Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Aby poznać tajemnicę Enigmy, Brytyjczycy kazali swojej agentce… zaciągnąć do łóżka jednego z najważniejszych polskich dyplomatów

Elizabeth Pack bez skrupułów wykorzystywała swoja urodę, aby zdobyć interesujące ją informacje.

fot.domena publiczna Elizabeth Pack bez skrupułów wykorzystywała swoja urodę, aby zdobyć interesujące ją informacje.

Obracała się w najwyższych kręgach władzy w Polsce. Żądna przygód, o zniewalającej urodzie, kipiąca seksapilem. Nie skąpiła informatorom wdzięków swojego ciała. Dzięki temu wykradła najpilniej strzeżoną tajemnicę polskiego wywiadu.

Amy Elizabeth Thorpe urodziła w 1910 roku w Minneapolis w Stanach Zjednoczonych. Jej ojciec był oficerem US Marine Corps i z racji tego „Betty”, jak ją pieszczotliwie nazywali rodzice, często zmieniała miejsca zamieszkania. W tym czasie przebywała również w Europie, gdzie poznawała języki i lokalne obyczaje.

Zielonooka piękność

W wieku 19 lat Betty zadebiutowała wśród śmietanki towarzyskiej Waszyngtonu. Dystyngowana, wysoka blondynka o pięknych zielonych oczach, przyciągała jak magnes tęskne spojrzenia mężczyzn. Sama też nie miała najmniejszych problemów z nawiązywaniem nowych znajomości. Na jednym z przyjęć poznała Arthura Packa, 38-letniego podsekretarza w brytyjskiej ambasadzie.

Szybko wylądowała w jego łóżku. Jeszcze szybciej zaszła z nim w ciążę, choć niektórzy spekulują, że była w stanie błogosławionym jeszcze zanim poznała Brytyjczyka. Pobrali się, gdy Betty była w czwartym miesiącu ciąży, jednak po urodzeniu się syna w kwietniu 1930 roku małżonkowie zdecydowali oddać go na wychowanie rodzinie zastępczej.

Ojciec Elizabeth George C. Thorpe (stoi czwarty od lewej) był oficerem Marine Corps, w związku z tym często zmieniał miejsce zamieszkania. Jego córka podróżowała razem z nim.

Ojciec Elizabeth George C. Thorpe (stoi czwarty od lewej) był oficerem Marine Corps, w związku z tym często zmieniał miejsce zamieszkania. Jego córka podróżowała razem z nim.

Betty i Arthur byli wyjątkowo źle dobraną parą. Oprócz różnicy wieku dzieliła ich jeszcze różnica temperamentów. Elizabeth była pełną życia, energiczną i namiętną kobietą, natomiast Arthur Pack był człowiekiem sztywnym, emocjonalnie nieprzystępnym. Betty szybko znudziła się odgrywaniem roli wiernej małżonki robiącego karierę dyplomaty. Łaknęła przygód i emocji, dlatego też bardzo szybko w ich związku pojawiły się oszustwa i zdrady. Małżeństwo Pack zaczęło się rozpadać i nawet narodziny córki w 1934 roku nie były w stanie tego zahamować.

Utalentowana amatorka

Tuż przed wybuchem wojny domowej w Hiszpanii Arthur Pack wraz z rodziną znalazł się na placówce dyplomatycznej w Madrycie. Kiedy konflikt się zaognił, jego urocza i wyraźnie znudzona dotychczasowym życiem małżonka, postanowiła postawić pierwsze kroki w szpiegowskim fachu.

Działała wówczas wyłącznie na własny rachunek. Korzystając z pomocy przystojnego Hiszpana o imieniu Franco, przemyciła przez tereny kontrolowane przez republikanów pięciu nacjonalistycznych bojowników, w transporcie pomocy humanitarnej Czerwonego Krzyża.

W późniejszym czasie Betty zbierała użyteczne dla Brytyjczyków informacje oraz koordynowała akcję ewakuacji pracowników brytyjskiej ambasady z Hiszpanii. W tym czasie przeprowadziła jeszcze jedną spektakularną operację. Używając swoich kobiecych argumentów uwiodła jednego z lojalistów i doprowadziła do uwolnienia przetrzymywanych w Walencji 17 więźniów, zwolenników gen. Franco. Betty miała w tym także swój osobisty interes, ponieważ jednym z osadzonych był jej kochanek.

Betty zaczęła swoją przygodę ze szpiegostwem w trakcie hiszpańskiej wojny domowej. Na zdjęciu przywódca nacjonalistów generał Franco.

fot.domena publuczna Betty zaczęła swoją przygodę ze szpiegostwem w trakcie hiszpańskiej wojny domowej. Na zdjęciu przywódca nacjonalistów generał Franco.

Niestety szpiegowska kariera Elizabeth Pack w Hiszpanii załamała się po tym, jak została oskarżona o działalność szpiegowską na rzecz Republikanów. Donos w tej sprawie zrobiła pewna kobieta. Być może Betty nieopatrznie wdepnęła do „cudzego ogródka”.

Szpiedzy w Warszawie

Jesienią 1937 roku Arthur Pack otrzymał posadę radcy handlowego ambasady brytyjskiej w Polsce. Do Warszawy przybył wraz z żoną, córeczką i jej hiszpańską niańką. Betty Pack była już wtedy etatowym pracownikiem brytyjskiego wywiadu – Secret Intelligence Service. W Warszawie Arhur Pack poinformował żonę, że kocha inną kobietę. Wkrótce potem doznał jednak udaru mózgu i wyjechał na wyspę Wight, gdzie przechodził rehabilitację. Żona pozostała w stolicy Polski. Tam realizowała swoje szpiegowskie zadania i oddawała się miłosnym uniesieniom.

Czy wiesz, że ...

...w powstaniu wielkopolskim zginęło 2289 osób? Są to jedne z najdokładniejszych danych dotyczących poległych w walce o granice II Rzeczypospolitej.

...na początku XX wieku kobiety musiały być bardzo pomysłowe, by dostać się na studia? Przykładowo utalentowana ilustratorka, Zofia Stryjeńska, przez rok studiowała na niemieckiej uczelni, posługując się dokumentami swojego brata.

...w pewnych polskich kręgach narodowy socjalizm spod znaku Hitlera uważany był za naszą autorską koncepcję? W "Swastyce" z 1933 roku autorzy pisali: Hitler (...) wystąpił ze swoją ideą dopiero w 1919 roku. Do swego „natchnienia” zaczerpnął jednak wzorów (...) w Polsce.

...słowo «Polak» i «Polska» w ZSRS lat trzydziestych były synonimami zdrady i wrogości wobec państwa i ustroju sowieckiego”? Ciągłe podkreślanie wrogości wobec sąsiadów z zachodu sprawiło, że po ataku III Rzeszy na Związek Radziecki Stalin i jego świta, chcący nagle zjednać sobie polskich obywateli, znaleźli się w niemałym kłopocie.

Komentarze (13)

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Ma Pani rację – chociaż obie wersje są poprawne, znaczą one zupełnie co innego. „Rządny” to inaczej „umiejący dobrze gospodarować”, „żądny” natomiast to synonim pragnącego, chcącego. Błąd już został poprawiony.

 1. Kunta Kinte Odpowiedz

  Zdaje sobie sprawę z tego, iż przed wojną kanony piękna były troszku inne. Po „wygooglowaniu” wychodzi na to, że miała jedno oko kaprawe…

  • KońEd Odpowiedz

   Artykuł jak artykuł,ale ponieważ ma za zadanie zainteresowanie konkretną postacią to dziwi mnie brak zdjęcia w/w. Jest to o tyle dziwne, że wystarczyło miejsca na fotografię ojca z młodości, gen. Franco, a także dwóch polskich dyplomatów.
   Mimo wszystko pozdrawiam autora”Czerwonej zarazy” którą przeczytałem z zainteresowaniem.

   • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

    Niestety wiele zdjęć chronionych jest prawem autorskim i nie do każdego zdjęcia jesteśmy w stanie wykupić licencję. Czasem przeszkodą jest po prostu nawet rozdzielczość fotografii. Ale będziemy mieć to na uwadze przy ilustrowaniu kolejnych artykułów. Dziękujemy za zwrócenie uwagi.

 2. prs Odpowiedz

  Stek bzdur… więcej takich wyssanych z dupy ‚prawd historycznych’.
  Anglicy nie mieli ŻADNEGO pojęcia o tym, że Polacy rozpracowali Enigmę.
  Wystarczy trochę ‚poszperać’ by poznać fakty na ten temat.

  • gość Odpowiedz

   Skoro Pack zmarła w 1963 roku, a o rozszyfrowaniu Enigmy poinformowano oficjalnie dopiero w połowie lat 70-tych to skąd wiedziała wcześniej o pracach Polaków?

 3. Rola Odpowiedz

  Konrad Henlein byl przed wojna…….nauczycielem wf w Sudetach I szefem jednego z niemieckich stowarzyszen kulturalnych. Taki z niego byl vip……

 4. rechot historii Odpowiedz

  ” Nie skąpiła informatorom wdzięków swojego ciała. Dzięki temu wykradła najpilniej strzeżoną tajemnicę polskiego wywiadu.” Totalny bełkot. Tajemnica złamania kodu enigmy nie została wykradziona. Polacy sami przekazali sojusznikom swoje osiągnięcia przed wybuchem wojny. Ale żeby o tym się dowiedzieć należy choćby w minimalnym stopniu znać polską historię.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.