A ty przypadkiem nie wiesz ile bylo tych cywilnych ofiar? Bo ja wiem, ze Rosjanie stacjonowali w gospodarstwach z ktorych wyrzucono mieszkancow (oprocz niektorych kobiet), a przewazajaca wiekszosc gospodarzy sama opuscila Truskaw nie chcac przebywac w bliskim sasiedztwie bezwzgldnych mordercow. Domy zajmowane przez Rosjan byly zgrupowane w jednej czesci wioski. Ich lokalizacja byla dobrze znana zarowno gospodarzom jak i Doliniakom.
    I ty bezczeninie osmielasz sie tu mowic o PRAWDZIE ?

  • aqwa Odpowiedz

   to wedlug ciebie mieli sie zglosic wszyscy akowcy do niemieckiego wojska, umundurowac sie na wzor niemiecki, aby tylko nie denerwowac niemcow, a tym bardzie nie biegac po lasach, bo szkopy moga kogos rozstrzelac. Dziwny masz tok myslenia, podejscia do zycia, nadawalbys sie w zydowskim gettcie pakowac ich do wagonow, abys tylko ty mial spokoj.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   @Anonim: Drogi Anonimie, Twój komentarz nie jest zrozumiały. Alfons i Adolf to dwa różne imiona dwóch różnych osób: zarówno w tekście, jak i na fotografii opisany jest major Alfons Kotowski „Okoń” oraz Adolf Pilch „Dolina”.

 5. Adam Salieri Odpowiedz

  Opis do przedostatniej fotografii …”Na zdjęciu (stoi w środku) dowódca pułku szturmowego Waffen-Sturmbannführer Iwan Frołow.” I teraz pytanie: Czy był on dowódcą pułku szturmowego o nazwie „Waffen-Stumbanfuhrer” (sic!) czy może miał on stopień „Waffen-Sturmbannführer”?! Heh… Dawno takich pierdół nie czytałem. Nie było pułku ani stopnia o takiej nazwie! Tak wiem, czepiam się, bo chyba autor czyta swój tekst przed udostępnieniem go szerszemu gronu odbiorców i jest też ktoś kto dodatkowo sprawdza i zatwierdza dany tekst.
  Pozdrawiam i proponuję dokonać korekty. Winno to (moim zdaniem) wyglądać tak: „Na zdjęciu (stoi w środku) dowódca pułku szturmowego Waffen SS, Sturmbannführer Iwan Frołow.”

  • Nasz publicysta |Rafał Kuzak Odpowiedz

   Za podpisy zdjęć odpowiada redakcja, nie autor. A stopień Waffen-Sturmbannführer der SS jak najbardziej pojawia się literaturze. W odniesieniu do Frołowa można przeczytać o nim np. w książce „Ostatnie Lata Waffen-SS”.

 6. migadło Odpowiedz

  Matołki, matołki. Gdybyście znali cały szlak bojowy „Góry” – „Doliny”, to odłożylibyście piwo, chipsy i wciągnęli majtki na dupę. „Trutal” ty kompletnie nie wiesz o czym piszesz. Nogi ci się oderwały od ziemi?

 7. Wisław Odpowiedz

  Tak bardzo mi się marzy pełnometrażowy Film fabularny o bitwie o lotnisko Bielańskie!!! Taka megaprodukcja Z widowiskowymi scenami batalistycznymi!
  ,

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Panie Wisławie, tak, zdecydowanie to by było coś! A widziałby Pan tu jakiegoś konkretnego reżysera?

   • Wisław Odpowiedz

    Batalistyka w polskich filmach wojennych kuleje. Ale wzorem mogło by być Jugoslowianskie kino partyzanckie. Szczególnie Film Diverzanti i Czechosłowacji serial Povstalecka historia (4 ostatnie odcinki ). I zdecydowanie powinien trwać około trzech godzin!

 8. Wisław Odpowiedz

  Trylogia Sienkiewicza
  Ogniem i mieczem (1884)
  Potop (1886)
  Pan Wołodyjowski (1888)

  TRYLOGIA ADOLFA PILCHA
  PARTYZANCI TRZECH PUSZCZ!!!

 9. Leszek1 Odpowiedz

  O ile sie orietuje, to w Truskawiu przebywalo tylko kilka chlopskich rodzin, poniewaz przebywanie w poblizu RONA i jakikolwiek kontakt z nimi nie nalezal do przyjemnych. Szczegolnie dla kobiet. Stad wies byla opustoszala, bo mieszkancy przeniesli sie na teren polskiej Republiki Kampinoskiej.
  Dlatego wymysly o likwidacji kobiet i dzieci z tej wioski przez Doline jest ordynarnym klamstwem. Chlopcy od Doliny nawet zrobili mala przerwe w tej rzezi barankow, by kobiety przetrzymywane przez molojcow mogly uciec.
  Po zakonczeniu akcji Doliny, do akcji weszli okoliczni gospodarze dobijajac resztki tej swoloczy.

 10. Leszek1 Odpowiedz

  P.S. Zapomnialem podziekowac Autorowi za rzetelny artykul, pozbawiony przeinaczen i klamstw.
  Jest to bardzo istotne, poniewaz nawet drobne stwierdzenie faktu, ze „cala wioska plonela”, juz dalo okazje do spekulacji o wymordowaniu calej wioski przez Doliniakow. Mnustwo jest tu „Obcych” komentatorow. Obcych z perfidii, albo z glupoty – efekt podobny.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.