Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Aby poznać tajemnicę Enigmy, Brytyjczycy kazali swojej agentce… zaciągnąć do łóżka jednego z najważniejszych polskich dyplomatów

Elizabeth Pack bez skrupułów wykorzystywała swoja urodę, aby zdobyć interesujące ją informacje.

fot.domena publiczna Elizabeth Pack bez skrupułów wykorzystywała swoja urodę, aby zdobyć interesujące ją informacje.

Obracała się w najwyższych kręgach władzy w Polsce. Żądna przygód, o zniewalającej urodzie, kipiąca seksapilem. Nie skąpiła informatorom wdzięków swojego ciała. Dzięki temu wykradła najpilniej strzeżoną tajemnicę polskiego wywiadu.

Amy Elizabeth Thorpe urodziła w 1910 roku w Minneapolis w Stanach Zjednoczonych. Jej ojciec był oficerem US Marine Corps i z racji tego „Betty”, jak ją pieszczotliwie nazywali rodzice, często zmieniała miejsca zamieszkania. W tym czasie przebywała również w Europie, gdzie poznawała języki i lokalne obyczaje.

Zielonooka piękność

W wieku 19 lat Betty zadebiutowała wśród śmietanki towarzyskiej Waszyngtonu. Dystyngowana, wysoka blondynka o pięknych zielonych oczach, przyciągała jak magnes tęskne spojrzenia mężczyzn. Sama też nie miała najmniejszych problemów z nawiązywaniem nowych znajomości. Na jednym z przyjęć poznała Arthura Packa, 38-letniego podsekretarza w brytyjskiej ambasadzie.

Szybko wylądowała w jego łóżku. Jeszcze szybciej zaszła z nim w ciążę, choć niektórzy spekulują, że była w stanie błogosławionym jeszcze zanim poznała Brytyjczyka. Pobrali się, gdy Betty była w czwartym miesiącu ciąży, jednak po urodzeniu się syna w kwietniu 1930 roku małżonkowie zdecydowali oddać go na wychowanie rodzinie zastępczej.

Ojciec Elizabeth George C. Thorpe (stoi czwarty od lewej) był oficerem Marine Corps, w związku z tym często zmieniał miejsce zamieszkania. Jego córka podróżowała razem z nim.

Ojciec Elizabeth George C. Thorpe (stoi czwarty od lewej) był oficerem Marine Corps, w związku z tym często zmieniał miejsce zamieszkania. Jego córka podróżowała razem z nim.

Betty i Arthur byli wyjątkowo źle dobraną parą. Oprócz różnicy wieku dzieliła ich jeszcze różnica temperamentów. Elizabeth była pełną życia, energiczną i namiętną kobietą, natomiast Arthur Pack był człowiekiem sztywnym, emocjonalnie nieprzystępnym. Betty szybko znudziła się odgrywaniem roli wiernej małżonki robiącego karierę dyplomaty. Łaknęła przygód i emocji, dlatego też bardzo szybko w ich związku pojawiły się oszustwa i zdrady. Małżeństwo Pack zaczęło się rozpadać i nawet narodziny córki w 1934 roku nie były w stanie tego zahamować.

Utalentowana amatorka

Tuż przed wybuchem wojny domowej w Hiszpanii Arthur Pack wraz z rodziną znalazł się na placówce dyplomatycznej w Madrycie. Kiedy konflikt się zaognił, jego urocza i wyraźnie znudzona dotychczasowym życiem małżonka, postanowiła postawić pierwsze kroki w szpiegowskim fachu. Działała wówczas wyłącznie na własny rachunek. Korzystając z pomocy przystojnego Hiszpana o imieniu Franco, przemyciła przez tereny kontrolowane przez republikanów pięciu nacjonalistycznych bojowników, w transporcie pomocy humanitarnej Czerwonego Krzyża.

Czy wiesz, że ...

...jeden z rosyjskich naukowców postanowił skrzyżować człowieka z szympansem? Chociaż próba krzyżówki się nie powiodła, Iwanow wpadł na inny pomysł - do zapładniania kobiet chciał wykorzystywać spermę pobraną od ssaków naczelnych.

...w 1919 roku urzędujący prezydent USA Woodrow Wilson miał wylew, który uniemożliwił mu normalne funkcjonowanie na kilka miesięcy? Opinia publiczna nie dowiedziała się o tym, bo stan zdrowia głowy państwa ukrywała Pierwsza Dama, Edith Wilson, z pomocą prywatnego sekretarza prezydenta, Josepha Tumulty'ego.

...na początku XX wieku co bardziej konserwatywni Polacy uważali, że ślub z aktorką jest równie oburzające, co związek z prostytutką. Z tego powodu małżeństwo Daszyńskiego z Marią Paszkowską wywołał nie lada kontrowersje.

...po II wojnie światowej piłkarzom zdarzało się grać mecze w zamian za cebulę i ziemniaki. W PRL-u Zbigniew Boniek, by wyjść na swoje oficjalnie pracował na pięciu etatach.

Komentarze (13)

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Ma Pani rację – chociaż obie wersje są poprawne, znaczą one zupełnie co innego. „Rządny” to inaczej „umiejący dobrze gospodarować”, „żądny” natomiast to synonim pragnącego, chcącego. Błąd już został poprawiony.

 1. Kunta Kinte Odpowiedz

  Zdaje sobie sprawę z tego, iż przed wojną kanony piękna były troszku inne. Po „wygooglowaniu” wychodzi na to, że miała jedno oko kaprawe…

  • KońEd Odpowiedz

   Artykuł jak artykuł,ale ponieważ ma za zadanie zainteresowanie konkretną postacią to dziwi mnie brak zdjęcia w/w. Jest to o tyle dziwne, że wystarczyło miejsca na fotografię ojca z młodości, gen. Franco, a także dwóch polskich dyplomatów.
   Mimo wszystko pozdrawiam autora”Czerwonej zarazy” którą przeczytałem z zainteresowaniem.

   • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

    Niestety wiele zdjęć chronionych jest prawem autorskim i nie do każdego zdjęcia jesteśmy w stanie wykupić licencję. Czasem przeszkodą jest po prostu nawet rozdzielczość fotografii. Ale będziemy mieć to na uwadze przy ilustrowaniu kolejnych artykułów. Dziękujemy za zwrócenie uwagi.

 2. prs Odpowiedz

  Stek bzdur… więcej takich wyssanych z dupy ‚prawd historycznych’.
  Anglicy nie mieli ŻADNEGO pojęcia o tym, że Polacy rozpracowali Enigmę.
  Wystarczy trochę ‚poszperać’ by poznać fakty na ten temat.

  • gość Odpowiedz

   Skoro Pack zmarła w 1963 roku, a o rozszyfrowaniu Enigmy poinformowano oficjalnie dopiero w połowie lat 70-tych to skąd wiedziała wcześniej o pracach Polaków?

 3. Rola Odpowiedz

  Konrad Henlein byl przed wojna…….nauczycielem wf w Sudetach I szefem jednego z niemieckich stowarzyszen kulturalnych. Taki z niego byl vip……

 4. rechot historii Odpowiedz

  ” Nie skąpiła informatorom wdzięków swojego ciała. Dzięki temu wykradła najpilniej strzeżoną tajemnicę polskiego wywiadu.” Totalny bełkot. Tajemnica złamania kodu enigmy nie została wykradziona. Polacy sami przekazali sojusznikom swoje osiągnięcia przed wybuchem wojny. Ale żeby o tym się dowiedzieć należy choćby w minimalnym stopniu znać polską historię.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.