Ciekawostki Historyczne

Obracała się w najwyższych kręgach władzy w Polsce. Żądna przygód, o zniewalającej urodzie, kipiąca seksapilem. Nie skąpiła informatorom wdzięków swojego ciała. Dzięki temu wykradła najpilniej strzeżoną tajemnicę polskiego wywiadu.

Amy Elizabeth Thorpe urodziła w 1910 roku w Minneapolis w Stanach Zjednoczonych. Jej ojciec był oficerem US Marine Corps i z racji tego „Betty”, jak ją pieszczotliwie nazywali rodzice, często zmieniała miejsca zamieszkania. W tym czasie przebywała również w Europie, gdzie poznawała języki i lokalne obyczaje.

Zielonooka piękność

W wieku 19 lat Betty zadebiutowała wśród śmietanki towarzyskiej Waszyngtonu. Dystyngowana, wysoka blondynka o pięknych zielonych oczach, przyciągała jak magnes tęskne spojrzenia mężczyzn. Sama też nie miała najmniejszych problemów z nawiązywaniem nowych znajomości. Na jednym z przyjęć poznała Arthura Packa, 38-letniego podsekretarza w brytyjskiej ambasadzie.

Szybko wylądowała w jego łóżku. Jeszcze szybciej zaszła z nim w ciążę, choć niektórzy spekulują, że była w stanie błogosławionym jeszcze zanim poznała Brytyjczyka. Pobrali się, gdy Betty była w czwartym miesiącu ciąży, jednak po urodzeniu się syna w kwietniu 1930 roku małżonkowie zdecydowali oddać go na wychowanie rodzinie zastępczej.

Ojciec Elizabeth George C. Thorpe (stoi czwarty od lewej) był oficerem Marine Corps, w związku z tym często zmieniał miejsce zamieszkania. Jego córka podróżowała razem z nim.

Ojciec Elizabeth George C. Thorpe (stoi czwarty od lewej) był oficerem Marine Corps, w związku z tym często zmieniał miejsce zamieszkania. Jego córka podróżowała razem z nim.

Betty i Arthur byli wyjątkowo źle dobraną parą. Oprócz różnicy wieku dzieliła ich jeszcze różnica temperamentów. Elizabeth była pełną życia, energiczną i namiętną kobietą, natomiast Arthur Pack był człowiekiem sztywnym, emocjonalnie nieprzystępnym. Betty szybko znudziła się odgrywaniem roli wiernej małżonki robiącego karierę dyplomaty. Łaknęła przygód i emocji, dlatego też bardzo szybko w ich związku pojawiły się oszustwa i zdrady. Małżeństwo Pack zaczęło się rozpadać i nawet narodziny córki w 1934 roku nie były w stanie tego zahamować.

Utalentowana amatorka

Tuż przed wybuchem wojny domowej w Hiszpanii Arthur Pack wraz z rodziną znalazł się na placówce dyplomatycznej w Madrycie. Kiedy konflikt się zaognił, jego urocza i wyraźnie znudzona dotychczasowym życiem małżonka, postanowiła postawić pierwsze kroki w szpiegowskim fachu.

Działała wówczas wyłącznie na własny rachunek. Korzystając z pomocy przystojnego Hiszpana o imieniu Franco, przemyciła przez tereny kontrolowane przez republikanów pięciu nacjonalistycznych bojowników, w transporcie pomocy humanitarnej Czerwonego Krzyża.

W późniejszym czasie Betty zbierała użyteczne dla Brytyjczyków informacje oraz koordynowała akcję ewakuacji pracowników brytyjskiej ambasady z Hiszpanii. W tym czasie przeprowadziła jeszcze jedną spektakularną operację. Używając swoich kobiecych argumentów uwiodła jednego z lojalistów i doprowadziła do uwolnienia przetrzymywanych w Walencji 17 więźniów, zwolenników gen. Franco. Betty miała w tym także swój osobisty interes, ponieważ jednym z osadzonych był jej kochanek.

Betty zaczęła swoją przygodę ze szpiegostwem w trakcie hiszpańskiej wojny domowej. Na zdjęciu przywódca nacjonalistów generał Franco.fot.domena publuczna

Betty zaczęła swoją przygodę ze szpiegostwem w trakcie hiszpańskiej wojny domowej. Na zdjęciu przywódca nacjonalistów generał Franco.

Niestety szpiegowska kariera Elizabeth Pack w Hiszpanii załamała się po tym, jak została oskarżona o działalność szpiegowską na rzecz Republikanów. Donos w tej sprawie zrobiła pewna kobieta. Być może Betty nieopatrznie wdepnęła do „cudzego ogródka”.

Zobacz również:

Szpiedzy w Warszawie

Jesienią 1937 roku Arthur Pack otrzymał posadę radcy handlowego ambasady brytyjskiej w Polsce. Do Warszawy przybył wraz z żoną, córeczką i jej hiszpańską niańką. Betty Pack była już wtedy etatowym pracownikiem brytyjskiego wywiadu – Secret Intelligence Service. W Warszawie Arhur Pack poinformował żonę, że kocha inną kobietę. Wkrótce potem doznał jednak udaru mózgu i wyjechał na wyspę Wight, gdzie przechodził rehabilitację. Żona pozostała w stolicy Polski. Tam realizowała swoje szpiegowskie zadania i oddawała się miłosnym uniesieniom.

W tym czasie Betty brała udział w wielu wystawnych rautach, organizowanych dla zagranicznych dyplomatów najczęściej w Pałacu Raczyńskich w Warszawie. Wśród wykwintnych dań, w strojach wieczorowych oraz przy dźwiękach muzyki Bacha, Mozarta i Chopina, spotykała się z zagranicznym korpusem dyplomatycznym ówczesna śmietanka towarzyska polskiej stolicy – arystokraci, politycy, wojskowi, ludzie kultury. Atmosfera była tu swobodna, nastrój wyjątkowo romantyczny więc i o przygodną miłostkę było nietrudno.

Edward Kulikowski miał dostęp do wielu tajemnic dlatego znalazł się na celowniku Elizabeth.fot.domena publiczna

Edward Kulikowski miał dostęp do wielu tajemnic dlatego znalazł się na celowniku Elizabeth.

Właśnie w takich okolicznościach Elizabeth Pack poznała Edwarda Kulikowskiego, młodego polskiego dyplomatę. Posiadający dostęp do wielu tajemnic polskiej dyplomacji Polak szybko stał się dla niej cennym źródłem informacji. Spotykała go za to zasłużona nagroda. Jak przyznała po latach Betty: „Nasze spotkania były bardzo owocne. Pozwalałam mu kochać się ze mną tak często, jak chciał, dopóki gwarantował, że jest płynnym źródłem informacji, których potrzebowałam”.

W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości

Tymczasem Betty upolowała prawdziwą „grubą rybę” w środowisku polskich dyplomatów. Na przyjęciu u amerykańskiego ambasadora Anthony’ego J. Drexela Biddle’a poznała hrabiego Michała Tomasza Łubieńskiego. Był to jeden z najbardziej zaufanych współpracowników szefa polskiego MSZ Józefa Becka. Łubieński pełnił funkcję dyrektora Gabinetu Ministra i dał się poznać jako „człowiek o błyskotliwym umyśle i żywym usposobieniu.” Łubieński był tak oczarowany piękną Amerykanką, że nazajutrz rano poprzez swojego adiutanta posłał jej bukiet róż. Pikanterii całej sprawie dodawał fakt, że Łubieński był żonaty.

To od Łubieńskiego Betty dowiedziała się o polskich pracach nad złamaniem kodu Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Choć Łubieński zapewne nie dysponował pełną wiedzą na ten temat, Brytyjczycy dowiedzieli się o osiągnięciach polskich kryptoanalityków. Działo się to na około rok przed tym, jak według oficjalnej historii, 24 czerwca 1939 roku w Pyrach koło Warszawy doszło do spotkania przedstawicieli wywiadów Polski, Francji I Wielkiej Brytanii, gdzie nasi kryptografowie podzielili się swoją wiedzą na temat Enigmy.

Kolejną ofiar uroku brytyjskiej agentki został dyrektor gabinetu Becka Michał Łubieński.fot.domena publiczna

Kolejną ofiar uroku brytyjskiej agentki został dyrektor gabinetu Becka Michał Łubieński.

Choć informacja na ten temat była niezmiernie ważna, dla brytyjskiego wywiadu niewątpliwie znacznie istotniejszy był inny fakt. Dzięki rozlicznym talentom Elizbath Pack udało pozyskać się w pełni wiarygodne, choć niczego nieświadome, źródło informacji ulokowane w najwyższych strukturach władzy państwa polskiego.

Przerwana misja

We wrześniu 1938 roku Łubieński wyjechał z polską delegacją do Pragi. Towarzyszyła mu Betty Pack. Tam, we współpracy z innym brytyjskim agentem, Pack udało się zdobyć tajne dokumenty z biura prominentnego nazistowskiego dygnitarza Konrada Henleina, późniejszego gauleitera Okręgu Rzeszy Kraj Sudetów.

Niespodziewanie jednak szpiegowska misja Elizabeth Pack w Polsce została przerwana. Żona Łubieńskiego dowiedziała się o romansie męża i doniosła o wszystkim Beckowi. Brytyjska agentka została poproszona o dyskretne opuszczenie naszego kraju. Jesienią 1938 roku wyjechała więc z Warszawy. Polacy do końca nie mieli pojęcia, kim naprawdę była Betty Pack.

„Cynthia”

Niepowodzenie w Polsce nie zakończyło szpiegowskiej kariery Elizabeth Pack. W późniejszym czasie uwikłała się w działalność wywiadowczą w Ameryce Północnej. Zasłynęła tam m.in. zdobyciem tajnych szyfrów ambasady Francji Vichy. Już jako agentka „Cynthia” inicjowała schadzki z jej attaché prasowym Charles’em Brouss’em, w budynku ambasady. Dla dobra sprawy pozwoliła się tam nawet przyłapać strażnikowi podczas uprawiania seksu ze swoim kochankiem.

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Jana Meysztowicza pod tytułem "Czas przeszły dokonany (Instytut Prasy i Wydawnictw „Novum” 1989).

Artykuł powstał między innymi na podstawie książki Jana Meysztowicza pod tytułem „Czas przeszły dokonany (Instytut Prasy i Wydawnictw „Novum” 1989).

W jednym z pomieszczeń, oniemiały z wrażenia stróż, ujrzał wtedy zupełnie nagą Pack, ubraną jedynie w buty na wysokim obcasie i sznur pereł, oraz Brouss’a, również w „stroju Adama”, i mocno zmieszany wycofał się. Dzięki tej „wpadce” Betty zyskała cenny czas, co umożliwiło jej sfotografowanie wielu tajnych dokumentów Vichy, które okazały się nieocenione przed lądowaniem Aliantów w Afryce Północnej.

Po wojnie Elizabeth Pack związała się z  Charles’em Brouss’em, który zostawił dla niej żonę. Jej wcześniejszy mąż Arthur Pack w 1945 roku popełnił  samobójstwo. Ona sama zmarła na raka 1 grudnia 1963 roku. Jak sama przyznała, nigdy nie żałowała swojego postępowania i nie czuła się niczym zawstydzona. Twierdziła bowiem że: „moi przełożeni powiedzieli mi, że rezultaty mojej pracy uratowały tysiące brytyjskich i amerykańskich istnień”. A to było dla niej warte każdej ceny.

Bibliografia:

 1. Amy Elizabeth Thorpe: WWII’s Mata Hari, HISTORYNET, 6 grudnia 2006.
 2. Patrick O’Donnell, Tajne operacje, szpiedzy i sabotażyści, Świat Książki Sp. z o.o. Warszawa 2016.
 3. Brian Johnson, Sekrety drugiej wojny światowej. Wojna mózgów, Zysk i S-ka Wydawnictwo Poznań 2013.
 4. Elizabeth Kerri Mahon, Code Name Cynthia: The Life of Elizabeth Thorpe Pack, Scandalous Woma, 9 stycznia 2010.
 5. Piotr Łossowski, Dyplomacja polska 1918-1939, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR Warszawa 2001.
 6. Jan Meysztowicz, Czas przeszły dokonany. Wspomnienia ze służby w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w latach 1932-1939, Instytut Prasy i Wydawnictw „Novum” Warszawa 1989.
 7. Janusz Osica, Andrzej Sowa, Paweł Wieczorkiewicz, Ostatni rok pokoju pierwszy rok wojny, Zysk i S-ka Wydawnictwo Poznań 2009.

KOMENTARZE (13)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Iza

Gwoli ścisłości „ŻĄDNA” przygód :-D

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Ma Pani rację – chociaż obie wersje są poprawne, znaczą one zupełnie co innego. „Rządny” to inaczej „umiejący dobrze gospodarować”, „żądny” natomiast to synonim pragnącego, chcącego. Błąd już został poprawiony.

Kunta Kinte

Zdaje sobie sprawę z tego, iż przed wojną kanony piękna były troszku inne. Po „wygooglowaniu” wychodzi na to, że miała jedno oko kaprawe…

  KońEd

  Artykuł jak artykuł,ale ponieważ ma za zadanie zainteresowanie konkretną postacią to dziwi mnie brak zdjęcia w/w. Jest to o tyle dziwne, że wystarczyło miejsca na fotografię ojca z młodości, gen. Franco, a także dwóch polskich dyplomatów.
  Mimo wszystko pozdrawiam autora”Czerwonej zarazy” którą przeczytałem z zainteresowaniem.

   Nasz publicysta | Anna Dziadzio

   Niestety wiele zdjęć chronionych jest prawem autorskim i nie do każdego zdjęcia jesteśmy w stanie wykupić licencję. Czasem przeszkodą jest po prostu nawet rozdzielczość fotografii. Ale będziemy mieć to na uwadze przy ilustrowaniu kolejnych artykułów. Dziękujemy za zwrócenie uwagi.

   Darek Kaliński

   Bardzo dziękuję za pozdrowienia :-). Również pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

   Czytelnik

   Też mnie uderzył brak zdjęcia bohaterki artykułu. Dziękuje za odpowiedź redakcji.

Max

Była dziwką.

prs

Stek bzdur… więcej takich wyssanych z dupy 'prawd historycznych’.
Anglicy nie mieli ŻADNEGO pojęcia o tym, że Polacy rozpracowali Enigmę.
Wystarczy trochę 'poszperać’ by poznać fakty na ten temat.

  gość

  Skoro Pack zmarła w 1963 roku, a o rozszyfrowaniu Enigmy poinformowano oficjalnie dopiero w połowie lat 70-tych to skąd wiedziała wcześniej o pracach Polaków?

Jan

Mnie bardziej ciekawi co we wrześniu 1938 roku Łubieński robił u Konrada Henleina.

Rola

Konrad Henlein byl przed wojna…….nauczycielem wf w Sudetach I szefem jednego z niemieckich stowarzyszen kulturalnych. Taki z niego byl vip……

rechot historii

” Nie skąpiła informatorom wdzięków swojego ciała. Dzięki temu wykradła najpilniej strzeżoną tajemnicę polskiego wywiadu.” Totalny bełkot. Tajemnica złamania kodu enigmy nie została wykradziona. Polacy sami przekazali sojusznikom swoje osiągnięcia przed wybuchem wojny. Ale żeby o tym się dowiedzieć należy choćby w minimalnym stopniu znać polską historię.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Heroiną, syfilisem i rzeżączką – tak walczyła z nazistami najgroźniejsza agentka II wojny światowej

Niemieccy żołnierze ochoczo korzystali z usług luksusowego burdelu w Lyonie. Nie wiedzieli, że za chwile przyjemności przyjdzie im słono zapłacić, bo prostytutki celowo zarażały ich...

4 września 2021 | Autorzy: Maria Procner

Druga wojna światowa

Kto był odpowiedzialny za klęskę wrześniową? Rząd na emigracji szybko wskazał winnego

W międzywojniu uchodzili za największych bohaterów polskiego wojska. Przyczynili się do zwycięstwa nad bolszewikami i do uzyskania kluczowego atutu w konfrontacji z III Rzeszą. Dlaczego...

15 marca 2019 | Autorzy: Rafał Kuzak

Druga wojna światowa

Te cztery agentki zostały... spalone żywcem w piecu krematoryjnym. Tak w okupowanej Francji karano za szpiegostwo

Szpieg musi być gotowy na to, że karą za jego złapanie jest śmierć, często poprzedzona torturami. Te pojmane przez hitlerowców agentki także oddały życie za...

14 lutego 2019 | Autorzy: Anna Winkler

Druga wojna światowa

Amerykanie już dawno udowodnili, że kobiety są zdolniejsze od mężczyzn. Czy to one pozwoliły skrócić II wojnę światową o dwa lata?

Mówi się, że praca kryptologów pozwoliła skrócić II wojnę światową nawet o dwa lata i ocaliła tysiące ludzkich istnień. Wywiad radiowy armii i marynarki był...

25 stycznia 2019 | Autorzy: Anna Winkler

Druga wojna światowa

Japońska enigma. Zapomniana maszyna szyfrująca, która zmieniła losy II wojny światowej

O sławnej Enigmie na pewno słyszałeś. Ale czy wiesz także o jej japońskim odpowiedniku? Choć Amerykanie złamali jego kod, nie uchroniło ich to przed najgorszym....

18 stycznia 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Druga wojna światowa

Czy ten rozpasany brytyjski paniczyk przyczynił się do zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow?

Oficjalnie: absolwent ekskluzywnej szkoły i wyrafinowany angielski dżentelmen. Prywatnie: pijak i sybaryta. Przy tym wszystkim zdrajca własnego kraju, który sprzedawał Moskwie brytyjskie tajemnice państwowe. Czy...

30 października 2017 | Autorzy: Dariusz Kaliński

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.