Ciekawostki Historyczne
Druga wojna światowa

Czy Stalin był gejem?

Był zaciekłym homofobem, to wiemy na pewno. Za jego czasów w Związku Radzieckim wprowadzono drakońskie prawo, zgodnie z którym homoseksualiści mogli trafić nawet na osiem lat do łagru. Ofiarami antygejowskiej nagonki padło wielu wysokich urzędników, członków elity władzy. Skąd brała się obsesja Stalina na punkcie gejów? Czy czasem nie była to dla niego sprawa cokolwiek osobista?

Stalin swoich wrogów określał mianem „męskich kurew”, nie krył głębokiej niechęci, wręcz nienawiści wobec gejów, których wysyłał do łagrów. A jednak nie brakuje teorii na temat biseksualności Stalina. Wiadomo, że miał problemy z kobietami.

Jego małżeństwa nie były udane, obie żony zmarły przedwcześnie. Druga żona, Nadia, popełniła samobójstwo w czasie przyjęcia z okazji 15 rocznicy rewolucji. Stalin nie był tą stratą szczególnie zdruzgotany, uważał, że bolszewik powinien kochać partię bardziej niż żonę.

Miłość do partii nie oznaczała jednak rezygnacji z życia erotycznego. Jak twierdzi Simon Sebag Montefiore w słynnej biografii „Stalin. Dwór Czerwonego Cara” dyktator z kobietami flirtował w sposób nieśmiały i niezręczny. Aktorkę, która mu się podobała, adorował podczas kolacji, rzucając w nią kulkami z chleba.

Rocznica rewolucji październikowej kojarzyła się Stalinowi nie tylko z wielkim zwycięstwem, ale też z samobójstwem swojej żony - Nadieżdy.fot.domena publiczna

Rocznica rewolucji październikowej kojarzyła się Stalinowi nie tylko z wielkim zwycięstwem, ale też z samobójstwem swojej żony – Nadii.

Nie był też czułym kochankiem. „Wyjmowałem z białych kalesonów swoje potężne narzędzie. Później podchodziłem do sprawy bardzo konkretnie. Kilka posunięć i koniec” – tego możemy się dowiedzieć z książki „Spowiedź Stalina. Szczera rozmowa ze starym bolszewikiem”, napisanej przez Christophera Machta.

Opisując ten wątek życia Stalina, autor nie pomija też wzmianek o prawdopodobnej biseksualności Iosifa Wissarionowicza Dżugaszwili. Miało o tym świadczyć specyficzne zachowanie Stalina wobec mężczyzn, na przykład namiętny pocałunek, którym pijany dyktator obdarzył Williama Bullitta, pierwszego ambasadora amerykańskiego w ZSRR.

Taniec z mężczyzną – specjalność Mołotowa

Z jednej strony homoseksualizm w Związku Radzieckim był karalny, z drugiej jednak, męska przyjaźń stanowiła podstawę radzieckiej propagandy. W jednym z reżimowych filmów pod tytułem „Traktorzyści” nietrudno dopatrzeć się wątków z homoseksualnymi podtekstami, na przykład w scenach ukazujących trzech traktorzystów śpiących razem pod jednym okryciem.

Mężczyźni otaczali Stalina w życiu zawodowym i prywatnym. Wódz wydawał prywatne przyjęcia, na których alkohol lał się strumieniami. Bawiło się na nich głównie męskie towarzystwo. Jedną z ulubionych rozrywek Stalina podczas takich pijatyk było łączenie swoich gości w pary, by dla niego tańczyli.

„Od lat trzydziestych specjalnością Mołotowa był taniec w parze z innym mężczyzną ku rozbawieniu Stalina” – podaje Montafiore w swojej książce. Jednym z partnerów tanecznych Mołotowa na potańcówce u wodza był Jakub Berman. Bliski współpracownik Bieruta nie spodziewał się zaproszenia do tańca ze strony ministra spraw zagranicznych ZSRR, lecz nie odmówił. Zapamiętał, że Stalin przyglądał się tancerzom z uśmiechem i „naprawdę się bawił”.

Zobacz również:

Kolekcja Stalina

Napawanie się widokiem tańczących na rozkaz podwładnych nie było jedyną osobliwą rozrywką Stalina, lubił też przeglądać rysunki nagich mężczyzn i opatrywać je sprośnymi komentarzami. W 2009 roku w moskiewskiej galerii zaprezentowano kolekcję 19 zdjęć przedstawiających reprodukcje męskich aktów stworzonych przez XIX-wiecznych malarzy realistów.

Wiaczesław Mołotow, jeden z najbliższych współpracowników Stalina bardzo lubił tańczyć w... męskich ramionach.fot.domena publiczna

Wiaczesław Mołotow, jeden z najbliższych współpracowników Stalina bardzo lubił tańczyć w… męskich ramionach.

Na jednym z nich Stalin obrysował czerwonym długopisem męskie genitalia. Na innym, ukazującym stojącego pod ścianą nagiego mężczyznę, który dotyka swoich miejsc intymnych, wódz dopisał uwagę „Powinieneś pracować, a nie masturbować się. Czas na reedukację”. Portret pary, na którym nagi mężczyzna stoi nad nagą kobietą, Stalin skomentował uwagą – „idioto, czy zapomniałeś już, co masz robić?”

Upublicznienie kolekcji rysunków z komentarzami umożliwiło nie tylko zapoznanie się z poczuciem humoru krwawego dyktatora, ale także podsyciło falę spekulacji o jego skłonnościach homoseksualnych.

Golibroda, ochroniarz i kochanek?

Jeśli Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili był gejem, kto był jego kochankiem? Christopher Macht, autor „Spowiedzi Stalina” wskazuje na Karla Paukera, węgierskiego Żyda, byłego fryzjera Opery Budapesztańskiej, który przez wiele lat zajmował się ochroną osobistą wodza. Simon Sebag Montefiore w swojej książce przedstawił go jako „miłośnika wykwintnych potraw, samochodów i nowych wynalazków technicznych dla Politbiura”.

Jedną z ulubionych rozrywek Paukera i Stalina było parodiowanie śmierci Grigorija Zinowjewa (na zdjęciu).fot.domena publiczna

Jedną z ulubionych rozrywek Paukera i Stalina było parodiowanie śmierci Grigorija Zinowjewa (na zdjęciu), współpracownika wodza uznanego za zdrajcę.

Stalin miał do Paukera dużo zaufania, czasem nawet pozwalał mu się golić. Pauker zabawiał wodza opowiadaniem żydowskich kawałów, wykorzystując przy tym swój aktorski talent. Na przyjęciach sztandarowym popisem Paukera było naśladowanie Grigorija Zinowjewa w czasie egzekucji, gdy obejmował nogi kata. Stalin śmiał się z tej scenki do rozpuku.

Jeśli wodza łączyła więź intymna  ze swoim ochroniarzem to – jak twierdzi Nigel Cawthorne autor książki „Życie erotyczne wielkich dyktatorów” – Pauker był w tym związku biernym partnerem. Szefa ochrony lubiły też dzieci Stalina, ponieważ na gwiazdkę przebierał się za Dziadka Mroza i rozdawał prezenty. Mimo bliskiej więzi łączącej go z dyktatorem podzielił los wielu innych ludzi z bliskiego otoczenia Stalina, w 1937 został aresztowany i rozstrzelany.

Bibliografia:

 1. Nigel Cawthorne, Życie erotyczne wielkich dyktatorów, Wydawnictwo Puls London, Londyn 1996.
 2. Robert Cheda, Historia homoseksualizmu w Rosji, „Rzeczpospolita”, 06.04.2017.
 3. Christopher Macht, Spowiedź Stalina. Szczera rozmowa ze starym bolszewikiem, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2017.
 4. Simon Sebag Montefiore, Stalin. Dwór Czerwonego Cara, Wydawnictwo Magnum, Warszawa 2012.
 5. Shaun Walker, Stalin’s crude side laid bare, „Independent”, 19.12.2009.

 

KOMENTARZE (11)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

A

Czy Stalin był gejem? Czy Hitler był gejem? Czy Jaruzelski był gejem? Czy każdy był gejem? Tak to można pisać zawsze i wszędzie.

przeuczony gistoryk

Wszystko co tu napisane to gówno i prawda taka Stalin Był nieślubnym dzieckiem Pana Szlachcica Przewalskiego Polaka Nauki pobierał u Popów tam nakazano mu młodemu zrobić porządek z Leninem i otoczką Zamiast na konikach Przewalskiego pomóc Budionnemu napaść na Polskę w 1920 roku pocwałował na Kreml i zrobił porządek z Leninem i Dzierżyńskim Felkiem. Ale co ja będę uczył młodych twórców weśta się lepiej za łopatę to będzie większy pożytek dla Polski

  jasmien

  Jeżeli był „nieślubnym dzieckiem Pana Szlachcica Przewalskiego Polaka” to nie mógł być biseksualny? Dalej dowiadujemy się, że „Nauki pobierał u Popów tam nakazano mu młodemu zrobić porządek z Leninem i otoczką”. Kto? Popi? Podczas pobytu w seminarium dlugo przed rewolucją? Kto tam znał Lenina? „Zamiast na konikach Przewalskiego napaść na Polskę w 1920 roku pocwałował na Kreml”? W czasie ofensywy Tuchaczewskiego na Warszawę stał pod Lwowem i bynajmniej stamtąd nie ruszył przeciw Leninowi i Dzierżyńskiemu. „Ale co ja będę uczył młodych twórców” – wreszcie jakieś rozsądne zdanie w tym wpisie. Tak trzymać.

qwe1rty

Z korespondencji pomiędzy zinowiewem a iliczem wynika, że ilicz często narzekał na brutalność dżosefa i nie jest w stanie oprzeć się temu zwierzęcemu magnetyzmowi. Ilicz lubił brać w …

zuzia

Prostak i cham ! Tego nie da się wyplenić!

Prawdziwa historia

widać ze neonazisci usuwają komentarze

Antynazista

Czego to jeszcze płatne Trolle nie wymyślą za kasę od okupanta uSRAelskiego.

Marek Twaróg

Całowanie się dwóch facetów po policzku lub też w usta to stary rosyjski obyczaj. Pewna forma orientalnej wylewnosci (vide: słynny pocałunek Brezniewa z Honeckerem na lotnisku pokazywany setki razy w rozmaitych mediach, który stał się przedmiotem niezliczonych kpin). Podobna etykieta jest powszechnie spotykana na Bliskim Wschodzie i ma to bardzo odległy związek z domniemanym homoseksualizmem. A co do tych upiornych libacji na daczy u Stalina to chodziło m. In o całkowite upokarzanie prydupnikow „wodza światowej rewolucji”. Literatura na ten temat jest wystarczająco Obszerna i nie ma co doszukiwać się drugiego dna.

FilozoF

Jego zacytowane powyżej słowa w ogóle nie świadczą o domniemanym homoseksualizmie! Artykuł mocno naciągany pod (pro) lgbt próbujący wywołać zamęt oraz nakłaniający do stronniczości, absolutnie bzdurny, do zredagowania.

  mctk24

  Co jest w tym pro LGBT? Środowiska LGBT akurat nie chcą być kojarzone ze Stalinem. To prędzej prawicowcy chcą udowadniać że psychopaci są często gejami, i że taki Stalin lub Hitler nimi wlaśnie byli

Opinia

W sumie to gdyby poczytać co mówią badania naukowe, to nie tylko Stalin był biseksualny, ale również autor tego tekstu i wszyscy komentujący. Nie żartuje sobie, zrobiono badania reakcji na zdjęcia obu płci i wyszło, że wszyscy ludzie są bi. Problem z tym, że nie wszyscy mają zdrowy kontakt ze swoją psychiką, a Stalin na pewno nie miał.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Jakie poczucie humoru miał Stalin?

Miliony ofiar na karku nie przeszkadzały wodzowi ZSRR żartować z masowych egzekucji. Ofiarami jego niewybrednych kawałów padały przypadkowe osoby, ale też najbliżsi współpracownicy. Nie przejmował...

30 lipca 2017 | Autorzy: Jakub Brzeszczak

Druga wojna światowa

Jak imprezował Józef Stalin?

Morze wódki, ta sama muzyka w kółko, brak kobiet, grubiańskie dowcipy i spora szansa na pożegnanie się z życiem po jednym niewłaściwym słowie. Nie przyjść...

21 lipca 2017 | Autorzy: Jakub Kuza

XIX wiek

Czy Stalin naprawdę chciał zostać księdzem?

Pięć lat u schyłku XIX wieku Józef Stalin spędził, kształcąc się w seminarium duchownym w Tyflisie. Czy krwawy dyktator rzeczywiście chciał zostać duchownym? Czy człowiek,...

29 maja 2017 | Autorzy: Paweł Stachnik

Dwudziestolecie międzywojenne

Najbardziej absurdalne przejawy kultu Stalina

W pewnym abchaskim miasteczku były tylko dwie ulice. Jedna dostała nazwę: Stalina. Druga – Dżugaszwilego. Tyran wobec objawów kultu okazywał demonstracyjną skromność, ale w istocie...

6 listopada 2016 | Autorzy: Mateusz Zimmerman

XIX wiek

Wszystkie choroby Józefa Stalina. Czy zapalenie migdałków zdecydowało o Wielkim Terrorze?

Zbrodni na dziesiątkach milionów ludzi nie sposób uzasadnić. Ale można przynajmniej spróbować je zrozumieć. Czy Stalin był szaleńcem? Geniuszem zła? I czy to możliwe, że chodziło raczej o migdałki,...

6 kwietnia 2016 | Autorzy: Roman Sidorski

Zimna wojna

Stalin wcale nie umarł ze starości. Zamordował go najbliższy mu człowiek…

Wszystkie decyzje podejmował sam. Nawet najważniejsze osoby w państwie pozbawił jakiejkolwiek inicjatywy. Życie każdego człowieka w Związku Radzieckim zależało wyłącznie od niego. Również… jego własne. Czy...

8 marca 2016 | Autorzy: Jakub Kuza

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.